poniedziałek, 8 maja 2017

Nagako - uśmiechnięta cesarzowa czy piekielna teściowa? cz.1

Relacje z teściami nie zawsze nie należą do najcieplejszych, jednak w powszechnej opinii to głównie teściowa potrafi uprzykrzyć życie małżonkom. Nie inaczej było w przypadku bohaterki dzisiejszego postu - cesarzowej Kōjun - która nie tyle dawała się we znaki synowej, obecnej cesarzowej Michiko, co po prostu zamieniła jej życie w piekło.

kafkaesqueblog.com


Księżniczka Nagako przyszła na świat 6 marca 1903 w Tokio jako córka  Kuni Kuniyoshiego oraz Shimazu Chikako, w rodzinie Ōke będącej jedną z gałęzi japońskiej rodziny imperialnej. Miała trzech braci i dwie siostry. Razem z kuzynką, Masako Nashimoto (późniejszą żoną następcy tronu Korei, księcia Euna) uczęszczała do elitarnej dziewczęcej szkoły Peers' School w Tokio dla dziewcząt pochodzących z domów arystokratycznych bądź - tak jak Nagako i Masako - rodziny imperialnej.

Księżniczka Nagako w 1910 - tokfm.pl

Zaręczyny Nagako i przyszłego cesarza zostały zaaranżowane przez ich rodziców, gdy oboje byli jeszcze małymi dziećmi, co wówczas stało na porządku dziennym. Wybierając Nagako na żonę Hirohto wzięto przede wszystkim pod uwagę fakt linii, z jakiej się wywodziła, oraz nieskalaną karierę wojskową jej ojca. Jednak oficjalne zaręczyny miały miejsce kilkanaście lat później w okolicznościach, których pewnie nikt się nie spodziewał.

Księżniczka Nagako (druga od lewej) wraz z rodziną - tokfm.pl

W 1912 cesarzem Japonii został Yoshihito, ojciec Hirohito, który nigdy nie cieszył się dobrym zdrowiem, zarówno fizycznym (przez całe życie zmagał się z różnego rodzaju problemami neurologicznymi), jak i psychicznym (co było prawdopodobnie spowodowane zapaleniem opon mózgowych, jakiego doznał w dzieciństwie). Od około 1917 jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, przez co ograniczył swoje publiczne wystąpienia, które nigdy nie były liczne po incydencie, do jakiego doszło na początku jego panowania, kiedy to podczas otwarcia parlamentu w 1913 cesarz, zamiast przemawiać, rozglądał się po izbie przez zwiniętą w rulon kartką z przygotowaną mową.

pinterest.com

Wobec pogarszającego się, już i tak wątłego, stanu fizycznego i psychicznego panującego monarchy, stało się jasne, że wkrótce to Hirohito będzie musiał przejąć jego obowiązki, dlatego kwestia jego małżeństwa wysunęła się na pierwszy plan. Pozwolono księciu samemu wybrać przyszłą małżonkę - oczywiście spośród odpowiednich kandydatek - co stanowiło wówczas rzadkie odejście od tradycji. W tym celu zorganizowano herbatę w Pałacu Cesarskiego; na liście goście  znalazła się 14-letnia wówczas księżniczka Nagako. Książę przyglądał się dziewczętom, sam pozostając niewidoczny za ekranem. Jego wybór padł na Nagako. Sama księżniczka, będąca jego kuzynką w 14. stopniu przez księcia Fushimi'ego Sadafusę, niewiele miała do powiedzenia w tej kwestii, choć pewnie nie sprzeciwiłaby się woli przyszłego cesarza, który w tamtych czasach był postrzegany jako bóg. Zaręczyny oficjalnie ogłoszono w 1919.

pinterest.com

Do małżeństwa wiodła jednak daleka droga, księżniczka miała bowiem zaledwie 14 lat. Co więcej, nie była przygotowana do roli cesarzowej, dlatego wkrótce po zaręczynach zakończyła edukację szkolną i rozpoczęła sześcioletni program, swego rodzaju "kurs" mający wykształcić u niej cechy i umiejętności potrzebne małżonce monarchy. Ślub Hirohito i Nagako odbył się 26 stycznia 1924, kiedy oboje mieli odpowiednio 23 i 21 lat. Księżniczka stała się księżną koronną Japonii, a dwa lata później, po śmierci teścia, cesarzową. Wyłamując się od tradycji, Hirohito postanowił zrezygnować z przysługujących mu 39 konkubin.

Embed from Getty Images

Pierwsze lata małżeństwa naznaczone były rozczarowaniami, gdyż Nagako rodziła same dziewczynki, a nie upragnionych dziedziców tronu: Shigeko (ur. 1925), Sachiko (ur. 1927), Kazuko (ur. 1929) oraz Atsuko (ur. 1931). Sytuacja, w jakiej znalazła się wówczas rodzina imperialna, przypominała tę, z jaką kilkadziesiąt lat później zmierzyła się obecna para cesarska, kiedy księżna Masako zamiast wyczekiwanego syna urodziła córeczkę. Niemal dziesięć lat po ślubie, 23 grudnia 1933, na świat przyszedł syn Nagako i Hirohito, obecny cesarz Akihito. Ostatecznie para doczekała się pięciu córek i dwóch synów. Zgodnie z tradycją, Nagako oddała zaledwie 3-letniego wówczas Akihito na wychowanie urzędnikom dworskim, uzależniając jego życie od nieludzkiego protokołu.

Para Cesarska z dziećmi, książę Akihito drugi od lewej - factsanddetails.com

Nagako wypełniała oficjalne obowiązki zgodnie z tradycją. Wyznawała zasadę, że małżonkę monarchy jedynie widać, a nie słychać publicznie. Stała się pierwszą cesarzową w historii Japonii, która odbyła z mężem podróż zagraniczną - towarzyszyła Hirohito podczas jego wizyty w Europie w 1971 oraz w USA w 1975. Szybko okrzyknięto ją "uśmiechniętą cesarzową".

Embed from Getty Images

Po śmierci cesarza w styczniu 1989 syn Akihito nadał jej tytuł "cesarzowej-wdowy". Już wtedy jej stan zdrowia zaczął się powoli pogarszać, przez problemy zdrowotne nie uczestniczyła w pogrzebie męża i wycofała się z życia publicnego. W 1995 została najdłużej żyjącą cesarzową Japonii, kończąc 92 lata, pobijając tym samym rekord Cesarzowej Kanshi, która żyła 868 lat wcześniej. Nagako zmarła 16 czerwca 2000 o godzinie 16:45 w podeszłym wieku 97 lat. Pośmiertnie otrzymała tytuł cesarzowej Kōjun.

Embed from Getty Images

Przez 74 lata swojego życia na dworze imperialnym Nagako zdążyła podporządkować sobie męża i swoją rodzinę. Z pięknej nastolatki przeistoczyła się w dominującą cesarzową hołdującej tradycji i traktującej nowoczeność jak niebezpieczeństwo. A największym zagrożeniem w jej oczach była Michiko. Ale to jest już część innej historii...

11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że opiszecie tą inną część historię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, to będzie tematem drugiej części

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa historia, ogólnie widać, że życie kobiet na dworze cesarskim to nie sielanka, jak się niektórym wydaje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna historia! Z niecierpliwością wypatruje drugiej części:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miała łatwego życia... Z chęcią poczytam dalszą historię.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na dalszą część. Kiedy można się jej spodziewać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno w maju, ale kiedy dokładnie - zobaczymy :)

   Usuń
 6. Wspaniały post czekam niecierpliwie na kolejną część :) to smutne jaki los spotyka kobiety w rodzinie cesarskiej chciałabym żeby prawo zostało zmienione Aiko została cesarzową i zmieniła wizerunek rodziny

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjny post!!!!!!;Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam z zapartym tchem , proszę piszcie więcej takich postów, świetna robota!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy post, też czekam na drugą część

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.