niedziela, 2 maja 2021

75. urodziny króla Carla Gustafa + więcej

 Hiszpania

30 kwietnia królowa Letizia przewodniczyła VI Edukacyjnemu Kongresowi ds. Chorób Rzadkich zorganizowanemu przez Hiszpańską Federacją Chorób Rzadkich (FEDER) w Totanie w Murcji. Królowa została też oprowadzona po przedszkolu i szkole podstawowej "Guadalentín", w której odbył się kongres.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dania

28 kwietnia królowa Margrethe przyjęła nowo mianowanych oficerów duńskiej armii, sił powietrznych i marynarki wojennej w ogrodzie za Pałacem Christiana VII w Amalienborg.29 kwietnia księżniczka Benedikte obchodziła swoje 77. urodziny.Księżna Mary tego dnia wzięła udział w spotkaniu Mary Fonden z przedstawicielami organizacji Børns Vilkår i Save the Children oraz szkoły Skelgårdsskolen w Tårnby, w której uruchomiono nowy projekt fundacji księżnej, Skolestyrken, mający na celu wyeliminowanie prześladowań w szkole.Szwecja

29 kwietnia królowa Silvia i księżniczka Madeleine złożyły cyfrową wizytę w Philisa Abafazi Bethu Family Centre w Kapsztadzie w RPA, które otrzymuje wsparcie fundacji Childhood.30 kwietnia król Carl Gustaf obchodził swoje 75. urodziny. Z uwagi na trwającą pandemię, uroczystości miały skromniejszy przebieg. Rano w Pałacu Królewskim jubilat wraz z królową Silvią uczestniczył w niewielkim przyjęciu z udziałem Premiera, przedstawicieli szwedzkiego Parlamentu, przedstawiciela gubernatorów szwedzkich prowincji oraz królewskiego marszałka.


W południe król przyjął przedstawicieli Szwedzkich Sił Zbrojnych w Pałacu Królewskim. Punktualnie w południe uczczono urodziny króla salwami armatnimi w całej Szwecji. Po obiedzie nad Pałacem przelecieli członkowie Veteran Aviation Association (Veteranflygföreningen), chcąc sprawić królowi niespodziankę. Król obejrzał ich przelot z tarasu Pałacu Królewskiego.
Wieczorem natomiast Królewska Orkiestra Filharmoniczna przesłała królowi muzyczne życzenia.

Mimo że w tym roku uroczystości miały inny niż zazwyczaj przebieg, bez tradycyjnego odbierania życzeń od Szwedów zgromadzonych na placu zamkowym, Dwór Królewski umożliwił przesyłanie królowi wirtualnych gratulacji za pomocą specjalnego formularza (klik). Król poprosił również, by zamiast wysyłać mu prezenty urodzinowe, przekazać darowiznę na rzecz Sveriges stadsmissioner (Stockholm City Missions), dzięki którym misje będą mogły pomóc najbardziej potrzebującym Szwedom.
Udostępniono również filmik zmontowany ze zdjęć króla z całego jego życia.


Luksemburg

30 kwietnia księżna Stephanie udała się do Fond-de-Gras na chrzest pociągu AES-5 Stowarzyszenia Muzeum Kolejnictwa i Turystyki (AMTF), który został nazwany na jej cześć "Stéphanie".


Belgia

Królowa Mathilde 29 kwietnia obejrzała zdalnie spektakl "Pizza économie", który ma zaznajomić uczniów szkół średnich ze zrównoważoną gospodarką.Po południu tego samego dnia królowa spotkała się z przedstawicielami organizacji Les MOTs de TOM  - Stop au Harcèlement - wspierającej rodziców i nauczycieli w walce z nękaniem w szkole.Wielka Brytania

2 maja księżniczka Charlotte skończyła 6 lat. Z tej okazji opublikowano nowe zdjęcie wykonane przez dumną mamę w Norfolk.W zeszłym tygodniu hrabina Wessex odwiedziła Royal Anglian Regiment, gdzie spotkała się z żołnierzami przechodzącymi specjalne szkolenie Human Security Training z zakresu ochrony cywilów, zanim w przyszłym miesiącu udadzą się z misją pokojową do Mali.

Rumunia

2 maja w Kościele Prawosławnym przypadała Wielkanoc. O świcie księżniczka Margareta i książę Radu wzięli udział w mszy rezurekcyjnej w klasztorze Plumbuita w Bukareszcie.Nicolas i Alina opublikowali życzenia wielkanocne tradycyjnie wraz z nowymi rodzinnymi zdjęciami. Dla niespełna 6-miesięcznej Marii-Alexandry to pierwsza Wielkanoc w życiu.

4 komentarze:

 1. Czy portret za królową Matyldą nie przedstawia przypadkiem królowej Astrid?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to bardzo znany obraz Astrid.

   Usuń
 2. W Hiszpanii po stylizacji Letizii widać już lato, a u nas ledwie wiosna.
  Przez całą pandemię cicho Sophie wykonuje godną podziwu pracę.
  Dzieci rosną zdecydowanie za szybko - Maria-Alexandra już jest bardzo duża, a Charlotte to już mała dama.

  OdpowiedzUsuń
 3. Charlotte coraz bardziej podobna do Williama.
  Król Szwecji w młodości był bardzo przystojny.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.