środa, 2 stycznia 2019

Noworoczne ceremonie w Japonii, zaręczyny i sekretny ślub, styczniowa kartka, data koronacji króla Mahy + więcej


Serbia

28 grudnia księżna Katherine dostarczyła pilnie potrzebną aparaturę do badań przesiewowych noworodków wartą ponad 5500 euro do Kliniki Ginekologicznej i Położniczej "Narodni Front" w Belgradzie. To w tej klinice w drugi dzień świąt urodziła się córeczka księżnej Ljubici i księcia Mihailo, Natalija.

royalfamily.orgFundatorem darowizny jest GNation, globalny ruch, który jednoczy ludzi i daje im możliwość czynienia dobra i polepszania świata. W swoim przemówieniu księżna powiedziała m.in. "W Narodni Front kobiety rodzą ponad 7000 dzieci każdego roku, więc możemy powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w Serbii dla narodzin naszych dzieci. Dzięki badaniom na tym sprzęcie możemy uniknąć posiadania kolejnych dzieci z językiem migowym. To bardzo proste badanie, trwające tylko kilka minut. Jest koniecznością i wszystkie dzieci muszą zostać przebadane przed opuszczeniem szpitala."
Klinika Ginekologiczna i Położnicza "Narodni Front"ma już 60-letnią tradycję i profesjonalny zespół około 150 doświadczonych lekarzy, którzy pracują na 20 oddziałach, zapewniając opiekę zdrowotną kobiet i noworodków.

royalfamily.org

royalfamily.org


Rumunia

24 grudnia w Săvârșin księżniczka Margareta i książę Radu z rodziną - księżniczką Eleną, księżniczką Sofią i księżniczką Marią - dołączyli do burmistrza i mieszkańców Săvârșin oraz okolicznych wiosek i wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Dubaşii, regionalnych kolędników, którzy są jednocześnie najbardziej znanymi kolędnikami w zachodniej części Rumunii.
Kolędowanie w wigilię Bożego Narodzenia to jedna z najbardziej rozpowszechnionych w Rumunii tradycji świątecznych. W regionie Săvârșin Dubaşii swoje coroczne kolędowanie zwyczajowo rozpoczynają w kościele, skąd przechodzą pod Ratusz i Zamek Królewski, a następnie rozchodzą się do każdego domu w miasteczku. Tradycja przyjmowania ich na Zamku Królewskim w Săvârșin sięga przeszło stu lat wstecz.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

W tym roku rodzina królewska postanowiła wrócić do publikacji świątecznych zdjęć wraz z najlepszymi życzeniami. Ostatnia taka sesja zdjęciowa miała miejsce w 2015, dwa lata i rok temu nie odbyła się z powodu żałoby po śmierci królowej Anne i króla Mihai'a. Przy okazji mamy też okazję przyjrzeć się świątecznym kartkom od innych rodzin królewskich i książęcych.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

25 grudnia rodzina królewska uczestniczyła w bożonarodzeniowym nabożeństwie w Cerkwi w Săvârșin odprawionym przez ojca Călina, proboszcza parafii. W tym roku w nabożeństwie wzięli udział księżniczka Margareta, książę Radu, księżniczka Elena z mężem Alexandrem Nixonem, księżniczka Sofia i księżniczka Maria. Rodzina królewska co roku pojawia się na świątecznej mszy w pierwszy lub drugi dzień Świąt.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

31 grudnia natomiast opublikowano życzenia noworoczne wraz z kartką, która prawdopodobnie wysyłano na inne dwory królewskie.

romaniaregala.ro


Niemcy

W okolicy Bożego Narodzenia podano datę ślubu księcia Joachima z Prus, kuzyn pierwszego stopnia księcia Prus Georga Friedricha i młodszy brat księżniczki Viktorii Luise, która we wrześniu 2017 wyszła za mąż za Dziedzicznego Księcia Leiningen Ferdinanda (o jej ślubie pisałyśmy tutaj) - 29 czerwca 2019, Berlin. Wybranką księcia jest hrabina Angelina zu Solms-Baruth, 35-letnia córka i drugie z czworga dzieci hrabiego Friedricha Ernsta zu Solms-Laubach. Przyszła na świat 1 października 1983 w Nowym Jorku. Studiowała architekturę na Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Paris La Villette, ukończyła także University of Arts w Berlinie, a obecnie jest właścicielką firmy Solms Design zajmującej się projektowaniem wnętrz, która ma swoje siedziby w Berlinie oraz Frankfurcie nad Menem.
Przyszły pan młody, książę Joachim, jest rok młodszy od narzeczonej. Urodził się jako najmłodszy syn księcia Friedricha Wilhelma i jego drugiej żony Ehrengard von Reden. Ze strony ojca jest wnukiem księcia Louisa Ferdinanda z Prus i rosyjskiej wielkiej księżnej Kiry Kiriłłowny (bliżej Wam znanej jako córka "Ducky", księżniczki Victorii Melity Saxe-Coburg-Gotha, o której więcej przeczytacie m.in. tutaj). Ma dwoje starszego rodzeństwa, księcia Friedricha Wilhelma i wspomnianą już obecną Dziedziczną Księżną Leiningen Viktorię Luise, a także najstarszego z rodzeństwa przyrodniego brata, księcia Philipa. Studiował zarządzanie w ESCP Europe, europejskiej szkole biznesowej, a także ekonomię na Uniwersytecie w Bonn. Obecnie jest menedżerem w biurze  Accenture w Berlinie.
Niestety, nie znalazłam żadnego zdjęcia pary ani nawet samego księcia.

***

Podobne, ślubne wieści, napływają do nas z innej niemieckiej rodziny książęcej. 29 grudnia o godzinie 11 w Ratuszu w Rüdenhausen w Bawarii odbył się ślub cywilny księcia Castell-Rüdenhausen Otto i pochodzącej z Austrii Sophii Mautner von Markhof. Udzielił go burmistrz, Gerhard Ackermann. Jak donoszą dziennikarze, świadkami pary byli Dziedziczny Książę Leiningen Ferdinand, wspomniany już książę Joachim z Prus oraz książę Oldenburga Christian, niestety z utrzymanej w sekrecie ceremonii z udziałem tylko najbliższej rodziny nie pojawiły się żadne zdjęcia. Niezwykle skromna oprawa ceremonii jest zrozumiała z uwagi na to, że Sophia jest w żałobie po swojej niedawno zmarłej babci. Po ceremonii nowożeńcy wraz z garstką gości udali się na pobliski zamek na lunch.
Ślub kościelny pary odbędzie się 15 czerwca w Wiedniu, rodzinnym mieście panny młodej.
W związku z tym, post z najważniejszymi uroczystościami 2018 roku został już zaktualizowany.

infranken.de


Grecja

Jak co roku, Tatiana i Nikolaos opublikowali swoje nowe zdjęcie wraz z życzeniami świąteczno-noworocznymi.Hanower

Nieoczekiwanie pojawiło się zdjęcie tegorocznej kartki świątecznej Ekateriny i Ernsta Augusta jr.


Wygląda na to, że święta Bożego Narodzenia Christian i Alessandra spędzili w Peru razem z rodziną Sassy. Tuż przed świętami, 15 grudnia, razem z jej przyjaciółką, Isabel, Miro Quesada, wybrali się na spływ po rzece Urubamba (w górnym biegu nazywana Vilcanota), jednej ze źródłowych rzek Amazonki, przepływającej przez miasto Inków, Cuzco.
Post udostępniony przez Isabel Miro Quesada (@isamiroquesada)Bhutan

27 grudnia królowa Jetsun Pema przyjęła na audiencji uczestników programu Trongsa Penlop Inspire Programme, którzy właśnie wrócili z 5-dniowej wycieczki edukacyjnej w Tajlandii. Królowa przypomniała studentom, że ciężka praca jest nagradzana i zachęciła ich do dalszego wysiłku naukowego, pochwaliła również twórców programu - bhutańskie linie lotnicze Druk Air - za inicjatywę wspieraną przez Urząd Gyalpoi Zimpon, Ambasadę Bhutanu w Tajlandii oraz Ministerstwo Edukacji.
W programie wzięło udział łącznie 44 studentów, po dwóch z organizacji Gyalpoi Tozey z każdego dystryktu Bhutanu, założonej przez króla Jigme Khesara wkrótce po jego wstąpieniu na tron, której celem jest wsparcie uczniów i studentów pochodzących z rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej lub społecznej; oraz czterej uczniowie Wangsel Institute w Paro (szkoły dla dzieci głuchoniemych). Uczestnicy zostali wybrani na podstawie swoich zasług akademickich, a w wyprawie do Tajlandii towarzyszyli im nauczyciele. Celem programu edukacyjnego jest umożliwienie dzieciom i młodzieży odkrywania i doświadczania nowego kraju. Jak poinformowano, będzie odbywał się co roku, aby zainspirować i zachęcić dzieci do ciężkiej pracy.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Wraz z początkiem Nowego Roku i nowego miesiąca opublikowano tradycyjnie pierwszą z dwunastu kartek z kalendarza na 2019. Tym razem styczniowa kartka nie zawiera żadnych pejzaży, zwierząt, starych zdjęć itp., ale ilustrację bhutańskiego artysty Ugyena Dorji, wykonaną na podstawie zdjęcia króla Jigme Singye i księcia Namgyela z niedawnych obchodów Święta Narodowego w Samtse klik. Warto przypomnieć, że tego typu kartka nie jest czymś nowym, ilustracja w tradycyjnej kartce z kalendarza pojawiła się już w marcu 2016 wykonana na podstawie zdjęcia z pierwszej sesji zdjęciowej małego księcia.

yellow.bt

HM King Jigme Khesar Facebook


Albania

Książę Leka i księżna Elia opublikowali swoje nowe zdjęcie wraz z życzeniami noworocznymi.Elia Zaharia Zogu Facebook


Japonia

Jak co roku 1 stycznia Agencja Dworu Imperialnego wydała nowe zdjęcia rodziny imperialnej wykonane 3 grudnia. Rodzina zapozowała do nich w komplecie, w ubiegłym roku zabrakło na nich księżniczki Kako, która studiowała wówczas na Uniwersytecie w Leeds.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

1 stycznia to także początek serii noworocznych rytualnych ceremonii z udziałem "pełnoprawnych" członków rodziny, które otwiera ceremonia czytania tzw. poematów "waka", liczących nigdy mniej, nigdy więcej niż 31 sylab, napisanych przez Parę Cesarską w ciągu minionego roku. W tym roku wydano ich aż osiem, pięć autorstwa Cesarza Akihito i trzy autorstwa Cesarzowej. Warto zaznaczyć, że to ostatnie poematy ich autorstwa, jako że za około 100 dni, 30 kwietnia, Cesarz oficjalnie abdykuje.
Jednak nie tylko szczegóły finałowych poematów przykuły w tym roku medialną uwagę, a obecność na pierwszej noworocznej ceremonii księżnej Masako, która pojawiła się na niej po raz pierwszy od 16 lat. W zeszłym roku, jeśli pamiętacie, została wprawdzie zauważona razem z mężem i córką w drodze do Pałacu Imperialnego "gotowa" na ceremonię, jednak ostatecznie nie była na niej obecna.

Yomiuri Shimbun / ASSOCIATED PRESS

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Yomiuri Shimbun / ASSOCIATED PRESS

Yomiuri Shimbun / ASSOCIATED PRESS

newmyroyals.com

Yomiuri Shimbun / ASSOCIATED PRESS

27 grudnia Para Cesarska w Pałacu Imperialnym wydała także noworoczny lunch dla rodziny, w którym, jak donoszą japońskie media, wzięli udział bliżej nieokreśleni "byli członkowie" rodziny. Prawdopodobnie więc wśród nich znalazła się córka Cesarskiej Pary, Sayako Kuroda wraz z mężem.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Dzisiaj, jak co roku 2 stycznia, Cesarz wraz z rodziną pojawił się na balkonie Pałacu Imperialnego, by pozdrowić zebranych Japończyków i - po raz ostatni - złożyć im życzenia pomyślnego Nowego Roku. W tym roku w imperialnych ogrodach, otwartych dla publiczności tylko dwa razy do roku, w dniu urodzin Cesarza oraz właśnie 2 stycznia, odnotowano rekordową liczbę Japończyków - aż 140 tysięcy, więcej nawet niż w zeszłym roku.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Tajlandia

Jeśli zaglądaliście ostatnio do kalendarza, to z pewnością zauważyliście, że początek roku zaskoczył nas także niespodzianką z Tajlandii - podaniem daty koronacji króla Mahy Vajiralongkorna, na którą czekamy już od ponad dwóch lat. Wygląda na to, że wiosna tego roku będzie niezwykle intensywna dla fanów rodzin królewskich - poczynając od narodzin co najmniej trójki dzieci, przez kolejny ślub w Windsorze, 60. rocznicę ślubu w Japonii i 30-lecie panowania Cesarza Akihito aż po jego abdykację i wstąpienie na tron Naruhito.
66-letni obecni król Maha Vajiralongkorn panuje od października 2016, śmierci ojca, głęboko szanowanego przez Tajów króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego w tym kraju monarchy. Zgodnie z panującą w tej monarchii tradycją, jego koronacja mogła odbyć się dopiero po okresie 100-dniowej żałoby narodowej, tymczasem upłynęło już ponad dwa lata i mimo pojawiających się co jakiś czas plotek na ten temat, dwór wciąż nie podawał oficjalnej daty.
Jak poinformowano, uroczystości rozciągną się na trzy dni, od 4 aż do 6 maja. Oficjalna koronacja odbędzie się pierwszego dnia, a następnego będzie miała miejsce uroczysta procesja. Uroczystości zwieńczy spotkanie króla z poddanymi i "zagranicznymi dygnitarzami". Choć na razie nie zdradzono nic więcej, powinna pojawić się liczna reprezentacja zagranicznych rodzin królewskich.

channelnewsasia.com

11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję że na obu azjatyckich ceremoniach pojawiają się europejscy monarchowie lub następcy tronu
  Miło było zobaczyć w Nowy Rok Masako członkinie rodziny cesarskiej stojące obok siebie w swojej bizuterii robią wrażenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, w Tajlandii spodziewam się podobnej reprezentacji jak na ceremoniach pogrzebowych króla Bhumibola Adulyadeja w 2017, natomiast w Japonii musimy poczekać do października i intronizacji Naruhito, bo na majowych uroczystościach raczej nikogo nie będzie

   Usuń
  2. Hmmmm japońska biżuteria nie robi żadnego wrazenia, natomiast ciekawa jestem dlaczego jedna z księżnych była w niebieskiej sukni - czy to cos znaczy, czy zabrakło białych?
   Masako slicznie wyglada na balkonie, w bordzie.

   Usuń
  3. Może chciała się wyróżnić z tłumu, ale czy miała jakiś specjalny powód? Tego (przynajmniej na razie) nie wiadomo.
   A tak na poważnie, to białe suknie nie są absolutnie obowiązkowe na tej ceremonii, choć pewnie najbardziej pożądane skoro praktycznie co roku większość pań je ubiera. W zeszłym roku na przykład oprócz białych pojawiły się też suknie pastelowe, w tym poście
   https://blueblood-royals.blogspot.com/2018/01/srebrny-jubileusz-gasa-w-bhutanie.html?m=0
   znajdziesz zdjęcia

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Początek roku,a już tyle nowych informacji.Prawdziwie klimatyczne są zdjęcia Leki i Elli oraz Tatiany i Nicolasa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobno Charlotte rozstała się z Dimitrim. Wiedziałam że tak będzie, ona za szybko wchodzi w nowy związek i jeszcze zdecydowała się na dziecko po roku znajomości. Nie hejtuje, moja koleżanka robiła to samo, co ona a potem płacz, że facet beznadziejny. Powinna skupić się na sobie i synach i darować sobie związki. Koleżanka poświęciła czas sobie i załapała, co robiła nie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ponoć były tylko plotki, jakaś przyjaciółka Charlotte zaprzeczyła, by zerwali

   Usuń
  2. a no to lepiej.

   Usuń
 5. Witam noworocznie:)
  Czy zwróciłyście uwagę na jakim miejscu zasiadła w cerkwi księżniczka Margareta? To miejsce ma znaczenie honorowe i symboliczne

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, w którym kościele będzie ślub. Stawiam na kościół augustianów bądź katedrę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.