sobota, 15 września 2018

Aktualizacja: Ślub kościelny księżniczki Helene z Jugosławii i Stanislasa Fougerona


Dzisiaj księżniczka Helene z Jugosławii i Stanislas  Fougeron pobrali się w ceremonii kościelnej w kościele Saint-Étienne w Janville we Francji.

Embed from Getty Images
Do ołtarza pannę młodą poprowadził jej brat bliźniak, książę Serge (ich ojciec, książę Alexander, zmarł w 2016 w wieku 92 lat). Oprócz niego, na ceremonii byli obecni także m.in.: szwagierka Helene, księżna Eleanor, matka, księżniczka Maria Pia, starszy brat, książę Michel, książę Emanuele Filiberto z Włoch, księżna Lea z Belgii, książę Robin Sayn-Wittgenstein-Berleburg (młodszy brat zmarłego w zeszłym roku 6. księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg Richarda) i książę Michel d'Orleans (młodszy brat księcia Vendome Jeana) z małżonkami, księżniczka Tiana Bourbon-Parma (córka księcia André Bourbon-Parma i tym samym bratanica królowej Rumunii Anne) czy Amélie Bourbon-Parma (nieślubna córka księcia Michela Bourbon-Parmy, młodszego brata królowej Anne).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Kościół Saint-Étienne został wpisany na listę francuskich zabytków stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1934. Pierwszy kościół w tym miejscu stał prawdopodobnie już w XI wieku, jednak obecna świątynia pochodzi prawdopodobnie z XII/XIII wieku. W czasie wojny stuletniej (właściwie serii wojen między Anglią i Francją toczonych w latach 1337-1453) została niemal doszczętnie zniszczona i mimo ciągnących się przez całe wieki remontów nigdy nie odzyskała dawnej świetności.

wikipedia

Embed from Getty Images

Obecnie kościół wygląda tak, jakby nigdy nie został ukończony - niedokończony chór, krótka nawa główna i wręcz surowe wnętrze. Jednak to, co przyciąga wzrok, to niewątpliwie trzynaście zabytkowych witraży, wykonanych w latach 1890-1897 oraz w roku 1921 w warsztatach Lorin w Chartres, najstarszych zachowanych pracowniach witraży w tym mieście, słynących przede wszystkim z wykonania witraży do katedry Notre Dame w Paryżu. Witraże te przedstawiają siedem sakramentów, świętego Szczepana, patrona kościoła, a także sceny  z życia Jezusa i Dziewicy Maryi.

Witraż przedstawiający chrzest - wikipedia


Embed from Getty Images

Po nabożeństwie i serii pamiątkowych zdjęć, para młoda wraz z gośćmi udała się na zamek Villeprévost w Tillay-le-Peneux należącym do rodziny Fougeron. Zamek jest otoczony parkiem w stylu francuskim pochodzącym jeszcze z czasów poprzedniego właściciela, Charlesa Le Juge, który w 1756 kazał go stworzyć jako prezent dla żony, Marie. Ponad trzydzieści lat później Le Juge został zmuszony oddać posiadłość Amandowi-François Fougeronowi w zamian za umorzenie długów. Od tamtej pory aż do dzisiaj zamek stanowi własność rodziny Fougeron i to w nim nowożeńcy zamieszkają po ślubie.

Embed from Getty Images

Ślub cywilny księżniczka Helene i Stanislas Fougeron wzięli w Paryżu 12 marca tego roku, w dniu 55. urodzin panny młodej i jej brata bliźniaka.

Embed from Getty Images

Księżniczka Helene przyszła na świat w 1963 jako czwarte, najmłodsze dziecko i jedyna córka księcia Alexandra z Jugosławii i księżniczki Marii Pii, córki ostatniego króla Włoch Umberto II, choć po świecie krążą plotki jakoby biologicznym ojcem jej i jej brata bliźniaka Serge'a był zmarły kilka miesięcy temu książę Michel Bourbon-Parmy, młodszy brat królowej Rumunii Anne i zarazem drugi mąż Marii Pii (pobrali się w 2003).

Embed from Getty Images

Książę Alexander urodził się jako najstarszy syn księcia Jugosławii Paula, który pełnił w latach 30. XX wieku funkcję regenta w imieniu późniejszego ostatniego króla Jugosławii Petera II (ojca obecnego pretendenta do tronu Serbii Alexandra), i jego żony Olgi, urodzonej jako grecka księżniczka (wnuczka królowej Olgi). Książę Alexander był więc siostrzeńcem księżnej Kentu Mariny, kuzynem pierwszego stopnia obecnego księcia Kentu Edwarda, księcia Michael z Kentu i księżniczki Alexandry, a także dalekim kuzynem księcia Edynburga.

Embed from Getty Images

W lutym 1955 ożenił się z księżniczką Marią Pią, po zaledwie kilkumiesięcznej znajomości (poznali się w sierpniu 1954 podczas rejsu na pokładzie Agamemnona organizowanego przez królową Frederikę), jednak małżeństwo rozpadło się po dziesięciu latach, w 1967, i narodzinach dwóch par bliźniąt: Dimitri'ego i Michaela oraz Serge'a i Helene. Oboje ułożyli sobie potem życie na nowo, książę Alexander z księżniczką Barbarą z Liechtensteinu (daleką kuzynką zarówno księcia Hansa-Adama, jak i jego żony Marie), z którą doczekał się syna, księcia Dušana Paula, który podobnie jak starsza przyrodnia siostra w tym roku stanął na ślubnym kobiercu.

Embed from Getty Images

Księżniczka Helene, podobnie jak jej rodzice, ma już za sobą jedno nieudane małżeństwo, z Thierry'm Gaubertem, za którego wyszła w 1988. Doczekali się trójki dzieci, Mileny, Nastasii i Leopolda.

Embed from Getty Images

Na temat Stanislasa Fougerona wiadomo właściwie niewiele. Przyszedł na świat w 1975 jako syn Hervé'a Fougerona, obecnego właściciela zamku Villeprévost, i jego żony Marie Christine de Conny de Lafay. Ponoć pracuje dla firmy Xerox w Paryżu.

5 komentarzy:

 1. panna młoda piękna w tym wieku, prosta ładna sukienka, wszystkiego dobrego dla nowożeńców

  OdpowiedzUsuń
 2. Prosta suknia sprawiła,że księżniczka wygląda uroczo i młodzieńczo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Panna młoda wygląda ślicznie :)
   ania_lroyal

   Usuń
 3. Jeśli już przy ślubach jesteśmy, Jack otrzyma jakiś tytuł po ślubie z Eugenie?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.