sobota, 29 maja 2021

Konkurs Królowej Elisabeth, wizyta regionalna w Limburgii, Dzień Wolontariusza + więcej

Niemcy 

W ubiegły weekend odbył się skromny ślub księcia Friedricha (Fritzi'ego) Nikolausa Stormonta z Prus i jego długoletniej partnerki Mathildy "Tilly" Johnson, z którego pojawiło się tylko jedno zdjęcie. Panna młoda miała na sobie tiarę Von Preussen, którą babcia Fritzi'ego, z domu Lady Brigid Guinness, otrzymała prawdopodobnie jako prezent ślubny.
31-letni książę jest najmłodszym z czwórki dzieci i jedynym synem księcia Friedricha Nikolausa i jego żony Victorii Lucindy Mancroft (córki 2. Barona Mancroft), i tym samym praprawnukiem ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II. Mathildę Johnson poznał na Uniwersytecie w Leeds prawie dziesięć lat temu.Norwegia

Księżna Mette-Marit dołączyła do sztafety #lesehelt (bohater czytania) Norweskiego Stowarzyszenia Wydawców i zaprezentowała swojego bohatera czytania, czyli... swoją mamę. "Każdy musi mieć bohatera czytania. Moim bohaterem czytania jest moja mama. Kiedy byłam mała, czytała mi prawie co wieczór", powiedziała księżna.Książę Haakon i księżna Mette-Marit spotkali się w Skaugum z dwiema ocalałymi osobami z ataku terrorystycznego na wyspie Utøya prawie dziesięć lat temu, Munirem Jaberem i Elin L'Estrange. To pierwsze z szeregu zaplanowanych spotkań rodziny królewskiej z ocalałymi, rodzinami ofiar, ratownikami i wolontariuszami niosącymi pomoc po ataku.


Księżna koronna otworzyła Lillehammer Rights, centrum skupu i sprzedaży praw autorskich w czasie Norweskiego Festiwalu Literatury w Lillehammer. W związku z jego otwarciem, spotkała się z pisarzem Gulraizem Sharifem, z którym rozmawiała o jego książce "Hør her’a".Wielka Brytania

27 maja książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili londyńską dzielnicę Clapham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

25 maja królowa Maxima jako członkini Holenderskiego Komitetu Przedsiębiorczości odwiedziła szkołę biznesową w Rotterdamie.


26 maja królowa odwiedziła firmę "Smit & Zoon" specjalizującą się w obróbce wyrobów skórzanych, która w tym roku obchodzi swoje 200-lecie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 maja królowa razem z królem Willemem-Alexandrem złożyła wizytę regionalną w północnej Limburgii. Na początek odwiedzili gminę Venlo, gdzie wyjaśniono im dokładniej koncepcję pozytywnego zdrowia. Ambicją całego regionu jest, aby jego mieszkańcy cieszyli się zdrowiem fizycznym i psychicznym. W Brightlands Campus Greenport Venlo spotkali się z przedstawicielami lokalnych firm, studentami i naukowcami zaangażowanymi w osiągnięcie postawionego celu. Przedsiębiorcy zaprezentowali parze królewskiej swoje innowacje w dziedzinie zdrowej żywności i rolnictwa. Następnie udali się do amfiteatru De Doolhof w Tegelen, gdzie spotkali się z aktorami i pracownikami.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później para królewska przeniosła się do gminy Bergen, gdzie odbyli spacer lesie Landgoed De Hamert, będącym częścią Parku Narodowego De Maasduinen. W jego trakcie rozmawiano o historii rezerwatu i jego znaczeniu dla środowiska i mieszkańców, a także rozwoju okolicznych obszarów. Spacer zakończono na brzegu jeziora Maas.

Embed from Getty Images


Ostatnim punktem planu była wizyta w gminie Venray i spotkanie z profesjonalistami zdrowia psychicznego, którzy mówili o przełamywaniu tabu wokół zaburzeń psychicznych i sposobach wsparcia młodzieży w radzeniu sobie z nimi. Para spotkała się także z młodymi osobami, z którymi rozmawiali o tym, jak uczą się otwarcie mówić o swoich problemach i jaki to ma wpływ na ich zdrowie psychiczne. Dowiedzieli się także o pilotażowej grze TABOEIEND Experience, która uczy przełamywania tabu wokół zdrowia psychicznego.


28 maja para królewska oraz księżniczka Beatrix wzięli udział w Dniu Wolontariusza NLdoet organizowanym co roku przez Oranje Fonds. Para królewska razem z innymi wolontariuszami pomagała przy wiosennych porządkach w centrum Cultuurhuis De Paulus w Oegstgeest, natomiast księżniczka Beatrix w centrum Thomashuis dla osób z niepełnosprawnościami w Maartensdijk.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Hiszpania

26 maja królowa Letizia była obecna na spotkaniu Hiszpańskiej Federacji Kobiet Menedżerów, Kierowników, Profesjonalistów i Przedsiębiorców (FEDEPE).29 maja para królewska była obecna na obchodach Dnia Sił Zbrojnych 2021.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesBelgia

23 maja królowa Mathilde odbyła wideo rozmowę z finalistami tegorocznego Konkursu Królowej Elisabeth.24 maja królowa i król Philippe pojawili się na pierwszej z sześciu sesji finałowych Konkursu Królowej Elisabeth, który w tym roku jest skierowany do pianistów. Codziennie przez sześć kolejnych dni jeden z finalistów wykonywał obowiązkowy utwór "D'un jardin féérique" napisany specjalnie na tegoroczny finał przez Bruna Mantovaniego, oraz jeden wybrany przez siebie.W kolejnych dniach królowa pojawiała się na finałach konkursu sama. Poniżej drugiego finałowego wieczoru 25 maja:26 maja (zwróćcie uwagę na kolczyki będące częścią kompletu biżuterii królowej Fabioli):
27 maja:


28 maja:


Dzisiaj natomiast założyła suknię w kolorze fuksji, którą widzieliśmy już na koncercie z okazji Święta Narodowego w zeszłym roku.

27 maja królowa odwiedziła ekologiczny targ The Barn, na którym rozmawiała producentami i dostawcami o zrównoważonej, zdrowej i niedrogiej żywności.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


27 maja książę Joachim odebrał dyplom ukończenia Harvard Business School na kierunku administracja biznesowa.

Dania

W miniony weekend księżna Mary, księżniczka Benedikte i księżniczka Nathalie były obecne na zawodach jeździeckich na Jutlandii.25 maja królowa Margrethe była obecna na nabożeństwie w kościele Holmens Kirke w Kopenhadze z okazji 50. rocznicy powstania duńskich Sił Zbrojnych.27 maja księżniczka Benedikte była obecna na wystawie "Fremkaldelser" w Muzeum Hirschsprungske Collection w Kopenhadze. Księżniczka pożyczyła na wystawę obraz duńskiego malarza Vilhelma Hammershøi, "Interiør med punchskål" z 1904, który odziedziczyła po królowej Ingrid. Na co dzień obraz wisi w gabinecie księżniczki w Amalienborg.Ogrody Pałacu Fredensborg otrzymają Nagrodę European Heritage Award/ Europa Nostra Award w kategorii "Ochrona dziedzictwa kulturowego" za wybitne osiągnięcia w zakresie konserwacji, ulepszania i adaptacji do nowych zastosowań dziedzictwa kulturowego.
Ogrody znacznie podupadły w XIX i XX wieku. W 2009 Duńska Agencja Pałaców i Kultury podjęła się wieloletnich prac nad ich restauracją i przywróceniem dawnej świetności. Prace trwały do ubiegłego roku i obejmowały m.in. przywrócenie centralnej alei (Brede Allé) z 258  lipami.Szwecja

Król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel odbyli wirtualne spotkanie z minister zatrudnienia.Włochy

Jak poinformowano, książę Joachim Napoléon Murat, syn 8. księcia Murat i 7. księcia di Pontecorvo, i jego żona, księżna Yasmine spodziewają się swojego pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat pod koniec lata. Para pobrała się w ceremonii cywilnej 5 marca tego roku w Paryżu.
Książę Joachim jest potomkiem 1. księcia Murat, Wielkiego Księcia Bergu i Króla Neapolu, po którym otrzymał imiona, i Caroline Bonaparte, jednej z sióstr Cesarza Napoleona.

6 komentarzy:

 1. Niemcy: Gratulacje dla księcia Friedricha i Tilly Johnson.
  Norwegia: Bardzo fajnie, że Księżna Mette-Marit "promuje" czytanie książek.
  Te zaplanowane spotkania rodziny królewskiej to piękna i ważna rzecz.
  Wielka Brytania: Księżna Kornwalii miała ładną sukienkę.
  Niderlandy: Królowa Maxima pięknie wygląda w kolorowych strojach. Brawa dla księżniczki Beatrix i pary królewskiej za pomoc w Dniu Wolontariusza.
  Hiszpania: Królowa Letizia wygląda bardzo elegancko.
  Belgia: Królowa Mathilde pięknie wyglądała na koncertach i wyjściach. Cieszę się, że Królowa znowu założyła suknię w kolorze fuksji.
  Gratulacje dla księcia Joachima.
  Dania: Miło jest zobaczyć księżną Mary, księżniczkę Benedikte i księżniczkę Nathalie razem. Królowa Margarethe i księżniczka Benedikte ładnie wyglądały.
  Bardzo chciałabym zwiedzić Ogrody Pałacu Fredensbor w Danii.
  Szwecja: Księżniczka Victoria w przyszłości będzie wspaniałą Królową.
  Włochy: Gratulacje dla księcia Joachima Murat i księżnej Yasmine.  OdpowiedzUsuń
 2. Ten kolorowy płaszcz z zielonymi dodatkami u Maximy to jakaś porażka. Zabrał jej smukłość i kształty, a dodał kilkadziesiąt kilo. To naprawdę sztuka zrobić z wysokiej i atrakcyjnej kobiety kogoś przysadzistego..

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się najbardziej podoba 1 i 6 stylizacja Królowej Mathilde z koncertów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć wszystkie stylizacje mi się podobają.

   Usuń
 4. Cieszę się, że Mette-Marit się uaktywniła i że ma w kalendarzu zapisane następne spotkania w tym tygodniu. Mam nadzieję, że to znak, że czuję się znacznie lepiej.
  Szkoda, że w tym roku Matylda nie mogła zabrać dzieci na koncerty, tak jak zwykle to robiła. Widać, że po prostu ten konkurs nie jest dla niej obowiązkiem królewskim, lecz wielką przyjemnością. Każdego dnia wyglądała pięknie, a wisienką na torcie była oczywiście ostatnia suknia. Nigdy nie zapomnę, jak w zeszłym lipcu po tylu miesiącach lockdownu zrobiła wrażenie ta pierwsza wieczorowa kreacja.
  Letizia jak zawsze elegancko. Mam tylko wrażenie, jakby różowy płaszczyk mógł być trochę lepiej dopasowany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mathilde lepiej wygląda w spiętych włosach. Szkoda, że teraz tak rzadko w ten sposób się czesze

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.