wtorek, 2 listopada 2021

Wizyta księżnej Mary w Burkina Faso, konferencja COP26 + więcej

Niderlandy 

W dniach 29-31 października królowa Maxima była obecna na Szczycie G20 w Rzymie w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju (UNSGSA) i honorowa przewodnicząca Globalnego Platformy G20 na rzecz Finansowania Inkluzywnego (GPFI).




Pierwszego dnia wizyty królowa odbyła szereg spotkań z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wicekanclerzem Niemiec, indyjską minister finansów czy przewodniczącym Światowego Programu Żywnościowego.

30 października spotkała się z Prezydentem Rwandy, z którym rozmawiała o promowaniu integracji finansowej kobiet. Później była współprowadzącą wydarzenia dotyczącego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety po pandemii, w trakcie którego wygłosiła przemówienie.







Tego samego wieczoru uczestniczyła w kolacji wydanej przez Prezydenta Włoch dla uczestników Szczytu G20.


31 października spotkała się z przewodniczącym Banku Światowego oraz Sekretarzem Stosunków Zagranicznych Meksyku.




W domu ne zabawiła zbyt długo ;) Już dzisiaj razem z królem Willemem-Alexandrem wylądowała w Abu Zabi, gdzie jutro otworzą razem niderlandzki pawilon w ramach Niderlandzkiego "Dnia Narodowego" na Expo 2020 w Dubaju.


Wielka Brytania

Późnym popołudniem 20 października królowa została przyjęta do szpitala, gdzie spędziła jedną noc na obserwacji. Wcześniej tego dnia podano do informacji, że zgodnie z zaleceniami lekarzy królowa musi odpocząć, w związku z czym odwołano planowaną wizytę w Irlandii Północnej. O jej pobycie w szpitalu poinformowano lakonicznie już po jej powrocie na zamek Windsor.
29 października przekazano, że lekarze zalecili królowej odpoczynek przez co najmniej dwa tygodnie. Królowa może wykonywać lekkie obowiązki przy swoim biurku i odbywać wirtualne audiencje, ale nie osobiste wyjścia. Oznacza to, że nie będzie mogła wziąć udziału w Festiwalu Pamięci 13 listopada, ale ma nadzieję tradycyjnie uczestniczyć w obchodach Niedzieli Pamięci następnego dnia (tak jak zwykle od kilku lat będzie je oglądać z balkonu Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty).


1 listopada królowa została zauważona na przejażdżce samochodem po Windsorze.


1 listopada miała miejsce ceremonia otwarcia Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (COP26), która w tym roku odbywa się w Glasgow w Szkocji. Pojawili się na niej książę Walii i księżna Kornwalii.
W trakcie ceremonii opublikowano nagrane przemówienie królowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



W czasie gdy książę brał udział w spotkaniach z głowami państw, księżna odwiedziła szkołę Wallacewell Primary School w Glasgow. Zabrała ze sobą książkę "It's Up to Us" dotyczącą działań na rzecz klimatu, ze wstępem napisanym przez księcia Walii.

Do Glasgow na konferencję przyjechali także książę i księżna Cambridge. Po południu odwiedzili Alexandra Park, gdzie dowiedzieli się więcej o kampanii Skautów "Promise to the Planet" przeciwdziałającą zmianom klimatu. Księżna jest współprzewodniczącą Skautów, razem z księciem Kentu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem książę Walii, księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge byli obecni na przyjęciu dla głów państw uczestniczących w Konferencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hanower

Książę Ernst August senior został zauważony w Madrycie po raz kolejny w towarzystwie hiszpańskiej artystki i arystokratki Claudii Stilianopoulos. Jak informuje hiszpański Hola! para poznała się na Ibizie latem tego roku i od tamtego czasu kilkukrotnie widywano ich razem na ulicach Madrytu.
Kilka dni temu niemieckie media poinformowały, że 25 listopada będzie miała miejsce rozprawa sądowa między Ernstem Augustem seniorem a jego starszym synem Ernstem Augustem juniorem, która wymaga obecności obu stron w sądzie regionalnym w Hanowerze. Spór między panami dotyczy zamków Marienburg i Herrenhausen oraz innych posiadłości, które ojciec przekazał synowi w 2004 i 2007 roku z powodów finansowych, a teraz żąda ich zwrotu, oskarżając syna o próbę przejęcia kontroli nad rodzinnym majątkiem oraz nielegalne przywłaszczenie dzieł sztuki należących do rodziny. Jak wiadomo, głowie hanowerskiej rodziny książęcej nie przypadł do gustu pomysł syna, by sprzedać zrujnowany zamek Marienburg Dolnej Saksonii. Ernst August junior ostatecznie z tego pomysłu się wycofał, ale w czerwcu tego roku podpisał porozumienie z Dolną Saksonią, muzeum Landesmuseum Hannover i fundacją zarządzającą zamkiem Marienburg o odnowieniu zamku i inwentaryzacji znajdujących się w nim dzieł sztuki, które zostaną następnie wystawione na zamku przez muzeum. Według niemieckiej stacji NDR, starszy z panów uważa, że syn nakłonił go do podpisania pełnomocnictwa o przekazaniu nieruchomości.




Monako

W drodze do Szkocji na konferencję COP26 książę Albert z bliźniętami, Jacquesem i Gabriellą zatrzymał się w niemieckim parku rozrywki Europa Park.

Cała trójka dotarła do Glasgow w samą porę na wydarzenie "Because the Ocean" 31 października, w dniu inauguracji konferencji, na którym książę Albert wygłosił przemówienie.

1 listopada książę był obecny na ceremonii oficjalnego otwarcia konferencji.

Embed from Getty Images

2 listopada wygłosił przemówienie trzeciego dnia konferencji.

Embed from Getty Images


Liechtenstein

Do Szkocji na konferencję COP26 przybył także książę Alois.

Luksemburg

30 października Wielka Księżna Maria Teresa jako Ambasadorka Dobrej Woli UNESCO wzięła udział w posiedzeniu Ambasadorów w siedzibie UNESCO w Paryżu.

2 listopada Wielki Książę Henri, książę Guillaume i księżna Stephanie pojawili się na corocznym nabożeństwie w intencji zmarłych członków rodziny w krypcie Katedry Notre-Dame.


Szwecja

29 października król Carl Gustaf i królowa Silvia byli obecni na uroczystym spotkaniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Inżynierii (IVA). W trakcie posiedzenia król wręczył medale akademii za lata 2020 i 2021.



1 listopada książę Carl Philip i księżna Sofia uczestniczyli w inauguracji cyfrowej instalacji #nejtillnäthat 2.0, której celem jest walka z cyberprzemocą i nienawiścią w Internecie.




Księżniczka Madeleine opublikowała nowe zdjęcie rodziny z okazji Halloween.

Serbia

30 września książę Philip i księżna Danica wzięli udział w obchodach 50-lecia Biblioteki dla Niewidomych "Dr Milan Budimir" - największej biblioteki dla osób niewidomych na Bałkanach - i 75-lecia Stowarzyszenia Niewidomych Serbii.

9 października para wzięła udział w nabożeństwie upamiętniającym pradziadka księcia, króla Alexandra, w 87. rocznicę jego śmierci w kościele św. Jerzego w Oplenac. Odwiedzili również gminę Knić, gdzie zorganizowano uroczystości z okazji rocznicy.




20 października byli obecni na otwarciu wystawy "Postać jako wyraz istnienia" malarza Vladimira Veličkovića w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie.

24 października razem z księciem Stefanem odwiedzili Topčider Park i Konak księcia Miłosza w Belgradzie.



Miniony weekend rodzina spędziła z księżniczką Elizabeth (córką księcia Paula, regenta Jugosławii przed osiągnięciem pełnoletniości przez króla Petera I).

Dania

W dniach 27-29 października księżna Mary złożyła dwudniową wizytę w Burkina Faso. W czasie wizyty skupiono się na zdrowiu i prawach kobiet i dziewcząt w regionie. Księżna po raz ostatni odwiedziła ten kraj pięć lat temu.



Pierwszego dnia podróży Mary odwiedziła miasto Kaya. Tutaj udała się do publicznego ośrodka zdrowia "Center de Santé et Promotion Sociale" (CSPS), w którym udzielana jest pomoc osobom doświadczającym przemocy seksualnej oraz usługi zdrowotne kobietom i dziewczętom. Księżna dowiedziała się także więcej o zmianach klimatu, które powodują niedobory wody i żywności.





Drugi dzień wizyty obejmował: spotkanie z Prezydentem Burkina Faso, przyjęcie w Pałacu Prezydenckim w stolicy kraju - Wagadugu - wizytę w lokalnym klubie dla dziewcząt, w którym mogą one uzyskać pomoc medyczną, prawną i psychologiczną w przypadku doświadczenia przemocy, przymusowego małżeństwa lub okaleczenia narządów płciowych; lunch w Ambasadzie Danii, gdzie zorganizowano panel młodzieżowy, oraz wizytę w centrum ABBEF, w którym młodzi ludzie mogą zasięgnąć wiedzy o antykoncepcji, zapobiegania HIV/AIDS oraz uzyskać rady dotyczące zdrowia reprodukcyjnego i praw seksualnych. Wizyta zakończyła się przyjęciem dla lokalnych partnerów Danii w rezydencji duńskiego Ambasadora.





**** **** ****

Po powrocie do Kopenhagi, 1 listopada Mary była obecna na corocznej prezentacji znaczków świątecznych organizacji Julemærkefonden, której jest patronką. W tym roku znaczki, zatytułowane "Dom na Boże Narodzenie", zostały stworzone przez ilustratora Petera Bay'a Alexandersena. Przedstawiają statek zacumowany przy nabrzeżu, z którego ludzie wracają do swoich bliskich, do domu, z bożonarodzeniowymi prezentami i choinkami. Dochód z ich sprzedaży tradycyjnie zostanie przeznaczony na utrzymanie prowadzonych przez organizację domów dla dzieci.

2 listopada wzięła udział w obchodach 25-lecia Psykiatrifonden, której jest patronką. Fundacja działa na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, wspierając ich i ich bliskich oraz promując otwarte mówienie o zdrowiu i problemach psychicznych.

29 października królowa Margrethe wzięła udział w Dziecięcym Festiwalu Przyrody i Nauki 2021 organizacji Børneringen, której jest patronką. W trakcie festiwalu królowa razem z dziećmi zasadziła drzewa w nowym lesie w gminie Hillerød z okazji 80-lecia organizacji.

27 i 29 października królowa otrzymała cztery nowe książki powstałe z okazji swojego zbliżającego się jubileuszu panowania (który będzie świętować już w styczniu przyszłego roku): "Undervejs", "Monark og menneske", "Kongehuset – på arbejde for Danmark" i "Kongehusets Julekalender – Nissernes Danmarkskort".

Dzisiaj królowa była obecna na próbie baletu "Królowa Śniegu" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, do której stworzyła kostiumy i scenografię. Przez lata pracowała nad scenografią i kostiumami także do innych występów baletowych w Sali Koncertowej Tivoli.

29 października księżniczka Benedikte wzięła udział w przyjęciu z okazji 50-lecia Parasport Danmark, organizacji sportowej dla osób niepełnosprawnych, której jest patronką.

31 października księżniczka była obecna na premierze nowej inscenizacji duńskiej opery "Maskerade"  w Operze we Frankfurcie.

11 komentarzy:

 1. Autorki drogie pytanie moje brzmi czy Kate i William spotkali na Cop26 Leonardo Dicaprio?? Bo jak wiadomo on również tam był...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, czy Leonardo DiCaprio był od samego początku konferencji - zdjęcia, które znalazłam wskazują na to, że przybył dopiero 2 listopada, a więc już po powrocie księżnej Kate do Londynu. Spotkał się za to z księciem Walii, tutaj nagranie: https://twitter.com/RoyalReporter/status/1455924114900856838
   i zdjęcia: https://www.gettyimages.com/photos/prince-of-wales-and-leonardo-dicaprio?assettype=image&family=editorial&phrase=prince%20of%20wales%20and%20leonardo%20dicaprio&sort=newest

   Usuń
  2. Oj Gabrielo, ale ten Leo przystojny.

   Kiedyś z Albertem z Monako też się spotkał.

   Usuń
 2. Cieszy spora reprezentacja royalsow w Glasgow widać że kwestie środowiska są dla nich ważne
  Mam nadzieję że szczyt przełoży się na jakieś realne działania na rzecz naszej planety
  Zmartwiła mnie hospitalizacja Elżbiety II mam nadzieję że królowa szybko wróci do pełni sił

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tydzień kręci się wokół konferencji klimatycznej. Szkoda, że królowa nie mogła być obecna. Mam nadzieję, że szybko wróci do formy, a optymizmem napawają takie zdjęcia z przejażdżek samochodem.

  OdpowiedzUsuń
 4. A 11 listopada królewski ślub w Sułtanacie Omanu. Pierwszego w historii Omanu księcia koronnego i jego kuzynki. Czy Blue Blood, rozszerzy w przyszłości troszkę tematykę o Oman czy nie bardzo ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat ślubu coś tam pewnie będzie, gdy pojawią się z niego zdjęcia. Natomiast nie planuję jakoś za bardzo skupiać się na Omanie, nie bardzo interesuję się arabskimi rodzinami królewskimi (jedynie jordańską)

   Usuń
  2. Nie słyszałam o tym ślubie. Podacie imiona pary, abym zerknęła?

   Usuń
  3. Książę Zi Jazan ibn Hajsam Al Sa’id i jego kuzynka Sayyida Meyyan bint Shihab Al Said

   Usuń
  4. Dziękuję;)

   Nie znałam ich.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.