sobota, 14 listopada 2015

Sobota z monarchią: Bułgarska Rodzina Carska


Zapraszamy na kolejną notkę z serii!


***


Herb Carstwa/ Królestwa Bułgarii. Glasshouse using elements by Sodacan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


III Carstwo Bułgarii (nazywane również Królestwem Bułgarii) powstało w roku 1908, po proklamowaniu pełnej niepodległości przez Księstwo Bułgarii, które do tej pory było zależne od Imperium Osmańskiego.
Na tronie zasiadł wówczas poprzedni książę Bułgarii, Ferdynand I z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha, który od tej pory był tytułowany jako Jego Carska Mość Ferdynand I, Car Bułgarów.

Ferdynand I. Autor nieznany, domena publiczna

W wyniku przeprowadzonego przez komunistów referendum, w 1946r. monarchia została obalona, co zmusiło dotychczasowego Cara, Simeona II, do wyjazdu z kraju.


Simeon Borisow Sakskoburggotski przyszedł na świat 16 czerwca 1937r. jako najstarsze dziecko i jedyny syn Cara Borysa III i włoskiej księżniczki, Giovanny (córki Króla Włoch, Vittorio Emmanuele'a III).
Carem został po śmierci swojego ojca, 28 sierpnia 1943r. Miał wówczas 6 lat, więc faktyczną władzę sprawowała Rada Regentów, w skład której wchodził m.in. wuj małoletniego władcy, Kyril.

Simeon II jako dziecko. Archives State Agency, domena publiczna,
via Wikimedia Commons

3 lata później, w wyniku przeprowadzonego przez komunistów referendum, monarchia w Bułgarii została obalona, a Rodzina Carska musiała udać się na emigrację.
Początkowo mieszkali w Aleksandrii, gdzie przebywał również Król Vittorio Emmanuele III. Tam Simeon skończył Victoria College, gdzie jego kolegą został Książę Leka I z Albanii.

Embed from Getty Images

Od 1951r. rodzina mieszkała w Madrycie. Zdetronizowany Car skończył tam studia prawnicze i zarządzanie biznesowe, dzięki czemu stał się później szanowanym przedsiębiorcą i właścicielem wielu spółek handlowych.
W wieku 18 lat, w roku 1955, zdetronizowany Car odczytał proklamację do narodu bułgarskiego, w którym wyraził wolę do ponownego objęcia tronu.
W 1958r. Simeon zapisał się do Akademii Wojskowej Valley Forge w USA, gdzie był znany jako Kadet Rylski, nr 6883. Szkołę tą ukończył ze stopniem podporucznika.

Embed from Getty Images

W maju 1996r., po 50 latach nieobecności, Simeon przyjechał po raz pierwszy do Bułgarii, gdzie wkrótce na fali ogromnej popularności założył partię polityczną. W 2001r. kierowany przez niego Narodowy Ruch "Symeon Drugi" (obecnie Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu) wygrał wybory parlamentarne (zdobywając 119 miejsc w 240- osobowym parlamencie), dzięki czemu zdetronizowany monarcha objął funkcję premiera Bułgarii 24 lipca 2001r.
11 lipca 2005r., w wyniku przegranych wyborów parlamentarnych z 25 czerwca 2005r., jego rząd podał się do dymisji. Po przegranych przez jego partię kolejnych wyborach parlamentarnych z 5 lipca 2009r., w których NDSW zdobył zaledwie 3,5% głosów, Simeon zrezygnował z kierowania partią.
Car jest jedynym monarchą na świecie, któremu drogą demokratyczną udało się odzyskać władzę w republice. Sam powtarza, że kwestią wolnego wyboru Bułgarów jest ewentualna restauracja monarchii.

Embed from Getty Images

21 stycznia 1962r. Car poślubił hiszpańską arystokratkę, Doñę Margaritę Gómez-Acebo y Cejuela, kuzynkę męża Infantki Pilar (siostry Króla Juan'a Carlos'a).Embed from Getty Images

Od ślubu Margarita jest nazywana Jej Carską Mością Margaritą, Carycą Bułgarów, Jej Królewską Mością Margaritą, Królową Bułgarów lub po prostu Panią Margaritą Sakskoburggotską.
Hiszpanka zmieniła też wyznanie z katolicyzmu na bułgarskie prawosławie.

Embed from Getty Images

Para doczekała się pięciorga dzieci: czterech synów i córki. Wszyscy synowie otrzymali imiona na cześć bułgarskich władców, córka imię bułgarskie. Zgodnie z tradycją każde dziecko otrzymało "swoją prowincję" (tak jak ma to miejsce w Szwecji).
Co ciekawe wszystkie dzieci Simeona i Margarity poślubiły Hiszpanów.Kardam, Książę Tyrnowa przyszedł na świat 2 grudnia 1962r. jako najstarsze dziecko Cara Simeona II i Carycy Margarity. Od urodzenia był tytułowany jako Książę koronny Bułgarii i Następca Tronu.
Książę skończył agronomię na Uniwersytecie Penn State.


11 lipca 1996r. w Madrycie Kardam poślubił Miriam Ungría y López, gemmologa i historyka pochodzenia baskijskiego.
Po ślubie Miriam została Jej Cesarską Wysokością Księżną Tyrnowa, Księżną koronną Bułgarii.Parze urodziło się dwóch synów:

 • Książę Boris z Tyrnowa (ur. 12 października 1997r. w Madrycie)
 • Książę Beltrán z Tyrnowa (ur. 23 marca 1999r. w Madrycie)Kardam i Miriam bardzo często reprezentowali Bułgarską Rodzinę Carską podczas różnych królewskich uroczystości, m.in. na ślubie Księcia Felipe i Letizii Ortiz-Rocasolano, na ślubie Księcia Frederika i Mary Donaldson oraz na obchodach 40-tych urodzin Księcia Willema-Alexandra (na zdjęciu poniżej).

W 2000r. Kardam został ojcem chrzestnym Księcia Achileas'a-Andreas'a z Grecji.

Embed from Getty Images

15 sierpnia 2008r. Książę wraz z żoną uczestniczył w wypadku samochodowym w El Molar, niedaleko Madrytu. Samochód pary uderzył w drzewo, a następnie dachował. Kardam został przewieziony helikopterem do Szpitala Doce de Octubre, podczas gdy Miriam została przewieziona karetką do Szpitala La Paz.

Książę doznał rozległych urazów czaszki i mózgu, a także rąk. Zaraz po dotarciu do szpitala, został on przewieziony na stół operacyjny.
Księżna z kolei miała złamany łokieć, żebra i zapadnięte płuco. Wyleczono ją i opuściła szpital 4 września.

Embed from Getty Images

18 sierpnia poinformowano, że Kardam jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Zdaniem lekarzy ze Szpitala Doce Octubre ręce Księcia doznały paraliżu, a niektóre gazety pisały nawet o tym, że stracił on dwa palce.
15 października potwierdzono, że Następca Tronu jest w stanie krytycznym, ale stabilnym, a jego oddech i parametry życiowe poprawiają się. 23 stycznia 2009r. opuścił on szpital i powoli dokańczał rekonwalescencję w domu. Mógł już stać i porozumiewać się.

Embed from Getty Images

Niestety w styczniu 2010r. jego stan gwałtownie się pogorszył i ponownie trafił do szpitala w stanie krytycznym. Ponownie został wprowadzony w stan śpiączki, w której pozostawał do 7 kwietnia 2015r. Tego dnia zmarł, w wieku 52 lat. Został pochowany w San Isidoro w Madrycie.
Poniżej Rodzina Carska i członkowie innych monarchii opuszczają kościół po mszy upamiętniającej Księcia Kardama w 2015.

Embed from Getty Images


Po śmieci Kardam'a Miriam została Księżną wdową Tyrnowa, a ich niespełna 18-letni wówczas syn, Boris,  został nowym tytularnym Następcą Tronu Bułgarii.


Boris z bratem, BeltránemKyril, Książę Presławia urodził się 11 lipca 1964r. w Madrycie. W 1986r. ukończył Uniwersytet Princeton na kierunku fizyka.


Książę poślubił Maríę del Rosario Nadal y Fuster de Puigdórfila, córkę industrialisty Miguel'a Nadal y Bestard i potomkinię azteckiego władcy, Montezumy II. Wybranka bułgarskiego księcia była w przeszłości modelką (głównie dla Valentino), a z wykształcenia jest profesorem historii sztuki.
Ceremonia kościelna odbyła się 15 sierpnia 1989r. w Kaplicy Św. Anny, w Pałacu Almudaina w Palma de Mallorca. Wg. ¡Hola! i Semana pojawiło się czterystu gości, ale tylko stu dwudziestu pięciu zmieściło się w kaplicy, by oglądać ceremonię. Z kolei gazeta Majesty podała, że wśród gości znalazł się Król Juan Carlos, Królowa Sofía, Infantka Elena, Infantka Crisitna i Książę Felipe.


Mimo otrzymania po ślubie tytułu Księżnej Presławia, Rosario jest nazywana w prasie głównie jako Rosario Nadal.

Embed from Getty Images

Księżna Rosario ze swoimi dwiema bliskimi przyjaciółkami, Gwyneth Paltrow i Księżną Marie-Chantal

Kyril i Rosario mają trójkę dzieci:

 • Księżniczkę Mafaldę-Cecilię z Presławia (ur. 27 lipca 1994r. w Londynie)
 • Księżniczkę Olimpię z Presławia (ur. 14 grudnia 1995r. w Londynie)
 • Księcia Tassilo z Presławia (ur. 20 stycznia 2002r. w Londynie).Księżna Rosario z córkami, Mafaldą i Olimpią


Księżniczka Mafalda w 2021


Najbardziej aktualne zdjęcia księcia Tassilo z ojcem i siostrami - pierwsze z 2018

W październiku 2009r. hiszpańska agencja EFE podała, że wg. anonimowego źródła, bliskiego Simeonowi II, Książę i Księżna Presławia są w separacji, ale nie planują rozwodu.
Te doniesienia mogą być jednak zwykłą plotką, bo w 2010r. para pojawiła się razem na ślubie Księżniczki Victorii i Daniela Westling'a, a także na innych późniejszych uroczystościach. Możliwe też, że faktycznie są w separacji, ale i tak nie mają zamiaru się rozwieść.

Embed from Getty Images

Kyril i Rosario na ślubie Księżniczki Victorii i Daniela Westling'a

Kyril jest ojcem chrzestnym Księcia Aristidis'a-Stavros'a z Grecji, a Rosario jest matką chrzestną Irene Urdangarín y de Borbón z Hiszpanii i Księcia Sverre Magnusa z Norwegii.Kubrat, Książę Panagjuriszte urodził się 5 listopada 1965 w Madrycie. Po ukończeniu francuskiego liceum w Madrycie książę podjął studia na Uniwersytecie w Navarrze na kierunku medycyna. Aktualnie pracuje jako konsultant w jednym z madryckich szpitali.


2 lipca 1993 Książę ożenił się z Carlą Maríą de la Soledad Royo-Villanova y Urrestarazu. Po ślubie Carla uzyskała tytuł Księżnej Panagjuriszte.


Obecnie jest ona prezesem (oraz założycielką) marki Carla Bulgaria Roses Beauty, która produkuje kosmetyki na bazie wyciągów z kwiatów róży.


Para ma trzech synów:
 • Księcia Mirko z Panagjuriszte (ur. 26 kwietnia 1995 w Madrycie)
 • Księcia Lukása z Panagjuriszte (ur. 15 lipca 1997 w Madrycie)
 • Księcia Tirso z Panagjuriszte (ur. 3 czerwca 2002 w Madrycie).

Książę Mirko na Balu Debiutantów w 2018 w towarzystwie hrabiny Gabrielle de Pourtales

Kubrat jest ojcem chrzestnym Pablo Undargarín y Borbón, syna hiszpańskiej infantki Christiny i jej męża Iñakiego Undargarína.Konstantin-Assen, Książę Widynia przyszedł na świat 5 grudnia 1967 roku. Książę ukończył ekonomię na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Obecnie jest dyrektorem banku Rothschild w Hiszpanii (na poniższym zdjęciu z żoną).

Embed from Getty Images

Jego żoną jest María García de la Rasilla y Gortázar, wnuczka dziewiątego Hrabiego Superundy. Książę poślubił ją 7 lipca 1994. Po ślubie María stała się Księżną Widynia.


Konstantin i María są rodzicami bliźniąt (ur. 20 listopada 1999):

 • Księcia Umberto z Widynia
 • Księżniczki Sofii z Widynia


Rodzina w komplecie

Książę jest ojcem chrzestnym Infantki Sofíi, córki Króla Hiszpanii Felipe VI. Ciekawostką jest fakt, że ojcem chrzestnym córki Konstantina (również Sofii) jest Felipe.Kalina, jedyna córka pary carskiej urodziła się 19 stycznia 1972. W przeciwieństwie do swoich braci księżniczka nigdy nie studiowała. Jest wegetarianką, mówi w sześciu językach. Została wychowana w wierze prawosławnej, jako osoba dorosła przeszła na katolicyzm.

Embed from Getty Images

Jest też uważana za jedną z bardziej niekonwencjonalnych księżniczek przez swój styl ubierania, czesania i malowania. Pewnego dnia zgoliła sobie brwi, bo... przegrała zakład.

Embed from Getty Images

26 października 2002 Kalina poślubiła Antonio "Kitín'a" Muñoz, działacza humanitarnego. Ceremonia odbyła się w kościele katolickim, ale błogosławieństwa parze udzielał pop. Całe wydarzenie zostało później przedstawione w dokumencie telewizyjnym.

Embed from Getty Images


Para ma jednego syna:
 • Simeona Hassana (ur. 14 marca 2007 w Sofii).

Embed from Getty Images


Rodzicami chrzestnymi syna Kaliny są Król Mohammed VI i Księżniczka Irene z Grecji. Na co dzień rodzina mieszka w Rabacie.Choć Bułgarska Rodzina Carska jest bardzo popularna, to jednak szanse na jej restaurację nie są zbyt duże. Fakt, że były Car został swego czasu premierem, a zatem przysięgał bronić republikańskiej konstytucji i jak sam powiedział "był to dla niego większy zaszczyt niż bycie Carem" sprawiły, że ruch monarchistyczny w Bułgarii bardzo osłabł w ciągu ostatnich lat.
Iza & LarissaŹródło: kingsimeon.bg, unofficialroyalty.com, wikipedia.org,

3 komentarze:

 1. Bardzo interesująca notka. Lubię takie '' royalsowe soboty'' i czekam na kolejne :)

  willofcambridge.blogspot.com
  royal-letters.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Najpierw był Ferdynand, zaraz potem jest już o Simeonie, a gdzie jego ojciec?

  Kalina to ofiara nie tylko mody, ale przede wszystkim operacji plastycznych. Wygląda obrzydliwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posty są pisane zawsze wg. takiego samego schematu, czyli opisywani są władcy od ostatniego do obecnie pretendującego. Simeon jest jednocześnie ostatnim władcą i pretendentem, więc o jego ojcu i dziadku jest tylko krótka wzmianka.
   Tak samo jest w poście o Rumuńskiej Rodzinie Królewskiej ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.