czwartek, 27 sierpnia 2015

Wywiad z Księżną Sophie z Prus

23 sierpnia w niemieckiej Gali ukazał się wywiad z żoną pretendenta do tronu Prus i Niemiec, Księżną Sophie, który dziś przedstawiam Wam na blogu.


Jej mąż jest prawnukiem ostatniego niemieckiego cesarza, ale Sophie, księżna Prus, mieszka z rodziną i prowadzi bezpretensjonalne życie z dala od dworu. Gala jako pierwsza przygląda się ich życiu codziennemu i poznaje ich plany.

© Jens Koch / GALA
 

Błękitne niebo, świeci słońce, wspaniała pogoda w Sanssouci. Sophie, księżna Prus (l. 37), spaceruje z Galą po parku w Poczdamie. Z zadowoleniem pcha wózek z czteromiesięczną córką, Emmą Marie, w środku.


Pierwsza prywatna sesja i wywiad

Jest to pierwsza prywatna sesja i pierwszy wywiad z żoną Georg'a Friedrich'a Pruskiego (l. 39), prawnuka ostatniego niemieckiego cesarza, Wilhelma II. Cieszy się dzisiejszym porankiem, wygląda na bardzo zrelaksowaną.

Para mieszka z trójką dzieci- bliźniacy Carl Friedrich i Louis Ferdinand mają dwa lata- w pobliżu Bremy. Dlaczego Sophie z Prus teraz pojawiła się na okładce? W ten weekend rozpoczyna się w Berlinie wystawa na temat kobiet Hohenzollernów, rodziny, która kiedyś panowała w Prusach. Jako żona głowy domu Hohenzollernów, Sophie Pruska objęła ją swoim patronatem.

bunte.de


Chcę iść własną drogą

Z przodkami męża zapoznała się jeszcze przed ślubem, mówi Gali. Jako ktoś, kto interesuje się trochę historią, przybyłam do domu Prus, Niemiec i Europy, kształtowanego przez wieki. Ponadto, moja rodzina blisko przyjaźniła się z moim mężem od wielu lat.

Zna nawet dobrze kobiety z tej dynastii, ale nie wzoruje się na nich: Myślę, że to ważne, żeby iść własną drogą.


© Jens Koch / GALA


Parę połączyła miłość od piaskownicy

Parę, Sophie i Georg'a Friedrich'a, połączyła tzw. miłość od piaskownicy. Ślub odbył się w lecie 2011r. tu za rogiem, w Friedenskirche, w parku Sanssouci. Zaledwie kilka tygodni wcześniej miał miejsce ślub Księcia Williama i Kate w Londynie, całe Niemcy jeszcze nie otrząsnęły się z królewskiej gorączki ślubnej. Kiedy RBB przez trzy godziny pokazywał ślub najwyższej rangą pary z niemieckiej szlachty, Rolf Seelmann Eggebert komentował to na żywo.

pinterest.com


Hohenzollern może poślubić tylko godnego sobie

W przeciwieństwie do Kate Middleton "z ludu", Sophie pochodzi ze starej rodziny szlacheckiej, jest rodem księżniczką Isenburgu (Prinzessin von Isenburg). Szczęśliwym trafem! Ponieważ ustawa Domu Hohenzollern definiuje dziś, że głową rodu może być tylko ten, kto poślubi osobę godną sobie. Co Sophie myśli o małżeńskiej polityce Hohenzollernów, która świadczy głównie o postępowaniu dynastycznym? Dla mnie istnieje tylko jedno kryterium, fakt, że kochasz i chcesz żyć razem. W dobrych i złych czasach.

Nawet w ich kręgu przyjaciół pochodzenie nie ma znaczenia, podkreśliła. Jeśli chodzi o wydarzenia pośród wyższych sfer, rzadko widujemy Sophie i Georg'a Friedrich'a. Wyjątek: ślub księcia Alberta i Charlene, księżnej Monako, cztery lata temu.

Georg i Sophie na ślubie Alberta i Charlene / pinterest


Prawdziwe życie

W wolnym czasie Sophie czuje się w spodniach o wiele bardziej komfortowo niż w kostiumie i kapeluszu. W moim życiu prywatnym ważne jest dla mnie przede wszystkim to, aby być w stanie wygodnie się poruszać- co jest również istotne dla trójki małych dzieci, ponieważ one są na pierwszym planie.

Jej życie wygląda zaskakująco normalne, wręcz obywatelsko, biorąc pod uwagę, że Georg Friedrich byłyby cesarzem, gdyby Niemcy nie znieśli monarchii sto lat temu. Jest też skromną konsultantką biznesową.

wunderweib.com


Dba o dzieci i młodzież

Nawet Sophie, który studiowała administrację biznesu chce, zwłaszcza dzięki własnej inicjatywie, coś zmienić: Od kilku lat jestem aktywna w filantropii, to ekscytujące zadanie, chcę do tego ponownie wrócić po moim urlopie rodzicielskim.

Jako prezes Fundacji Księżnej Kiry z Prus, dba również o dzieci i młodzież z trudnym zapleczem społecznym. Okresowo spędzają one darmowe wakacje na Zamku Hohenzollern w rodowej siedzibie rodziny, gdzie odbywają próby musicali lub przemawiają na podium. Czy można lepiej korzystać ze swojego zamku?

burg-hohenzollern.com


gala.de


***


Na koniec chciałabym jeszcze raz bardzo podziękować Marlenie za pomoc w tłumaczeniu wywiadu :)



9 komentarzy:

 1. Niemcy nie rozważają powrotu monarchii ?przecież cieszy się ona dużym zainteresowaniem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ruch monarchistyczny nie jest tam zbyt silny, raczej nigdy nie osiągnie takiego poparcia jak w Rumunii czy w Serbii. Niemcy lubią monarchie, ale nie ma to związku z ustrojem, a raczej uwielbieniem do royalsów. To taki ich w pewnym sensie inny rodzaj gwiazd (celebrytów), ale nie myślą mieć u siebie monarchii, tak samo jak też np. Austriacy.

   Usuń
 2. Ładnie wyglądała na ślubie Charlene i Alberta, a nawet jej nie pamiętam z tego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Macie dwa tytuły ksiażąt prus: ewangelicki i katolicki. Katolicki jest polski i był powodem do emisji banknotów Marki Polskiej za czasów Królestwa Regencyjnego w Polsce.

  Dwa tytuły szlacheckie: Imperator Niemiec ( chrześcijaństwo ) i Cesarz Świętęgo Narodu Niemickiego ( katolicki ) są urzywane podczas koronacji we Frankfurcie Nad Menem na Cesarza i Cesarzowej Niemiec ( tytuł ewangelicki ).
  Tytuł Imperatora Nniemiec jest pod tytułem Arcyimperatora Austrowęgier ( monoteizm i chrześcijaństwo )
  Koronacji dokonuje duchowny obrządku ewangeliskiego.
  Po koronacji zostaje odprawiona msza ekumeniczna w Katedrze w Spirze.

  OdpowiedzUsuń
 4. A to było w niemieckiej Gali? Jeśli tak, to bardzo szkoda, że przegapiłam. Nie mam niestety czasu zawsze przeglądać gazet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale nie wszystko stracone :) Jest jeszcze wersja komputerowa: http://www.gala.de/royals/allgemein/sophie-prinzessin-von-preussen-vom-grossen-glueck-auch-ohne-krone_1301257.html

   Usuń
 5. w końcu pojawiło się o Ranii :):):)

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/krolowa-jordanii-pokazala-sie-publicznie-z-18-letnia-corka/d5yyxl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, pierwsze akapity jeszcze jakoś trzymają poziom, ostatni to już porażka:Alma, zamiast Salmy i zdanie "Para rzadko pokazuje się z nimi publicznie, więc każde publiczne wystąpienie królewskich potomków jest dużym wydarzeniem" :D :D :D

   Usuń
 6. Jakoś mało tego wywiadu w tym wywiadzie. Mało wypowiedzi Sophie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.