środa, 12 maja 2021

1. urodziny Charlesa, odsłonięcie pomnika "Oktober 1943", królowa Letizia w ACAVIET + więcej

Luksemburg

7 maja książę Guillaume i księżna Stephanie z małym Charlesem udali się do Oetrange, małego miasteczka w południowo-wschodnim Luksemburgu, gdzie zasadzili wiśnię ofiarowane przez gminę Contern na cześć małego księcia.

9 maja Wielki Książę Henri, Wielka Księżna Maria Teresa oraz dziedziczna para wielkoksiążęca wzięli udział w nabożeństwie w Katedrze Notre-Dame w Luksemburgu z okazji zakończenia Oktawy.


10 maja mały Charles obchodził swoje 1. urodziny (jak ten czas szybko leci!). Z tej okazji opublikowano całą serię nowych oficjalnych zdjęć oraz nagranie z małym księciem. Wydano także pamiątkowe znaczki z jego wizerunkiem, które wczoraj para książęca odebrała od dyrektora generalnego i szefa działu filatelistycznego firmy pocztowej POST Group.


Belgia

5 maja królowa Mathilde wzięła udział w wideo rozmowie z przedstawicielami Targów Książki w Brukseli, z którymi rozmawiała o wpływie pandemii na świat literacki.7 maja królowa spotkała się z grupą uczniów z Sint-Barbara College w Gandawie i ich nauczycielem, którzy przekazali królowej jedną ze swoich prac przygotowanych na zadanie z techniki fotograficznej, zadedykowane bohaterom kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.10 maja razem z Emanuelem i Eleonore obejrzała wirtualnie półfinał Konkursu Muzycznego Królowej Elisabeth.11 maja natomiast zabrała głos w czasie wirtualnego wydarzenia poświęconego zrównoważonemu rozwojowi zorganizowanego przez Solvay Brussels School of Economics and Management, w czasie którego dyskutowała ze studentami ekonomii i zarządzania o roli nowego pokolenia menedżerów w przejściu na zrównoważoną gospodarkę.


Hiszpania

5 maja królowa Letizia wzięła udział w obchodach Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w czasie których wręczyła Złote Medale Czerwonego Krzyża 2021.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

7 maja królowa odwiedziła bazę wojskową Coronel Maté w Colmenar Viejo, gdzie wzięła udział w przekazaniu flagi państwowej Akademii Lotnictwa Wojskowego ACAVIET.
Co ciekawe, Letizia tego dnia ponownie założyła sukienkę, którą po raz pierwszy miała na sobie piętnaście lat temu na chrzcinach księżniczki Leonor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

11 maja wręczyła nagrody SM w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej "El Barco de Vapor" i "Gran Angular".

Embed from Getty Images


Dzisiaj para królewska przybyła do miasta Oliva w Walencji, gdzie spotkała się z laureatem ubiegłorocznej nagrody im. Michaela Cervantesa w dziedzinie literatury hiszpańskojęzycznej, poetą Francisciem Brinesem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

Pierwszym przystankiem, do którego dopłynęła królowa Margrethe w czasie swojego tegorocznego rejsu Dannebrog, był Humlebæk w gminie Fredensborg, gdzie 5 maja monarchini uczestniczyła w inauguracji pomnika "Oktober 1943" w formie granitowej płyty, na której umieszczono 3-metrową łódź zwróconą w kierunku Szwecji. Jego autorem jest Per Arnoldi.
Pomnik ma upamiętniać ucieczkę duńskich Żydów prześladowanych przez nazistów okupujących Danię przez cieśninę Sund do Szwecji w październiku 1943.
Po południu Dannebrog z królową na pokładzie okrążył zamek Kronborg położonym na cyplu w Helsingør.


Księżna Mary 5 maja wygłosiła przemówienie otwierające wirtualną konferencję Womenomics Nordic Business Conference, której uczestnicy dyskutowali na temat równości płci. W 2017 księżna otrzymała nagrodę Womenomics Global Impact Award za swoją pracę na rzecz poprawy losu kobiet i wykorzystania ich potencjału w Danii i za granicą.
6 maja księżna wzięła udział w spotkaniu Komisji Wysokiego Szczebla UNFPA ds. realizacji celów ICPD25, w czasie którego omawiano m.in. role położonych w wyeliminowaniu zgonów matek przy porodzie. Nie udostępniono jednak zdjęć ze spotkania.W pierwszy weekend maja księżna Mary wzięła udział w konfirmacji jednego ze swoich chrześniaków, Holgera Reedtz-Thott, syna barona Otto Reedtz-Thott i jego żony Helle, bliskich przyjaciół pary książęcej.
2 komentarze:

 1. Charles jest niewiarygodnie słodki, tak pełny energii i radości. Jego minki rozbrajają. Nie dziwię się, że Stephanie i Guillaume tak rzadko pojawiają się publicznie, absolutnie oddając się synkowi. Choć ostatnio odbyli trochę więcej wyjść. Zresztą ogólnie podczas pandemii rodzina wieloksiążęca z Luksemburga jest słabo obecna.
  Trzy wyjścia Letizii i za każdym razem inny styl oraz powtórzenie znanych już ubrań. Jest niesamowita w swojej kreatywności w modzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mały książę Charles jest bardzo słodki :)
  Księżna Mary wyglądała pięknie na Konfirmacji swojego Chrześniaka.
  Ładne zdjęcie Królowej Mathilde z dwójką dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.