czwartek, 25 listopada 2021

Król Felipe i królowa Letizia w Szwecji + więcej

Wielka Brytania

24 listopada księżna Kate odwiedziła szkołę Nower Hill w Harrow, która uczestniczy w projekcie prowadzonym przez Oxford Child & Adolescent Psychiatry i w ramach lekcji biologii przekazuje wiedzę o tym, jak wczesne doświadczenia wpływają na rozwój mózgu.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty ImagesKsiężna Kornwalii jako naczelny pułkownik The Rifles wzięła udział w kolacji połączonej z wręczeniem nagród członkom pułku. Obecni byli również hrabina Wessex oraz książę i księżna Gloucester.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

Królowa Maxima jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego przyjęła w Pałacu Huis ten Bosch minister spraw zagranicznych RPA.

24 listopada królowa otrzymała książkę - album fotograficzny ze zdjęciami społeczności w Hadze wykonanymi przez Pieta Gispena - fundacji Haags Verhaal.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu tego samego dnia odwiedziła Lab6 w Amsterdamie, aby dowiedzieć się więcej o inicjatywach organizacji MIND, które wspierają zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dania

22 listopada księżna Mary wzięła udział w prezentacji raportu przygotowanego wspólnie przez Mary Fonden i Centrum Badań Młodzieżowych CeFU w gimnazjum Tårnby.
Hiszpania / Szwecja

W południe 23 listopada król Felipe i królowa Letizia wylecieli z Hiszpanii do Szwecji, gdzie odbędą dwudniową wizytę państwową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Do Sztokholmu przylecieli późnym popołudniem 23 listopada, gdzie w Ambasadzie Hiszpanii spotkali się z Hiszpanami mieszkającymi w Szwecji.
Oficjalna wizyta rozpoczęła się dzisiaj od ceremonii powitania przez króla Carla Gustafa i królową Silvię. Nie zabrakło tradycyjnego przejazdu do Pałacu Królewskiego, gdzie czekała już reszta rodziny królewskiej - Następczyni Tronu z mężem, książę Carl Philip i księżna Sofia. Odbył się prywatny lunch.

Embed from Getty Images


Po południu goście udali się do Muzeum Nobla, gdzie obejrzeli wystawę "Synapse. Art and science of Spain. From Ramón y Cajal to Our Days", po czym rozdzielili się: król Felipe odwiedził Riksdag, szwedzki Parlament i spotkał się z Premierem Szwecji, a królowa Letizia w towarzystwie królowej Silvii i księżniczki Victorii odwiedziła Szpital Uniwersytecki Karolinska.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Pierwszy dzień wizyty zwieńczył bankiet wydany przez szwedzką parę królewską.
Królowa Letizia na tę okazję wybrała granatową suknię szwedzkiej marki H&M (tę samą suknię, tylko trochę przerobioną ma też księżniczka Victoria) i tiarę Fleur-de-Lys. Królowa Silvia zdecydowała się na złotą suknię i Cameo Tiara. Księżniczka Victoria założyła suknię szwedzkiej projektantki Fridy Jonsvens, którą miała na sobie na sesji zdjęciowej z okazji 10. rocznicy ślubu. Dobrała do niej tiarę Aquamarine Kokoshnik. Księżna Sofia natomiast wybrała białą suknię marki Safiyaa i swoją ślubną tiarę z perłami.
Ostatnia wizyta państwowa hiszpańskiej pary królewskiej w Szwecji miała miejsce w październiku 1979, jeszcze za panowania króla Juana Carlosa i królowej Sofii. Felipe i Letizia do tej pory odwiedzili Szwecję dwukrotnie - po raz pierwszy w 2005, kiedy złożyli oficjalną wizytę, a następnie pięć lat później byli obecni na ślubie księżniczki Victorii i księcia Daniela.

Hiszpański Dwór Królewski tak jak zwykle udostępnił nagranie z całego bankietu:


Drugi dzień wizyty Felipe i Letizia rozpoczęli osobno. Król razem z królem Carlem Gustafem zainaugurował Hiszpańsko-Szwedzki Szczyt Biznesowy, spotkał się z hiszpańskimi i szwedzkimi biznesmenami i odwiedził Królewski Instytut Technologii KTH. W tym czasie królowa w towarzystwie królowej Silvii wzięła udział w seminarium w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim, zorganizowanym wspólnie przez Szwedzki Instytut i Instytut Cervantesa.
Następnie odbył się lunch w sztokholmskim Ratuszu, na którym pojawili się również księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Po południu król Felipe w towarzystwie króla Carla Gustafa udał się na seminarium na temat zmian klimatu w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Inżynierskich. Później razem z królową Letizią spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Hiszpańskich Naukowców w Szwecji. W czasie spotkania wręczyli Nagrodę im. Margarity Salas.
Ostatnim punktem planu było przyjęcie zwrotne na cześć gospodarzy wydane w Ambasadzie Hiszpanii w Sztokholmie.5 komentarzy:

 1. Ciekawa sprawa - Letizia, która zwykle ubiera się nowocześnie, tu na garderobę dzienną wybrała w większości stroje dla starszej pani, a Victoria (która często ubiera się poważnie, wręcz biznesowo) tu wypadła bardzo delikatnie i dziewczęco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna relacja z wizyty w Szwecji wszystkie panie prezentowały się pięknie ale mnie najbardziej podobały się stylizacje księżniczki Victorii jestem też mile zaskoczona widokiem Cameo Tiara o ile się nie mylę od chyba jej nie widzieliśmy od ślubu Victorii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę Cameo Tiara tak długo nie była zakładana publicznie? Wow

   Usuń
 3. Również byłam zaskoczona widokiem Cameo Tiara i bardzo się ucieszyłam, że królowa ją wybrała.

  Mi bardzo podobały się stylizacje Victorii i Letizii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Victoria ma piękną tą suknię z sesji rocznicowej, ale lepiej wyglądałaby w niej mając rozpuszczone włosy. Piękna stylizacja z tą spódnicą w kwiaty i piękna błękitna sukienka.
  Sofia pięknie w Białej sukni.
  Maxima klasa jak zawsze.
  Letizia wyjątkowo staro.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.