środa, 10 maja 2023

Big Help Out

Koronacyjny weekend zakończyła akcja "Big Help Out" zorganizowana w poniedziałek, 8 maja, w całej Wielkiej Brytanii w hołdzie wieloletniej służby publicznej króla Charlesa III. Jej celem było zachęcenie Brytyjczyków do podjęcia się wolontariatu i stworzenie w ten sposób trwałej spuścizny po koronacji.
Brytyjska rodzina królewska uczestniczyła w akcji, włączając się w wolontariat i spotykając wolontariuszy różnych organizacji w całej Anglii. Książę i księżna Walii razem z dziećmi: księciem George'm, księżniczką Charlotte i księciem Louisem (dla którego było to pierwsze oficjalne wyjście) dołączyli do Skautów odnawiających budynek Upton Scouts Hut w rodzinnych stronach księżnej w Berkshire. Cała rodzina pomogła odrestaurować ścieżkę i wykopać nową studnię, zasadziła rośliny przed budynkiem i polakierowała drzwi wejściowe, świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci ucieszyła też możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku (cała trójka nieźle sobie z tym radziła, ale najlepiej poszło podobno Charlotte), odciśnięcia swoich dłoni pomalowanych farbą na ścianie i oczywiście słodka przekąska w postaci ciasteczek i pianek marshmallow pieczonych przy ognisku :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Z kolei książę i księżna Edynburga wzięli udział w szkoleniu psów przewodników w ośrodku szkoleniowym Guide Dogs for the Blind Association, którego księżna jest patronką, w miejscowości Burghfield Common. Sophie była w swoim żywiole :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Księżniczka Anne z mężem uczestniczyła w nabożeństwie odprawionym w ramach Big Help Out w Katedrze w Gloucester i spotkała się z lokalnymi wolontariuszami. Po nabożeństwie została poczęstowana oficjalnym daniem wybranym na koronację - koronacyjnym quiche.
Książę i księżna Gloucester uczestniczyli w imprezie ulicznej zorganizowanej na cześć wolontariuszy pod St Mark's Coptic Orthodox Church w Londynie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W ten oto sposób koronacja króla Charlesa III przeszła już do historii. Dajcie koniecznie znać, które z wydarzeń/ momentów z weekendu koronacyjnego były dla Was najbardziej niezapomniane. Dla mnie to z pewnością jest sama koronacja w Westminster Abbey (zwłaszcza moment namaszczenia z podniosłym hymnem Zadok the Priest, ale też to dygnięcie królowej Camilli podchodzącej do męża po swojej koronacji), występ Chóru Koronacyjnego i wzruszające przemówienie księcia Williama na koncercie, a także rodzinne wyjście księcia i księżnej Walii z dziećmi w ramach Big Help Out.

3 komentarze:

 1. Myślę że moment kiedy arcybiskup nakładał koronę Karolowi oraz wspólne pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie utkwiły mi najbardziej w pamięci
  Podsumowując niesamowita ceremonia jedyna w swoim rodzaju i coś czuję że ostatnia taka bo kolejni władcy będą stopniowo ograniczać wydatki

  OdpowiedzUsuń
 2. Louis naprawdę się napracował.
  Najpiękniejszymi momemtami będzie dla mnie namaszczenie Króla, hołd Williama i później jego przemówienie i wyjście na balkon.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł z tym Big Help Out, oby się przyjęło na trwałe! Może jako coś cyklicznego? A w kwestii ubioru, to wreszcie książę Edward miał jednorzędową marynarkę, wygląda o niebo lepiej, choć nadal jego ubranie błaga o krawca.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.