sobota, 27 maja 2017

"To było w maju" - królewska data 26 maja

26 maja jest w Polsce obchodzony jako Dzień Matki, a obywatele Gruzji świętują Dzień Niepodległości. Jednak dla Nas, królewskich fanów, 26 maja to dzień iście królewski - w 961 roku Otton II został koronowany na króla niemieckiego, w 1805 odbyła się koronacja Napoleona Bonapartego na króla Włoch, a w 1896 - koronacja ostatniego cara Rosji, Mikołaja II Romanowa. Wczoraj minęła także 175. rocznica ślubu duńskiego księcia Christiana, późniejszego króla Christiana IX, nazywanego teściem Europy, i księżniczki Hesji-Kassel, Louise. My jednak w dzisiejsztym poście zajmiemy się przede wszystkim solenizantami, a było ich na przestrzeni wieków całkiem sporo.

Ślub Christiana i Louise, 1842 - twitter.com1566


pinterest.com

26 maja 1566 roku urodził się przyszły sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed III panujący w latach 1595 - 1603. Był zdolnym, błyskotliwym i energicznym w działaniach władcą. Tuż po objęciu władzy zgodnie z tradycją polecił zabić swoich 19 braci i 20 sióstr. Prowadził rządy osobiste, nie opierał się na zaufranych ministrach, za to ulegał swojej matce, sułtance Safiye. Po objęciu tronu postanowił przyłączyć do Imperium lenna Mołdawię i Wołoszczyznę. Z planów musiał jednak zrezygnować wobec ingerencji polskiego szlachcia, hetmana Jana Zamoyskiego. Swoją uwagę skoncentrował więc na Habsburgach i w 1596 jego armia wygrała w bitwie pod Mezőkeresztes na Węgrzech. Turcy jednak nie potrafili wykorzystać tego zwycięstwa i walki trwały dalej, nie przynosząc ostatecznego zwycięstwa żadnej ze stron. Na przełomie XVI i XVII wieku imperium wstrząsnęły bunty, z których jeden został podniesiony przez najstarszego syna Mehmeda, Mahmuda. Sułtan rozkazał go więc zamordować. Mehmed III zmarł nagle w grudniu 1603 w wieku 37 lat.


1796


wikipedia.org

26 maja w Wiedniu na świat przyszedł syn księcia Liechtensteinu Jana I, i jego żony Marii Josefy Sofii Fürstenberg-Weitra, książę Alojzy II. W 1831 odbył się jego ślub z hrabiną Franziską Kinsky von Wchinitz und Tettau, młodszą od niego o 17 lat. Doczekali się jednaściorga dzieci, a wkrótce po ślubie Alojzy został księciem Liechtensteinu. Angażował się w przedsięwzięcia przemysłowe oraz działalność charyatywną, rozwijał rolnictwo, interesował się sztuką - odnawiał zabytki i powiększył zbiory obrazów należące do jego rodziny. Zmarł w wieku 62 lat.


1826


wikipedia.org

Tego dnia w Moskwie urodziła się druga córka Wielkiego Księcia Michała Romanowa i jego żony Eleny Pawłowny, przed ślubem księżniczki wirtemberskiej, wnuczka cara Pawła I i bratanica carów Aleksandra I i Mikołaja I, Wielka Księżna Elżbieta Michajłowna Romanowa. Imię Elżbieta otrzymała po ciotce, zmarłej w maju tamtego roku cesarzowej Elżbiecie, żonie cara Aleksandra I i bliskiej przyjaciółce matki. W rodzinie jednak była znana jako Lili. Spośród pięciu córek Michała i Eleny uważana była za najładniejszą i podobnie jak matka, miała dobre maniery i otrzymała staranne wykształcenie. W 1843 poznała księcia Nassau Adolfa Wilhelma (w 1890 został pierwszym Wielkim Księciem Luksemburga), który odwiedzał wówczas Petersburg, i zakochała się w nim z wzajmnością. Pobrali się w kwietniu następnego roku - Elżbieta miała wówczas 17 lat, Adolf był dziewięć lat starszy. Jako księżna Nassau cieszyła się popularnością wśród poddanych. Wkrótce radość małżonków powiększyła wiadomość, że księżna spodziewa się dziecka. Niestety, tuż przed pierwszą rocznicą ślubu, 28 stycznia 1845 w wieku zaledwie 19 lat, księżna zmarła, rodząc córkę, która także nie przeżyła. Pogrążony w smutku książę Adolf postanowił wybudować cerkwię prawosławną  na cześć ukochanej żony. Cerkiew św. Elżbiety w Wiesbaden została ustawiona na wzgórzu tak, by książę mógł ją widzieć z okien swojej rezydencji. Do dzisiaj znajduje się w niej sarkofag ze szczątkami księżnej. 

fotoforum.gazeta.pl


1867


lafayette.org.uk

Wczoraj minęło także 150 lat od narodzin księżniczki Victorii Mary Teck w Pałacu Kensington. Jej ojcem był niemiecki książę, który później został księciem Teck, a matką wnuczka brytyjskiego króla Jerzego III, księżniczka Cambridge, Mary Adelaide. Księżniczka w rodzinie znana była jako May, po miesiącu, w którym przyszła na świat. W wieku 24 lat, w grudniu 1891, księżniczka zaręczyła się z księciem Clarence i Avondale, Albertem Victorem, najstarszym synem księcia Walii i wnukiem królowej Wiktorii. To głównie dzięki staraniom królowej, która uważała May za idealną kandydatką na żonę, doszło do zaręczyn. Niestety, książę zmarł sześć tygodni później na zapalenie płuc. W okresie żałoby księżniczce bliski stał się młodszy brat księcia Clarence, książę Yorku George. W maju 1893 zaręczyli się, a ich ślub odbył się w lipcu tego samego roku. Małżeństwo było szczęśliwe, para doczekała się sześciorga dzieci. Marzenie królowej Wiktorii, by May stała się pewnego dnia królową, spełniło się w 1911. Królowa Maria zmarła w wieku 85 lat w marcu 1953, kilka miesięcy przed koronacją wnuczki, królowej Elżbiety.

pinterest.com


1968


twitter.com

26 maja swoje urodziny świetuje także Następca Tronu Danii, wszystkim doskonale znany jako książę Frederik. Nie będziemy Was zanudzać informacjami, które są Wam pewnie doskonale znane, a chętnych odsyłamy TUTAJ i TUTAJ


5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy pomysł na taką notatkę.
  Piękna historia Lili i Adolfa.
  Warto dodać,że matka królowej Mary była ostatnią księżniczką Cambridge przed Charlotte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego, iż była przy kości, późno wyszła za mąż.

   Usuń
 2. Interesjący wpis, dawno nie było na tym blogu czegoś historycznego. Naprawdę dużo ciekawych informacji. Ja akurat znałam wszystkie, ale fajnie było sobie przypomnieć. :)
  Rysunek z duńską parą królewską już kiedyś widziałam, ale taki mały i niezbyt wyraźny. Wczoraj, jak zobaczyłam większy rozmiar na TT nie posiadałam się z radości. Od razu go sobie ściągnęłam do mojego folderu Wiek Dziewiętnasty. Szkoda tylko, że w sieci jest mało portretów z młodości królowej.
  Co do sułtana Mehmeda, jest to aktualnie w modzie. Od czasu ''Wspaniałego stulecia'' zauważyłam, iż zapanowała swoista moda na Osmanów. Temat jest ciekawy i warty bliższego poznania. Gdyby tylko te seriale były bardziej zgodne z historią.
  Liechtenstein :) Tu zaczynają się moje klimaty ;) żona księżnej Franziski pochodziła z śląskiego rodu von Vrbna und Freudenthal (Wrbno i Bruntal). Jakoś mnie ciągnie do tych dwóch miasteczek :) Oglądałam kiedyś zdjęcia i są naprawdę urocze.
  Historia Lili i Adolfa jest smutna. To musiało być dla niego straszne, iż niecały rok po ślubie traci i żonę i dziecko. :( Na szczęście znalazł sobie drugą żonę i życie mu się ułożyło. Byłoby fajnie zobaczyć jakiś film, jakoś nikt nie wpadł jeszcze na pomysł nakręcenia czegoś takiego. Łzy w kinie gwarantowane.
  Królowa Mary w młodości była naprawdę ładna. Nic w tym dziwnego, iż książęta Albert i później George się w niej zakochali. Wyraźnie przypomina mi Harry'ego. ;) Najbardziej podoba mi się to zdjęcie, ona ma przepiękną suknię: https://vignette4.wikia.nocookie.net/historiopedia/images/c/c5/Queen_Mary.jpg/revision/latest?cb=20140404190836&path-prefix=pl
  Frederick i Mary bardzo do siebie pasują. Idealnie sprawdzą się w roli pary królewskiej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.