poniedziałek, 14 stycznia 2019

Przeprowadzka do Huis ten Bosch, kolejna abdykacja w Malezji, Rikskonferensen 2019 + więcej


Liechtenstein

10 stycznia odbyło się przyjęcie noworoczne dla członków misji dyplomatycznych oraz przedstawicieli międzynarodowych organizacji na zamku Vaduz z udziałem księcia Hansa-Adama, księżnej Marie, księcia Aloisa i księżnej Sophie. Przyjęcie to odbyło się piąty rok z rzędu, tradycję organizowania tych przyjęć wprowadzono w księstwie w 2015.

newmyroyals.comnewmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Wielka Brytania

Książę Karol i księżna Camilla, znani w Szkocji jako para książęca Rothesay, otworzyli ponownie pub The Fife Arms w Braemar w Aberdeenshire, który powstał już w 1856.

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Królowa Elżbieta 13 stycznia została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo do Sandringham, na którym pojawili się także hrabia Snowdon i Lady Helen Taylor.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Dziś książę i księżna Sussex odwiedzili Birkenhead w hrabstwie Merseyeside. Była to ich pierwsza wspólna wizyta po świątecznej przerwie. Księżna w rozmowie z dziećmi zdradziła, że jest w 6. miesiącu ciąży, a przewidywana data porodu to koniec kwietnia/początek maja. Powiedziała także, że nie znają płci dziecka, oboje z Harry'm chcą mieć niespodziankę. Z kolei Harry przyznał, że codziennie medytuje.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace TwitterMalezja

Tym razem news nie dotyczy byłego króla Malezji. 12 stycznia podczas konferencji prasowej Abdul Rahman, młodszy z dwóch synów Sułtana malezyjskiego stanu Pahang Ahmada Shaha, ogłosił abdykację swojego ojca - jak podał, z przyczyn zdrowotnych. Tym samym nowym Sułtanem Pahang został jego starszy brat, Następca Tronu i regent Abdullah. Jego proklamacja została zaplanowana na 15 stycznia. Oznacza to tym samym, że, zgodnie z ustaloną kolejnością, to on zostanie wybrany nowym królem Malezji na posiedzeniu Sułtanów wszystkich stanów, które odbędzie się 24 stycznia.

nst.com.my

Ahmad Shah ma 88 lat i był piątym współczesnym Sułtanem Pahang, trzeciego pod względem powierzchni stanu w Malezji, którym został w 1974 po śmierci swojego ojca, Sułtana Abu Bakara. W latach 1979-1984 sprawował funkcję Yang di-Pertuan Agong, czyli króla Malezji, ale ten wybór naznaczony był kontrowersjami. Krążyły plotki (fałszywe), że Sułtan nie zgadza się z ówczesnym premierem, Mahathirem Mohamadem. Niemniej wciąż często określa się go postacią kontrowersyjną, jako że ponoć zmuszał swoich ministrów do rezygnacji z powodu drobnych nieporozumień. W 1954 jego pierwszą żoną została Hajjah Afzan pochodząca z rodziny królewskiej i dodatkowo spokrewniona z nim jako wnuczka pierwszego Sułtana Pahang. Doczekał się z nią siedmiorga dzieci, pięciu córek i dwóch synów. W 1988 zmarła na raka, a Sułtan trzy lata później ożenił się ze stewardessą, Anitą Abdullah, która została Sułtanką Kalsom i urodziła mu jednego syna.

Tengku Abdullah - nst.com.my

Jeśli chodzi o nowego Sułatana Abdullaha, urodził się 1959 jako starszy syn i czwarte dziecko Ahmada Shaha i Haijah Ahzan. W 1986 ożenił się z młodszą od niego o rok Azizah Aminah, trzecią córką poprzedniego Sułtana Johoru Iskandara. Urodziło im się sześcioro dzieci, czterech synów (z których jeden zmarł przy narodzinach) i dwie córki. W 1991 jego drugą żoną została była aktorka Julia Rais, z którą ma trzy córki.


Japonia

11 stycznia w Pałacu Imperialnym odbyła się coroczna ceremonia Kousho Hajime, czyli noworoczne wykłady, z udziałem Pary Cesarskiej i członków rodziny. Zabrakło księżnej Masako, która opuściła wydarzenie z powodu przeziębienia, a także, z bliżej nieznanych powodów, księżniczki Kako.
Podczas tej ceremonii Para Cesarska wysłuchuje wykładów ekspertów w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko po raz ostatni wzięli w niej udział.

Twitter

newmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter


Luksemburg

Nowy rok niestety nie zaczął się dobrze dla księżnej Stephanie. 11 stycznia poinformowano o śmierci jej ojca, 96-letniego hrabiego Philippe'a de Lannoy, który zmarł dzień wcześniej.9 stycznia Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa wydali kolejne przyjęcie noworoczne dla przedstawicieli władz państwowych czy członków korpusu dyplomatycznego.

Cour grand-ducale / Sophie Margue


Szwecja

13 stycznia król Carl Gustaf i Następczyni Tronu przybyli do miejscowości Sälen w Dalarna na konferencję na temat bezpieczeństwa świata i ludzi oraz obrony Szwecji, Folk och Försvar’s Rikskonferensen, która odbywa się co roku w styczniu (tym razem w dniach 13-15 stycznia) w jednym z głównych zimowych ośrodków w Szwecji.

newmyroyals.com

belgaimage.be

belgaimage.be

Dzisiaj król i księżniczka byli obecni na drugim dniu konferencji.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Książę Daniel odwiedził Handelshögskolans Business Lab.

Pelle T Nilsson/SPA

Pelle T Nilsson/SPA


Holandia

Król Willem-Alexander i królowa Maxima wraz z córkami przeprowadzili się już do Pałacu Huis ten Bosch, zgodnie z przewidywaniami. Wczoraj na dachu Pałacu pojawiła się królewska flaga.
Do tej pory rodzina mieszkała w De Eikenhorst w Wassenaar, a w pałacu Huis ten Bosch oddalonym o zaledwie sześć kilometrów od Wassenaar w latach 1981-2014 mieszkała królowa, a następnie księżniczka Beatrix. Po jej wyprowadzce Pałac należało poddać gruntownemu remontowi, dlatego też dopiero teraz nowa para królewska wraz z córkami mogli się wprowadzić. Jak donoszą holenderscy reporterzy, prace wciąż trwają i ostatecznie mają zakończyć się do wiosny.
Pałac Huis ten Bosch w Hadze jest jedną z trzech oficjalnych rezydencji rodziny królewskiej, obok Pałacu Noordeinde (miejsca "pracy" obecnej pary królewskiej) w tym samym mieście oraz Pałacu Królewskiego w Amsterdamie. Powstał w 1645 i przechodził z rąk do rąk, aż w końcu w 1815 stał się oficjalną rezydencją pierwszego króla Holandii z dynastii Oranje-Nassau, Willema I. W czasie I wojny światowej z rezydencji korzystała królowa Wilhelmina, ale w czasie II wojny światowej Pałac uległ znacznym zniszczeniom (naziści zamierzali zupełnie go wyburzyć, ostatecznie jednak tego nie zrobili). Królewską rezydencją stał się ponownie dopiero w 1981.

royal-house.nl

Dziś para królewska zarejestrowała zmianę miejsca zamieszkania w urzędzie, stając się oficjalnie mieszkańcami Pałacu.

Koninklijk Huis Twitter

Koninklijk Huis Twitter

6 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona datą porodu Meghan-typowałam koniec marca i wydawało mi się,że to
  i tak może być późno, patrząc na jej brzuch.To znaczy,że jeszcze trochę czeka ją uciążliwości w dźwiganiu Royal Baby:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też byłam pewna, że ten poród będzie wcześniej. Wygląda na to, że Charlotte, Louis i dziecko Harry'ego będą obchodzić urodziny w podobnym terminie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję że plotki o ciąży Eugenii okażą się prawdą bo fajnie byłoby. Nawet polskie media o tym mówią ale poczekam na oficjalny komunikat chyba bo nie będę się nakręcała i pierwsze przewidywanie na 2019 będę miała

  OdpowiedzUsuń
 4. Już mi się rzygać chce od tego jej trzymania się za brzuch.
  Nie spodziewałam się tak szybko ciąży Eugenii.
  Victoria strasznie schudła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, czy jak będziesz w ciązy, to nie będziesz miała ochoty się trzymać za brzuszek ;)

   Usuń
 5. Moja mama twierdzi, że dziecko ją kopie, dlatego łapie się za brzuch. A jak ma dwie ręce pod brzuszkiem splecione to wyglada to jakby go podtrzymywała.
  I tak może być, Meghan jest szczupła a brzuszek duży.
  Co do daty porodu ja obstawiam koniec marca mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.