poniedziałek, 1 maja 2023

77. urodziny króla Carla Gustafa, 10. rocznica inauguracji króla Willema-Alexandra + więcej

 Jordania

29 kwietnia książę Hussein uczestniczył w forum na temat sztucznej inteligencji "Tawasol: Dialog o rzeczywistości i aspiracjach", zorganizowanym przez jego fundację. Z widowni wspierała go narzeczona, Rajwa Al Saif.


W czasie forum książę został zdradził, że poznali się przez wspólnego znajomego i dodał: "Uważam się za szczęściarza, bo niecodziennie poznaje się kogoś takiego jak Rajwa" :)


Wielka Brytania

Opublikowano dwa nowe zdjęcia króla Charlesa i królowej Camilli z okazji nadchodzącej koronacji, wykonane w marcu przez Hugo Burnanda w Pałacu Buckingham. Wcześniej opublikowano już jedno wspólne zdjęcie pary królewskiej z tej samej sesji.

29 kwietnia z okazji 12. rocznicy ślubu księcia i księżnej Walii Pałac Kensington zaskoczył nas publikacją ich nowej fotografii, wykonanej w zeszłym roku w czasie rodzinnej sesji zdjęciowej w Norfolk autorstwa Matta Porteousa.


30 kwietnia swoją premierę miał nowy dokument poświęcony królowi Charlesowi, w którym zawarto archiwalne, wcześniej niepublikowane nagrania z jego życia. Pojawiły się też dwa nowe/stare zdjęcia z wnukami, księciem George'm i księżniczką Charlotte. Narratorem dokumentu jest sam król.

Księżna Kate razem z księżniczką Charlotte obejrzały razem balet "Kopciuszek".


Król Abdullah i królowa Rania z Jordanii oraz król Tupou VI i królowa Nanasipau’u z Tonga potwierdzili swoją obecność na sobotniej koronacji. Więcej szczegółów na temat uroczystości, którymi Pałac Buckingham podzielił się w ostatnim czasie, w ostatniej notce z przedkoronacyjnej serii już wkrótce.

Grecja

27 kwietnia książę Pavlos, księżna Marie-Chantal i księżniczka Maria Olympia pojawili się na gali Prince's Trust w Nowym Jorku.

Embed from Getty Images


Niderlandy

30 kwietnia przypadała 10. rocznica wstąpienia na tron króla Willema-Alexandra. Z tej okazji opublikowano dwa nowe zdjęcia króla, księżniczki Beatrix i księżniczki Oranii wykonane w Pałacu Noordeinde w czasie tej samej sesji zdjęciowej, z której opublikowano już urodzinowe zdjęcia byłej królowej.

©RVD - Gemmy Woud-Binnendijk

©RVD - Gemmy Woud-Binnendijk


Dania

29 kwietnia opublikowano nowe zdjęcie księżniczki Benedikte z okazji jej 79. urodzin.

30 kwietnia, tuż po powrocie do Danii z podróży po Oceanii, księżna Mary wzięła udział w nabożeństwie z okazji 75. rocznicy pierwszych święceń kapłańskich kobiet w duńskim Kościele Luterańskim. Obecnie ponad połowa proboszczów w tym kościele to kobiety.

This morning HRH #CrownPrincessMary attended a celebratory service on the occasion of the 75th anniversary of the ordination of women to the priesthood.

🎥 Billed Bladet #detdanskekongehus pic.twitter.com/hRjVIOGLet

— ChristinZ (@ChristinsQueens) April 30, 2023Luksemburg

Pojawiły się kolejne zdjęcia z sobotniego ślubu kościelnego księżniczki Alexandry i Nicolasa Bagory'ego w Bormes-les-Mimosas.

Jak się okazuje, wśród zaproszonych gości znaleźli się także: książę Joachim z Belgii, książę Josef-Emanuel z Liechtensteinu i arcyksiążę Alexander z Austrii (najmłodszy syn arcyksięcia Carla Christiana i arcyksiężnej Marie-Astrid) z dziewczyną.
Szwecja

Księżna Sofia w minionym tygodniu rozpoczęła pracę jako wolontariuszka w szpitalu Mandometer Clinic w Sophiahemmet. Najpierw przeszła szkolenie, a następnego dnia rozpoczęła wolontariat na oddziale intensywnej terapii. Księżna pracowała już wcześniej na część etatu jako wolontariuszka w czasie pandemii.


30 kwietnia król Carl Gustaf świętował swoje 77. urodziny. Tradycyjnie razem z księciem Carlem Philipem obejrzał uroczystą zmianę warty na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Królewskiego w Sztokholmie i odebrał kwiaty i życzenia. Reszta rodziny królewskiej obejrzała uroczystości z nowego balkonu (do tej pory wyglądali przez okno, więc w ostatnich latach było ciasnawo za sprawą stale powiększającej się gromadki wnucząt).


1 komentarz:

  1. Dziwi mnie, że te rocznicowe zdjęcia z Holandii są takie ponure, wszyscy w ciemnych kolorach.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.