wtorek, 25 lutego 2020

60. urodziny Cesarza Naruhito


23 lutego Cesarz Naruhito skończył 60 lat. Były to jego pierwsze urodziny odkąd w maju 2019 wstąpił na tron.Tradycyjnie kilka dni wcześniej odbyła się sesja zdjęciowa i konferencja prasowa.

Imperial Household AgencyW czasie konferencji prasowej Cesarz podziękował wszystkim za wsparcie, jakiego udzielili mu odkąd został Cesarzem. "Moja droga jako symbolu państwa i jedności jego ludu dopiero się rozpoczęła. Chcę ciężej pracować nad wypełnianiem swoich obowiązków jako symbol, zawsze myśląc o ludziach i stojąc przy nich", zapewnił. Przekazał również słowa wsparcia zarażonym koronawirusem i ich rodzinom oraz służbom medycznym. "Mam nadzieję, że rozprzestrzenianie się infekcji zakończy się jak najszybciej.", powiedział.

Kyodo News / english.kyodonews.net

Cesarz Naruhito wraz z rodziną miał tradycyjnie pozdrowić zebranych Japończyków z balkonu Pałacu Imperialnego w dniu swoich urodzin, jednak z powodu obaw związanych z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa tę część uroczystości odwołano. W Japonii zmarły już trzy osoby zarażone wirusem.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Na konferencji prasowej Cesarz mówił także o postępach w leczeniu Cesarzowej Masako. Jak powiedział, oboje byli szczęśliwi, że była w stanie wziąć udział we wszystkich ceremoniach związanych ze wstąpieniem Naruhito na tron. Zauważył jednak, że jego żona wciąż bywa zmęczona po dłuższych uroczystościach i wyraził nadzieję, że się nie przepracuje. "Chciałbym, aby moja żona nie naciskała na siebie zbyt mocno i stale robiła to, co może."

Imperial Household Agency

Skomentował także ostatnią nowinę, że w kwietniu ich córka, księżniczka Aiko rozpocznie studia na Wydziale Języka i Literatury Japońskiej na Uniwersytecie Gakushin: "Mam nadzieję, że znajdzie to, co chce robić, i znajdzie równowagę między (swoimi celami) a obowiązkami jako dorosły członek dworu cesarskiego."

Imperial Household Agency

Imperial Household Agency

Imperial Household AgencyAgencja Dworu Imperialnego opublikowała również nowe oficjalne zdjęcie Pary Cesarskiej wykonane 15 maja ubiegłego roku.


23 lutego Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako odebrali życzenia i gratulacje z okazji 60.urodzin Cesarza od rodziny i członków rządu. Cesarzowa Masako, książę Fumihito i księżna Kiko oraz księżniczki Mako i Kako zostali zauważeni w drodze do Pałacu Imperialnego (Cesarz przybył wcześniej, aby wziąć udział w ceremonii religijnej).


Wczesnym popołudniem odbył się lunch, na który zaproszono ponad 450 gości, w tym Premier Shinzo Abe, który złożył Cesarzowi życzenia.

The Sankei News / sankei.com

The Sankei News / sankei.com

Jiji

The Sankei News / sankei.com

Późnym popołudniem Cesarz Naruhito z rodziną odebrał kolejne gratulacje w czasie herbaty dla zagranicznych ambasadorów.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp


5 komentarzy:

 1. Czy mi się tylko wydaje, czy ostatnio na dworze japońskim pojawiło się więcej kolorów w strojach pań? Wcześniej królowała tylko biel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, zrobiło się bardziej kolorowo! Mam też wrażenie, że kroje sukien się nieco zmieniły - wcześniej wszystko było w stylu lat 60.

   Usuń
 2. Może nowa Cesarzowa wprowadziła większe możliwości co do kroju, koloru i teraz każdy korzysta, bardzo dobrze, bo osoby tworzące agencję dworu chyba zatrzymały się mentalnie w jakiś ponurych czasach i tak im zostało, oni są najbardziej skostniałym dworem panującym, są zmiany, postępy, ale jeszcze sporo pracy muszą wykonać, miło widzieć szczęśliwą Masako

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Jeśli takie zmiany, jak wprowadzenie nowych kolorów, kształtu dekoltów czy długości sukien do garderob księżniczek, są mocno zauważalne i uchodzi za coś nowatorskiego, to znaczy, że z dworem jest naprawdę kiepsko. I żeby jeszcze te tradycyjne suknie były piękne - to ok, ale to, co zakładały te biedne młode dziewczyny, to był koszmar.

   Usuń
 3. Naprawdę wygląda na to, że Masako odżyła, odkąd została cesarzową.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.