poniedziałek, 15 listopada 2021

Remembrance Sunday 2021 + więcej

 Dania

Trzeci dzień wizyty w Niemczech królowa rozpoczęła już sama od konferencji prasowej w Humboldt Forum, po której udała się do Monachium. Na miejscu została powitana w dawnej rezydencji królów Bawarii, w której mieści się obecnie muzeum. Później odwiedziła najstarsze w Monachium muzeum - Gliptotekę monachijską - oraz największe w Europie centrum przedsiębiorczości Munich Urban Colab. Planowana wieczorna kolacja w rezydencji Wittelsbachów została w ostatniej chwili odwołana z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


Oficjalny program wizyty zakończył się 13 listopada, kiedy rano tego dnia królowa odwiedziła Akademię Sztuk Pięknych w Monachium.
Resztę weekendu przed powrotem do Kopenhagi królowa spędziła już prywatnie w Alpach Bawarskich.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


12 listopada księżna Mary wzięła udział w obchodach powstania Uniwersytetu Kopenhaskiego, najstarszej uczelni w Danii, którą założono w 1479. Tradycyjne obchody z udziałem członków rodziny królewskiej odbywają się co roku w listopadzie.


Norwegia

12 listopada księżna Mette-Marit uczestniczyła w obchodach 75-lecia Szkoły Architektury i Designu (Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo, AHO) w Oslo, które zorganizowano w Ratuszu.


Szwecja

Wieczorem 12 listopada księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w 225. uroczystym posiedzeniu Królewskiej Akademii Nauk Wojskowych.


Wizyta księżniczki w Niderlandach zaplanowana na 18-19 listopada została odwołana z powodu rosnącej liczby zachorowań i wprowadzenia w kraju częściowego lockdownu.Japonia

Rano 14 listopada Mako i Kei Komuro odlecieli do Nowego Jorku, gdzie zaczną nowe życie razem. Dzień wcześniej była księżniczka została zauważona w drodze do rezydencji rodziców, by spędzić ostatnie chwile w Japonii z rodziną.
Kei niestety oblał egzamin adwokacki, jednak podejdzie do niego ponownie w lutym. Jak donoszą japońskie media, para ma na razie zapewnione niewielkie mieszkanie w Nowym Jorku, a Kei nadal pracuje w jednej z nowojorskich firm - nie zrezygnował z niej nawet na czas pobytu w Japonii, mimo że musiał pracować w nocy ze względu na różnicę czasu.

Niderlandy

Na zakończenie wizyty państwowej w Norwegii para królewska wzięła udział w konferencji prasowej w Trondheim. Zostali zapytani m.in. o córki, Amalię i Alexię. Królowa potwierdziła krążące plotki o zagranicznym stażu najstarszej córki, nie zdradziła jednak, gdzie dokładnie się udała ani co robi. Powiedziała tylko, że "poznała wielu ludzi" i "wiele się uczy". Catharina-Amalia wcześniej w tym roku mówiła, że swój rok przerwy w nauce chce spędzić za granicą, "podróżując, odkrywając świat i robiąc rzeczy, których nie będę mogła robić za 20 lat".
Para królewska powiedziała też, że Amalia jest "podekscytowana" swoimi zbliżającymi się 18. urodzinami, przypadającymi 7 grudnia. Jak już wiadomo, zaraz następnego dnia zostanie oficjalnie członkiem Rady Stanu i weźmie udział w jej pierwszym posiedzeniu w Pałacu Kneuterdijk w Hadze. W jego trakcie wygłosi swoje pierwsze przemówienie i zasadzi drzewo. Obecni będą także król Willem-Alexander i królowa Maxima. Król w rozmowie z prasą przyznał, że sam także był podekscytowany swoim pierwszym posiedzeniem Rady Stanu i zapewnił, że poprowadzi córkę najlepiej jak potrafi.
Na konferencji prasowej zapytano także o średnią z sióstr Alexię, która w sierpniu zaczęła naukę w UWC Atlantic College w Walii. Para królewska nie miała niestety okazji jeszcze jej tam odwiedzić, bo szkoła została zamknięta dla osób spoza placówki, aby zapobiec zachorowaniom, ale ma nadzieję wkrótce się z nią zobaczyć. Królowa powiedziała, że księżniczka ma się dobrze, choć na początku trudno było jej się przyzwyczaić do nauki w języku angielskim.
Belgia

13 listopada król Philippe z młodszą córką Eleonore pojawił się na meczu piłki nożnej między Belgią a Estonią w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata.


15 listopada król Albert, królowa Paola i książę Laurent pojawili się na obchodach Dnia Króla w Katedrze w Brukseli. Później para królewska odwiedziła również siedzibę Parlamentu, gdzie wzięli udział w kolejnych uroczystościach.


Monako

Książę Albert i księżniczka Stephanie byli obecni na otwarciu Monakijskiego Dnia Narodowego w Monakijskim Pawilonie na Expo 2020 w Dubaju.


Hiszpania

11 listopada królowa Sofia była obecna na otwarciu Narodowego Kongresu nt. Choroby Alzheimera CEAFA.13 listopada król Felipe i królowa Letizia byli obecni na premierze opery "Parténope" niemieckiego kompozytora Georga Friedricha Händla.Embed from Getty Images


15 listopada para królewska wzięła udział w obchodach 75-lecia firmy EMT odpowiadającej za transport miejski w Madrycie. Na miejsce przyjechali autobusem elektrycznym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesJordania

14 listopada jordańska rodzina królewska wzięła udział w ceremonii upamiętniającej 86. rocznicę narodzin króla Husseina, w trakcie której król Abdullah wręczył ordery członkom dworu królewskiego, którzy służyli w trakcie panowania jego ojca. Królowa Rania natomiast wręczyła nagrody King Hussein Awards for Cancer Research.

11 listopada wydano dekret królewski, w którym podniesiono księcia Husseina do stopnia kapitana jordańskich sił zbrojnych. Tego samego dnia odbyła się oficjalna ceremonia. W 2017 książę ukończył Akademię Wojskową w Sandhurst i od tamtego czasu przeszedł kilka szkoleń wojskowych, a w ostatnim czasie służył jako dowódca plutonu piechoty zmechanizowanej w swoim batalionie - 1. Królewskim Batalionie Zmechanizowanym im. Księcia Al-Husseina bin Abdullaha II.
Królowa Rania i książę Hashem czekali na Husseina w domu i pogratulowali mu zaraz po jego powrocie.


Wielka Brytania

Z okazji zbliżającej się Niedzieli Pamięci i 100-lecia organizacji Royal British Legion księżna Cambridge przeprowadziła rozmowę z 98-letnim weteranem wojennym, pułkownikiem Edwardem Blumem, i 10-letnią Skautką Emily.13 listopada rodzina królewska pojawiła się na tradycyjnym Festiwalu Pamięci w Royal Albert Hall.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

14 listopada, jak co roku w drugą niedzielę listopada, przypadała Niedziela Pamięci. W tym roku po raz pierwszy od ponad 20 lat na obchodach zabrakło królowej. Jej obecność w ostatniej chwili odwołano z powodu urazu pleców. Jak informuje prasa, królowa bardzo żałuje, że nie mogła wziąć w nich udziału - do tej pory w trakcie swojego panowania opuściła uroczystości tylko sześć razy: dwukrotnie z powodu ciąży i cztery razy, będąc w trakcie zagranicznej podróży.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW tym roku obchody Niedzieli Pamięci zbiegły się w czasie z 73. urodzinami księcia Walii. Z tej okazji wydano jego nowe zdjęcie.

Księżna Kornwalii napisała artykuł dla magazynu WI Life jako członkini Women's Institute w związku z kampanią Instytutu "No More Violence Against Women". W artykule księżna zwróciła uwagę na znaczenie walki z przemocą domową i przemocą ze względu na płeć i zwróciła uwagę na działalność Instytutu w tym zakresie. Już 25 listopada ruszy coroczna akcja 16 dni aktywizmu na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, która ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem i dostarczenie porad, jak pomóc osobom dotkniętym. Cały artykuł księżnej możecie przeczytać tutaj.

8 komentarzy:

 1. Dlaczego Kate stała w środku przecież Kamila ranga jest wyżej od Kate. Chyba że stoją według starszeństwa bo w poprzednich latach też stała w środku a Kamila po jej prawej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze przyznam, że nie znam się na protokole, więc nie wiem. Nie jestem nawet pewna, czy zasady, kto gdzie stoi na balkonie, są ściśle regulowane w protokole. Faktem jest, że królowa odkąd ogląda uroczystości z balkonu, zawsze stoi pośrodku, natomiast Camilla i Kate na przestrzeni lat wielokrotnie "zamieniały się" miejscami - raz to Camilla stała pośrodku, innym razem Kate.

   Usuń
 2. Kate dobrze przeprowadziła wywiad z żołnierzem i harcerką, bardzo profesjonalnie.
  Nieobecność Królowej podczas Dnia Pamięci była bardzo odczuwalna. Lęk o jej zdrowie po śmierci księcia Filipa stał się wyraźniejszy w naszej świadomości.

  OdpowiedzUsuń
 3. cała BRF stanęła na wysokości zadania godnie zastępując królową i dbając o uszanowanie pamięci żołnierzy. widać, ze jest to ważna część obowiązków a nie wyjście do załatwienia. obawiam się - jak pewnie wielu - że z Królową nie jest tak dobrze jak zapewniają (wiek, liczne obowiązki i stresy, także te niepotrzebne dokładane przez rodzinę - mają swój wpływ)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymam kciuki za Mako. Mam nadzieję, że z dala od dworu i Japonii uda jej się uzyskać równowagę psychiczną i żyć szczęśliwie.
  Miło zobaczyć Mette-Marit. Jest ona jednym z moich ulubionych royalsów i mam nadzieję, że jej zdrowie nie będzie się pogarszało.
  Fajnie, że często piszesz o Jordanii. Rania jest niesamowita. Lubię obserwować interakcje między nią, a mężem i dziećmi. Widać, że bardzo się kochają.
  Księżna Camilla to moja kolejna ulubienica. Podziwiam ją za to, że zajmuje się tematami, które są trudne. Mam wrażenie że pod tym względem Kate jest bardziej waniliowa. Tzn chodzi mi o to, że Kate głównie kojarzy mi się z małymi dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i aktywnością sportową. Camilla z opieką nad starszymi, walką z przemocą i wykorzystywaniem. Nie zrozumcie mnie źle, to dobrze, że Kate troszczy się o dzieci i osoby niepełnosprawne, mam jednak wrażenie, że skupia się głównie na tym, a Camilla jest bardziej wszechstronna i mniej boi się podjąć trudne tematy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to pokazuje jak w Firmie jest wszystko dostrojone, przemyślane i synchronizowane. Kiedy trzeba zazębiają się tematami ale każdy ma swoją działkę którą się zajmuje i to w taki sposób jak mu pasuje/może (Kate gra w piłkę, biega, wspina się, wiosłuje - co dla Camili byłoby niemożliwe siłą rzeczy). Mam wrażenie, że także mogą dobrać dziedziny - Kate posiadając małe dzieci jest pewnie bardziej zainteresowana tymi tematami i w nich wiarygodna, a Camila jest bardziej wiarygodna rozmawiając ze seniorami - w końcu to jej grupa wiekowa też). Sophia też zajmuje się trudnymi tematami - przemocą seksualna wobec kobiet zwłaszcza w czasie konfliktów zbrojnych. Także naprawdę można znaleźć dla siebie pole do działania i to takie w którym będą się spełniać. widać jak mają czas na znalezienie swojej "działki" i jak to wszystko jest tam synchronizowane, tak aby nie wchodzić sobie w drogę, ani nie podkradać uwagi mediów. Niestety media najbardziej deprecjonują działalność kobiet w rodzinach królewskich sprowadzając się do analiz sukienek (czy jak w przypadku Kate nieustanna telenowela o jej domniemanych kłopotach małżeńskich,relacjach z Meghan i kolejnych ciążach). Jest to smutne bo później wyzywane są od bezmózgich pasożytów które się tylko stroją i rodzą dzieci itd. (tak ogólnie mówię). Często traktowane są przez media jako strojne dekoracje i nie kłopoczą się przekazać, to co robią takie "wystrojone" i jakie przynosi to efekty.

   Usuń
  2. Kate zajmuje się nie tylko kwestią dzieci - także na forum międzynarodowym, ale też zdrowia psychicznego (które nadal przez wielu uważane jest za temat tabu, na szczęście to się zmienia), uzależnień i innych form społecznego wykluczenia czy upamiętnianiem ofiar Holocaustu. To wcale nie są łatwe tematy. Widać jednak że księżna stara się jak najwięcej nauczyć i łączyć te trudniejsze kwestie ze swoimi "łatwiejszymi" zainteresowaniami jak sport czy sztuka. Zawsze bardzo mi się podobał w BRF jasny podział kto czym się zajmuje, są to często obszary prywatnych zainteresowań poszczególnych członków rodziny. Nikt nie próbuje konkurować ze sobą w danej dziedzinie, nie ma niepotrzebnych spięć i sztucznie wykreowanych dramatów. Widać że monarchia to dobrze naoliwiona machina.

   Usuń
 5. Jestem zniesmaczona kolejnymi wywiadami chcącej zachować prywatność Meghan.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.