sobota, 21 listopada 2015

Sobota z monarchią: Czarnogórska Rodzina Królewska

Jak co sobotę zapraszamy Was na nową notkę z serii Sobota z monarchią.***


theroyalforums.com


Królestwo Czarnogóry było państwem istniejącym w latach 1910-1918. Powstało dzięki przekształceniu Księstwa Czarnogóry (które istniało od 1852r.) w królestwo, przez Księcia Nikolę I z dynastii Petrović-Njegoš. To właśnie on został pierwszym i zarazem ostatnim Królem Czarnogóry.

Nikola Mirković przyszedł na świat 7 października 1841r. w wiosce Njeguši jako najstarsze dziecko i jedyny syn dowódcy wojskowego, dyplomaty i poety, Księcia Mirka i jego żony, Anastazji Martinović.  Mirko był starszym bratem władcy Czarnogóry, Księcia Danilo I. Z początku tron był dziedziczony z wuja na bratanka, ale Danilo zmienił zasadę sukcesji na prawo salickie. Mirko zrezygnował wówczas ze swoich praw do tronu i Następcą Tronu został Nikola.

Rodzice Nikoli/ findagrave.com


Młody Książę był bardzo wysportowany, kochał atletykę. Wczesne dzieciństwo spędził głównie u ciotki w Trieście. Później został posłany do Lycée Louis-le-Grand w Paryżu, jednak Francja i jej zwyczaje nie przypadły do gustu młodemu patriocie, który nie mógł się doczekać, żeby wrócić do Czarnogóry.

commons.wikimedia.org

Będąc wciąż we Francji, niespełna 19-letni Nikola otrzymał wiadomość, że jego wuj, Książę Danilo I, zginął w zamachu. Jako że zmarły władca nie miał dzieci, nowym księciem Czarnogóry został Nikola.

Książę Danilo I


Niedługo po objęciu tronu Nikola zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Istniała obawa, że Książę umrze nie pozostawiając po sobie męskiego potomka. W tej sytuacji zaaranżowano jego małżeństwo z 13-letnią wówczas arystokratką, Mileną Vukotić. Ślub odbył się 8 listopada 1860r.

Księżna Milena / haberindeks.com


Małżeństwo Nikoli i Mileny nie było udane. W ciągu pierwszych lat małżeństwa para nie doczekała się żadnych dzieci, przez co młoda Księżna ciągle odczuwała presję ze strony Rodziny Książęcej oraz społeczeństwa. Relacji małżeńskich nie polepszał fakt, że Nikola więcej czasu spędzał z wdową po swoim wuju, Księżną Darinką, niż ze swoją żoną.
Dopiero po urodzeniu się dzieci relacje Pary Książęcej uległy znacznej poprawie, a Milena uzyskała szacunek i sympatię poddanych.

pinterest.com
W sumie parze urodziło się aż dwanaścioro dzieci:
 • Księżniczka Ljubica "Zorka" (żona Króla Serbii, Piotra I)
 • Księżniczka Milica (żona Wielkiego Księcia Piotra Nikołajewicza- wnuka Cara Mikołaja I)
 • Księżniczka Anastazja "Stana" (żona Wielkiego Księcia Jerzego Maksymilianowicza, a później Wielkiego Księcia Mikołaja Nikołajewicza- obaj byli wnukami Cara Mikołaja I)
 • Księżniczka Marica
 • Książę koronny Danilo Aleksandar (mąż Księżnej Jutty von Mecklenburg-Strelitz)
 • Księżniczka Jelena, później Elena (żona Króla Włoch, Vittorio Emanuele'a III)
 • Księżniczka Ana (żona Księcia Franz'a Joseph'a Battenberg'a)
 • Księżniczka Sofiya
 • Książę Mirko Dimitri (mąż Nataliji Konstantinović- kuzynki Króla Serbii, Aleksandra I)
 • Księżniczka Kseniya 
 • Księżniczka Vjera
 • Książę Petar (mąż Violet Wegner)

Czarnogórska Rodzina Królewska/ flickr.com


Korzystne małżeństwa zawarte przez córki Pary Królewskiej sprawiły, że Nikola uzyskał tytuł teścia Europy, który dzielił z Królem Christianem IX z Danii. 
W czasie swojego panowania Nikola dokonał wielu reform wojskowych, administracyjnych i edukacyjnych. Prowadził również wojnę z Imperium Osmańskim, którą wygrał.

ww1blog.osborneink.com

Na mocy deklaracji niepodległości z 18 sierpnia 1910r. Księstwo Czarnogóry przekształciło się w królestwo, a Nikola został królem. Nowe państwo nie przetrwało jednak długo. Po I wojnie światowej Czarnogóra została przyłączona do Serbii, a Rodzina Królewska udała się na emigrację do Francji.

Rodzina Królewska na wygnaniu/ en.wikipedia.org

Trzy lata później zdetronizowany Król zmarł w miejscowości Antibes, we Francji. Królowa Milena zmarła dwa lata później w San Remo, we Włoszech.

Pogrzeb Króla/ youtube.com

Zaraz po śmierci ojca pretendentem do tronu został Książę Danilo Aleksandar, jednak 7 marca 1921r. oddał prawa do tronu swojemu 13-letniemu bratankowi, Mihaijlo (dla monarchistów- Mihajlo I). Do osiągnięcia przez niego pełnoletności, młodego pretendenta wyręczała w obowiązkach Rada Regentów.

Książę Mihaijlo/ en.wikipedia.org

27 stycznia 1941r. w Paryżu Mihaijlo poślubił Geneviève Prigent, córkę prywatnego detektywa, François Prigent'a. Po ślubie Geneviève otrzymała tytuł tytularnej Królowej Czarnogóry. Jedyny syn pary, Nikola, przyszedł na świat 7 lipca 1944r.
Małżeństwo zakończyło się jednak w roku 1949. Po rozwodzie Geneviève zamieszkała z synem na północy Francji i pracowała jako logopeda, a Mihaijlo pozostał w Paryżu, gdzie zmarł w 1986r.


Obecnym pretendentem do tronu jest syn Mihaijlo, Książę Nikola (dla monarchistów Król Nikola II).
Edukację pobierał we Francji. W 1964r. został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu, a w latach 1971r. skończył studia na kierunku architektura.

madmonarchist.blogspot.com

Nikola był aktywnym działaczem w kampanii dotyczącej odzyskania niepodległości przez Czarnogórę. Publicznie oświadczył, że jeżeli naród będzie chciał powrotu do monarchii, to jest on gotowy objąć tron. W lipcu 2010r. rząd zaoferował pretendentowi miesięczną "pensję" w wysokości trzech tysięcy euro. Książę odrzucił jednak tą propozycję, twierdząc że nie jest ona adekwatna do poniesionych przez niego strat (mowa tutaj o majątku Rodziny Królewskiej, który został w większości skonfiskowany przez władzę republikańską).

Obecni pretendenci do tronów Serbii i Czarnogóry/ erhj.blogspot.com

27 listopada 1976r. Nikola II poślubił Francine Navarro, Marokankę pochodzenia hiszpańskiego, z wykształcenia prawniczkę. Po ślubie Francine otrzymała tytuł księżnej.

forum.alexanderpalace.org

Parze urodziło się dwoje dzieci:

 • Księżniczka Altinaï
 • Dziedziczny Książę Boris

Księżna Francine zmarła 6 sierpnia 2008r. w Paryżu. Nikola mieszka obecnie w Cetyni.


Księżniczka Altinaï przyszła na świat 27 października 1977. Jest absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kina i Telewizji w San Antonio de los Baños na Kubie. W wolnych chwilach pisze książki.

Księżniczka z ojcem, Nikolą

12 maja 2009 księżniczka poślubiła rosyjskiego wiolonczelistę, Antona Martynova. Para ma jednego syna:

 • Nikolai'a (ur. 30 września 2009)
Nikolai nie ma tytułu księcia, ponieważ taki tytuł nie może być dziedziczony w linii żeńskiej.

Księżniczka Altinaï (druga z lewej)

Boris, dziedziczny książę Czarnogóry (ur. 21 stycznia 1980) - następca czarnogórskiego tronu od 24 marca 1986. Ukończył historię sztuki na jednej z paryskich uczelni. Książę mówi płynnie po francusku, angielsku, włosku, portugalsku i czarnogórsku.


Od 12 maja 2007 żoną Borisa jest Véronique Haillot Canas da Silva, portugalską architekt. Po ślubie Véronique stała się Jej Królewską Wysokością, Dziedziczną Księżną Czarnogóry.

Para ma jedną córkę:
 • księżniczkę Milenę (ur. 11 lutego 2008)
Boris z żoną i córką

Prawo dziedziczenia obowiązujące w rodzinie to prawo salickie, sprawia ono, że Milena nie może dziedziczyć tronu. Jeżeli Nikola nie zmieni tego prawa, pretendentami do tronu staną się książęta serbscy.

Podsumowując, szanse na restaurację monarchii są bardzo małe. Książę Nikola w jednym wywiadzie powiedział, że jeżeli Czarnogórcy zechcą powrotu rodziny królewskiej, to on jak najbardziej zostanie królem, chociaż wolałby prowadzić normalne życie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dziedziczenia, najprawdopodobniej Milena nie odziedziczy tronu.

Rodzina w 2011
Iza & Larissa

Źródło: almanachdegotha.org, wikipedia.org

5 komentarzy:

 1. znów piszą o ranii

  http://gwiazdy.wp.pl/galeria/5931507892884097/zachwycajaca-krolowa-rania-w-hiszpanii.html

  http://www.zeberka.pl/art/krolowa-hiszpanii-letizia-czy-krolowa-jordanii-rania-38679

  OdpowiedzUsuń
 2. jak zwykle ciekawa notatka-nie sądziłam,że Czarnogóra była kiedyś monarchią.I raczej ma najmniejsze szanse na restauracje tak jak Niemcy i Grecja.Mam nadzieję,że w końcu doczekam choć jednej nowej monarchii w Europie.Myślę o Albanii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez większość czasu była pod władzą Imperium Osmańskiego lub Jugosławii, więc jest naprawdę niewiele osób, które wiedzą, że przez pewien okres była to samodzielna monarchia.
   Co do Albanii, to mam takie same nadzieje ;)

   Usuń
 3. Musiałyście się napracować.Nie łatwo cokolwiek znaleźć o zdetronizowanych monarchiach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, czasami faktycznie jest ciężko, ale jesteśmy we dwie, a to zdecydowanie ułatwia sprawę :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.