wtorek, 16 maja 2023

Księżniczka Salma ukończyła studia, Garden Party w Tokio, procesja z okazji zakończenia Oktawy + więcej

Norwegia

11 maja Prezydent i Pierwsza Dama Włoch rozpoczęli wizytę państwową w Norwegii na zaproszenie króla Haralda i królowej Sonji. Niestety król kilka dni wcześniej trafił do szpitala z powodu infekcji, dlatego w jego imieniu gości podjął książę Haakon jako regent. W ceremonii powitalnej na placu rpzed Pałacem Królewskim w Oslo wzięły udział również królowa Sonja i księżna Mette-Marit.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPierwszy dzień wizyty państwowej zakończył się tradycyjnie bankietem na cześć gości w Pałacu Królewskim.
Drugiego dnia wizyty Prezydent wraz z córką oraz księciem Haakonem i księżną Mette-Marit udał się do Trondheim.

Japonia

11 maja Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wydali pierwsze od czterech lat Garden Party w ogrodach Akasaka Imperial Gardens w Tokio dla około 1000 zaproszonych gości. Czteroletnia przerwa w organizacji przyjęć ogrodowych spowodowana była oczywiście pandemią i surowymi restrykcjami wprowadzonymi w Japonii. Poza Parą Cesarską, w Garden Party wzięli udział także: książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako, księżna Takamado, księżniczka Tsuguko czy księżna Nobuko z córkami.

Dania

8 maja księżna Mary otworzyła szczyt Children Need Arts – Global Summit.
Później tego samego dnia wzięła udział w obchodach 50-lecia ośrodka Christianehøj dla osób z urazami mózgu.

11 maja księżna uczestniczyła w konferencji "Obrazy samotności" zorganizowanej przez jej fundację w Odense.

14 maja pojawiła się na koncercie chóru DR Pigekoret, którego jest patronką.


Luksemburg

14 maja rodzina wielkoksiążęca - wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, dziedziczny wielki książę Guillaume, dziedziczna wielka księżna Stephanie, książę Charles, książę Francois, książę Felix i księżna Claire z księżniczką Amalią i księciem Liamem oraz książę Louis - wzięła udział w uroczystościach z okazji zakończenia Oktawy. Rano wielki książę i wielka księżna razem z księciem Felixem, księżną Claire i księciem Louisem wzięli udział w nabożeństwie w Katedrze Notre-Dame w Luksemburgu, a później dołączyła do nich reszta rodziny na tradycyjnej procesji, po której pozdrowili Luksemburczyków z balkonu Pałacu Wielkoksiążęcego.


Szwecja

10 maja król Carl Gustaf, królowa Silvia i księżniczka Victoria wzięli udział w wieczorze fundacji założonej przez królową, Childhood w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie. W wydarzeniu miała uczestniczyć także księżniczka Madeleine, która jednak w ostatniej chwili musiała odwołać swoją wizytę w Szwecji z powodu operacji księżniczki Leonore. Leonore złamała ostatnio rękę i dzisiaj przeszła operację.11 maja królowa Silvia wręczyła Queen Silvia Nursing Award.

Następczyni Tronu tego dnia uczestniczyła w corocznym spotkaniu WWF w Uppsali. W związku ze spotkaniem księżniczka odwiedziła rezerwat przyrody Hjälstaviken w miejscowości Enköping.


12 maja król Carl Gustaf i królowa Silvia złożyli kolejną jubileuszową wizytę regionalną - tym razem w Örebro w środkowej Szwecji. W tym roku przypada złoty jubileusz panowania monarchy, w związku z którym para królewska składa wizyty w każdej ze szwedzkich prowincji.

Wczoraj księżna Sofia uczestniczyła w ceremonii rozdania dyplomów pielęgniarkom, które ukończyły Sophiahemmet.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Bhutan

Po koronacji króla Charlesa i królowej Camilli król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema oraz król Malezji Abdullah i królowa Azizah Aminah zostali kilka dni dłużej w Londynie. Obie pary królewskie 8 maja pojawiły się na otwarciu malezyjskiego pawilonu na London Craft Week 2023.


Jordania

12 maja księżniczka Salma ukończyła archeologię na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. W ceremonii wręczenia dyplomów wzięli udział jej rodzice, król Abdullah i królowa Rania, a także starsza siostra, księżniczka Iman, z mężem Jameelem Thermiotisem.

W związku ze zbliżającym się ślubem Następcy Tronu i Rajwy Al Saif opublikowano oficjalne logo uroczystości. Wybrano do niego słowo "Nafrah", co w języku arabskim oznacza "radujemy się". Słowo podzielono na dwie części tak, aby w logo znalazły się inicjały księcia Husseina i Rajwy Al Saif zapisane w tradycyjnej arabskiej kaligrafii.Wraz ze zbliżającą się wielkimi krokami uroczystością kolejne rodziny królewskie potwierdzają swoją obecność. Poza księżną Takamado i księżniczką Tsuguko z Japonii, w ślubie wezmą udział także: król i królowa Malezji, król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Oranii Catharina-Amalia, książę Frederik i księżna Mary z Danii, księżniczka Victoria i książę Daniel ze Szwecji oraz książę Haakon z Norwegii.


4 komentarze:

 1. Może jednak nie para prezydencka, skoro to jest prezydent Włoch z córką? Wiem, że jest Pierwszą Damą (swoją drogą to chyba rzadka sytuacja?), ale para to jednak kojarzy się z małżeństwem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do uroczystości w Luxemburgu, to o jaką Oktawę chodzi, bo Oktawa sama w sobie nie jest świętem - tylko ośmiodniowymi obchodami jakiegoś konkretnego święta kościelnego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o Oktawę Maryjną kończącą odpust ku czci Maryi Pocieszycielki Strapionych, patronki Luksemburga

   Usuń
 3. Rozszerza się lista gości na ślubie w Jordanii już nie mogę się doczekać 😁

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.