sobota, 29 lutego 2020

Czekając na radosne wieści z Bhutanu...


W najbliższych tygodniach król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema po raz drugi zostaną rodzicami. Bhutańczycy z niecierpliwością wyczekują narodzin księcia lub księżniczki, pora więc zastanowić się, kiedy przyjdzie na świat, jakiej będzie płci i jakie otrzyma imiona.

yellow.btInaczej niż cztery lata temu, kiedy na świat miał przyjść książę Jigme Namgyel, tym razem król nie podał orientacyjnej daty porodu. Jeśli jednak nowinę podano do publicznej wiadomości, tak jak poprzednio, kiedy królowa była już w 6. miesiącu ciąży, poród powinien być przewidziany na marzec.

yellow.bt

Pierwsze zdjęcia maluszka powinny się pojawić dosyć szybko; pierwsza sesja zdjęciowa małego Jigme odbyła się już trzy dni po jego narodzinach (choć na dokładniejsze zdjęcie jego twarzy musieliśmy czekać dwa tygodnie).

Jakie imiona wybierze para królewska? Przypuszczam, że tym razem mogą być dla nas większym zaskoczeniem niż cztery lata temu, a to dlatego, że jeśli na świat przyjdzie drugi chłopiec, wcale nie musi otrzymać tradycyjnego imienia Jigme (spośród czterech młodszych braci króla Jigme Khesara tylko dwaj noszą to imię, książę Jigme Dorji i książę Ugyen Jigme). Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że w Bhutanie większość imion (poza kilkoma wyjątkami) może być nadawana zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.

bbc.com

Para królewska mogłaby więc wybrać któreś z poniższych:

Singye - oczywisty ukłon w stronę dziadka i poprzedniego króla Jigme Singye;

Ugyen - to obok Jigme często występujące imię w bhutańskiej rodzinie królewskiej; nosił je na przykład pierwszy król Bhutanu. Znajdziemy je także w rodzinie królowej Jetsun Pemy, nazywali się tak jej dziadek i pradziadek ze strony ojca;

Dorji - mogłoby zostać nadane na cześć młodszego rodzonego brata króla Jigme Khesara, wspomnianego już księcia Jigme Dorji, macochy króla, królowej Dorji Wangmo, lub, sięgając głębiej w drzewo genealogiczne, 3. króla Bhutanu Jigme Dorji;

Tshering - kolejne imię, które znajdziemy zarówno w rodzinie królewskiej (ma tak na imię matka króla Jigme Khesara, królowa Tshering Yangdon, i jej starsza siostra, królowa Tshering Pem), jak i rodzinie Jetsun Pemy (miał tak na imię jej pradziadek ze strony matki oraz pradziadek ze strony ojca);

© HM King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck

Sonam - w obu rodzinach raczej imię żeńskie niż męskie. Tak jak Singye byłoby oczywistym ukłonem w stronę dziadka, tak Sonam zostałoby prawdopodobnie nadane na cześć babci, mamy królowej Jetsun Pemy, Sonam Choki. Imię to nosi też jedna z sióstr króla Jigme Khesara;

Choden - typowo żeńskie imię, kolejne często powtarzające się w rodzinie królewskiej. Nosi je czwarta żona króla Jigme Songye, królowa Sangay Choden, i dwie jego córki, księżniczki Kesang Choden i Euphelma Choden, a także jego matka, królowa-babcia Kesang Choden;

Kesang - na cześć wspomnianych już babci i młodszej siostry króla Jigme Khesara

Dechen - popularne imię w rodzinie królewskiej; nazywa się tak jedna z sióstr króla Jigme Singye, a obecnie także jego córka, młodsza rodzona siostra króla Jigme Khesara, księżniczka Dechen Yangzom, oraz jej córeczka, Dechen Yuidem Yangzom;

Lhamo - żeńskie imię występujące zarówno w rodzinie Jetsun Pemy (aktualnie nosi je jej starsza siostra Yeatso Lhamo), jak i Jigme Khesara (choć tutaj trzeba się trochę bardziej zagłębić w drzewo genealogiczne; nosiła je jego praprababcia ze strony ojca, Pema Lhamo, i prapraprababcia, Kunzang Lhamo)

Pema - oczywiście na cześć królowej, ale warto dodać, że imię to występuje także w rodzinie królewskiej; nazywała się tak jedna z żon drugiego władcy Bhutanu króla Jigme Wangchucka, królowa Pema Dechen, która była też przyrodnią siostrą dziadka królowej Jetsun Pemy.

Pierwsze zdjęcie księcia Jigme Namgyela z prababcią, królową Kesang Choden - dailymail.co.uk

W rodzinie królewskiej i rodzinie Jetsun Pemy pojawiają się też takie imiona, jak: Khamsum, Jigyel, Dhondup (na cześć ojca królowej Jetsun Pemy), Thinley (odmianą tego imienia, Thinlay, został nazwany brat królowej Jetsun Pemy), Yangzom, Chimi czy Doma (imię młodszej siostry królowej Jetsun Pemy, Serchen Domy), ale występują one zdecydowanie rzadziej.

Tradycją w Bhutanie jest wybieranie dla dziecka imion dopiero po jego przyjściu na świat, dlatego też będziemy musieli troszkę na nie zaczekać. Zostaną prawdopodobnie podane podczas specjalnej ceremonii, tak jak miało to miejsce po narodzinach księcia Jigme Namgyela. W jego przypadku musieliśmy czekać ponad dwa miesiące, bo odbyła się ona dopiero 16 kwietnia (KLIK).

© HM King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck

Teraz kolej na Was: jak myślicie, kiedy dokładnie drugie Royal Baby z Bhutanu przyjdzie na świat? Jakiej będzie płci? Jakie imiona otrzyma? Kiedy zostaną podane? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło: wikipedia.org, bhutanpelyabtours.combehindthename.com


***

Jak co miesiąc, pojawiła się nowa kartka z kalendarza. Tym razem z pewnością Was ucieszy, bo wybrano do niej nowe zdjęcie całej trójki (jest to tym samym pierwsze zdjęcie Jetsun Pemy od czasu ogłoszenia ciąży). Tradycyjnie możecie je pobrać w dowolnym rozmiarze TUTAJ.

yellow.bt

11 komentarzy:

 1. Wyglądają na kochającą się rodzinę

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcie.
  Coś czuję, że to będzie dziewczynka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni prawdopodobnie to samo powiedzieliby o naszych imionach - zarówno tych współczesnych, jak i starodawnych typu Mścisław.

   Usuń
 4. NAWET ZDANIA SWOJEGO O IMIONACH W BUTENIE NIE MOŻNA WYRAZIĆ, BO USUWACIE KOMENTARZE!!1111OENE
  tO WOLNY KRAJ!!!11

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ oczywiście, że można, ale proszę przedtem przeczytać uważnie naszą prośbę i się do niej stosować - wszystkie wulgarne czy niestosowne komentarze są usuwane

   Usuń
  2. Do oburzonego z 11:49: wystarczyło napisać, że "nie podobają Ci się te imiona"/"nie przypadły do gustu".
   I jak? Można wyrazić krytyczne zdanie z kulturą? Można! :)

   Usuń
 5. Myślę, że urodzi się dziewczynka i jednym z jej imion będzie to po mamie czyli Pema. :) Ale może się mylę, bo nie jestem ekspertką do spraw rodziny królewskiej w Bhutanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam na bloga o księżnej Cambridge : https://hrhkateofcambridge.blogspot.com/2020/03/projektanci-kate-cz1-alexander-mcqueen.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Ej dziewczyny z może jakaś notka o Marysieńce i Sobieskim?

  OdpowiedzUsuń
 8. Może to będzie Jetsun Euphelma?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.