środa, 3 maja 2023

Wszystkie szczegóły koronacji króla Charlesa III

 Do koronacji króla Charlesa III i królowej Camilli zostało już naprawdę niewiele czasu, dlatego dzisiaj, w ostatniej notce z serii, znajdziecie wszystkie informacje, którymi Pałac Buckingham podzielił się w ostatnim czasie, na temat uroczystości, weekendu koronacyjnego, strojów pary królewskiej czy zaproszonych gości.
Przebieg koronacji


Już kilka dni temu opublikowano oficjalny program koronacji, która - dla przypomnienia - rozpocznie się punktualnie o godzinie 12:00 czasu polskiego w Westminster Abbey. Chwilę wcześniej, o godzinie 11:25 czasu polskiego, wystartuje transmisja na oficjalnym YouTubie rodziny królewskiej tutaj, dokładnie w momencie rozpoczęcia przejazdu pary królewskiej do Westminster Abbey. Program uroczystości jest dostępny do pobrania tutaj - myślę, że bardzo ułatwi Wam śledzenie jej na żywo. Koronacja rozpocznie się oczywiście od procesji, w której wezmą udział przedstawiciele różnych wyznań, chór i osoby niosące 15 flag krajów, w których król Charles jest głową państwa, a na końcu para królewska. Zgodnie z tradycją, w trakcie procesji będzie śpiewany hymn I was glad z Psalmu 122.


W czasie uroczystości usłyszymy także wiele nowych, jak i tradycyjnych pieśni, w tym m.in.: Kyrie eleison w języku walijskim (zamówione specjalnie na tę koronację), Prevent Us, O Lord Williama Byrda, Gloria in excelsis Deo w wykonaniu chóru, słynny Zadok the Priest, hymn Confortare skomponowany na koronację króla George'a V w 1911, Agnus Dei autorstwa Tarika O'Regana, który zostanie po raz pierwszy wykonany na koronacji w czasie udzielania Komunii; czy hymn Williama Boyce'a stworzony na koronację George'a III w 1761.


Król postanowił zaangażować w swoją koronację jak najwięcej osób, w tym przedstawicieli różnych wyznań i religii, którym powierzył aktywne role. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, jak bardzo monarcha opowiada się za tolerancją religijną, dialogiem międzyreligijnym i podtrzymywaniem różnorodności kulturowej. Olej, którym zostanie namaszczony, poda Arcybiskup Kościoła Anglikańskiego w Jerozolimie. Regalia koronacyjne wręczą natomiast członkowie Izby Lordów będący wyznawcami różnych religii - judaizmu, islamu, hinduizmu i sikhizmu. Przedstawiciele różnych religii (oprócz wcześniej wymienionych także buddyzmu) mają złożyć królowi wspólne gratulacje na koniec uroczystości, kiedy para królewska będzie opuszczać Westminster Abbey. Ten bezprecedensowy element uroczystości ma podkreślić znaczenie różnorodności religijnej całego Zjednoczonego Królestwa.

Embed from Getty Images

Król Charles odda także hołd swojemu greckiemu dziedzictwu (jego ojciec, zmarły książę Edynburga Philip, urodził się jako grecki książę). Na jego specjalne życzenie w czasie prezentacji mieczy grecki chór zaśpiewa Psalm 71 w całości w języku greckim.


Podtrzymując dotychczasową tradycję, namaszczenie - najświętsza część koronacji - odbędzie się za specjalnie ustawionym ekranem, który został podarowany królowi na tę okazję. Projekt był wzorowany na witrażu z Pałacu św. Jakuba, który podarowano królowej Elizabeth II z okazji jej złotego jubileuszu panowania w 2002. Przedstawia drzewo z 56 liśćmi reprezentującymi 56 krajów Wspólnoty Narodów, a u jego podstawy umieszczono monogram króla, podkreślając tym samym jego rolę w służbie ludowi. Haft wykonano w Royal School of Needlework, którego patronką jest królowa Camilla.


Namaszczenie królowej odbędzie się jednak bez zasłaniającego ją ekranu czy parawanu dla podkreślenia odmiennego charakteru tej części koronacji - koronacja królowych-małżonek, a więc także ich namaszczenie, odbywa się za zgodą monarchy.


Jak wiadomo już od dłuższego czasu, nadchodząca koronacja będzie unowocześnioną formą dotychczasowych tego typu uroczystości. Jednym z elementów, z których postanowiono zrezygnować, jest hołd, który do tej pory składali nowo koronowanemu monarsze książęta i parowie. Zamiast tego przysięgę lojalności złożą jedynie Arcybiskup Cantebury i książę Walii. Później Arcybiskup zaprosi tych, którzy zechcą - zarówno gości obecnych w Westminster Abbey, jak i oglądających / słuchających uroczystości w domu  - do złożenia królowi wspólnej przysięgi lojalności. Tym samym po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii społeczeństwo będzie mogło wziąć czynny udział w koronacji monarchy.


Księciu Walii powierzono także inną rolę w czasie ceremonii - ma pomóc królowi w zakładaniu szat koronacyjnych. Król założy już wcześniej używane szaty koronacyjne - tzw. Supertunikę wykonaną na koronację króla George'a V, którą na swoich koronacjach nosili także króla George VI i królowa Elizabeth II, i Płaszcz koronacyjny (Imperial Mantle) uszyty na koronację króla George'a IV w 1821. Użyty zostanie także koronacyjny pas z wytłoczonymi różami, ostami i koniczynami symbolizującymi Anglię, Szkocję i Irlandię oraz koronacyjna rękawiczka z białej skóry wykonana na koronację króla George'a VI w 1937, którą król założy na prawą rękę przed otrzymaniem Berła z Krzyżem.Peleryny koronacyjne


Zgodnie z tradycją, para królewska na koronacji będzie nosiła po dwie peleryny koronacyjne - jedną na wejście (tzw. Robe of State) i jedną na wyjście po zakończeniu ceremonii (Robe of Estate). Jak poinformował Pałac Buckingham, król Charles wykorzysta odnowione peleryny koronacyjne swojego dziadka, króla George'a VI, uszyte na jego koronację w 1937. Został z nich usunięty jego monogram i zastąpiony monogramem króla Charlesa III. 


Z kolei królowa Camilla wybrała Robe of State swojej teściowej, królowej Elizabeth II, wykonaną z karmazynowego aksamitu na jej koronację w 1953, natomiast na wyjście z Westminster Abbey założy nowo uszytą pelerynę z motywami natury i środowiska. Pelerynę uszyto z fioletowego aksamitu, by pasowała do peleryny Robe of Estate króla i wyhaftowano na niej m.in.: pszczoły, chrząszcze, konwalie (ulubione kwiaty zmarłej królowej Elizabeth II), ostróżki (ulubione kwiaty króla Charlesa) czy chabry symbolizujące miłość i czułość.Tiary czy bez tiar?


Skoro wiemy już, co para królewska założy na uroczystość, czas pochylić się nad pytaniem, które nurtuje wielu królewskich fanów - co ubiorą zaproszeni goście, przede wszystkim panie? W tej kwestii wciąż nie mamy potwierdzonej informacji, możemy więc pozwolić sobie na spekulacje.


Już od jakiegoś czasu wiemy, że idąc z duchem czasu postanowiono zrezygnować z tradycyjnych koron, które w czasie koronacji zakładali członkowie Izby Lordów i członkowie rodziny królewskiej. Wiemy też już, że księżniczka Anne ma pojechać konno w procesji koronacyjnej z Westminster Abbey do Pałacu Buckingham tuż za parą królewską, jest więc niemożliwe, by miała na sobie długą suknię i tiarę (pomijając już fakt, że w takim stroju nie dałaby rady wsiąść na konia, to wyglądałaby raczej komicznie, nie sądzicie?). Jeśli więc jedna z pań decyduje się na mundur (a podejrzewam, że właśnie w nim wystąpi księżniczka Anne), to raczej mało prawdopodobne, by wszystkie pozostałe panie wybrały tiary. Czy możemy chociaż liczyć na długie suknie, jak to miało miejsce na inauguracji króla Willema-Alexandra? Tego nie wiem, ale osobiście obstawiam raczej stroje dzienne - sukienki koktajlowe i kapelusze.Pozostałe wydarzenia koronacyjnego weekendu


Koronacja 6 maja to tylko jeden z elementów świętowania w Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozciągną się na cały weekend, rozpoczynając od lunchu dla gubernatorów generalnych i Premierów krajów, w których król jest głową państwa 5 maja. Mają wziąć w nim udział także inni członkowie rodziny królewskiej. Później tego samego dnia w Pałac Buckingham odbędzie się natomiast przyjęcie dla zagranicznych gości. Poza parą królewską, mają wziąć w nim udział: książę i księżna Walii, książę i księżna Edynburga, księżniczka Anne z mężem, książę i księżna Gloucester, książę Kentu, książę i księżna Michael z Kentu oraz księżniczka Alexandra.W niedzielę, 7 maja, zaplanowano przyjęcia uliczne Big Lunch, które mają zachęcić społeczności w całej Wielkiej Brytanii do wspólnego świętowania koronacji. Przyjęcia będą odbywać się od 6 do 8 maja, ale główne, na których pojawią się przedstawiciele rodziny królewskiej, zaplanowano właśnie w niedzielę. Książę i księżna Edynburga udadzą się do Cranleigh w hrabstwie Surrey, księżniczka Anne z mężem do Swindon w hrabstwie Wiltshire, a księżniczki Beatrice i Eugenie w Windsorze. To, gdzie będą świętować król i królowa oraz książę i księżna Walii, nie zostało na ten moment ogłoszone.

Embed from Getty Images

Dzień zakończy się koncertem w Windsorze, na którym wystąpią m.in.: Paloma Faith, Katy Perry, Andrea Bocelli, Lionel Richie, Steve Winwood, Take That czy Lang Lang. Za pośrednictwem przekazu cyfrowego w koncercie mają wziąć udział także Tom Cruise i Joan Collins. Jedną z niespodzianek, jaką BBC przygotowało dla widzów, jest obecność Kubusia Puchatka - czyżby czekał nas kolejny królewski skecz, podobny do ubiegłorocznego z udziałem królowej Elizabeth i misia Paddingtona?

Embed from Getty Images


Koronacyjny weekend zwieńczy inicjatywa Big Help Out w poniedziałek, 8 maja. Dla Brytyjczyków będzie to dzień wolny - wielu z nich zadeklarowało już swój udział w inicjatywie Big Help Out, której celem jest zachęcenie do angażowania się w wolontariat. Organizatorzy mają nadzieję, że stworzą w ten sposób trwałą spuściznę po koronacji. Członkowie rodziny królewskiej mają w ciągu dnia odwiedzić różne organizacje charytatywne i spotkać się z wolontariuszami. Książę i księżna Edynburga odwiedzą centrum treningowe psów przewodników Guide Dogs for the Blind Association w Reading, księżniczka Anne z mężem spotka się z wolontariuszami różnych organizacji z Gloucestershire, natomiast książę i księżna Gloucester wezmą udział w przyjęciu dla wolontariuszy z Coptic Orthodox Church w Londynie. Możemy się także spodziewać pary królewskiej oraz księcia i księżnej Walii.


Prawie zapomniałabym wspomnieć o koronacyjnym daniu, które wybrali król Charles i królowa Camilla - to koronacyjne quiche, czyli tarta ze szpinakiem, bobem i estragonem. Oficjalny przepis znajdziecie na nagraniu poniżej, w Internecie znajdziecie też przepisy przetłumaczone na język polski, na przykład tutaj. Dajcie koniecznie znać, czy zamierzacie go próbować czy jednak pozostaniecie wierni kurczakowi koronacyjnemu :)


W Londynie trwają ostatnie przygotowania przed wielkim dniem. Wczoraj w nocy odbyła się kolejna próba procesji koronacyjnej.
Dzisiaj w Westminster Abbey miała miejsce natomiast próba samej uroczystości z udziałem pary królewskiej, księcia i księżnej Walii, księcia George'a, księżniczki Charlotte, księcia Louisa i księżniczki Anne.Chyba nie muszę pytać, na które z wydarzeń czekacie najbardziej :) Jestem jednak ciekawa, czy któreś z pozostałych przyciągnie Waszą uwagę i jakie macie przemyślenia czy oczekiwania co do samej uroczystości czekającej nas już w sobotę?

6 komentarzy:

 1. Już nie mogę się doczekać oczywiście oprócz samej koronacji czekam na piątkowe przyjęcie może wtedy panie założą tiary :) a czy wiadomo ile będzie trwała transmisja z koronacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co słyszałam koronacja będzie trwała około dwóch godzin

   Usuń
 2. Już nie mogę się doczekać!
  Zastanawia mnie jedna kwestia czy po śmierci króla dzieci Harrego utracą tytułu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, dlaczego miałyby stracić? W BRK odebranie tytułu jest praktycznie niemożliwe.

   Usuń
 3. Wciąż jeszcze mam bardzo malutką nadzieję na tiary, ale to raczej pobożne życzenie:( Może chociaż na tym przyjęciu będą tiary, ale też wątpię, bo brk lubi przyjęcia koktajlowe, na stojąco.
  Poza strojami pań wszystko inne prezentuje się imponująco i bardzo tradycyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc, nie jestem podekscytowana koronacją i nawet na nią nie czekam.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.