poniedziałek, 30 listopada 2020

Forum The Royal Foundation i wyniki 5 Big Questions, wirtualna wycieczka królowej Elżbiety + więcej

Norwegia

Król Harald i królowa Sonja przeszli testy na obecność koronawirusa, które dały wynik negatywny. W związku z tym mogli wrócić do pracy z kwarantanny.
Jak pisałam w jednym z poprzednich postów, para królewska poddała się kwarantannie po tym, jak u jednego z ich bliskich pracowników wykryto koronawirusa.

 W niedzielę królowa zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym i przesłała życzenia na ten okres i zbliżające się święta.Następca Tronu z kolei, razem z Norwegian Refugee Council, wziął udział w wirtualnej wizycie po obozie NRC dla uchodźców w Afganistanie.


Księżniczka Martha Louise i Maud Angelica Behn pojawiły się na okładce magazynu Tara, któremu Maud Angelica udzieliła wywiadu.

Austria

W weekend podano do informacji, że arcyksiążę Karl (wnuk ostatniego Cesarza Austro-Węgier Karla) rozwiódł się z żoną, Francescą von Thyssen-Bornemisza, z którą ma troje dzieci: 26-letnią Eleonore, która w lipcu tego roku wyszła za mąż; 23-letniego Ferdinanda i 21-letnią Glorię. O rozwodzie książę powiedział w wywiadzie dla magazynu Krone, którego udzielił w związku z powstającą nową biografią na swoje 60. urodziny, które będzie obchodził 11 stycznia przyszłego roku. "Tak, odkąd wszystkie nasze dzieci osiągnęły pełnoletniość, Francesca i ja rozwiedliśmy się. Nigdy dotąd nie podawaliśmy tego do informacji publicznej" - powiedział arcyksiążę, dodając: "Próbowaliśmy uratować związek, ale to nie zadziałało. Zbyt często cierpią dzieci. Dlatego dobro naszych dzieci zawsze było najważniejsze dla mnie i dla Franceski."
Spekuluje się więc, że para rozwiodła się już trzy lata temu, w 2017, po 24 latach małżeństwa. Od 2003 byli w separacji; arcyksiążę mieszkał w Salzburgu, a Francesca w Wiedniu.
Magazyn Krone ujawnia również, że arcyksiążę jest w nowym związku i publikuje ich pierwsze zdjęcie ze wspólnej wyprawy do Egiptu (klik). Jego partnerką jest hrabianka Christian Nicolau de Almeida Reid z Portugalii. Arcyksiążę tak ją opisywał: "Jest kochającym doradcą, czasem wartościowym krytykiem i zawsze przy mnie, partnerem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Krótko mówiąc, jest niesamowitym atutem mojego życia i cieszę się, że mam ją przy sobie."
W wywiadzie arcyksiążę został też zapytany o swoich przodków i przyznał, że nigdy nie widział filmu "Sissi" z Romy Schneider w roli głównej. Jest to tym bardziej zaskakujące, że - jak podaje Krone - arcyksiążę kilkukrotnie spotykał Karlheinza Böhma, któremu zawsze powtarzał, że świetnie odegrał rolę Franciszka Józefa.

Embed from Getty Images
Japonia

29 listopada Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako oraz księżniczka Mako pojawili się na ceremonii z okazji 130-lecia japońskiego Zgromadzenia Narodowego (National Diet of Japan).

Całą ceremonię obejrzycie poniżej:Poniżej krótszy, 1-minutowy fragment:Wczoraj Następca Tronu skończył 55 lat. Z tej okazji zorganizowano tradycyjną konferencję prasową oraz sesję zdjęciową z udziałem całej rodziny Akishino.
Na konferencji tak jak zazwyczaj zapytano o przełożony ślub córki. Jak powiedział książę, akceptuje decyzję księżniczki Mako, która chce wyjść za mąż za Kei Komuro. "Konstytucja mówi, że małżeństwo powinno opierać się wyłącznie na wzajemnej zgodzie obu płci. Jeśli naprawdę chcą (się pobrać), ja, jako rodzic, szanuję to" - powiedział. Zaznaczył jednak, że nie ma ustalonej nowej daty ślubu i ponownie wezwał, by para poinformowała opinię publiczną o aktualnej sytuacji. Powiedział, że rodzina Komuro podjęła wysiłki, by rozwiązać kwestie finansowe, z powodu których zdecydowano o jego przełożeniu (więcej tutaj), jednak dodał, że ich wysiłki powinny być "widoczne" dla społeczeństwa." Stwierdził też, że księżniczka i jej narzeczony nie zyskali poparcia wśród Japończyków dla swojego związku: "Z mojego punktu widzenia, myślę, że nie są w sytuacji, w której wielu ludzi byłoby przekonanych i zadowolonych (ze ślubu)."1 grudnia księżniczka Aiko będzie obchodzić swoje 19. urodziny. Z tej okazji zorganizowano sesję zdjęciową. 
Od kwietnia tego roku księżniczka studiuje literaturę japońską na Uniwersytecie Gakushuin w Tokio.
Wielka Brytania 

24 listopada księżna Kornwalii jako patronka Emmaus, organizacji walczącej z bezdomnością, wzięła udział w rozmowie z pracownikami organizacji i osobami, którym pomogli.25 listopada opublikowano wiadomość od księżnej w związku z Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Księżna Kornwalii jest patronką organizacji Safe Lives i od lat zwraca uwagę na problem przemocy domowej i napaści na tle seksualnym. W tym roku oficjalne kontro pary książęcej na Twitterze włączyło się do akcji #16days i od 25 listopada przez 16 dni rozpowszechnia inicjatywy i organizacje z całego świata zaangażowane w zwalczanie przemocy ze względu na płeć.

Także hrabina Wessex zaangażowana w działalność programu Preventing Sexual Violence in Conflict Initiative (PSVI), która w 2019 została ogłoszona jednym z filarów jej pracy, przesłała wiadomość w związku z Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.
Preventing Sexual Violence in Conflict Initiative (PSVI) to brytyjski program rządowy, którego celem jest zwiększanie świadomości na temat przemocy seksualnej w sytuacjach konfliktu zbrojnego oraz zachęcenie do podjęcia globalnych działań w celu jego zakończenia.25 listopada opublikowano artykuł "The Looses We Share" napisany przez księżną Meghan dla New York Timesa w związku ze Świętem Dziękczynienia obchodzonym w USA co roku w czwarty czwartek listopada, w którym księżna ujawniła, że w lipcu tego roku poroniła drugą ciążę. Od tego doświadczenia Meghan zaczyna swoją refleksję nad tym, że droga do ozdrowienia czy uporania się ze stratą, której w tym roku doświadczyliśmy wszyscy, zaczyna się od trzech prostych słów: "Wszystko w porządku?"

W tegoroczne Święto Dziękczynienia, kiedy planujemy święto inne niż wszystkie dotychczas - wielu z nas odizolowanych od naszych bliskich, samotnych, chorych, przestraszonych, podzielonych i być może próbujących znaleźć coś, cokolwiek, za co moglibyśmy być wdzięczni - zobowiążmy się zapytać innych: "Wszystko w porządku?" Choć możemy się ze sobą nie zgadzać, możemy być fizycznie zdystansowani, prawda jest taka, że teraz jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek połączeni z powodu wszystkiego, co indywidualnie i zbiorowo przeszliśmy w tym roku.

Cały artykuł przeczytacie klikając poniżej.Rzecznik księcia Michaela i księżnej Marie-Christine z Kentu powiedział, że księżna, u której trzy tygodnie temu zdiagnozowano koronawirusa, powoli zdrowieje. "[...] czuje się już lepiej. Najgorsze już minęło".


26 listopada hrabina Sophie odwiedziła Lighthouse in Working, gdzie pomagała wolontariuszom w przygotowywaniu świątecznych paczek dla potrzebujących - osób samotnych i dzieci, dla których mogą to być jedne prezenty, jakie otrzymają.


Książę Walii wsparł nową kampanię BBC Countryfile "Plant Britain". Jest to dwuletni projekt rozpoczynający się w tym miesiącu, którego początkowym celem jest posadzenie 750 000 drzew - po jednym na każde dziecko rozpoczynające w tym roku szkołę podstawową w Wielkiej Brytanii. Countryfile współpracuje z organizacją Woodland Trust, która dostarcza wszystkim chętnym do zaangażowania się w kampanię drzewa do sadzenia w różnych miejscach w Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta natomiast uczestniczyła w wirtualnej rozmowie ze zwycięzcami Commonwealth Point of Light przyznawanej wolontariuszowi ze Wspólnoty Narodów w uznaniu ich inicjatyw. Tym razem uhonorowani zostali: 
 • Nikoletta z Cypru, której inicjatywa dostarcza instrumenty muzyczne i zapewnia bezpłatne lekcje muzyki dla dzieci z najwrażliwszych społeczności; 
 • Ruy z Mozambiku, który zabrał monarchinię w jej pierwszą wirtualną wycieczkę po zorganizowanej przez siebie kuchni dla ubogich zapewniającej w czasie pandemii ciepłe posiłki dla 6000 osób dziennie;
 • Len z Trynidadu i Tobago, którego działania na rzecz ochrony żółwi skórzastych, największych żyjących obecnie żółwi, przyczyniły się do tego, że Trynidad i Tobago może poszczycić się najgęściej rozmieszczonymi miejscami lęgowymi tego gatunku na świecie.
W trakcie rozmowy królowa obejrzała także swój pierwszy wirtualny występ muzyczny zorganizowany z okazji 73. rocznicy ślubu jej i księcia Edynburga.W miniony piątek ujawniono wyniki badań 5 Big Questions zainaugurowanego przez księżną Cambridge na początku tego roku. Badanie ujawniło, co Brytyjczycy myślą o wczesnych latach życia dziecka, a także w jaki sposób obecna pandemia wpłynęła na doświadczenia rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział ponad pół miliona respondentów, co czyni badanie największymi tego typu w Wielkiej Brytanii.


Wcześniej w minionym tygodniu księżna spotkała się z dyrektor zarządzającą do spraw publicznych firmy Ipsos MORI, która przeprowadziła badania na briefingu dotyczącym wyników badań zleconych przez The Royal Foundation.

27 listopada księżna wygłosiła przemówienie w czasie forum prezentującym wyniki badania zorganizowanym przez The Royal Foundation of the Duke and Duchess of Cambridge. Podziękowała w nim wszystkim rodzinom, rodzicom i opiekunom za "ważną pracę, jaką wykonujecie każdego dnia wychowując nasze dzieci" oraz wszystkim, którzy ich wspierają w tej pracy. Podkreślała, że efekty ich pracy mogą nie być widoczne przez najbliższe lata, a nawet odczuwane przez dorastające pokolenie, ale nie chodzi wcale "o szybką wygraną", lecz o "dużą wygraną" - o szczęśliwsze i zdrowsze dzieci, które tworzą szczęśliwsze i zdrowsze społeczeństwo. Wyjaśniała też, dlaczego praca we wczesnych latach życia dziecka jest dla niej taka ważna: "Bardzo mi na tym zależy, ponieważ nauka pokazuje, że wczesne lata są bardziej decydujące dla przyszłego zdrowia i szczęścia niż jakikolwiek inny okres w naszym życiu. Aż 40% naszych dzieci przyjdzie do szkoły z poziomem rozwoju poniżej oczekiwanego; oraz ponieważ społeczny koszt późnej interwencji szacuje się na ponad 17 miliardów funtów rocznie."
Tylko pracując razem, możemy przynieść trwałe zmiany dla przyszłych pokoleń. Ponieważ szczerze wierzę, że duża zmiana zaczyna się od małej.

W zorganizowanym forum wzięli również udział: Dr Xand Van Tulleken, profesor nadzwyczajny zdrowia publicznego z University College London; Kelly Beaver, dyrektor zarządzająca do spraw publicznych z Ipsos MORI; Dr Trudi Seneviratne, sekretarz Royal College of Psychiatrists, psychiatra i dyrektor kliniczny; Jon Rouse z zarządu miasta Stoke-on-Trent (który w 2016 został mianowany dyrektorem generalnym ds. zdrowia i opieki społecznej hrabstwa Greater Manchester) oraz Dr Guddi Singh, pediatra z Evelina Children’s Hospital i Guy’s & St.Thomas’ NHS Foundation Trust.

W sobotę natomiast opublikowano Q&A z księżną, która odpowiadała na pytania zadane na Instagramie na temat jej projektu Early Years.
9 komentarzy:

 1. Sesja z Japonii nawet nie taka sztywna

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie: jaki realny skutek będzie miała inicjatywa "5 Big Questions"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skutek uświadamiania zależy od uświadamianych. Nawet jeśli część z nich zastanowi się nad poruszaną sprawą i zechce coś zmienić w podejściu do wychowywania swoich dzieci lub opuścić toksyczne środowisko, w którym się ono wychowuje to będzie to dobre dla tego dziecka, a w przyszłości dla społeczeństwa.

   Usuń
 3. "Arcyksiążę [...] przyznał, że nigdy nie widział filmu "Sissi" [...] spotykał Karlheinza Böhma, któremu zawsze powtarzał, że świetnie odegrał rolę Franciszka Józefa. - hahaha arcyksiążę wygrał xD Ciekawe, czy to bardziej sztuka dyplomacji, czy po prostu towarzystwo wzajemnej adoracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie po samym trailerze to stwierdził :D

   Usuń
 4. Najładniejsza sesja z Japonii,jaką widziałam - przepiękna sceneria i rodzina w prawie naturalnych warunkach. Tylko te słowa księcia o ślubie córki nie przestają mnie zadziwiać. Jeśli ojciec nie wie, co jego córka planuje i ten status pozostaje od wielu miesięcy niezmienny, to coś jest bardzo nie tak. Nie wiem, czy to taka wymówka księcia, żeby uniknąć precyzyjnych odpowiedzi, czy naprawdę Mako jest zostawiona z tym sama.
  Świetna, przemyślana inicjatywa księżnej Kate, nad którą będzie pracowała następne lata. Pokazała się z bardzo profesjonalnej strony podczas przemówienia, z dużą pewnością siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Japonia to dziwny kraj....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu inna kultura. To wszystko. Dla nich my też pewnie jesteśmy pod wieloma względami "dziwni". :)

   Usuń
 6. Tyle czasu czekałam na jakieś wieści od Habsburgów.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.