czwartek, 13 maja 2021

Międzynarodowy Dzień Położnej, album "Hold Still" + więcej

 Monako

8 maja książę Albert z dziećmi, Jacquesem, Gabriellą i ich kuzynką Kaią Wittstock (bratanicą księżnej Charlene) oraz Pierre Casiraghi pojawili się na zawodach Monaco E-Prix.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Norwegia

5 maja przypadał Międzynarodowy Dzień Położnej. Z tej okazji księżna Mette-Marit nagrała wiadomość z gratulacjami i podziękowaniami dla wszystkich położnych w Norwegii.


7 maja królowa Sonja i dyrektor Muzeum Narodowego otworzyły wystawę "Kunstaudiens" w KunstStallen.

Wielkimi krokami zbliża się norweskie Święto Narodowe przypadające 17 maja. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, uroczystości będą miały znacznie skromniejszy przebieg niż zazwyczaj. Para królewska postanowiła zorganizować specjalną wystawę w parku Pałacu Królewskiego w Oslo z rysunkami dzieci, które otrzymali w ubiegłym roku. Są to rysunki dzieci, które miały wziąć udział w ubiegłorocznej paradzie, będącej jedną z tradycji Święta Narodowego.


Wielka Brytania

Księżna Cambridge jako patronka kampanii Nursing Now z okazji Międzynarodowego Dnia Położnej przeprowadziła wywiad dla Nursing Times z Harriet Nayigą, położną i założycielką organizacji Midwife-led Community Transformation (MILCOT), która działa w zakresie zdrowia seksualnego nastolatków w Ugandzie.
5 maja królowa Elizabeth przyjęła wirtualnie listy uwierzytelniające od nowych Ambasadorów.Jesienią ubiegłego roku księżna Kate kontaktowała się indywidualnie z każdym finalistą konkursu fotograficznego Hold Still. Teraz Pałac Kensington udostępnił nagrania dwóch rozmów telefonicznych: z Milą, bohaterką jednego ze zwycięskich zdjęć, i jej mamą Lyndą (w czasie której księżna obiecała dziewczynce, że kiedy pewnego dnia się spotkają, będzie miała na sobie sukienkę w jej ulubionym kolorze), oraz Niaz i jej córką Romy, która w ubiegłym roku ukończyła szkołę, jednak z powodu pandemii nie mogła przystąpić do egzaminów końcowych, które zostały w Wielkiej Brytanii odwołane.
7 maja do sprzedaży trafił album ze zwycięskimi zdjęciami "Hold Still". Księżna, jurorzy, którzy razem z nią oceniali nadesłane zdjęcia, oraz zwycięzcy nawiązali współpracę z Book Fairies, i zostawili albumy w wybranych przez siebie miejscach. Book Fairies łączy ze sobą sprawianie niespodzianek innym z czytaniem książek, a sama inicjatywa jest prosta - możesz zostawić książkę (oznaczoną specjalną naklejką i wstążką) w dowolnie wybranym miejscu. Osoba, która ją znajdzie, może ją wziąć, przeczytać i ponownie "ukryć" w innym miejscu.


Po południu tego dnia księżna odwiedziła Royal London Hospital, gdzie zobaczyła jedną ze zwycięskich fotografii, a później archiwum National Portrait Gallery.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 maja księżna Kornwalii odwiedziła 5. Batalion The Riffles w swojej roli szefa pułku The Riffles. Jak zapewne pamiętacie, funkcję tę przejęła od księcia Edynburga w zeszłym roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężna kilka dni wcześniej odwiedziła organizację Berkshire Womens Aid zajmującą się przemocą domową, gdzie dowiedziała się więcej o działalności organizacji w czasie pandemii.9 maja w czasie koncertu "Vax Live: The Concert to Reunite the World", którego celem było zwrócenie uwagi na problem w równym dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19 wyemitowano nagrane wcześniej przemówienie księżnej Meghan, która z uwagi na zaawansowaną ciążę nie mogła pojawić się na nim osobiście. Obecny był natomiast książę Harry.
Równy dostęp do szczepionki na COVID-19 dla wszystkich stał się ważnym celem księcia i księżnej Sussex. Kilka dni wcześniej, z okazji 2. urodzin Archi'ego, para zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która zostanie przekazana na zakup szczepionek i dostarczenie ich do biedniejszych regionów świata.
Ogłoszono także, że fundacja pary książęcej Archewell Foundation nawiązała długoletnią współpracę z Procter & Gamble, która skupi się na równości płci, tworzeniu integracyjnych przestrzeni w Internecie oraz wzmacnianiu integracji niepełnosprawnych sportowców.
Królowa, jako patronka Royal Life Saving Society, rozmawiała z ratownikami wodnymi i badaczami organizacji. 80 lat temu, w 1941, będąc jeszcze wówczas księżniczką, otrzymała nagrodę tego stowarzyszenia - Junior Respiration Award.11 maja królowa, książę Walii i księżna Kornwalii pojawili się na oficjalnym otwarciu kolejnej sesji Parlamentu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
12 maja księżna Kornwalii, z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek, odwiedziła londyński szpital Whittington Hospital .

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj książę i księżna Cambridge odwiedzili Wolverhampton.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Royal Mail zamierza wydać cztery nowe znaczki z wizerunkiem księcia Edynburga, które mają trafić do sprzedaży 24 maja. Można je zamawiać jednak już teraz tutaj.


Szwecja / Dania

7 maja król Carl Gustaf i królowa Silvia zobaczyli wystawę "Zorn – en svensk superstjärna" w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.8 maja królowa, jako patronka Barncancerfonden (Childhood Cancer Foundation), otworzyła wirtualnie coroczne spotkanie fundacji.11 maja para królewska otworzyła coroczną wystawę "Gatekeeper" w parku wokół Pałacu Solliden na Olandii. W tym roku wystawa przedstawia prace artysty szkła Bertila Valliena.Jak poinformował duński Dwór Królewski (o czym zapomniałam wspomnieć w poprzednim poście), z powodu restrykcji związanych z pandemią na konfirmacji księcia Christiana zaplanowanej na najbliższą sobotę, nie będą mogli pojawić się zagraniczni goście. Oznacza to, że zabraknie rodziny księżnej Mary z Australii oraz części rodziców chrzestnych: księcia Joachima (który aktualnie mieszka w Paryżu), księżniczki Victorii, księcia Haakona i księżnej Mette-Marit z Norwegii i księcia Pavlosa z Grecji.


5 komentarzy:

 1. Szkoda, że po konfirmacji Sveree to kolejna, na której byłaby możliwość spotkania rodzin królewskich, a do którego nie dojdzie.
  Księżna Kate bardzo szeroko propaguje Hold Still - filmiki, zabawy we wrózkę książkową, wcześniej bilbordy.
  Cudownie widzieć Królową nietracącą poczucia humoru i dystansu do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś w tym tygodniu nie było nic ciekawego. Może w kolejnym będzie inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. kolejna prośba o niepisanie o parze celebrytów M&H

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo chętnie czytam o H&M .Nie interesuje Cię ten temat nie czytaj.Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Bardzo ładne znaczki z wizerunkiem księcia Edynburga. Nadal nie mogę uwierzyć, że Go już nie ma... :(
  Szkoda, że na konfirmacji Christiana nie mogli pojawić się zagraniczni goście, ale to zrozumiałe w obecnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.