sobota, 13 maja 2017

Tajemnicza kradzież tiary

Tiary, jak i cała królewska biżuteria, należą do najcenniejszych i zarazem najpiękniejszych przedmiotów świadczących o historycznym prestiżu rodzin królewskich. Królewscy fani z podekscytowaniem odliczają dni do kolejnych wydarzeń, podczas których panie będą brylować wśród gości i prezentować mniej lub bardziej spektakularną biżuterię. Nic więc dziwnego, że niejeden śmiertelnik marzy o tym, by taką posiadać. Niektórzy posuną się nawet do kradzieży...

twitter.comNa początku maja muzeum Badischen Landesmuseum w Karlsruhe położonym w południowo-zachodnich Niemczech, poinformowało media o kradzieży cennej diamentowej tiary, do jakiej doszło pod koniec kwietnia. Tiara należała niegdyś do ostatniej Wielkiej Księżnej Badenii, Hildy, urodzonej w 1864 jako księżniczka Hilda Charlotte Wilhelmina von Nassau. W 1885 wyszła za mąż za Fryderyka II, Wielkiego Księcia Badenii, wnuka cesarza Wilhelma I. Okoliczności powstania diademu są jednak nieznane, przypuszcza się, że mógł powstać z okazji objęcia tronu przez Fryderyka w 1907.

pinterest.com

Tiarę, zawierającą ponad 360 diamentów osadzonych w złocie i platynie (pierwsze zdjęcie w poście), wyceniono na niebagatelną cenę 1,2 miliona euro. Została pokazana na wystawie "Schloss und Hof" w sali tronowej na pierwszym piętrze muzeum zlokalizowanym w dawnej posiadłości ostatniego Wielkiego Księcia Badenii, Pałacu Karlsruhe. Złodziejom udało się jakoś wyjąć klejnot z gabloty bez włączania alarmu. Pracownicy muzeum odkryli jej zniknięcie w sobotę, 29 kwietnia, i muzeum niezwłocznie powiadomiło policję. 

Wielki Książę i Wielka Księżna Badenii, 1910 - gettyimages.com

Jak powiedział dyrektor muzeum, tiara stanowi "ważny element historii Badenii i bezcenny dla muzeum". Rzeczniczka Badischen Landesmuseum zapewnia, że bezpieczeństwo w muzeum odpowiada międzynarodowym standardom. Okoliczności kradzieży pozostają na razie niewyjaśnione.


Źródło: stuttgarter-nachrichten.de, theroyalforums.com

7 komentarzy:

 1. bardzo ciekawy tekst

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś tiara na pierwszym zdjęciu mnie nie zachwyca, ale jej wartość jest imponująca. Zadziwiające, ze tak łatwo złodziejom udało się ją ukraść... Mam nadzieję, że policja ją odzyska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie podoba mi się ta tiara, ale żeby cokolwiek ukraść, to już inna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Musiał to zrobić doświadczony złodziej i ktoś kto bardzo dobrze znał muzeum i jego zabezpieczenia. Tiara sama w sobie jest ładna, ale piękną bym jej nie nazwała ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się podoba ta tiara. Oby złodzieje nie zdążyli jej sprzedać

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy byla juz notka royal babies 2016 czesc 2? 1 czesc byla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post ze wszystkimi Royal Babies urodzonymi w zeszłym roku znajdziesz tutaj http://blueblood-royals.blogspot.com/2016/12/przyszosc-nalezy-do-nich-urodzeni-w.html#more

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.