wtorek, 16 maja 2023

Księżniczka Salma ukończyła studia, Garden Party w Tokio, procesja z okazji zakończenia Oktawy + więcej

Norwegia

11 maja Prezydent i Pierwsza Dama Włoch rozpoczęli wizytę państwową w Norwegii na zaproszenie króla Haralda i królowej Sonji. Niestety król kilka dni wcześniej trafił do szpitala z powodu infekcji, dlatego w jego imieniu gości podjął książę Haakon jako regent. W ceremonii powitalnej na placu rpzed Pałacem Królewskim w Oslo wzięły udział również królowa Sonja i księżna Mette-Marit.

Embed from Getty Images



Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



Pierwszy dzień wizyty państwowej zakończył się tradycyjnie bankietem na cześć gości w Pałacu Królewskim.




Drugiego dnia wizyty Prezydent wraz z córką oraz księciem Haakonem i księżną Mette-Marit udał się do Trondheim.

Japonia

11 maja Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wydali pierwsze od czterech lat Garden Party w ogrodach Akasaka Imperial Gardens w Tokio dla około 1000 zaproszonych gości. Czteroletnia przerwa w organizacji przyjęć ogrodowych spowodowana była oczywiście pandemią i surowymi restrykcjami wprowadzonymi w Japonii. Poza Parą Cesarską, w Garden Party wzięli udział także: książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako, księżna Takamado, księżniczka Tsuguko czy księżna Nobuko z córkami.

Dania

8 maja księżna Mary otworzyła szczyt Children Need Arts – Global Summit.
Później tego samego dnia wzięła udział w obchodach 50-lecia ośrodka Christianehøj dla osób z urazami mózgu.

11 maja księżna uczestniczyła w konferencji "Obrazy samotności" zorganizowanej przez jej fundację w Odense.

14 maja pojawiła się na koncercie chóru DR Pigekoret, którego jest patronką.


Luksemburg

14 maja rodzina wielkoksiążęca - wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, dziedziczny wielki książę Guillaume, dziedziczna wielka księżna Stephanie, książę Charles, książę Francois, książę Felix i księżna Claire z księżniczką Amalią i księciem Liamem oraz książę Louis - wzięła udział w uroczystościach z okazji zakończenia Oktawy. Rano wielki książę i wielka księżna razem z księciem Felixem, księżną Claire i księciem Louisem wzięli udział w nabożeństwie w Katedrze Notre-Dame w Luksemburgu, a później dołączyła do nich reszta rodziny na tradycyjnej procesji, po której pozdrowili Luksemburczyków z balkonu Pałacu Wielkoksiążęcego.






Szwecja

10 maja król Carl Gustaf, królowa Silvia i księżniczka Victoria wzięli udział w wieczorze fundacji założonej przez królową, Childhood w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie. W wydarzeniu miała uczestniczyć także księżniczka Madeleine, która jednak w ostatniej chwili musiała odwołać swoją wizytę w Szwecji z powodu operacji księżniczki Leonore. Leonore złamała ostatnio rękę i dzisiaj przeszła operację.



11 maja królowa Silvia wręczyła Queen Silvia Nursing Award.

Następczyni Tronu tego dnia uczestniczyła w corocznym spotkaniu WWF w Uppsali. W związku ze spotkaniem księżniczka odwiedziła rezerwat przyrody Hjälstaviken w miejscowości Enköping.


12 maja król Carl Gustaf i królowa Silvia złożyli kolejną jubileuszową wizytę regionalną - tym razem w Örebro w środkowej Szwecji. W tym roku przypada złoty jubileusz panowania monarchy, w związku z którym para królewska składa wizyty w każdej ze szwedzkich prowincji.

Wczoraj księżna Sofia uczestniczyła w ceremonii rozdania dyplomów pielęgniarkom, które ukończyły Sophiahemmet.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Bhutan

Po koronacji króla Charlesa i królowej Camilli król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema oraz król Malezji Abdullah i królowa Azizah Aminah zostali kilka dni dłużej w Londynie. Obie pary królewskie 8 maja pojawiły się na otwarciu malezyjskiego pawilonu na London Craft Week 2023.


Jordania

12 maja księżniczka Salma ukończyła archeologię na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. W ceremonii wręczenia dyplomów wzięli udział jej rodzice, król Abdullah i królowa Rania, a także starsza siostra, księżniczka Iman, z mężem Jameelem Thermiotisem.

W związku ze zbliżającym się ślubem Następcy Tronu i Rajwy Al Saif opublikowano oficjalne logo uroczystości. Wybrano do niego słowo "Nafrah", co w języku arabskim oznacza "radujemy się". Słowo podzielono na dwie części tak, aby w logo znalazły się inicjały księcia Husseina i Rajwy Al Saif zapisane w tradycyjnej arabskiej kaligrafii.



Wraz ze zbliżającą się wielkimi krokami uroczystością kolejne rodziny królewskie potwierdzają swoją obecność. Poza księżną Takamado i księżniczką Tsuguko z Japonii, w ślubie wezmą udział także: król i królowa Malezji, król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Oranii Catharina-Amalia, książę Frederik i księżna Mary z Danii, księżniczka Victoria i książę Daniel ze Szwecji oraz książę Haakon z Norwegii.


4 komentarze:

  1. Może jednak nie para prezydencka, skoro to jest prezydent Włoch z córką? Wiem, że jest Pierwszą Damą (swoją drogą to chyba rzadka sytuacja?), ale para to jednak kojarzy się z małżeństwem...

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do uroczystości w Luxemburgu, to o jaką Oktawę chodzi, bo Oktawa sama w sobie nie jest świętem - tylko ośmiodniowymi obchodami jakiegoś konkretnego święta kościelnego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o Oktawę Maryjną kończącą odpust ku czci Maryi Pocieszycielki Strapionych, patronki Luksemburga

      Usuń
  3. Rozszerza się lista gości na ślubie w Jordanii już nie mogę się doczekać 😁

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.