piątek, 21 kwietnia 2017

Love Story: Konstantinos & Anne-Marie

"Zakochałem się w najpiękniejszej dziewczynie na świecie"
(król Konstantinos II)

Embed from Getty Images

Konstantinos urodził się 2 czerwca 1940 w willi Psychiko w Atenach jako jedyny syn i drugie dziecko króla Pavlosa I i królowej Frederyki. Uciekając przed nazistami, którzy zajęli Grecję, rodzina przyszłego króla schroniła się w Aleksandrii, a następnie w RPA. Po powrocie do Ojczyzny w 1949 uczęszczał do Anavryta High School w Atenach. W 1960 studiował prawo na ateńskim uniwersytecie. Po śmierci ojca w marcu 1964 został królem Greków.Anne-Marie przyszła na świat 30 sierpnia 1946 w Pałacu Amalienborg jako najmłodsza córka duńskiego króla Frederyka IX i jego żony Ingrid. W latach 1952-1963 uczyła się w Zahle's School. W 1961 spędziła rok w angielskiej szkole z internatem w Szwajcarii, a w latach 1963-1964 uczęszczała do szwajcarskiej Le Mesnil.


Konstantinos i Anne-Marie spotkali się po raz pierwszy w 1959 w czasie wizyty wtedy jeszcze następcy tronu i jego rodziców w Kopenhadze przed przybyciem do Szwecji i Norwegii. Jedna z anegdot głosi, że to ojciec księcia jako pierwszy zwrócił uwagę na duńską księżniczkę jako potencjalną przyszłą synową; miał o niej powiedzieć: "Wygląda jak motyl. Mam nadzieję, że Tino poślubi ją pewnego dnia." Ponownie spotkali się w 1961 także w Danii. Podczas tej wizyty 21-letni wówczas książę oświadczył jej rodzicom, że zamierza ją poślubić.

Przedślubna sesja zdjęciowa na Korfu. Anefo, CC0, via Wikimedia Commons

14 maja 1962 w Atenach odbył się ślub starszej siostry księcia Konstantinosa, Sofii, i hiszpańskiego księcia Juana Carlosa, późniejszego króla. Wśród ponad 100 gości z rodzin królewskich znalazła się także księżniczka Anne-Marie, która była druhną. Jak zauważyła królowa Frederyka, w czasie przyjęcia książę Konstantinos "tańczył tylko z Anne-Marie". Po tym ślubie książę stał się częstszym gościem w Kopenhadze. Prasa zaczęła podejrzewać, że coś jest na rzeczy, jednak początkowo sądzono, że książę zainteresował się starszą siostrą Anne-Marie, księżniczką Benedikte. Plotki rozwiały się wkrótce później.

Embed from Getty Images

Konstantinos i Anne-Marie zaręczyli się w trakcie wakacji, które oboje spędzali w Norwegii - księżniczka z dawną guwernantką, a książę brał udział w wyścigach jachtów. Radosną wiadomością natychmiast podzielili się z rodzicami - ale tak jak grecka para królewska przyjęła je z radością, tak król Danii był początkowo nieprzekonany, uważał bowiem, że najmłodsza córka jest zbyt młoda na małżeństwo. Ostatecznie wyraził zgodę na ślub, ale pod jednym warunkiem - para poczeka z oficjalnym ogłoszeniem zaręczyn. Ostatecznie oficjalny komunikat pojawił się na początku 1963.
Ostatnie chwile przed ślubną ceremonią. Panna młoda w towarzystwie matki, królowej Ingrid, i starszej siostry, księżniczki Margrethe.

Ślub odbył się 18 września 1964, dwa tygodnie po 18. urodzinach panny młodej, w greckiej prawosławnej Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach. Zaproszono na niego ponad 1500 gości Wcześniej księżniczka musiała przejść z luteranizmu na greckie prawosławie oraz zrzec się praw do duńskiego tronu w imieniu swoim i swoich przyszłych potomków.

Embed from Getty Images

Księżniczka zdecydowała się na suknię ślubną duńskiego projektanta Jørgena Bendera - dosyć prostą, z dodatkiem koronki na dole spódnicy. Całość dopełniał koronkowy welon oraz tiara The Khedive of Egypt Cartier, wówczas należąca do duńskiej królowej Ingrid (po jej śmierci odziedziczyła ją królowa Anne-Marie). Druhnami panny młodej zostały: księżniczka Irene, szwedzka księżniczka Christina, brytyjska księżniczka Anna, księżniczka Margareta z Rumunii, księżniczka Tatiana Radziwiłł oraz heska księżniczka Clarissa.Para doczekała się piątki dzieci - Alexii, Pavlosa, Nikolaosa, Theodory i Philipposa - oraz dziewięciorga wnucząt. We wrześniu 2014 odbyły się uroczystości z okazji 50. rocznicy ślubu, podczas których król tak wyrażał się o swojej żonie: "50 lat temu zakochałem się w moim zdaniem najpiękniejszej dziewczynie na świecie. 50 lat później wciąż czuję to samo."

Embed from Getty Images


8 komentarzy:

 1. Anne-Marie była w młodości prześliczna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tworzą razem bardzo piękne i udane małżeństwo :) Nawet nie wiedziałam, że księżniczka Anna była ich druhną ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Królowa Anne-Marie przyjaźni się z księżniczką Anną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że chodzi nie tyle o przyjaźń, co o koligacje rodzinne. Książę Edynburga jest dalekim kuzynem Konstantinosa

   Usuń
 4. tworzą drzewo rodzin królewskich doszłam do tylu połączeń jednej rodziny królewskiej z drugą. każda rodzina królewska z Europy jest ze sobą spokrewniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, w bliższym albo dalszym stopniu wszyscy są spokrewnieni :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.