sobota, 7 listopada 2020

Ostatnie wydarzenia - 140-lecie VU Amsterdam, audiencje króla Haralda, Meals On Wheels Week + więcej

 Hiszpania

Królowa Letizia 5 listopada jako honorowa prezes Fundacji Przeciwdziałania Narkomanii (FAD) przewodniczyła roboczemu spotkaniu fundacji.
 

Japonia

5 listopada Cesarz Naruhito wziął udział w specjalnej ceremonii w Pałacu Cesarskim, w czasie której wysłał posłańców do świątyni Ise Jingu oraz mauzoleów Cesarza Jimmu (pierwszego legendarnego Cesarza Japonii) i Cesarza Shōwa (Hirohito), którzy mieli ich powiadomić o zbliżającej się ceremonii Rikkoshi no Rei - oficjalnego mianowania Następcy Tronu, która odbędzie się już jutro.


2 listopada na próbie przed ceremonią pojawiła się Para Cesarska. Kolejna próba odbyła się 4 listopada tylko z udziałem księcia Fumihito i księżnej Kiko.


Księżna Kiko 5 listopada wzięła udział w wirtualnym międzynarodowym konkursie Japan Prize 2020 International Contest for Educational Media.

6 listopada księżniczki Mako i Kako udały się do świątyni Meiji Jingu wybudowanej dokładnie 100 lat temu na cześć Cesarza Meiji i jego małżonki.

Niderlandy

5 listopada królowa Maxima złożyła wizytę w szpitalu BovenIJ w Amsterdamie, gdzie od personelu medycznego usłyszała o skutkach pandemii w zakresie regularnej opieki lekarskiej, zarówno dla pacjentów, jak i samego personelu.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


6 listopada natomiast jako członkini Holenderskiego Instytutu Przedsiębiorczości wygłosiła przemówienie na temat przedsiębiorczości transmitowane podczas jubileuszu 140-lecia Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie (Vrije Universiteit Amsterdam).


Szwecja

6 listopada Następczyni Tronu w specjalnej wiadomości przesłała podziękowania pracownikom służby zdrowia w związku z tegoroczną, wirtualną Galą Opieki (Vårdgala), podczas której honoruje się osoby, które w ciągu ostatniego roku wniosły szczególny wkład w opiekę.


Wcześniej w tym tygodniu księżniczka, książę Daniel i księżniczka Estelle zapoznali się z losami Kristiny Gyllenstierny, ciotki założyciela dynastii Wazów, Gustava Erikssona, która prowadziła ruch oporu przeciwko rządom króla Danii, Norwegii i Szwecji Christiana II jako że 7 listopada minęło dokładnie 500 lat od tzw. krwawej łaźni sztokholmskiej podczas której dokonano egzekucji jego przeciwników.Księżniczka Madeleine uczestniczyła w wideo rozmowie z jury nagrody Childhood 2020, która ma zostać przyznać 3 osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą w służbach społecznych. Nazwiska laureatów mają zostać ujawnione do 4 grudnia.

Monako

Książę Albert i księżna Charlene byli obecni na ceremonii w Nicei upamiętniającej trzy ofiary ostatniego ataku w pobliżu bazyliki Notre-Dame.

Dania

Ostatnio pojawiły się zdjęcia z wrześniowej wizyty księżna Mary w organizacji Kofoeds Skole w Kopenhadze, która niedawno otrzymała tegoroczną nagrodę pary książęcej Kronprinsparrets Priser 2020 w dziedzinie społecznej. Kofoeds Skole to działająca od 1928 organizacja wspierająca osoby bezrobotne i wykluczone społecznie na drodze ich rozwoju osobistego i zawodowego. Każdego roku pomaga 4 000 osób, oferując darmowe posiłki i zakwaterowanie, ale przede wszystkim szkolenia i warsztaty.


5 listopada natomiast księżna wręczyła tegoroczną nagrodę Magasin du Nord Fashion Prize 2020.
Bhutan

7 listopada król Jigme Khesar, królowa Jetsun Pema, król Jigme Singye i inni członkowie rodziny królewskiej byli obecni na uroczystościach pogrzebowych Tenzino Dhoendrupa, który w latach 1987-1990 był 68. Je Khenpo, jednym z hierarchów religijnych buddyzmu w Bhutanie. Zmarł w kwietniu tego roku w wieku 95 lat.


Wielka Brytania

W grudniowym wydaniu magazynu British Vogue pojawił się wywiad jego redaktora naczelnego, Edwarda Enninfula z księciem Walii dotyczący zrównoważonej mody i programu treningowego Modern Artisan Project współtworzonego przez Prince's Foundation, którego uczestnicy już wkrótce przedstawią swoją pierwszą kolekcję - Yoox Net-a-Porter - oczywiście uwzględniającą zrównoważony rozwój.
Jak mówił książę w wywiadzie, jest jedną z tych osób, które nienawidzą cokolwiek wyrzucać albo marnować - dotyczy to też ubrań, więc woli je naprawić, a nawet załatać, i wciąż w nich chodzić dopóki wciąż na niego pasują, niż wyrzucać.


Opublikowano nowe zdjęcie księżnej Kornwalii jako szefa pułku The Riffles wykonaną przez Chrisa Jacksona. Księżna, pozując do zdjęcia, miała przypiętą srebrną broszkę pułku, którą otrzymała w połowie października od dowódcy, generała Sir Patricka Sandersa. Rolę szefa pułku przejęła latem tego roku od księcia Edynburga.


Z okazji Meals On Wheels Week - tygodnia, który ma zwracać uwagę na wysiłki wolontariuszy i pracowników różnych organizacji charytatywnych dostarczających posiłki odizolowanym w wyniku pandemii osobom - księżna Kornwalii uczestniczyła w wideo rozmowie z przedstawicielami National Association of Care Catering (NACC), członkami lokalnego pubu Bevy w Brighton, który już na początku pandemii uruchomił akcję Meals on Wheels, a także osobami korzystającymi z ich wsparcia, którzy tego dnia razem ze swoim posiłkiem otrzymali również deser prosto z Clarence House.

Księżna ostatnio dołączyła również do weteranów z pułku The Royal Lancers na wirtualnej herbacie, podczas której rozmawiali o najważniejszych rocznicach pułku.Norwegia

5 listopada królowa Sonja spotkała się z przedstawicielami kilku organizacji z dziedziny kultury, nad którymi sprawuje patronat: Norweskiego Stowarzyszenia Muzeów, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oslo, Youth Orchestra Association (UNOF), Past Memory Association, FolkOrg i festiwalu Festspillene w Elverum, z którymi rozmawiała o skutkach pandemii na działalność kulturalną.


Po dłuższej przerwie po operacji serca, którą przeszedł na początku października (LINK), król Harald wczoraj wrócił do swoich obowiązków. W Pałacu Królewskim przyjął trzech nowych Ambasadorów z Tajlandii, Grecji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy wręczyli mu listy uwierzytelniające.


2 komentarze:

 1. - Bardzo podoba mi się opinia Karola na temat ubrań - miła odmiana od pustych celebrytek (a także osób w rodzinach królewskich czy polityce) opierających swoją pozycję wyłącznie na strojach;
  - Jedyny minus tego wywiadu to trochę sztuczne zdjęcie (mam na myśli ujęcie w otoczeniu kwiatów) - Karol ma ostatnio "szczęście" do takich efektów.
  - Albert i Charlene bardzo elegancko się zachowali, pojawiając się na uroczytości poświęconej zmarłym. Przy okazji: trochę specyficznie to wygląda, gdy ktoś ma maseczkę + duże ciemne okulary - praktycznie nie widać już wtedy twarzy.
  - Mary jak zwykle aktywna. Po prostu "pracująca kobieta" :)
  - Miło zobaczyć zaangażowanie Madeleine. Niby tylko rozmowa online, ale zawsze coś.
  - Bardzo ładny portret Kamili. Ciekawe, że tym razem fryzura jest nieco inna tzn. zaczesania do tyłu są, ale nie tak mocne, charakterystyczne i nie w stylu lat 70., z jakich księżna od lat słynie. Być może już wcześniej tak wyglądała, ale ja widzę ją w takim wydaniu po raz pierwszy, więc to niemałe zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło widzieć króla Haralda w lepszym zdrowiu.
  Może rzeczywiście zdjęcie Karola dla Vouge trochę sztuczne, ale kolorystyka jest nieziemska. Zwrócił też uwagę na ważny problem wyrzucania rzeczy, które są stare lub się zepsują. Współcześnie nawet nie próbujemy ich naprawiać, tylko kupujemy nowe. Tyle się mówi o ochronie środowiska, a jednocześnie nie przeszkadza to nachalnej promocji marek, które co sezon wypuszczają coś nowego, co musisz mieć i również specjalnie produkują przedmioty o gorszej jakości.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.