środa, 9 stycznia 2019

Aktualizacja: Rodziny Królewskie i Polska: Holandia


Powracamy do serii "Rodziny Królewskie i Polska", której autorką jest dobrze Wam znana Justyna z bloga o rodzinach królewskich i wielkoksiążęcych Belgii, Norwegii i Luksemburga KLIK. Tym razem przyjrzymy się związkom, jakie łączą nasz kraj z holenderską rodziną królewską. Poprzednie jej posty znajdziecie tutaj.

27 stycznia 2015
Holenderska para królewska uczestniczyła w obchodach 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

24-25 czerwca 2014Król Willem Alexander i królowa Maxima na zaproszenie prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, odwiedzili Polskę. Para odwiedziła Warszawę i Poznań.


W Warszawie zostali oficjalnie powitani przez polską parę prezydencką. Następnie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pod pomnik generała Maczka, gdzie spotkali się z weteranami wojennymi. Generał Maczek dowodził oddziałami, które wyzwoliły część Holandii.

Belga Image


Belga Image


Para złożyła również wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz udała się w miejsce upamiętniające obóz w Sobiborze.

Belga Image


Belga Image


Belga Image


Wieczorem odbył się bankiet w Pałacu Prezydenckim.

Belga Image


Drugiego dnia para królewska odwiedziła konferencję technologiczną na Stadionie Narodowym oraz spotkali się na lunchu z polską parą prezydencką w Łazienkach Królewskich.

Belga Image


Belga Image


Następnie udała się do Poznania. Tam odwiedzili Muzeum Narodowe oraz terminal na lotnisku.

Belga Image


Belga Image


6 czerwca 2014

Belga Image

Król Wiellem - Alexander i prezydent Bronisław Komorowski na obchodach 70 rocznicy lądowania w Normandii.

24-25 października 2012
Księżna Laurentien odwiedziła Polską. Wzięła udział w obradach senackiej komisji ochrony środowiska pod tytułem „Budowanie zielonej konsensusu społecznego".Księżna odwiedziła również Muzeum narodowe w Warszawie.21 marca 2012Księżniczka Margriet w towarzystwie Anny Komorowskiej, ówczesnej polskiej pierwszej damy, otworzyła ogród Keukenhoff 2012, który w tamtej edycji nawiązywał do Polski.

2 października 2008Księżna Maxima odwiedziła Kraków w ramach pracy na rzecz ONZ.

27 stycznia 2005


Belga Image

Królowa Beatrix była wśród zaproszonych na obchody  60-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

30 - 31 października 2004


Na zaproszenie królowej Beatrix, prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, Jolantą, udał się do Holandii z wizytą państwową. Na bankiecie obecna była również księżniczka Margriet i jej mąż, Pieter van Vollenhoven.
Drugiego dnia wizyty, polska para prezydencka i królowa Beatrix udali się do Bredy na obchody 60 rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy.

Belga Image

6 czerwca 2004


Belga Image

D-Day-60 rocznica lądowania aliantów w Normandii. Wśród zgromadzonych możemy zauważyć polską parę prezydencką oraz królową Beatrix.

25 kwietnia 2004 roku


Belga Image

Książę Willem-Alexander i księżna Maxima odwiedzili Auschwitz-Birkenau by otworzyć tam wystawę o holenderskich Żydach.

2 – 4 lipca 1997Królowa Beatrix i książę Claus na zaproszenie prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego, przybyli do Polski z państwową wizytą. Odwiedzili wtedy Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Powitanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim.Belga Image

Później królowa udała się pod pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie 1944.


Wieczorem odbył się bankiet państwowy na cześć królowej i jej małżonka.Drugiego dnia odbyło się przyjęcie wydane przez królową Beatrix na cześć gospodarzy w Teatrze Narodowym oraz towarzyszący mu koncert muzyki barokowej wykonany przez polsko – niderlandzki zespół.

Belga Image

Ostatniego dnia, królowa spotkała się w Gdańsku z Lechem Wałęsą oraz zwiedziła to miasto.

Belga Image

Nagrania z wizyty: 
27 stycznia 1995

Belga Image

Królowa Beatrix i książę Claus wzięli udział w obchodach 50 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau.

Belga Image

Styczeń 1937Księżniczka Juliana i książę Bernhard udali się w podróż poślubną na teren Polski, do Krynicy. Trzeba tutaj wspomnieć, że książę wychowywał się na terenach Polsk i- w okolicy Zielonej Góry. Ten i ostatni pobyt księżniczki opisywałam w tym poście na moim blogu: KLIK

14-28 lutego 1936 rokuKrólowa Wilhelmina i księżniczka Juliana przybyły w okolice dzisiejszego Wałbrzycha na poszukiwania męża dla księżniczka wśród okolicznych niemieckich rodów arystokratycznych.


4 komentarze:

 1. Królowa i księżniczka udały się na ziemie polskie w poszukiwaniu męża dla księżniczki-genialne.Szkoda,że teraz tak nie ma:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ja kiedyś przed snem pomyślałam jakby to mogło być w przyszłości:
   Estelle i George z WB
   Leonor z Hiszpanii i Sverre Magnus
   Charlotte z WB i Nicolas ze Szwecji
   Ingrid Aleksandra i Christian
   Taka moja wyobraźnia...

   Usuń
 2. Nie ma to jak akcent (dolno)śląski na zakończenie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.