czwartek, 14 listopada 2019

Koronacje, intronizacje, inauguracje - Szwecja


The Royal Forums


Przed przemianą Szwecji w monarchię dziedziczną (a nastąpiło to w 1534 roku) obrządek koronacyjny nie koncentrował się na monarsze wybranym "z Bożej łaski", lecz na "transformacji" wybranego mężczyzny w monarchę. 

W XIII oraz XIV wieku koronacje odbywały się w różnych miastach, a od połowy XV wieku miały miejsce w katedrze w Uppsali lub Storkyrkan w Sztokholmie, z wyjątkiem wstąpienia na tron Gustafa IV Adolfa, które miało miejsce w Norrköping w 1800 roku. Od początku istnienia państwa Uppsala była specjalnym miastem dla królów szwedzkich - kolebką kościoła Szwecji.

Wikipedia
Zmiana zwyczajów nastąpiła na początku XIX wieku. Król i królowa udawali się do katedry w osobnych procesjach. Arcybiskup Uppsali, witał króla: „Błogosławiony, który przychodzi w Imię Pana”, podczas gdy biskup Skary odmawiał modlitwę, by nowy monarcha mógł otrzymać łaskę dobrego rządzenia swoim ludem. Następnie eskortowali go do jego miejsca po prawej stronie chóru, ze sztandarem króla po prawej stronie i sztandarem Zakonu Serafinów po lewej.

Portret koronacyjny króla Carla XV
Po odśpiewaniu kilku pieśni, król wstępował oficjalnie na tron przy akompaniamencie hymnu „Przyjdź Duchu Święty, przyjdź”. Następnie arcybiskup namaszczał go, mówiąc:

Wszechmogący i wieczny Bóg wylewa Swojego Ducha Świętego na waszą duszę i umysł, na plany i przedsięwzięcia, za pomocą których możecie rządzić ziemią i królestwem tak, aby pogodzić się z czcią i chwałą Boga, zachować sprawiedliwość oraz rządzić dla dobra ziemi i ludzi.

Po otrzymaniu berła i jabłka z rąk arcybiskupa Herald Państwa stojący za tronem, wołał:

Teraz został (imię) koronowany na króla nad ziemiami Szwedów, Gotów i Wendetów. On i nikt inny.

Zwieńczeniem ceremonii było odśpiewanie hymnu: „Teraz dziękujemy za wszystko naszemu Bogu”. Ostatnia koronacja odbyła się w 1873 roku podczas wstąpienia na tron Oscara II.

Koronacja Oscara II/ Wikipedia
 Następni monarchowie przyjmowali wymaganą wówczas "królewską gwarancję" (szw. Konungaförsäkran) podczas spotkania rządu, a następnie byli intronizowani podczas prostej ceremonii w sali tronowej Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Klejnoty koronacyjne umieszczano na poduszkach po prawej i lewej stronie tronu, ale nigdy nie zostały przekazane królowi. Nowy władca wygłaszał także mowę akcesyjną.Obecny król Szwecji, Carl XVI Gustaf, wstąpił na tron 15 września 1973 roku po śmierci dziadka, Gustafa VI Adolfa. Cztery dni później, w towarzystwie stryja księcia Bertila, spotkał się z premierem i ministrami. Oficjalnie ogłosił, że przyjmuje imię Carla XVI Gustafa, a jego tytułem będzie król Szwecji (w przeciwieństwie do swoich poprzedników, którzy zostawali królami Szwedów, Gotów i Wendetów). 


Każdy wstępujący na tron Szwecji przyjmuje swoje osobiste motto, które ma definiować jego panowanie. Możemy tu wymienić między innymi: "Dla Szwecji - z czasem" (motto króla Carla XVI Gustafa), "Obowiązek przede wszystkim" (motto króla Gustafa VI Adolfa) czy "Z ludnością ojczyzny" (motto króla Gustafa V).


„Dołożę wszelkich starań, aby móc sprostać ciężarom, które obecnie spadają na monarchę. Mój dziadek, podziwiany i szanowany, stał się symbolem współczesnej monarchii. Zdecydowanie mam zamiar pójść jego przykładem".

Tak jak w Norwegii (LINK) tutaj także nie znajdziemy tiar ani długich sukni. Podczas wstąpienia na tron Carla XVI Gustafa jego siostry nosiły specjalne stroje żałobne.

The Royal Forums
Zwieńczeniem całej ceremonii było pozdrowienie poddanych z balkonu Pałacu Królewskiego.

The Royal Forums

6 komentarzy:

 1. Szwecja pod względem wstąpienia na tron wydaje się jeszcze bardziej surowa niż Norwegia. Być może wynika to z faktu, że tam jednak była królowa i księżniczka, natomiast tu mamy do czynienia z królem-kawalerem, którego siostry wystąpiły w jednakowych żałobnych sukniach. Nawiasem mówiąc, te stroje zupełnie nie przypadły mi do gustu: byłoby już zdecydowanie bardziej dostojnie i elegancko, gdyby wystąpiły w szwedzkich sukniach dworskich (nie ludowych, a właśnie dworskich - to zrobiłoby wrażenie).

  Sam artykuł jak zawsze świetny, już nie mogę się doczekać kolejnego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny ciekawy post gratuluję pomysłu na serię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale co konkretnie miały znaczyc te załobne stroje??
  Swietna seria!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceremonia wstąpienia na tron Carla XVI Gustafa miała miejsce zaledwie cztery dni po śmierci jego dziadka i króla w jednej osobie, to po nim noszono żałobę.

   Usuń
 4. Kolejna niezwykle skromna, wręcz surowa ceremonia.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa jestem jak to będzie wyglądało w przypadku Victorii, w końcu będzie pierwszą królową.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.