czwartek, 11 listopada 2021

Wizyty państwowe w Norwegii i Niemczech, księżna Kornwalii w Poppy Factory + więcej

Hiszpania

10 listopada królowa Letizia wzięła udział w wydarzeniu "Połączeni cyfrową szansą" zorganizowanemu przez Fundację BBVA Microfinance (FMBBVA). Celem było zwrócenie uwagi na znaczenie cyfryzacji w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images
Niderlandy / Norwegia

Wieczorem 9 listopada, pierwszego dnia wizyty państwowej króla Willema-Alexandra i królowej Maximy w Norwegii, król Harald wydał na cześć gości bankiet z udziałem królowej Sonji, księżnej Mette-Marit i księżniczki Marthy-Louise.
W swoim przemówieniu król Harald odniósł się do zbliżającego się meczu piłki nożnej między Norwegią a Niderlandami w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Jak powiedział, kiedy obie drużyny rywalizowały ze sobą po raz ostatni, "wielu holenderskich kibiców myślało, że norwescy kibice skandowali dla Holandii. W rzeczywistości skandowali Håland - dla napastnika norweskiej drużyny. Żeby było jasne: życzę Holendrom powodzenia w grze w przyszłym tygodniu - ale nie za dużo..."

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Drugi dzień wizyty obie pary królewskie rozpoczęły od seminarium na temat praw człowieka, swobody wypowiedzi i hejtu w Internecie w bibliotece Deichman Bjørvika. Po nim król Willem-Alexander i królowa Maxima udali się na spotkanie z Premierem Norwegii, a następnie lunch z rządem, na którym obecna była również norweska para królewska i księżna Mette-Marit. Program na popołudnie obejmował natomiast przyjęcie dla Holendrów mieszkających w Norwegii oraz spotkanie na temat współpracy obronnej między Norwegią a Niderlandami na okręcie wojennym Zr. Ms. Rotterdam, w którym wzięła udział księżna Mette-Marit.
Zwróćcie uwagę na naszyjnik Maximy - to prezent od Mette-Marit.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem odbył się koncert zwrotny na cześć króla Haralda i królowej Sonji w wykonaniu wiolonczelistki Harriët Krijgh w Muzeum Muncha.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Trzeciego dnia wizyta przeniosła się z Oslo do Trondheim. W tamtejszym porcie król Willem-Alexander, królowa Maxima, księżna Mette-Marit i książę Haakon, który poczuł się lepiej i mógł dołączyć do gości, odwiedzili Powerhouse Brattørkaia - najbardziej samowystarczalny energetycznie budynek na świecie, który produkuje więcej energii niż sam zużywa. Następnie udali się do norweskiego laboratorium, w którym prowadzone są badania nad uprawą wodorostów, a także Maritime Robotics, w którym przyjrzeli się morskiemu sprzętowi badawczemu. Po południu natomiast udali się na lunch z burmistrzem miasta w królewskiej rezydencji Stiftsgarden i wzięli udział w dyskusji na temat zrównoważonych form energii na kampusie Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii NTNU. Ostatnim punktem planu była wizyta w Katedrze Nidaros.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Szwecja

9 listopada Następczyni Tronu odwiedziła Centrum dla Diabetyków prowadzone przez Uniwersytet Karolinska z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (przypadającego 14 listopada) oraz laboratorium, w którym prowadzone są badania nad opracowaniem skutecznych metod leczenia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

10 listopada razem z księciem Danielem wzięła udział w Pep Forum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

11 listopada para złożyła wizytę regionalną w prowincji Dalarna, aby dowiedzieć się o sytuacji pandemicznej i zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy. Wizyty odbywają się z inicjatywy króla od zeszłego roku, a rodzina królewska ma odwiedzić wszystkie szwedzkie prowincje. Kolejna, przedostatnia wizyta z tego cyklu, odbędzie się 26 listopada w Skanii.

Belgia

Rano 10 listopada królowa Mathilde spotkała się z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.


Po południu odwiedziła organizację non-profit FratriHa, która wspiera najbliższych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak się ostatnio dowiedzieliśmy, księżniczka Delphine weźmie udział w nowej edycji belgijskiego "Tańca z Gwiazdami". Jej partnerem będzie Holender Sander Bos. Próby trwają już od dłuższego czasu, jednak Pałac został poinformowany dopiero w zeszłym tygodniu. Królewski rzecznik odmówił komentarza w tej sprawie, podając, że jest to prywatna decyzja księżniczki.Wielka Brytania

9 listopada księżna Kornwalii odwiedziła Poppy Factory, w której produkowane są tradycyjne spinki z makiem przypinane przy okazji Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday) oraz wieńce składane na uroczystościach. Fabryka powstała w 1922 jako miejsce pracy dla weteranów wojennych rannych w trakcie I wojny światowej. Księżna została jej patronką w 2013.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


10 listopada była obecna na recitalu poetyckim i przyjęciu Poetry Together. Poetry Together gromadzi razem mieszkańców domu opieki i dzieci w wieku szkolnym. Razem uczą się wiersza przy herbacie, który recytują następnie na przyjęciu. Księżna Kornwalii wspiera inicjatywę od początku jej powstania w 2019.

Embed from Getty Images


11 listopada księżna otworzyła tradycyjne Field of Remembrance - pole maków przy Westminster Abbey, które upamiętnia poległych na służbie w brytyjskich siłach zbrojnych. Później złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżna Cambridge 10 listopada odwiedziła Imperial War Museum, gdzie otworzyła dwie nowe galerie poświęcone II wojnie światowej i Holokaustowi. Na wystawie "Generations: Portraits of the Holocaust" znalazły się również dwie fotografie jej autorstwa ocalałych z Holokaustu. Księżna ponownie miała okazję ich spotkać.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesLuksemburg

Dzisiaj dziedziczny książę Guillaume obchodzi swoje 40. urodziny. Z tej okazji Dwór Wielkoksiążęcy opublikował jego nowe oficjalne zdjęcia:


Pojawiło się także nowe/stare zdjęcie Wielkiej Księżnej Marii Teresy wykonane w dniu jej ślubu z Wielkim Księciem Henri'm. Pochodzi z nowej książki "Un Amour Souverain", która trafiła już do sprzedaży.


Dania

Rano 10 listopada królowa Margrethe i książę Frederik wylądowali na lotnisku w Berlinie, rozpoczynając oficjalnie wizytę państwową w Niemczech. Udali się na zamek Bellevue, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia powitania z udziałem Prezydenta i Pierwszej Damy Niemiec. Królowa z Prezydentem dokonała też przeglądu wojsk. Później goście rozdzielili się: królowa odwiedziła szpital uniwersytecki Charité, a Następca Tronu - elektrownię Reuter West. Następnie, już wspólnie, wzięli udział w lunchu z kanclerz Angelą Merkel, złożyli wieniec pod Nowym Odwachem upamiętniającym ofiary wojny i nazistowskiej tyranii, odwiedzili centrum kultury Humboldt Forum i spotkali się z burmistrzem Berlina pod Bramą Brandenburską. Książę Frederik późnym popołudniem wziął także udział w przyjęciu dla duńskiej delegacji biznesowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień zakończył się bankietem wydanym przez Parę Prezydencką na zamku Bellevue na cześć gości.

Embed from Getty Images


Drugiego dnia wizyty królowa wraz z synem otworzyła duńsko-niemiecką konferencję biznesową w berlińskim Kosmosie (budynku przeznaczonym do organizacji imprez). Na konferencji został książę Frederik, który wziął udział w seminariach dotyczących zrównoważonych rozwiązań w branży energetycznej, zdrowotnej i spożywczej. Królowa w tym czasie odwiedziła salę koncertową im. Pierre'a Bouleza szkoły muzycznej Barenboim-Said Akademie oraz centrum promocji literatury Litteraturhaus. Kolejnym punktem planu była wizyta w nowo otwartym centrum przesiedleń zajmującym się przesiedleniami i przymusową migrację w Europie w XX wieku, w towarzystwie niemieckiej Pary Prezydenckiej.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem odbyła się kolacja zwrotna wydana przez królową na cześć gospodarzy w Niemieckim Muzeum Historycznym.

Embed from Getty Images

9 listopada księżna Mary wręczyła granty badawcze Hjerteforeningen i Børnehjertefonden na sfinansowanie badań nad chorobami serca. Księżna jest patronką obu stowarzyszeń.
Dzisiaj natomiast odwiedziła szkołę Vigerslev Allés Skole, która bierze udział w programie dotyczącym dobrego samopoczucia w szkole organizowanego przez Mary Fonden we współpracy z organizacjami Børns Vilkår i Red Barnet (Save the Children).

10 komentarzy:

 1. Super, że wracają wizyty państwowe! Pierwsza suknia Maximy znakomita, typowo królewski look, ale ta błękitna z otworami jest już bardziej celebrycka niż królewska... Ładne zdjęcie Marii Teresy, jednak po informacjach o skandalach w rodzinie i z podwładnymi entuzjazm znacząco się obniża. Programy typu tańce z kim popadnie to nie poziom, który powinna reprezentować przyrodnia siostra króla... I jeszcze to poinformowanie dworu tak późno. Z każdym newsem udowadnia, że takie osoby nie powinny otrzymywać tytułu królewskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Księżniczka w Tańcu z Gwiazdami - może nie chodziło jej o pieniądze, ale o popularność na pewno...
  W czasie całej wizyty w Norwegii Maxima nosiła wspaniałe stroje, wszystkie poza jedną suknią już wcześniej ubierane. Cudownie zobaczyć ponownie jej tiarę z inauguracji. Bardziej imponująca jest tylko Stuart Tiara i tak się składa, że obie Maxima nieprzypadkowo wybrała na pierwsze okazje z tiarami po długiej przerwie. Tak jak myślałam- Mette-Marit założyła swoją ulubioną Daisy Bandeau, a Sonja wspaniałe Emerald Parure. Amethyst Tiara pięknie pasowała Marthcie Louise do sukni. Ale w tym tygodniu najbardziej królewsko to chyba prezentowała się królowa Małgorzata w szmaragdowej sukni - fenomenalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że wracają wizyty państwowe. Maxima zachwyca jak zawsze. Martha Louise pięknie w tym czerwonym komplecie. Miło widzieć Mette Marrit. Czy król nie chce abdykować i odpocząć? Cieszyć się z tego, co mu jeszcze zostało? Wygląda kiepsko i chyba ledwo się rusza. Widać, że królowa bardzo się o niego martwi.

  Kate wygląda okropnie. Jest za chuda.

  Piękną rodzinę stworzyli Guilliame i Stephanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wywiadzie kilka lat temu mówił, że nie abdykuje, chyba że jego dzieci dadzą mu wyraźny sygnał, że już czas. Król Harald należy do tych monarchów, którzy nie uznają abdykacji, uważając, że służba Ojczyźnie i społeczeństwu, i rola, którą pełnią, trwa całe życie.
   Co do nogi, kilka miesięcy temu przeszedł operację kolana i mimo że się udała, to nie odzyskał pełnej sprawności, dlatego chodzi o kuli. I tak wydaje mi się, że jest w całkiem niezłej kondycji jak na swój wiek. Król Konstantinos jest w podobnym wieku, ale niestety ma już za słabe nogi i w zasadzie porusza się już tylko na wózku.

   Usuń
  2. Księżna Kate jak zawsze wygląda świetnie, ubrana z klasą i stosownie do okazji. Wręcz promienieje. Jest bardzo szczupła ale nie w sposób chorobliwy. Nie widzę w niej nic okropnego, taki komentarz zakrawa na bodyshaming. Do autorek: będzie osobny post o krzywoprzysięstwie Meghan?

   Usuń
  3. Planuję, ale nie wiem czy i kiedy dam radę go napisać. Zbliża się bardzo pracowity i ważny czas dla mnie, więc w najbliższych miesiącach niestety nie będę miała na bloga tyle czasu co kiedyś.

   Usuń
  4. O co chodzi? Jakie krzywoprzysięstwo Meghan? Można prosić o więcej informacji?

   Usuń
  5. W sytuacji, gdy Mette Marit jest tak chora i nie wiadomo właściwie, jaki jest jej stan, Harald pewnie nie abdykuje tym bardziej...

   Usuń
  6. Chodzi o rozprawę sądową w sprawie publikacji prywatnego listu Meghan do ojca. Ostatnio swoje zeznania złożył Jason Knauf, były sekretarz prasowy księcia i księżnej Sussex, w których przyznał, że Meghan zdawała sobie sprawę, że list może zostać ujawniony prasie, choć wcześniej księżna twierdziła, że nigdy nie spodziewała się jego publikacji. Zeznał też, że Meghan zapytała go, czy powinna nazwać swojego ojca "tatusiem" - na wypadek publikacji listu zwrot miał "chwytać za serce". Z zeznań Knaufa wynika też, że wbrew temu, co książę i księżna Sussex twierdzili wcześniej, przekazali Carolyn Durand i Omidowi Scoobie informacje przydatne przy pisaniu ich biografii "Chcemy być wolni", mimo że Knauf uprzedzał ich, żeby tego nie robili, by móc później odciąć się od autorów i stwierdzić, że nie publikacja powstała bez współpracy z ich strony.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.