czwartek, 6 lutego 2020

Królewskie podróże: Indie i Singapur


Dziś jeden z tych postów, które chodziły mi po głowie już od dawna - o podróży poślubnej (a właściwie podróżach) króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy. W przeciwieństwie do wielu innych królewskich podróży poślubnych (więcej TUTAJ) tę możemy prześledzić niemal dzień po dniu, a to dlatego, że poza wypoczynkiem i nacieszeniem się pierwszymi wspólnymi chwilami po ślubie, miała jeszcze jeden cel: przedstawienie nowej królowej Bhutanu za granicą.

pinterestDla przypomnienia: ślub króla Jigme Khesara i Jetsun Pemy odbył się 13 października 2011, o czym więcej tutaj.
Nieco ponad tydzień po swoim ślubie nowożeńcy udali się z oficjalną wizytą do Indii na zaproszenie ówczesnej indyjskiej Prezydent Pratibhy Devisingh Patil. Towarzyszyli im minister gospodarki, minister spraw zagranicznych, minister spraw wewnętrznych  kultury, oficer Armii Bhutanu i inni wysocy rangą urzędnicy bhutańskiego rządu. Na lotnisku w New Delhi wylądowali 23 października.

Reuters / ibtimes.co.in

Dla króla Jigme Khesara była to czwarta wizyta w Indiach, dla jego nowej małżonki pierwsza jako królowej Bhutanu. Prywatnie zna Indie bardzo dobrze i z pewnością ma miłe wspomnienia z tego kraju jeszcze z czasów szkolnych. Jak wiadomo, uczyła się w szkole Lawrence School w indyjskim stanie Himachal Pradesh oraz w katolickim liceum St Joseph's Convent w Kalimpong.

Reuters / ibtimes.co.in

24 października zostali oficjalnie powitani przez Prezydent i Premiera Indii, a król Jigme Khesar dokonał inspekcji wojsk. Prezydent Indii miała okazję pogratulować nowej parze królewskiej z okazji ich ślubu i życzyć szczęścia i długiego życia razem. Goście tego dnia złożyli również wieniec pod pomnikiem Mahatmy Gandhiego Raj Ghat. Król spotkał się także z indyjskimi politykami - wiceprezydentem, liderem opozycji, ministrem spraw wewnętrznych, ministrem finansów, ministrem spraw zagranicznych, sekretarzem spraw zagranicznych i doradcą ds. bezpieczeństwa.
Wieczorem Prezydent Indii wydała na cześć gości bankiet.

Prakash Singh/AFP/Getty Images

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

Reuters / ibtimes.co.in

Reuters / ibtimes.co.in

Reuters / ibtimes.co.in

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

25 października młoda para spotkała się z szefową indyjskiej armii i przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi (nie spokrewnioną z Mahatmą Gandhim). Rodzinę Gandhi łączą długoletnie przyjazne relacje z bhutańską rodziną królewską. Sekretarz generalny Kongresu Rahul Gandhi był obecny na ślubie pary królewskiej 13 października, a Sonia uczestniczyła w ceremonii koronacyjnej króla w listopadzie 2008 roku.

Queen Jetsun Pema Facebook

belgaimage.be

© BCCL / The Times Of India Group

Następny dzień spędzili prawdopodobnie całkowicie prywatnie, aby 27 października rozpocząć podróż po indyjskim stanie Radżastan specjalnym, udostępnionym przez indyjski rząd, luksusowym pociągiem z w pełni wyposażoną kuchnią, jadalnią, salonem i sypialnią oraz specjalnymi wagonami dla ochroniarzy. Ich pierwszym przystankiem był Jaipur, gdzie spędzili najprawdopodobniej dwa dni. Odwiedzili Pałac Miejski, gdzie przywitali ich księżniczka Diya Kumari, córka maharadży Jaipuru, jej mąż Narendra Singh i ich 13-letni wówczas syn, Padmanabh, i zaprosili młodą parę na kawę. Jak przyznała później w rozmowie z prasą księżniczka, oboje byli bardzo mili i zupełnie normalni, "wyglądali na bardzo w sobie zakochanych". Dodała też, że król bardzo dobrze znał historię Jaipuru, na co sam zapytany odparł: "To najwspanialszy pałac, jaki odwiedziłem. Ale poza tym wspaniale jest być w Indiach, w otoczeniu przyjaciół, których wielbimy i cenimy, w kraju, który bardzo kochamy".
Para odwiedziła również Fort Amer, położony 11 kilometrów od Jaipuru, główną atrakcję turystyczną, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początki fortu sięgają przełomu X i XI wieku. Otoczony grubymi murami obronnymi, z szeregiem bram i brukowanych ścieżek, położony na wzgórzu nad jeziorem Maota, był niegdyś rezydencją maharadży. Zbudowany z czerwonego piaskowca i marmuru, atrakcyjny, bogaty pałac rozłożony jest na czterech poziomach, każdy z osobnym dziedzińcem. Razem z położonym nieopodal Fortem Jaigarh tworzy jeden kompleks, co ciekawe, oba forty łączy podziemne przejście, które w razie niebezpieczeństwa umożliwiało przebywającej w forcie Amer rodzinie królewskiej ucieczkę do bezpieczniejszego fortu Jaigarh.
Wieczorem para królewska spotkała się ze studentami z Bhutanu studiującymi w Jaipurze.

HM King Jigme Khesar Facebook

pinterest

indiatoday.in

indiatoday.in

ohmyrajasthan.com

ohmyrajasthan.com

pinterest

ndtv.comHM King Jigme Khesar Facebook

Prawdopodobnie po południu 28 października odwiedzili Park Narodowy Ranthambore, z tej wycieczki nie ma jednak zdjęć. 29 października udali się do miasta Jodhpur, gdzie zobaczyli kolejny, jeden z największych w Indiach, fort, twierdzę Mehrangarh, znacznie młodszy jednak od poprzedniego, bo wybudowany dopiero w wieku XV przez wodza klanu Rathore, który jest również założycielem położonego 125 metrów niżej Jodhpuru. W granicach twierdzy znajduje się kilka pałaców słynących z zawiłych rzeźb i rozległych dziedzińców. Otoczony jest grubymi murami i posiada siedem bram, w tym dwie bramy zwycięstwa, wybudowane jako upamiętnienie zwycięstwa maharadży nad armiami Jaipuru i Bikaner oraz Mongołami. Niedaleko twierdzy znajduje się również ćhatri, czyli grobowiec słynnego żołnierza Mehrangarh, Kirata Singha Sody, który zginął, broniąc fortu.

belgaimage.be

iamdrukpa.blogspot.com

Po całym dniu w Jodhpurze wieczorem czasu lokalnego para przybyła do ostatniego przystanku na ich trasie, Udaipur. W czasie pobytu tutaj nowożeńcy zatrzymali się w hotelu Leela Kempinski.

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com

30 października odwiedzili Pałac Miejski w Udaipurze, którego budowa zajęła prawie 400 lat, rozpoczynając się w 1553 z inicjatywy maharadży Udai Singh II. Kompleks pałacowy w Udaipurze, składający się z kilku pałaców, jest uważany za największy w Radżastanie. Znajduje się na wschodnim brzegu jeziora Pichola, na szczycie wzgórza, co zapewnia panoramiczny widok na leżące u jego stóp miasto i jego okolice. Na jego terenie w 1983 kręcono film z serii o słynnym agencie Jamesie Bondzie, "Ośmiorniczka". W pobliżu kompleksu znajduje się kilka zabytków historycznych, takich jak Lake Palace, Jagmandir, Świątynia Jagdish, Pałac Monsoon i świątynia Neemach Mata.
Młoda para została oprowadzona po Durbar Hall i Crystal Gallery znajdujących się na terenie pałacu Fateh Prakash, a także po Pałacu Jagmandir Island Palace. Zobaczyła także Maharana Pratap Memorial, pomnik upamiętniający 13. króla Mewar Maharanę Pretapa, i usłyszała o bitwie Haldighati pomiędzy wojskami króla Mewar a wojskami Mongołów, którą wygrali ci ostatni. Zwycięstwo okazało się jednak daremne, wrogim wojskom nie udało się bowiem schwytać króla ani nikogo z jego rodziny. Gdy tylko wrogie wojska się oddaliły, Pratap ze swoją armią wyszedł z ukrycia i odbił zachodnie rejony swojego królestwa. Przewodnik opowiedział również historię wiernego konia Pretapa o imieniu Chetak.
Na koniec dnia w Jagmandir Island Palace odbyło się przyjęcie/kolacja.

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com

udaipurtimes.com
 
eternalmewar.in

eternalmewar.in

HM King Jigme Khesar Facebook

ohmyrajasthan.com

Rankiem 31 października para królewska wyleciała z Udaipuru z powrotem do New Delhi na ostatni dzień ich wizyty w Indiach. Wieczorem tego dnia królowa Jetsun Pema pojawiła się na premierze książki - albumu fotograficznego zawierającego 160 zdjęć wykonanych przez króla Jigme Khesara, "Bhutan: Through the lens of the King". Zdjęcia przedstawiają krystalicznie czyste jeziora Bhutanu, starożytne klasztory, dziką przyrodę, wiejski krajobraz i codzienne życie mieszkańców Bhutanu, a także samą królową Jetsun Pemę. "Każde zdjęcie w książce przedstawia miłość i powinowactwo Jego Królewskiej Mości z jego ludem. Szedł pieszo przez kilka dni, badając swój kraj, aby uchwycić momenty, które ukazały istotę emocji ludzkiego życia", powiedział Pavan Varma, Ambasador Indii w Bhutanie, autor wstępu do książki.

udaipurtimes.com

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Queen Jetsun Pema Facebook

Nie był to jednak koniec ich podróży poślubnej. 1 listopada nowa para królewska Bhutanu przybyła z 4-dniową wizytą do Singapuru, gdzie spotkali się z Prezydentem i Pierwszą Damą Singapuru oraz Premierem. Do Bhutanu wrócili 4 listopada.

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

5 komentarzy:

 1. To chyba jedna z nielicznych okazji, w której mogliśmy oglądać Jetsun Pemu w europejskich strojach. Wielka szkoda, bo wydaje się mieć świetny styl.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też chyba pierwszy raz widzę tę parę w strojach innych niż narodowe. Przyjemnie się na nich patrzy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogłosili już datę i miejsce ślubu Beatrycze!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż się zdziwiłam widząc Królowa w Europejskim stroju, Ślicznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Podczas wizyty W Wielkiej Brytanii też nosiła stroje europejskie ,bardzo ładnie wyglądała.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.