środa, 19 maja 2021

Święto Narodowe Norwegii, wizyta w Irlandii Północnej + więcej

Wielka Brytania

17 maja zainaugurowano The Queen’s Green Canopy - inicjatywę sadzenia drzew w Wielkiej Brytanii z okazji zbliżającego się Platynowego Jubileuszu królowej, który przypada w przyszłym roku. Pierwsze jubileuszowe drzewko - dąb - zasadził książę Walii w Windorze w marcu tego roku.

Wczoraj książę Walii i księżna Kornwalii przybyli z dwudniową wizytą do Irlandii Północnej z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia Irlandii Północnej. Pierwszym punktem planu była wizyta w Ratuszu w Belfaście, podczas której dyskutowano o historii i planach na przyszłość, oraz spotkanie z młodymi osobami w siedzibie Education Authority. Później para rozdzieliła się: książę odwiedził stocznię Harland & Wolff, która świętuje w tym roku swoje 160-lecie oraz park Slieve Gullion Forest Park, a księżna w tym czasie udała się do warsztatu złotniczego Cary Murphy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Drugi dzień wizyty rozpoczęli na targu Bangor w hrabstwie Down. Następnie ponownie się rozdzielili: księżna odwiedziła centrum dla kobiet Kilcooley oraz organizację Horses for People oferującą terapię końmi. Książę w tym czasie udał się do małego portu Donaghadee, gdzie zobaczył słynną latarnię morską, pod którą w czasie pandemii ludzie składali kamienie ozdobione przesłaniami niosącymi nadzieję. Później odwiedził wioskę Caledon w hrabstwie Tyrone.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


19 maja księżna Cambridge odwiedziła Victoria and Albert Museum, którego jest patronką, aby zobaczyć dwie wystawy przygotowane dla zwiedzających po ponownym otwarciu muzeum, w tym jedną na temat "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. Księżna poświęciła tej powieści swoją pracę dyplomową, zatytułowaną "Angels from Heaven: Lewis Carroll’s Photographic Interpretation of Childhood".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Jak dzisiaj poinformowano, księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi spodziewają się swojego pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat jesienią tego roku. Królowa i członkowie obu rodzin zostali poinformowani i są zachwyceni nowiną. Dla Edoardo będzie to drugie dziecko - ma już syna z poprzedniego związku.W miniony piątek, na zakończenie Mental Health Awareness Week, wszystkie stacje radiowe w Wielkiej Brytanii puściły nagraną wcześniej wiadomość zachęcającą, by kontynuować rozmowy na temat zdrowia psychicznego pomimo tego, że tydzień ponoszenia społecznej świadomości w tym zakresie już się zakończył. W nagraniu wiadomości wzięli udział m.in. książę William i księżna Kate.


Norwegia

17 maja przypadało Święto Narodowe w Norwegii. Obchody, podobnie jak w ubiegłym roku, miały inny przebieg niż zazwyczaj z uwagi na wciąż trwającą pandemię.
Rankiem 17 maja książę Haakon i księżna Mette-Marit z księżniczką Ingrid-Alexandrą i księciem Sverre'm Magnusem pod bramami swojej rezydencji Skaugum spotkali się z przedstawicielami okolicznych szkół, chórów i harcerzami, a następnie odwiedzili centrum opieki Gullhella, stowarzyszenie Korpåsen i szkołę Blakstad w Asker.


O godzinie 11.30 rodzina pojawiła się na balkonie Pałacu Królewskiego w Oslo razem z królem Haraldem i królową Sonją, z którego obejrzeli przedstawienia na Placu Zamkowym i wysłuchali hymnu narodowego. Później cała rodzina przejechała ulicami Oslo, pozdrawiając zebranych pod domami Norwegów (planowany był przejazd samochodami z otwartymi dachami, niestety pogoda nie dopisała).


W ubiegłym tygodniu król Harald i królowa Sonja byli także obecni na koncercie z okazji Święta Narodowego, który został nagrany w muzeum Oscarshall w Oslo.Uroczystości zwieńczyła zorganizowana po raz pierwszy parada statków w fiordzie Oslo, w której rodzina królewska uczestniczyła na swoim jachcie Kongeskipet Norge (KS Norge). Do pary królewskiej i Następcy Tronu z rodziną dołączyły księżniczka Martha-Louise z córkami i księżniczka Astrid. Zdjęcia opublikowane z tego wydarzenia na oficjalnych kontach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych wykonała królowa Sonja.


Luksemburg

12 maja z okazji 45. corocznego spotkania GRELL (Group for Cancer Epidemiology and Registration in Latin Language Countries), które w tym roku odbywa się wirtualnie w Luksemburgu, Wielka Księżna Maria Teresa przesłała wiadomość do uczestników.13 maja Wielka Księżna i Wielki Książę Henri pojawili się na koncercie piosenkarki Dobet Gnahoré w Filharmonii Luksemburskiej.


14 maja Wielka Księżna odwiedziła szpital dziecięcy Kannerklinik du Centre Hospitalier de Luxembourg.


Dzisiaj księżna Stephanie zobaczyła wystawę "Enfin seules" zorganizowaną przez muzeum MUDAM, którego jest patronką, we współpracy z Archive of Modern Conflict.


Belgia

13 maja królowa Mathilde pojawiła się na kolejnym dniu zmagań pianistów w Konkursie Królowej Elisabeth.


19 maja królowa przyjęła na audiencji członków Models of United Nations (MUN) Society Belgium.Później razem z królem Philippe'm odwiedziła szpital VZW Jessa Ziekenhuis.


Hiszpania

13 maja król Felipe i królowa Letizia przewodniczyli spotkaniu zarządu Fundacji Księżniczki Girony.

17 maja para królewska wręczyła nagrody naukowe National Research Awards 2020.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

19 maja natomiast byli obecni na inauguracji Międzynarodowych Targów Turystycznych FITUR.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
7 komentarzy:

 1. Wielkie gratulacje dla księżniczki Beatrice i Edoardo!
  Piękne Święto Narodowe w Norwegii, księżniczka Ingrid Alexandra jest bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna inicjatywa sadzenia drzew w Wielkiej Brytanii z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety.

   Usuń
 2. Tym razem najciekawsze rzeczy działy się w UK: platynowy jubileusz to będzie coś, super inicjatywa z drzewami. Gratulacje dla Beatrycze, choć intrygująca data ogłoszenia ciąży. Sukienka Kate na zbliżeniu ma bardzo brzydko połączony materiał z krat - zdecydowanie lepiej ta kreacja prezentowała się na modelce, pasek dodawał charakteru. Hiszpania: Tak jak zwykle Letizia zachwyca stylem, tak tutaj te falbany strasznie zaburzają proporcje jej sylwetki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje dla przyszłych rodziców, powoli uczymy się żyć z wirusem, royalsi wychodzą, spotykają się, maseczki to teraz podstawa, kiedy zobaczymy uśmiechy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna wieść o kolejnym royal baby w tym roku- urocze, że przyszli kuzyni będą rówieśnikami.
  Zazdroszczę bycia patronem muzeum - można sobie za darmo odwiedzić wystawę:) Ewidentnie temat wystawy w V&A stworzony dla Catherine.
  Romantyczne zdjęcia Camilli z końmi. Do twarzy jej w zieleni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło, miło coś sie dzieje, mamy mała odskocznie od codzienności. Może nareszcie i letnie wyjazdy w tym roku sie odbędą i wszyscy odpoczniemy w lepszych nastrojach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdziwy baby boom w Wielkiej Brytanii. Nie chciałabym urodzić dziecka w tym samym roku, co moja siostra, ale gratulacje dla rodziców. Obstawiam dziewczynkę.

  Miło patrzy się na norweską rodzinę książęcą. Ingrid to piękna dziewczyna. Tak samo jak Leah, która chyba jest najbardziej podobna do matki.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.