poniedziałek, 8 maja 2023

Koronacyjny koncert w Windsorze + oficjalne koronacyjne fotografie

 Świętowanie koronacji króla Charlesa i królowej Camilli przeciągnęło się na cały weekend. Wczoraj wieczorem brytyjska rodzina królewska uczestniczyła w koncercie w Windsorze zorganizowanym przez stację BBC, natomiast dzisiaj włączyli się w akcję charytatywną (ale o tym w kolejnym poście). Dzisiaj również Pałac Buckingham opublikował oficjalne fotografie wykonane po koronacji w Pałacu Buckingham.
Na wczorajszym koncercie na terenie zamku Windsor wystąpili m.in.: Katy Perry, Lionel Richie, Andrea Bocelli i Bryn Terfel, którzy zaśpiewali You'll Never Walk Alone, a także Chór Koronacyjny złożony z chórzystów z różnych społeczności: uchodźców, brytyjskiej służby zdrowia NHS, LGBT+, osób głuchoniemych, kobiet o azjatyckich korzeniach, młodzieżowego chóru reggae, a także walijskich i szkockich chórów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNa koncercie pojawiła się brytyjska rodzina królewska: król Charles, królowa Camilla, książę William i księżna Kate z księciem George'm i księżniczką Charlotte, książę i księżna Edynburga z Lady Louise, Zara i Mike Tindall, Peter Phillips z Lindsay, książę i księżna Yorku, księżniczki Beatrice i Eugenie z mężami, książę i księżna Gloucester czy książę Kentu. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesObecni byli również: książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z Grecji, margrabia i margrabina Badenii Bernhard i Stephanie, landgraf Hesji Donatus z żoną Florią oraz książę Hohenlohe-Langenburg Philipp i księżna Saskia.

Embed from Getty ImagesW trakcie wieczoru książę Walii wygłosił przemówienie. Na początek zażartował, że w przeciwieństwie do Lionela Richiego, nie zajmie mu to całej nocy (nawiązując do jego slynnego utworu All Night Long). Powiedział też, że sednem tego wieczoru jest proste przesłanie: praca. "Pierwsze słowa mojego ojca po przybyciu wczoraj do Westminster Abbey były przyrzeczeniem służby. Było to zobowiązanie do dalszej służby, ponieważ przez ponad 50 lat w każdym zakątku Wielkiej Brytanii, w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie, poświęcił się służbie innym, zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom". Zwracając się bezpośrednio do króla we wzruszających słowach powiedział: "Tato, wszyscy jesteśmy z Ciebie tacy dumni" i dodał, że królowa Elizabeth II z pewnością spogląda na nich z góry i byłaby "bardzo dumną matką". Na koniec podziękował również wszystkim innym zaangażowanym w służbę w siłach zbrojnych, służbie zdrowia, edukacji czy lokalnych społecznościach i złożył osobiste zobowiązanie: "Chciałbym móc wymienić Was wszystkich. Wasza służba nas inspiruje. A dziś wieczorem świętujemy również Was. Zobowiązuję się służyć wam wszystkim: królowi, Ojczyźnie i Wspólnocie Narodów".

Embed from Getty ImagesPodsumowania wieczoru w formie nagrań udostępnionych przez Pałac Buckingham i Pałac Kensington w mediach społecznościowych:
Jeśli ktoś z Was przegapił wczorajszy koncert, na razie wciąż jeszcze można go obejrzeć tutaj (ale radzę się pospieszyć, bo prawdopodobnie nie będzie zbyt długo dostępny). Poniżej zostawiam Wam także krótsze fragmenty oficjalnie udostępnione przez stację BBC, która go transmitowała.
Dzisiaj Pałac Buckingham opublikował oficjalne fotografie wykonane po koronacji w Pałacu Buckingham przez zaufanego fotografa pary królewskiej, Hugo Burnarda. Niestety zdjęcia z paziami czy wnukami króla, na które bardzo liczyłam, wśród nich nie ma.

Na dzisiaj to tyle, dzisiejsze wydarzenia związane z akcją charytatywną Big Help Out opiszę Wam w kolejnym poście w najbliższych dniach.

4 komentarze:

 1. Na zdjęciu oficjalnym widać wreszcie w całej okazałości piękne, białe suknie pań. Dokładnie tak jak 70 lat temu, tyle, że bez tiar.
  Przemówienie Williama było świetne - krótkie, treściwe i wzruszające.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oficjalne zdjęcia rewelacyjne nie pogniewałabym się gdyby odsyłali takie w odpowiedzi na listy
  Cały weekend koronacyjny był pełen niezwykłych emocji z kulminacją w sobotę
  Co do stylizacji to bez dwóch zdań Kate przyćmiła wszystkich
  Z pozostałych członków BRK chyba najbardziej podobała mi się Zara z spośród zagranicznych gości królowa Maxima

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Kate miala inna suknie na koronacji pod plaszczem?????Bo inny jest dekolt czy to jakas pelerynka byla dodana?
  Czy rodzina Kate byla na koncercie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to inna suknia z troszkę innego materiału sądząc po zdjęciach. Oprócz tego tamta suknia na oficjalnym zdjęciu ma w talii szew, którego nie miała suknia z uroczystości. Dziwne bardzo, nie wiem po co aż dwie suknie, przecież po koronacji wystarczyło tylko ściągnąć tę pelerynę z Orderu.
   Nie, rodziny księżnej nie było na koncercie, tylko na uroczystości w Opactwie.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.