wtorek, 25 października 2022

Ingrid Alexandra z wizytą w Norweskich Siłach Zbrojnych, Mathilde i Philippe w Wilnie, ślub w Paryżu + więcej

 Albania

22 października księżniczka Geraldine skończyła 2 latka. Z tej okazji książę Leka i księżna Elia podzielili się nowymi rodzinnymi zdjęciami.
Jordania

23 października królowa Rania wydała lunch w kampusie Hashemite University w Az-Zarka dla kobiet z lokalnych społeczności.

Grecja

Król Konstantinos, królowa Anne-Marie, królowa Sofia i księżniczka Irene zostali zauważeni razem na lunchu w jednej z restauracji w centrum Aten.

23 października przypadała 1. rocznica ślubu kościelnego księcia Philipposa i księżnej Niny (ależ ten czas szybko płynie! Mam wrażenie jakbym dopiero co skończyła aktualizować wszystkie posty). Z tej okazji księżna Nina opublikowała dwa wcześniej niewidziane zdjęcia z uroczystości oraz kolejne dwa z przygotowań.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, datę przełożonego ślubu księżniczki Theodory i Matthew Kumara ustalono na początek lata 2023. Mam nadzieję, że tym razem nic nie stanie im na przeszkodzie, bo na ich ślub czekamy niemal tak długo co na ślub Leki i Elii ;)Embed from Getty Images

Szwecja

W miniony weekend książę Daniel i księżniczka Estelle z koleżanką pojawili się na ćwierćfinale Stockholm Open 2022.

25 października książę Carl Philip i księżna Sofia rozpoczęli dwudniową wizytę w swojej prowincji, Värmland. Wizyta skupia się na włączeniu społecznemu, zrównoważonej produkcji i energii odnawialnej.

Luksemburg

21 października wielka księżna Maria Teresa wzięła udział w ceremonii włączenia szkoły podstawowej Bonnevoie-Gellé w Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

23 października para wielkoksiążęca uczestniczyła w sesji naukowej i koncercie w Philharmonie Luxembourg z okazji 100-lecia LCGB.

24 października wielka księżna i książę Louis przyjęli na audiencji irańską przedsiębiorczynię Tahereh Pazouki, która mieszka w Luksemburgu od dziesięciu lat.

Norwegia

W weekend książę Haakon i księżna Mette-Marit razem z księżniczką Ingrid Alexandrą i księciem Sverre'm Magnusem zorganizowali charytatywny kiermasz pod Skaugum w ramach ogólnonarodowej zbiórki pieniędzy, na którym sprzedawali rozmaite słodkości. Księżna jest patronką tegorocznej zbiórki, która została zorganizowana na rzecz Lekarzy Bez Granic.

Księżniczka Ingrid Alexandra odwiedziła Norweskie Siły Zbrojne. Dzisiaj złożyła wizytę Brygadzie Nord w Setermoen w okręgu Troms og Finnmark, natomiast tydzień temu, 20 października, udała się do głównej bazy Norweskiej Marynarki Wojennej w północnej Norwegii, gdzie m.in. miała okazję sterować okrętem wojskowym i łodzią Straży Przybrzeżnej.
 

Włochy

W miniony weekend odbył się ślub kościelny księcia Joachima Murata (syna 8. księcia Murat i 7. księcia di Pontecorvo i tym samym potomka króla Neapolu Joachima Murata) z Yasmine Briki w Katedrze St Louis na terenie kompleksu Les Invalides w Paryżu. Na swoich świadków para wybrała księcia Muhammada Alego z Egiptu i księcia Lekę z Albanii. Poza nimi, obecni byli także m.in. księżna Noal Zaher i książę Jean-Christophe Bonaparte.
Dzień przed ślubem para wydała przyjęcie w Imperial Art Gallery.
Ślub cywilny wzięli w marcu 2021. W sierpniu zeszłego roku doczekali się syna, Joachima.
Belgia

24 października król Philippe i królowa Mathilde rozpoczęli trzydniową wizytę państwową na Litwie na zaproszenie Prezydenta Gitanasa Nausėdy. Wizyta ma związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą nawiązania belgijsko-litewskich stosunków dyplomatycznych.
Po przylocie do Wilna para królewska została oficjalnie powitana przez Prezydenta i Pierwszą Damę Litwy w Pałacu Prezydenckim. Później królowa razem z Pierwszą Damą odwiedziła Muzeum Historii Żydowskiej im. Gaona, a następnie dołączyła do króla składającego wieniec na cmentarzu na Antokolu ku pamięci osób, które zginęły w walce o niepodległość Litwy. Para królewska razem zapozowała też do zdjęć na Placu Katedralnym, na tle Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Pierwszy dzień wizyty zakończył się bankietem black tie wydanym na Zamku Dolnym w Wilnie. Królowa pojawiła się na nim w czerwonej sukni z nadrukiem i Wolfers Necklace Tiara.

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty gospodarze i goście rozpoczęli od forum ekonomicznego w Ratuszu w Wilnie, poświęconemu współpracy gospodarczej Belgii i Litwy. Po nim para królewska odwiedziła instytut badawczy University Life Science Center oraz Park Naukowo-Technologiczny Sunrise Valley.
Po południu zostali oprowadzeni po Starym Mieście w Wilnie, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zobaczyli oczywiście Ostrą Bramę, a także odwiedzili Uniwersytet Wileński, jeden z najstarszych w tej części Europy, i Muzeum Kościoła św. Michała, w którym pochowana jest większość członków rodziny Sapiehów, przodków królowej Mathilde ze strony matki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzisiaj księżniczka Elisabeth świętuje 21. urodziny. Z tej okazji opublikowano jej dwa nowe zdjęcia autorstwa Basa Bogaertsa.

Japonia

22 października Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przybyli do prefektury Okinawa położonej w południowej części wyspy Riukiu ze swoją pierwszą wizytą od czasu wstąpienia na tron trzy lata temu. Oddali hołd ofiarom bitwy o Okinawę pod koniec II wojny światowej na cmentarzu wojskowym w Itoman, spotkali się z rodzinami poległych, odwiedzili lokalne Muzeum Pokoju Peace Memorial Museum, a po południu spotkali się z uczestnikami ceremonii z okazji 50. rocznicy przyłączenia Okinawy z powrotem do Japonii w Ginowan.

Drugiego dnia wizyty wzięli udział w otwarciu Narodowym Festiwalu Kultury oraz Narodowym Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób z Niepełnosprawnościami w Ginowan. Co ciekawe, tym razem większą uwagę swoim strojem przyciągnął Cesarz, który założył ten sam krawat (i przypuszczalnie także garnitur) co 25 lat temu w czasie wizyty w tej samej prefekturze.
Po południu pojawili się na próbie gry na tradycyjnym instrumencie i warsztatach rzemieślniczych w Tomigusuku.Hiszpania

24 października król Felipe i królowa Letizia byli obecni na inauguracji nowego sezonu Teatru Królewskiego w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wielka Brytania

I na koniec wiadomość, którą w ostatnim czasie żyją Brytyjczycy - król Charles doczekał się swojego drugiego Premiera, którym został Rishi Sunak. Przyjął go dzisiaj na audiencji w Pałacu Buckingham tuż po tym, jak pożegnał Liz Truss, która odeszła ze stanowiska po niespełna dwóch miesiącach. Jest tym samym najkrócej urzędującym Premierem w historii Wielkiej Brytanii (ale za to była Premierką aż dwóch monarchów). Cóż, w takim tempie król może pobić rekord swojej matki, która miała 16 Premierów w trakcie swojego długiego panowania.


1 komentarz:

  1. Letizia zawsze wygląda elegancko, ale ta kreacja z odsłoniętymi plecami chyba nie za bardzo nadaje się dla królowej.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.