środa, 20 listopada 2019

10. urodziny księcia Gastona


Wczoraj, 19 listopada, książę Gaston, tytularny Delfin Francji, obchodził swoje okrągłe, 10. urodziny. Z tej okazji Point de Vue towarzyszył mu w wycieczce do ruin katedry Notre-Dame w Paryżu oraz spotkał się z rodziną hrabiego Paryża na zamku w Amboise.

© David Nivière / Point de Vue


Podczas wycieczki do ruin katedry, która spłonęła niemal doszczętnie w kwietniowym pożarze tego roku, książę wydawał się "zahipnotyzowany widokiem", dopytując, czy nadal nie wiadomo, gdzie wybuchł pożar. Jak mówiła później gazecie hrabina Paryża, "To dla mnie bardzo ważne, by dzieci widziały Notre-Dame, ponieważ bardzo uważnie śledziły to, co się stało, były bardzo poruszone. To był prawdziwy szok dla nas wszystkich."

© David Nivière / Point de Vue

"Czas minął tak szybko, to trochę przerażające, wciąż widzę go jako małego chłopca, ale cieszę się, że dorasta, staje się niezależny, staje się sobą", zdradzała również Philomena. Rozmowa odbyła się na zamku w Amboise, gdzie cała rodzina zatrzymała się na czas jesiennej przerwy szkolnej Gastona, który obecnie dzieli swój czas między szkołą z internatem w Carcassonne na południu Francji a domem rodzinnym w Dreux niedaleko Paryża.

© David Nivière / Point de Vue

Patrząc na Gastona biegającego razem z młodszym bratem Josephem wokół kolumn w jednej z komnat na zamku, Philomena tak go opisuje: "Gaston jest wyjątkowo opiekuńczy w stosunku do młodszego brata i sióstr" i podkreśla, że cała piątka jest ze sobą zżyta. Najstarszy z rodzeństwa Gaston jest "inteligentny, zaradny, obdarzony wielką wrażliwością i pasją do przyrody i zwierząt", mówi hrabina.

© David Nivière / Point de Vue

Point de Vue rozmawiał także z tatą księcia, który w styczniu tego roku został nowym hrabią Paryża po śmierci ojca, księciem Jeanem. Zapytał, czy Gaston jest świadomy, że kiedyś to on przejmie jego obowiązki. "Nie, jeszcze nie", odpowiada hrabia, biorąc na ręce zaledwie roczną Jacinthe. "Gaston wie, że jest księciem rodziny Orleańskiej, że jego ojciec odgrywa szczególną rolę [...], ale w tej chwili priorytetem jest, to by dorastał jak chłopiec w jego wieku, potwierdzał swój charakter i był w stanie dobrze żyć z innymi."

© David Nivière / Point de Vue

© David Nivière / Point de Vue

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.