sobota, 6 listopada 2021

Letizia w Paragwaju, prezentacja kalendarza Children's U-Country, otwarcie siedziby AFAS Software + więcej

Bhutan

3 listopada królowa Jetsun Pema zainaugurowała budowę Pema Center - szpitala zdrowia psychicznego, które powstanie z jej inicjatywy. Będzie szpitalem na 60 łóżek z oddziałami szpitalnymi, gabinetami i apteką, oferującym konsultacje i poradnictwo ambulatoryjne oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych.
W trakcie ceremonii królowa wygłosiła przemówienie, w którym mówiła, że niemal każdy w Bhutanie cierpi albo zna kogoś, kto cierpi na zaburzenie psychiczne. Według szacunków WHO, co czwarta osoba doświadczy w swoim życiu zaburzenia psychicznego, ale tylko nieliczni z nich otrzymają niezbędną pomoc. Królowa zauważyła też, że w ciągu ostatniej dekady w Bhutanie wzrosła liczba osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków, cierpiących na zaburzenie psychiczne, podejmujących próby samobójcze czy doświadczających przemocy domowej. "Tylko w ciągu lat 2016-2020 straciliśmy 491 istnień w wyniku samobójstwa, przy czym najwyższy wskaźnik stwierdzono wśród młodych ludzi w wieku 11-30 lat. Tylko w tym roku, jak do tej pory, z powodu samobójstw zginęły kolejne 84 osoby. Dla takiego małego kraju jak nasz, te liczby są alarmujące."

Mamy przed sobą jasną ścieżkę - aby osoby, które borykają się z trudnościami i zmagają się ze swoim zdrowiem psychicznym, miały informacje potrzebne do szukania odpowiedniego wsparcia. Aby zapewnić bezpieczne, niezawodne i responsywne środowisko, dzięki któremu mogą uzyskać natychmiastową i skuteczną opiekę oraz wysokiej jakości leczenie - zawsze i wszędzie, gdzie jest to konieczne.

Całe przemówienie poniżej.


Liechtenstein

2 listopada podczas kolejnego dnia konferencji COP26 w Glasgow książę Alois wygłosił przemówienie, w którym wezwał wszystkie państwa do podjęcia działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. "Mamy moralny obowiązek dostarczenia przyszłym pokoleniom planety nadającej się do zamieszkania z nienaruszonym środowiskiem. Jeśli nie uda nam się utrzymać globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C, zagrożą nam nowe konflikty o dostępne zasoby i przymusowa migracja", apelował.
Wielka Brytania

4 listopada księżna Kornwalii odwiedziła plan nowego serialu ITV będącego adaptacją serii książek angielskiego pisarza Petera Jamesa o policjancie Roy'u Grace.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później tego samego dnia odwiedziła hospicjum St Wilfred's Hospice, które obchodziło swoje 40-lecie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
 

Hiszpania

W dniach 2-4 listopada królowa Letizia odbyła misję humanitarną w Paragwaju. Przyleciała do stolicy kraju, Asunción, po południu 2 listopada i została przyjęta przez Prezydenta Paragwaju.


3 listopada odwiedziła Techniczne Biuro Współpracy AECID odpowiedzialne za planowanie, koordynację i monitorowanie programu współpracy rozwojowej. Później, w Encarnación w południowo-wschodniej części Paragwaju, udała się do Centrum Kompleksowej Opieki Zdrowotnej dla Kobiet, a następnie centrum szkoleniowego dla młodych ludzi Escuela Taller de Encarnación. Po południu odwiedziła ruiny misji (redukcji) jezuickiej w Trinidad wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które zostały objęte programem odbudowy AECID w celu poprawy ich dostępności dla zwiedzających, w tym osób niepełnosprawnych. Po powrocie do Asunción spotkała się z Hiszpanami zaangażowanymi we współpracę z Paragwajem.

Ostatni dzień misji rozpoczął się wizytą w centrum Centro de Atención Familiar del Bañado Sur opiekujące się kobietami i dziewczętami, które padły ofiarą przemocy seksualnej lub handlu ludźmi. Później królowa udała się do Centrum Kultury Hiszpanii Juan de Salazar, gdzie obejrzała występ taneczny i wystawę rękodzieła rdzennych mieszkańców. Następnie odwiedziła Centrum Szkolenia Przedsiębiorców, którego celem jest zmniejszanie barier napotykanych na rynku pracy przez szkolenia czy pomoc techniczną. Trzydniową misję zakończył roboczy lunch wydany na cześć Prezydenta i Pierwszej Damy Paragwaju.


Embed from Getty Images

Niderlandy

3 listopada król Willem-Alexander i królowa Maxima wzięli udział w "Niderlandzkim Dniu Narodowym" w czasie Expo 2020 w Dubaju, gdzie otworzyli niderlandzki pawilon.

Wcześniej tego dnia para odwiedziła farmę "Pure Harvest", na której w zrównoważony sposób hodowane są pomidory, truskawki i sałata.

Po powrocie do domu, 5 listopada królowa otworzyła nową siedzibę niderladzkiej firmy AFAS Software w Leusden. Pod siedzibą firmy tradycyjnie czekała na nią wierna fanka, która od wielu lat wita niderlandzką rodzinę królewską podczas ich wyjść. Niestety, ostatnio otrzymała diagnozę raka i nie będzie w stanie towarzyszyć rodzinie tak jak dotychczas. Maxima podeszła do niej po wyjściu, przytuliła ją i powiedziała, że będzie za nią tęsknić.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesJaponia

Przykrą wiadomość otrzymała również ostatnio księżna Kiko. Rano 4 listopada zmarł jej ojciec, emerytowany profesor Uniwersytetu Gakushuin Tatsuhiko Kawashima. 19 października trafił do szpitala, gdzie kilkukrotnie odwiedzała go Kiko z córkami, Mako i Kako. Niestety, mimo hospitalizacji jego stan się nie poprawił. Miał 81 lat.


Dzisiaj rodzina wzięła udział w jego pogrzebie, na który zgodnie z wolą zmarłego, zaproszono jedynie najbliższych. Obecni byli także Mako i Kei Komuro. Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przesłali im swoje kondolencje.


Jordania

2 listopada królowa Rania odwiedziła dzielnicę Sarhan w Al Mafraq na północy kraju, gdzie spotkała się z lokalnymi przedsiębiorcami i organizacjami obywatelskimi, które realizują projekty wspierane przez Haszymidzki Dwór Królewski.

Norwegia

2 listopada król Harald i królowa Sonja wydali kolację w Pałacu Królewskim dla norweskich sportowców, którzy brali udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Obecni byli również książę Haakon, księżna Mette-Marit i księżniczka Martha Louise.

4 listopada król Harald i królowa Sonja przyjęli na audiencji Prezydenta Niemiec i jego małżonkę, którzy przybyli do Norwegii z oficjalną wizytą. Na późniejszym lunchu na cześć gości obecny był również książę Haakon.

Dania

2 listopada książę Frederik i księżna Mary byli obecni na ceremonii rozdania Nagród Rady Nordyckiej. Księżna wręczyła nagrodę w dziedzinie literatury szwedzkiej pisarce Elin Person.

3 listopada królowa Margrethe spotkała się z Sekretarzem Generalnym ONZ, który przybył do Kopenhagi na 73. sesję Rady Nordyckiej, która w tym roku odbywa się w Danii.

Po południu tego samego dnia królowa wydała przyjęcie na zamku Christiansborg dla uczestników Rady Nordyckiej.

4 listopada księżna Marie pojawiła się na inauguracji tegorocznej edycji kalendarza dla dzieci Children's U-country w szkole Heibergskolen w Kopenhadze.⁣ W tym roku dochód z jego sprzedaży pozwoli sfinansować jeden z projektów organizacji DanChurchAid, który ma na celu zapewnienie większej liczbie rodzin w północnej Kenii możliwości posyłania dzieci do szkół. Księżna jest patronką DanChurchAid.

23 i 30 listopada duńska stacja DR1 wyemituje dwuczęściowy dokument "Walka księżnej Marie z marnowaniem żywności". Dokument był kręcony przez dwa lata za zgodą księżnej w jej domu w Paryżu oraz w trakcie jej oficjalnych wyjść związanych z walką z marnowaniem jedzenia, w którą księżna angażuje się już od wielu lat.
Luksemburg

5 listopada księżna Stephanie odwiedziła organizację artystyczną Salon Cercle Artistique de Luxembourg (CAL), którą swoim patronatem obejmuje Wielka Księżna Maria Teresa.


Dwór Wielkoksiążęcy opublikował nowe zdjęcie księcia Louisa z synami, Gabrielem i Noahem, i narzeczoną Scarlett-Lauren Sirgue, które zostało wykonane jeszcze we wrześniu przy okazji koncertu na cześć Wielkiego Księcia Jeana.


8 komentarzy:

 1. Kiko i Akishino noszą teraz oficjalnie tytuły książąt koronnych Japonii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oficjalna ceremonia nadania im tych tytułów odbyła się rok temu

   Usuń
  2. Dzięki. Tu zwykle mówi się o nich tylko książę/księżna i to mnie trochę zmyliło. :)

   Usuń
 2. Miałam nadzieję, że z nowym zdjęciem Louisa i Scarlett ukażą się jakieś informacje o ślubie.
  Profesjonalna misja humanitarna Letizii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie odbyła się prezentacja znaczków świątecznych? Brzmi ciekawie, a nie zauważyłam zdjęć z tego wydarzenia.

  Ładne zdjęcia z Luksemburga i wspaniała inicjatywa Marie dotycząca żywności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, wkradł się błąd, przepraszam :) O prezentacji znaczków świątecznych pisałam w poprzednim poście i tak mi to utkwiło w pamięci, że wpisałam do tytułu zamiast "prezentacja kalendarza" ;) Już poprawione, a o znaczkach świątecznych przeczytasz tutaj: https://blueblood-royals.blogspot.com/2021/11/wizyta-ksieznej-mary-w-burkina-faso.html

   Usuń
  2. Dziękuję ;)

   Usuń
 4. Jak zwykle dziękuję za podsumowanie!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.