czwartek, 23 lipca 2020

Diamentowy jubileusz, Święto Narodowe Belgii, rodzinna wizyta w Méridzie, róża Königin Marie + więcej


Austria

Pojawiły się kolejne zdjęcia z ostatniego ślubu córki Eleonore i kierowcy rajdowego Jérôme d'Ambrosio (KLIK) - opublikowane na Instagramie przez nowożeńców i Francescę von Thyssen-Bornemisza de Kászon et Impérfalva, matkę panny młodej. Stąd też wiemy, że obiad, na który zostali zaproszeni po uroczystości goście, został zorganizowany w posiadłości przyjaciela rodziny w Antibes, godzinę jazdy od Monako.

© Francesca Thyssen-Bornemisza / @franticbornemisza


Dania

22 lipca książę Felix świętował swoje 18. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski wydał kilka nowych  oficjalnych zdjęć autorstwa Steena Brogaarda. Książę ten dzień spędzał prywatnie z rodziną na zamku Cayx: księciem Joachimem, macochą Marie, rodzeństwem i hrabiną Alexandrą.
Hrabina Alexandra tym samym zrezygnowała z królewskich apanaży, które otrzymywała od rozwodu z księciem Joachimem. W maju tego roku zaczęła pracę jako dyrektor ds. programów klienta w firmie Bang & Olufsen.

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard
Hiszpania

22 lipca król Felipe i królowa Letizia wraz z Leonor i Sofią przybyli z wizytą do hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Estremadura, gdzie odwiedzili Narodowe Muzeum Sztuki Rzymskiej w mieście Mérida i obejrzeli sztukę Antygona inaugurującą Międzynarodowy Festiwal Teatrów Klasycznych, po której spotkali się z artystami i reżyserem.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey


Dzisiaj rodzina wróciła do Madrytu.

© Casa de S.M. el Rey

newmyroyals.com


Rumunia

16 lipca w ogrodach Pałacu Elisabeta księżniczka Margareta odznaczyła dyrektora generalnego teatru Teatrul Național din Craiova orderem "Nihil Sine Deo" przyznawanym za wybitną, długoletnią pracę w zawodzie, profesjonalizm, niezwykłą inicjatywę, okazaną hojność i poczucie odpowiedzialności w dziedzinach życia społecznego, naukowego, edukacyjnego, kulturowego, duchowego, ekonomicznego, politycznego lub wojskowego. W ceremonii wziął udział także książę Radu.

© Daniel Angelescu

© Daniel Angelescu

© Daniel Angelescu

© Daniel Angelescu

© Daniel Angelescu

Nicolae i Alina byli obecni na inauguracji Alei Lotników w Braszowie. Aleję zdobi odnowiony z pomocą Rumuńskiego Aeroklubu samolot I.A.R. 824 wyprodukowany w Braszowie w 1971.


Alina opublikowała też swoje nowe zdjęcie.


Poniżej kilka zdjęć z niedawnej wyprawy trasą Via Transilvanica razem z grupą przyjaciół.Monako

Księżna Charlene kontynuuje swoje treningi do tegorocznego Riviera Water Bike Challenge w Calvi, gdzie ma rozpocząć się wyścig.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Jordania

21 lipca królowa Rania odwiedziła rezerwat przyrody Ajloun Forest Reserve.

© Queen Rania

© Queen Rania

© Queen Rania

© Queen Rania


Wielka Brytania

20 lipca hrabina Wessex wzięła udział w wirtualnym spotkaniu Zarządu ds. Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI).
22 lipca książę George skończył 7 lat. Z tej okazji opublikowano dwa nowe zdjęcia wykonane przez księżną Cambridge.

© HRH The Duchess of Cambridge

© HRH The Duchess of Cambridge

Drugiego dnia wizyty w Kornwalii książę Karol i księżna Camilla odwiedzili Treverbyn Community Hall i spotkali się z przedstawicielami Cornwall Community Foundation, której księżna jest patronką, a następnie podziękowali pracownikom służb medycznych w St Austell Healthcare.

© PA Images

© PA Images

© PA Images

© PA Images

© PA Images

© PA ImagesTrzeciego dnia wizyty książę Karol udał się do Devon, gdzie spotkał się z personelem służb ratunkowych - straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego.

Embed from Getty Images

Tymczasem księżna Kornwalii 22 lipca wróciła do ich wiejskiej rezydencji Highgrove House, w której odbyła się ceremonia mianowania jej szefem pułku The Rifles, którym wcześniej był książę Edynburga. Analogiczna ceremonia z udziałem księcia odbyła się na zamku Windsor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images29 lipca o godzinie 21.00 czasu brytyjskiego ITV wyemituje dokument "Anne - The Princess Royal at 70" z okazji 70. urodzin księżniczki Anne.


Hanower

Wieczorem 20 lipca doszło do kolejnego incydentu z udziałem Ernsta Augusta seniora. Jak informuje niemiecki Bunte, książę udał się na komisariat policyjny, chcąc zemścić się na dwóch policjantach, którzy wcześniej rzekomo niesłusznie go pobili i wysłali do szpitala psychiatrycznego (więcej o sprawie TUTAJ). Groził, że pobije ich zabranym ze sobą kijem baseballowym. Ci nie mieli akurat nocnej zmiany, książę zwyzywał więc dwie inne policjantki i wrócił do domu.


Tymczasem książę Ernst August jr i księżna Ekaterina 23 lipca ochrzcili nową odmianę róż "Königin Marie" w ogrodach Pałacu Herrenhausen. Róża została nazwana na cześć prapraprababki księcia, królowej Marie (1818-1907), żony ostatniego króla Hanoweru George'a V, która uwielbiała róże; była z nimi przedstawiana na niemal wszystkich swoich portretach. Odmiana wyhodowana w szkółce róż W. Kordes' Söhne ma wysokość około 80 cm, intensywnie różowy kolor i kwitnie od czerwca do września.

© Sabine Brauer Photos

© Sabine Brauer Photos

© Sabine Brauer Photos

hannover.de

© Sabine Brauer Photos

© Sabine Brauer Photos


Wirtembergia

Książę i księżna Wirtembergii 21 lipca obchodzili diamentową rocznicę ślubu. Z tej okazji zebrała się cała ich rodzina, a w kaplicy na zamku Althausen, tej samej, w której pobrali się w ceremonii kościelnej 21 lipca 1960, emerytowany biskup Johannes Kreidler udzielił parze błogosławieństwa. 60-lecie ślubu cywilnego świętowali kilka dni wcześniej, 18 lipca.
Książę Wirtembergii Carl urodził się 1 sierpnia 1936 jako drugi syn i piąte z sześciorga dzieci księcia Wirtembergii Philippa Albrechta i austriackiej arcyksiężniczki Rosy. Następcą ojca i później księciem Wirtembergii został po tym, jak jego starszy brat Ludwig zrezygnował z praw do tytułu, by poślubić baronessę Adelheid von Bodman.
Księżniczka Diane d'Orleans przyszła na świat 24 marca 1940 jako czwarta córka i szóste dziecko hrabiego Paryża Henri'ego, jednego z pretendentów do francuskiego tronu (jest tym samym ciotką obecnego hrabiego Paryża Jeana) i księżniczki Isabelle Orléans-Braganza.
Para doczekała się sześciorga dzieci, z których najstarszy syn, książę Friedrich, spadkobierca ojca, zginął w wypadku samochodowym w maju 2018, zostawiając żonę, syna i dwie córki; oraz szesnaściorga wnucząt. Jedna z ich wnuczek, Sophie, jesienią 2018 wyszła za mąż (więcej tutajtutaj).

© Benz / Histoires Royales

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

21 lipca miały miejsce obchody Święta Narodowego, które rozpoczęły się od Te Deum w Katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli z udziałem króla Philippe'a, królowej Mathilde i czwórki ich dzieci: Elisabeth, Gabriela, Emmanuela i Eleonore. Na początku nabożeństwa uczczono minutą ciszy ofiary pandemii.
Po południu przed Pałacem Królewskim w Brukseli odbyła się ceremonia upamiętniająca osoby zasłużone w czasie pandemii oraz przypadającą w tym roku 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Do pary królewskiej i ich dzieci dołączył książę Laurent, księżniczka Astrid i książę Lorenz.
Wreszcie, późnym popołudniem, król Philippe i królowa Mathilde z dziećmi odwiedzili dwa domy opieki.
Król Philippe tego dnia zobaczył też mural na elewacji centrum kultury BOZAR.

Embed from Getty Images

newmyroyals.com

© Belgian Royal Palace

newmyroyals.com


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace
22 komentarze:

 1. Habsburgowie ''wyładnieli'' w ostatnich kilku pokoleniach.
  W Wirtembergii piękny jubileusz.
  Zachowania Ernsta Augusta seniora nie skomentuję. Na usta, a tak właściwie na klawiaturę ciśnie się słowo ''żenada''.
  Nowa odmiana róż jest przepiękna.
  Jeśli chodzi o Alinę, chyba niedługo urodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne zdjęcia Felixa z Danii. Książę Ernst August - brak słów, chyba potrzebna mu pomoc...
  Książę Edynburga - świetnie się trzyma, jak na 99-latka - super!!!
  Bardzo ładne zdjęcia również z Belgii - piękne kwiatowe sukienki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę Ernst August ewidentnie ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Współczuję rodzinie. Będą mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia...

   Usuń
 3. Dania: pełnoletni Felix - jak ten czas leci! Pamiętam, gdy był berbeciem, a tu już dorosły mężczyzna. Szkoda, że Alexandra tak mocno oddaliła się od "królewskiej pozycji", choć to oczywiście zrozumiałe. Fajnie, że cała rodzina utrzymuje przyjazne relacje.

  Rumunia: Z tych wszystkich ostatnich nowości zupełnie zapomniałam o tym, że Alina jest w ciąży. Wygląda przepięknie, a zdjęcie lasu z jej instagrama po prostu magiczne.

  Pytanie do autorek - czy planujecie w najbliższym czasie coś z serii "kto jest kim"? Nie mam w myślach żadnej konkretnej rodziny, jednak ta seria była bardzo ciekawa, więc jeśli zechcecie przygotować coś z tego cyklu albo czegoś podobnego (o tytułach, protokole, pozycjach na dworze itp.), będzie super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie planowałyśmy bo nie bardzo wiem jaka rodzina miałaby być następna. Ale pomyślę o czymś podobnym :)

   Usuń
 4. Nikolai i Felix to niewątpliwie najprzystojniejsi książęta w tej grupie wiekowej.
  Podoba mi się sposób, w jaki przeprowadzane są oficjalne ceremonie w Rumunii. Na wolnej przestrzeni ze stoliczkiem pośrodku, gdzie przekazanie odznaczenia itp. odbywa się bez kontaktu osobistego. Wszystko w reżimie sanitarnym, ale też uroczyście i z klasą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej "grupy" dodałabym także księcia Gabriela z Belgii i księcia Christiana z Danii, choć oni są trochę młodsi :)

   Usuń
 5. Książe Ernst August z pewnością potrzebuje pomocy, tylko kto miałby jej udzielić... Nie wiem na co pozwala austriackie prawo, ale żeby go leczyć należałoby uprzednio ubezwłasnowolnić, inaczej, jak każdy w tym stadium nałogu i zaburzeń mentalnych sam pacjent nie da sobie pomóc. A jeszcze smutniejsze, że ten ostatni wybryk miał miejsce w dniu 21-szych urodzin jego córki.
  Stylizacja Ernsta juniora taka NRD-owska z ducha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O czym my tu mówimy... zwykły człowiek za takie akcje już dawno wylądowałby w więzieniu, a ten coś odwala i wszyscy tylko wzruszają ramionami jakby to był zwykły psikus, a nie poważne przestępstwo.

   Usuń
  2. Zwykłemu człowiekowi sąd zapewne w takiej sytuacji zaordynowałby badania psychiatryczne i przymusowe leczenie. I to byłoby dla EA (dla jego otoczenia też) najlepsze. W kraju w miarę praworządnym nie ląduje się w więzieniu z wyroku internetowego ludku. A przecież nie wiemy, jakie dalsze reperkusje książęce wybryki mieć będą. Nie znam mechanizmów dziania prawa w Austrii, ale zazwyczaj stanięcie przed obliczem sprawiedliwości nie następuje natychmiast. I oby nastąpiło w tym wypadku jak najszybciej bo EA wydaje się zagrażać sobie i innym.

   Usuń
  3. "wyrok internetowego ludku"? Ten człowiek groził funkcjonariuszom i ich zaatakował - na to jest paragraf, to nie opinia "internetowego ludku". Ernst został zabrany do psychiatryka i wypuszczony, po czym przyszedł z kijem się "zemścić". Gdyby ich zabił (wszystko możliwe, nie wiemy, co mu siedzi w głowie), argumenty "ten biedny człowiek potrzebuje przede wszystkim leczenia" i "to praworządny kraj, tu się czeka na proces" byłyby kpiną z tragedii. W sytuacji, gdy ktoś stwarza realne niebezpieczeństwo i nawet po wizycie w szpitalu zachowuje się skandalicznie, przychodząc do znienawidzonych ludzi z kijem w ręku, reakcja powinna być natychmiastowa - to jest prawidłowe działanie praworządnego państwa.

   Usuń
  4. Bo widzisz, w praworządnym kraju nie można nikogo, nawet jeśli jest to nie bez powodu powszechnie nielubiany członek kasty uprzywilejowanej, wsadzić do szpitala psychiatrycznego na dłużej bez wyroku sądu. Co wiesz o austriackim systemie prawnym? Co wiesz o tym jak tam to działa? Podejrzewam, że tak ja ja nic. Ale wyrok już wydajesz. Naprawdę uważasz, że zachowania EA są racjonalne i spowodowane wyłącznie jego paskudnym charakterem? Na koniec, bo ta rozmowa wydaje mi się całkiem jałowa - wiem co mówię. Padłam kiedyś ofiarą (razem z dwiema innymi osobami) agresywnej i ewidentnie chorej starszej kobiety, która w autobusie uderzyła laską po kolei troje współpasażerów. Autobus się zatrzymał, kierowca wezwał pomoc, chorą zabrano. A kilka tygodni później znów widziałam ją na mojej trasie.

   Usuń
  5. Czym jest państwo praworządne, wszyscy wiemy i nie ma potrzeby edukowania kogokolwiek. Nikt tu nie wydawał żadnych wyroków: po prostu wyrażamy swoje opinie (w końcu to miejsce na komentarze) na podstawie wiarygodnych informacji władz i mają one prawo być bardzo negatywne, jeśli po raz kolejny czytamy o kompromitującej sytuacji, która na dodatek jest niebezpieczna dla zdrowia i życia postronnych osób. Dobro Ernsta jest ważne, ale tylko do momentu, gdy nie zagraża dobru innych. Jeśli zagraża - państwo powinno niezwłocznie działać, żeby nie skończyło się tragedią. Dyskusja owszem jest jałowa, ale dlatego, że nie wiadomo, o co tak naprawdę Ci chodzi - każdy tu wyraził swoją opinię w sposób kulturalny, więc zarzuty o "wyroki internetowego ludu" są trochę nie w porządku. Gdyby ktokolwiek coś takiego tu robił, taki komentarz nie przeszedłby moderacji. Btw "wiem co mówię" - każdy tu wie, co mówi, każdy ma doświadczenia, na podstawie których ocenia, więc Twoje przeżycia (których mimo różnicy zdań szczerze współczuję) nie czynią Cię bardziej uprawnioną do oceny niż innych. Nie zakładaj też, że nie mam wiedzy o prawie austriackim, bo może właśnie ta wiedza powoduje, że cała sytuacja z Ernestem jest tak bardzo irytująca.

   Usuń
 6. Bardzo ładnie wypadły obchody Święta Narodowego w Belgii. Z roku na rok księżniczka Elizabeth prezentuje coraz lepszy styl. Infatki też ubierają się z klasą, skromnie i dziewczęco.
  Urocze zdjęcia George i Felixa. Niewiarygodne, że ci chłopcy, każdy na swój sposób, już tak wyrośli.

  OdpowiedzUsuń
 7. George jest słodki i prześliczny.
  Miło, że Letycja i Filip angażują córki w sprawy korony.
  Czy wiadomo, dlaczego Joachim i Aleksandra się rozwiedli ? Czy to ma coś wspólnego z tym, że ponoć ona wyszła za mąż tylko dla zysku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo, w oficjalnym oświadczeniu podali, że powód chcieliby zachować dla siebie, a rozwód to ich wspólna decyzja. Chyba nigdy się na ten temat nie wypowiadali. Tuż po ogłoszeniu, że się rozwodzą, spekulowano, że ma to coś wspólnego z "imprezowym" stylem życia księcia, ponoć nie stronił też od towarzystwa innych kobiet.

   Usuń
  2. Pierwszy raz słyszę o tym, jakoby Alexandra miała poślubić Joachim "dla zysku". Co to ludzie nie wymyślą... Ta kobieta pochodziła z zamożnej rodziny, sama robiła karierę, miała doskonałą posadę i nawet po ślubie rozpatrywano możliwość, czy pomimo tytułu księżnej mogłaby pracować. To nie brzmi jak gold digger. Alexandra przed ślubem była w skrajnie innym miejscu niż Kate Middleton.

   Oficjalnych przyczyn rozwodu nigdy nie podano, ale pojawiały się zarówno wersje o imprezowym i niedojrzałym stylu życia księcia, jak i bliskiej relacji Alexandry z fotografem (z którym później wzięła ślub), a nawet zarządzania finansami przez Joachima. Możliwe, że wszystko zbiegło się w czasie: może on wciąż chciał "korzystać z życia", a ona jako zdecydowanie bardziej dojrzała pragnęła spokojniejszego życia u boku bratniej duszy. Może rozminęli się w oczekiwaniach i celach życiowych. Bez względu jednak na powód najważniejsze jest to, że oboje zachowali się z klasą: do samego końca Alexandra z oddaniem pełniła swoje obowiązki i na koniec para zgodnie się rozstała, unikając ostrej kompromitacji monarchii i traumy dzieci, którą zaserwowali światu Karol i Diana.

   Usuń
  3. Ja również słyszałam wersję o rozrywkoym trybie życia Joachima, który nie podobał się Alexandrze. Dopiero Marie go utemperowała. Alexandra była menadżerem w jednym z wielkich banków, zna języki, jest piękną kobietą i z pewnością nie wyszła za księcia dla zysku ;)

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia z okazji 18 urodzin księcia Felixa z Danii. Szkoda, że Jego Babcia (Królowa Małgorzata) nie mogła świętować z wnukiem. Pamiętam, że dla księcia Nikolai wydała przyjęcie na jachcie Dannebrog. Może później będą jeszcze świętować w Danii.

  Bardzo podobały mi się obchody Święta Narodowego w Belgii. Choć z powodu koronawirusa nie mogły się odbyć tradycyjne obchody, to cała rodzina odwiedziła dwa domy opieki pokazując swoje wsparcie. Cała rodzina wyglądała pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam problem z infantkami - nigdy nie wiem która to Leonor, a która Sofia... Ktoś podpowie jak je rozróżnić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sofia jest troszeczkę wyższa od Leonor.

   Na zdjęciach w tym poście:
   Leonor - w kolorowej sukience
   Sofia - w białej sukience

   Na następnych zdjęciach:
   Leonor - w czarnej sukience
   Sofia - w jasnej bluzce i ciemnych spodniach

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.