piątek, 21 lutego 2020

Love Story: Jigme Khesar & Jetsun Pema

Ku swojemu zdumieniu odkryłam ostatnio, że nie przedstawiałyśmy Wam jeszcze Love Story króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy. Dzisiejsze, 40. urodziny króla to doskonała okazja, by nadrobić te zaległości. Przygotujcie się więc na krótką, azjatycką bajkę.


© HM King Jigme KhesarDawno, dawno temu w Królestwie Smoka na świat przyszedł książę, pierwszy syn króla Jigme Singye, 4. króla Bhutanu z dynastii Wangchuck, i jednej z jego czterech żon, królowej Tshering Yangdon. Chłopiec otrzymał imiona Jigme Khesar Namgyel i automatycznie, jako najstarszy z pięciu synów króla, został jego następcą.Jako następca tronu odebrał staranne wykształcenie; w 1998 wyjechał za granicę do szkół z internatem, najpierw do Massachusetts w USA, a później do Magdalen College na prestiżowym Uniwersytecie w Oksfordzie. W 1997, kiedy zaczyna się właściwa część naszej bajki, uczył się jednak jeszcze w liceum w Thimphu, Yangchenphug High School, co ciekawe, założonym przez jego dziadka, króla Jigme Dorji.


Król wiedział, że sama edukacja choćby w najlepszych szkołach na świecie nie wystarczy, aby odpowiednio przygotować młodego księcia do jego przyszłej roli. Dlatego też często zabierał syna ze sobą w podróże po całym królestwie, by mógł poznać swoich przyszłych poddanych. Wiele lat później jeden z parlamentarzystów powie, że nowy król "przemierzył kraj wzdłuż i wszerz i spotkał prawie każdego mieszkańca".W czasie tych podróży wysoki (mierzący około 180 cm wzrostu) i przystojny książę wzbudzał powszechne zainteresowanie i z pewnością był obiektem westchnień wielu młodych dziewcząt. Jego serce zdobyła jednak mała, niewinna dziewczynka, którą poznał pewnego dnia w Thimphu.Na rodzinnym pikniku do 17-letniego wówczas księcia podbiegła mała, 7-letnia dziewczynka. Zaintrygowana wysokim młodzieńcem, wsunęła swoją dłoń do jego ręki i dziecinnym głosem powiedziała: "Chciałabym pójść z Tobą. Chciałabym Cię poślubić." Zmieszany i zaskoczony książę zapytał: "Dlaczego chcesz ze mną pójść? Masz tutaj wielu przyjaciół." Bez chwili zawahania dziewczynka odparła: "Lubię cię". Jej dziecięca szczerość poruszyła księcia, który schylił się i obiecał jej: "Kiedy dorośniesz, jeśli wciąż będę wolny, nieżonaty i jeśli ty będziesz wolna i niezamężna, chciałbym, żebyś została moją żoną, pod warunkiem, że nadal oboje będziemy czuli to samo." Dziewczynka skinęła głową i uciekła.Tą małą dziewczynką była Jetsun Pema, nie żadna księżniczka, ale zwyczajna córka pilota, drugie z pięciorga dzieci Dhondupa Gyaltshena, którego dziadkami byli gubernatorzy zarządzający niegdyś w imieniu króla dystryktem Trashigang na wschodzie Bhutanu; i jego żony, Aum Sonam Choki, pochodzącej z rodziny Bumthang Pangtey, jednej z najstarszych bhutańskich rodzin szlacheckich. To właśnie rodzina jej matki ma powiązania z rodziną królewską. Ojciec Aum Sonam Choki był przyrodnim bratem dwóch królowych,  Phuntsho Choden (prababki obecnego króla) i jej siostry Pemy Dechen. Wśród przodków Jetsun Pemy znajdziemy także 10. zarządcę historycznej prowincji Trongsa, który był jednocześnie ojcem pierwszego króla z dynastii Wangchuck Ugyena, prapradziadka obecnego króla, i jej praprababci, Ashi Yeshay Choden. Tym samym Jetsun Pema i Jigme Khesar są ze sobą spokrewnieni.

Ministry of Parliamentary Affairs (GODL-India), via Wikimedia Commons

Tamtego pamiętnego dnia w 1997 dziewczynka nie zdawała sobie sprawy, że człowiek, któremu się oświadczyła, był księciem koronnym. Dowiedziała się o tym dopiero trzy lata później. Często słyszała, jak dorośli dyskutują o tym, kogo poślubi Następca Tronu; o tym, że jego wybranka powinna posiadać królewskie lub arystokratyczne korzenie, zapierającą dech w piersiach urodę i wysoką inteligencję. Te rozmowy sprawiły, że dorastająca Jetsun Pema zaniepokoiła się, czy kiedykolwiek będzie mogła poślubić swojego księcia. Nie posiadała żadnego tytułu ani nie uważała się za oszałamiającą piękność. Dlatego zaczęła się intensywnie uczyć. Była pilną uczennicą, co pozwoliło jej dostać się do jednej z najlepszych szkół średnich w Indiach, Lawrence School Sanawar w Himachal Prades, gdzie uczyła się języka angielskiego, geografii, historii, ekonomii i rysunku. Jej nauczyciele po latach wspominali, że była kapitanem szkolnej drużyny koszykówki, należała do zespołu dziewczęcego i uczyła się tańca zachodniego. Zdobywała też nagrody za wystąpienia publiczne. Liceum ukończyła śpiewająco w 2008, a następnie dostała się do Regent’s College w Londynie, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe.

Embed from Getty Images

Tymczasem książę Jigme Khesar po studiach zaczął reprezentować swój kraj za granicą. W maju 2002 udał się na 27. Zgromadzenie Generalne ONZ, na którym wygłosił przemówienie. W 2006 był obecny na uroczystościach z okazji 60-lecia panowania króla Bhumibola Adulyadeja w Tajlandii. 9 grudnia tamtego roku został królem po tym, jak król Jigme Singye abdykował na jego rzecz. Koronacja odbyła się w listopadzie 2008.

Royal Family of Bhutan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W tamtym czasie ponownie spotkał Jetsun Pemę, która studiowała wówczas na uniwersytecie. Nigdy nie zapomniał o złożonej jej przed laty obietnicy. Ponoć kiedy ją znowu ujrzał, nie mógł oderwać od niej oczu; nic dziwnego, z małej dziewczynki wyrosła na piękną i inteligentną kobietę. Jetsun ponownie podbiła jego serce.

Oboje byli gotowi się pobrać, musieli jednak zaczekać, aż Jetsun ukończy studia. W międzyczasie zaczęła się też przygotowywać do swojej przyszłej roli, towarzysząc królowi w czasie jego podróży po kraju i spotkaniach z mieszkańcami. W listopadzie 2010 odwiedzili razem Bumthang, w styczniu 2011 Ngaglam, a w następnym miesiącu świątynię Paro Taktsang.

Wreszcie, w maju 2011 w czasie otwarcia nowej sesji Parlamentu król ogłosił oficjalnie ich zaręczyny i przedstawił światu swoją wybrankę. I mimo że poligamia jest w Bhutanie dopuszczalna (jego ojciec miał aż cztery żony), oświadczył, że kocha Jetsun Pemę i nie poślubi żadnej innej kobiety.

Ich ślub odbył się 13 października 2011 w świątyni Punakha Dzong w Punakha; po nim miały miejsce także uroczystości w Thimphu i Paro. W czasie ceremonii król Jigme Khesar z trudem ukrywał swoje szczęście, mówił później, że czekał na tę chwilę od dłuższego czasu i wierzy, że znalazł właściwą kobietę, z którą spędzi resztę życia.5 lutego 2016 w Pałacu Lingkana w Thimphu Jetsun Pema urodziła ich pierwsze dziecko, syna, księcia Jigme Namgyela. W czasie obchodów Święta Narodowego w 2019 król ogłosił, że spodziewają się drugiego dziecka. Książę Jigme Ugyen (znany pod swoim drugim imieniem), przyszedł na świat 19 marca 2020.

8 komentarzy:

 1. Zawsze uważałam tę parę za wyjątkowo przyjemną do oglądania. On przystojny, ona piękna i jeszcze te kolorowe stroje narodowe... Ale nie sądziłam, że wiąże się z nimi taka ciekawa historia. Można powiedzieć, że przeznaczenie... Mam nadzieję, że urodzi im się córeczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochani czy ktoś wie w jakich datach odbędzie się wizyta pary cesarskiej w wielkiej Brytanii bo szukam już drugi dzień i nie mogę znaleźć a gdzieś nawet na blogu chyba pisało ale po prostu nic nie mogę znaleźć i już

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosną, ale kiedy dokładnie nie wiadomo, jeszcze tego nie ogłoszono. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że na początku maja

   Usuń
 3. Najbardziej bajkowa historia z wszystkich królewskich love stories.

  OdpowiedzUsuń
 4. A wg mnie ta historia jest lekko naciągana. Tzn. samo spotkanie pewnie było prawdziwe, ale już cała aura przeznaczenia otaczająca wymianę tych kilku słów to zwykła propaganda. No bo nie oszukujmy się - książę miał pewnie rzesze fanek i równie tyle historii z dziewczynkami rzucającymi mu się na szyję czy chcących za niego wyjść. Także Jetsun mogła być zakochana, ale sam książę zapomniał pewnie o niej kilka minut później. Trudno żeby było inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co za bzdury,,,, https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/2020/02/polska-rodzina-krolewska.html

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.