sobota, 27 listopada 2021

Księżniczka Victoria i książę Daniel w Skanii, wizyta na Curaçao + więcej

Monako

Książę Albert z dziećmi, Jacquesem i Gabriellą, zasadził południowoafrykańskie drzewko na tarasie kasyna z okazji 100-lecia organizacji Soroptimist International Organization oraz na cześć księżnej Charlene.Luksemburg

24 listopada Wielka Księżna Maria Teresa wzięła udział w otwarciu wystawy (Ado+Crise)xCrise= ? przygotowanej przez młodzież korzystającą ze wsparcia organizacji Solidarité Youth, a zwłaszcza jej usługi IMPULS oferującej nastolatkom pomoc w sytuacji używania narkotyków.


25 listopada księżna Stephanie zobaczyła wystawę biżuterii Diane Venet.


26 listopada Wielki Książę Henri, Wielka Księżna Maria Teresa, książę Guillaume i księżna Stephanie zobaczyli wystawę "VIV (R) E Matter" na 3. biennale De Mains De Maîtres.

Niderlandy

24 listopada księżniczka Beatrix pojawiła się na ceremonii rozdania nagród Jantje Beton Award. Statuetka wręczana co dwa lata gminie, która w największym stopniu zachęca do zabawy i uprawiania sportu na świeżym powietrzu, została zaprojektowana przez byłą królową.
Tak jak wszyscy uczestnicy ceremonii, księżniczka musiała przy wejściu przedstawić certyfikat COVID.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

25 listopada księżniczka rozpoczęła kilkudniową wizytę na Curaçao, holenderskiej wyspie na Karaibach, z okazji 25-letniej współpracy między organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody w ramach Holenderskiego Karaibskiego Sojuszu Natury (Dutch Caribbean Nature Alliance).


Pierwszego dnia wizyty księżniczka wzięła udział w lekcji przyrody zorganizowanej przez fundację Carmabi (Caribbean Research and Management of Biodiversity), otworzyła Curaçao Marine Park i wypuściła do morza larwy koralowców. Była też obecna przy wypuszczeniu na wolność flaminga Oscara, który przez ostatnie pół roku był leczony z kontuzji. Po południu natomiast uczestniczyła w sympozjum DCNA - grupy organizacji zajmujących się ochroną przyrody na karaibskich wyspach należących do Królestwa Niderlandów. Dzień zakończył się przyjęciem wydanym przez gubernator Curaçao.

Hiszpania

24 listopada królowa Sofia wręczyła nagrodę BMW Painting Prize. Obecna była także jej siosta, księżniczka Irene i wnuczka, Victoria Federica de Marichalar y Borbón (córka Infantki Eleny).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

26 listopada królowa wzięła udział w koncercie VIII Cyklu Muzyki Kameralnej w Miastach Światowego Dziedzictwa w kościele Santo Domingo na Ibizie.

Embed from Getty Images

Dania

24 listopada księżna Mary jako patronka Duńskiej Rady ds. Uchodźców DRC wygłosiła przemówienie inaugurujące wirtualne wydarzenie "Digital Divide and Forced Displacement".

26 listopada królowa Margrethe przyjęła listy uwierzytelniające od nowych Ambasadorów Australii, Izraela, Norwegii, Finlandii i Węgier.

26 listopada księżna Marie, do której nieoczekiwanie dołączył książę Joachim, otworzyła coroczny jarmark bożonarodzeniowy w duńskim kościele Frederikskirken w Paryżu.

23 listopada swoją premierę miał pierwszy z dwóch odcinków nowego dokumentu DR 1 "Walka księżnej Marie z marnowaniem żywności". Poniżej najważniejsze fragmenty, cały odcinek obejrzycie tutaj. Drugi odcinek zostanie wyemitowany 30 listopada.Opublikowano nowe / stare zdjęcie królowej z okazji jej zbliżającego się złotego jubileuszu panowania przypadającego w styczniu. Zdjęcie autorstwa Pera Mortena Abrahamsena zostało wykonane w Pałacu Fredensborg w trakcie jednej z ubiegłorocznych sesji zdjęciowych z okazji 80. urodzin królowej.

© Per Morten Abrahamsen


Norwegia 

25 listopada książę Haakon i księżna Mette-Marit wydali kolację w swojej rezydencji Skaugum pod hasłem "Życie po 22 lipca". Zaproszone zostały osoby, które w różny sposób zostały dotknięte atakami terrorystycznymi sprzed dziesięciu lat.

Szwecja

26 listopada księżniczka Victoria i książę Daniel złożyli wizytę regionalną w Skanii, gdzie odwiedzili Szpital Uniwersytecki, muzeum sztuki współczesnej, klub sportowy, kościół św. Piotra oraz lotnisko w Malmö. W trakcie wizyty dowiedzieli się więcej o wpływie pandemii na funkcjonowanie szpitali, kulturę, sport i biznes oraz oddali hołd zmarłym na COVID-19.
Na ten moment to ostatnia "pandemiczna" wizyta regionalna. 29 listopada para królewska miała zakończyć odbywające się od zeszłego roku podróże po Szwecji wizytą w Jämtland, jednak zdecydowano się ją przesunąć na przyszły rok z uwagi na kolejną falę pandemii.10 komentarzy:

 1. Ciekawe, co by było, gdyby Beatrix nie przedstawiła paszportu. Nie wpuściliby jej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z obowiązującymi w Holandii przepisami - nie. Paszporty covidowe w Holandii wymagane są w zasadzie we wszystkich miejscach publicznych. Jeśli Beatrix nie miałaby lub z jakiegoś powodu nie chciałaby przedstawić takiego paszportu, nie mogliby jej wpuścić. Gdyby to zrobili, wybuchłby kolejny skandal porównywalny do tego z zeszłego roku, gdy król z rodziną wyjechał na wakacje do Grecji, mimo że holenderski rząd odradzał zagranicznych podróży, które nie są konieczne. Wiadomo, że po czymś takim będą ostrożniejsi. Przypuszczam, że Beatrix w takim wypadku, wiedząc, że certyfikat jest wymagany, a ona swojego nie ma albo nie chce przedstawiać, po prostu odrzuciłaby zaproszenie na wydarzenie i w ogóle by się na nim nie pojawiła. Pozostaje jednak pytanie, jak zostałoby to przyjęte...

   Usuń
 2. Beatrix w tyle lat po abdykacji wciąż jeszcze dużo się udziela publicznie i pomaga synowi.
  Victoria rzadko zakłada w terenie stylizacje, które by mi się podobały, ale ten zestaw sweterka ze skórzaną spódnicą jest świetny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda mi Gabrielli i Jacques'a. Jeszcze małe dzieci, a już tyle miesięcy bez mamy. Oby niedługo Charlene poczuła się lepiej i wróciła do nich.
  ---
  Czy wiadomo, jak zakończył się skandal w Luksemburgu z funkcjonowaniem dworu i MT? Jakie były tego konsekwencje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do pytania - miał być obiektywny raport, duże zmiany, a ostatnie, co kojarzę, to oświadczenie męża MT, którego wydźwięk był taki, że MT udziela się charytatywnie w innych dziedzinach, więc dlaczego ją atakują...

   Usuń
  2. Niestety niewiele udało mi się znaleźć. W raporcie Waringo sformułowano szereg zaleceń do wdrożenia na Dworze Wielkoksiążęcym. Część z nich udało się zrealizować (np. w odpowiedzi na rekomendację dotyczącą zwiększenia transparentności opublikowano szczegółowy budżet z wypunktowanymi wszystkimi wydatkami Dworu; zmodernizowano i zaktualizowano też stronę internetową), ale co do innych nie mamy takiej pewności. Raport przewidywał wprowadzenie jasnych zasad zarządzania personelem i restrukturyzację Dworu (np. pracownicy mieli odpowiadać bezpośrednio przed lordem szambelanem, a nie przed Wielkim Księciem, jak do tej pory, nie przewidziano też żadnej roli Wielkiej Księżnej w tym zakresie), ale nie wiemy, na ile te zmiany zostały wprowadzone i czy rzeczywiście przyniosły jakąś poprawę, jak to zakładał raport.

   Usuń
 4. https://thedanishmonarchy.blogspot.com/2021/12/poczatek-grudnia-w-danii-jak-obchodzi.html?m=0

  OdpowiedzUsuń
 5. Stworzycie listę ważnych jubileuszy i okrągłych urodzin na przyszły rok, żeby wiedzieć jakie listy wysłać i do kogo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam tego w planach, ale zastanowię się, dzięki za propozycję. Listę zbliżających się wydarzeń jak zwykle znajdziesz w zakładce "Nadchodzące wydarzenia" w rozwijanym menu - na razie obejmuje wydarzenia do czerwca przyszłego roku, ale sukcesywnie będą dodawane kolejne. Przed końcem roku powinny pojawić się na niej wszystkie przyszłoroczne wydarzenia.

   Usuń
 6. No proszę jaką Beatrix jest aktywna mimo wieku

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.