środa, 5 października 2022

Wizyty w Omanie i Demokratycznej Republice Konga, oświadczenie królowej Margrethe + więcej

Norwegia

3 października król Harald, królowa Sonja i Następca Tronu byli obecni na otwarciu norweskiego Parlamentu.


Liechtenstein

Księżna Sophie odwiedziła Andorę, gdzie jako przewodnicząca Liechtensteińskiego Czerwonego Krzyża wzięła udział w corocznym spotkaniu SENS.


Hiszpania

4 października król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w corocznym posiedzeniu zarządu Instytutu Cervantesa, wręczyli nagrodę Premio Ñ 2022 Gabriele'owi Morelli za wkład w rozpowszechnianie języka hiszpańskiego, a na koniec wydali lunch dla przedstawicieli Instytutu i Ambasadorów krajów latynoamerykańskich.

Dzisiaj królowa jako honorowa przewodnicząca hiszpańskiego UNICEF-u i Rzeczniczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przewodniczyła wydarzeniu zorganizowanemu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSzwecja

Książę Carl Philip wystartował w wyścigach samochodowych Porsche Carrera Race, które wygrał. Dopingowali go król Carl Gustaf i księżna Sofia z dziećmi, księciem Gabrielem i księciem Julianem.


4 października król Carl Gustaf, królowa Silvia i Następczyni Tronu pojawili się na nabożeństwie oraz spotkaniu rady Kościoła Szwecji w Katedrze w Uppsali.


Jordania

W jordańskiej rodzinie królewskiej w tym roku mamy prawdziwy wysyp zaręczyn. Księżniczka Sumaya bint Hassan, córka księcia Hassana bin Talala i księżnej Sarvath, tym samym kuzynka króla Abdullaha, ogłosiła zaręczyny swojego najstarszego syna, Tariqa Judeha z Zane Abu Hantash.

4 października król Abdullah, królowa Rania i książę Hussein rozpoczęli wizytę w Omanie na zaproszenie Sułtana Haithama bin Tariqa.
Królowa wstawiła także zakulisowe zdjęcie z mężem wykonane w Omanie, z podpisem "Uwielbiam życie z Tobą".Monako

Księżna Charlene pojawiła się na pokazie nowej kolekcji Akris w ramach Tygodnia Mody w Paryżu.

4 października była obecna na pokazie nowej kolekcji Louisa Vuittona.

Embed from Getty Images

Grecja

22 września księżna Tatiana, książę Pavlos, księżniczka Maria-Olympia i książę Philippos uczestniczyli w corocznej gali Hellenic Initiative w Londynie.

Pierwszy weekend października książę Philippos i księżna Nina spędzili z przyjaciółmi w Cambridgeshire.


Japonia / Bhutan

1 października Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w ceremonii otwarcia 77. Narodowego Festiwalu Sportowego w prefekturze Tochigi. To ich pierwsza podróż regionalna od czasu wybuchu pandemii.


Księżniczka Kako pojawiła się na zawodach lekkoatletycznych dla osób głuchych.


Z kolei książę Hisahito "prywatnie" odwiedził świątynię Ise Jingu w prefekturze Mie. Książę został zaproszony na wystawę do Muzeum Sztuki Jingu i przy okazji postanowił pomodlić się w chramie.


3 października książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako i książę Hisahito przyjęli w swojej rezydencji księżniczkę Sonam Dechan, przyrodnią siostrę króla Bhutanu Jigme Khesara, i jej dwóch synów, Jigje i Jigme. Księżniczka z dziećmi przyleciała do Tokio na pogrzeb byłego Premiera Shinzo Abe.
Król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema z synami, księciem Jigme Namgyelem i księciem Jigme Ugyenem, wzięli udział w świętowaniu Daśain - najważniejszego święta społeczności hinduskiej w Bhutanie - w Pałacu Lingkana w Thimphu.


Niderlandy

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt rodzina królewska opublikowała zdjęcia swoich labradorów, Nali i Luny, a także zdjęcie Cathariny-Amalii z jej koniem Mojito.Księżniczka Beatrix jako patronka Pulchri Studio otworzyła jubileuszową, 175. wystawę Pulchri Studio.


Wielka Brytania

Opublikowano nowe oficjalne zdjęcie króla Charlesa, królowej Camilli oraz księcia i księżnej Walii wykonane przez Chrisa Jacksona przed wieczornym przyjęciem dla głów państw wydanym przez króla w Pałacu Buckingham przed pogrzebem królowej Elizabeth.


Jak poinformowano, w dniach 22-24 listopada Prezydent RPA wraz z małżonką złożą wizytę państwową w Wielkiej Brytanii! Będzie to tym samym pierwsza wizyta państwowa za panowania króla Charlesa i pierwsza w Wielkiej Brytanii po trzyletniej przerwie.W niedzielę 2 października para królewska została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo w Crathie Kirk w Balmoral.


3 października odbyli swoje pierwsze publiczne wyjście po zakończeniu żałoby, odwiedzając Dunfermline, które obchodzi w tym roku swoje 950-lecie, a z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini nadano mu prawa miejskie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo południu wydali przyjęcie dla społeczności azjatyckiej w Szkocji w Pałacu Holyroodhouse.

3 października hrabina Wessex rozpoczęła wizytę w Demokratycznej Republice Konga w związku z międzynarodową konferencją International Preventing Sexual Violence in Conflict Conference, która odbędzie się w listopadzie w Londynie. Jest tym samym pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który składa wizytę w tym kraju. Plan podróży poświęcony został przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć w sytuacji konfliktu oraz wsparciu ofiar.
Pierwszego dnia spotkała się z przedstawicielami organizacji TRIAL walczącej z bezkarnością przestępstw popełnianych w sytuacji konfliktu oraz przedstawicielami Pole Pole Foundation zajmującej się ochroną goryli w Demokratycznej Republice Konga. Fundacja była nominowana do nagrody Earthshot Prize.
Drugiego dnia hrabina odwiedziła Panzi Foundation Hospital prowadzony przez laureata Pokojowej Nagrody Nobla doktora Denisa Mukwege dla ofiar przemocy seksualnej oraz spotkała się z kobietami uczestniczącymi w warsztatach Panzi Foundation. Później odwiedziła City of Joy - program wspierający ofiary przemocy.
Dzisiaj księżna Walii odwiedziła oddział położniczy Royal Surrey County Hospital, gdzie w ramach swojej pracy z Centre for Early Childhood dowiedziała się więcej o oferowanej pomocy psychologicznej kobietom w ciąży i świeżo upieczonym mamom.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesLuksemburg

Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy ślubu księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie para udzieliła wywiadu RTL. Cały wywiad zostanie wyemitowany 20 października, poniżej pierwszy udostępniony fragment, w którym para opowiadała o drugiej ciąży. Jak powiedzieli, ich synek Charles jest bardzo podekscytowany, a oni są niezwykle szczęśliwi, spodziewając się drugiego dziecka. "Wiemy o dziecku od kilku tygodni, więc to nie była duża niespodzianka. Zwłaszcza Charles jest uszczęśliwiony, od kilku tygodni powtarza: 'Mamusiu, dzidziuś!', to urocze", dodała księżna.


Belgia

Król Philippe i królowa Mathilde wydali obiad dla przedsiębiorców gastronomicznych.


4 października książę Emmanuel skończył 17 lat.


4 października para królewska rozpoczęła wizytę w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Po przybyciu do stolicy, Moguncji, wieczorem spotkali się z założycielami firmy BioNTech, które pierwszą w historii dopuszczoną do użytku szczepionkę RNA, a później także jedną ze szczepionek przeciwko COVID-19.


Drugiego dnia w Nadrenii-Palatynacie para królewska odwiedziła firmę BioNTech, Muzeum Gutenberga - jedno z najstarszych muzeum poświęconych drukarstwie na świecie, gdzie król miał okazję wydrukować stronę Biblii - a także Kancelarią Stanu, w której król wygłosił przemówienie.

Dania

Królowa Margrethe jako patronka Royal Danish Society of Science wzięła udział w kolacji z okazji 100. rocznicy przyznania Nagrody Nobla duńskiemu fizykowi Nielsowi Bohrowi.Książę Joachim i księżna Marie udzielili wywiadu BT na temat ostatniej decyzji królowej o odebraniu dzieciom Joachima tytułów. Powiedzieli w nim, że nie rozmawiali ani z królową, ani z księciem Frederikiem i księżną Mary. Na pytanie o relacje z Następcą Tronu odpowiedzieli tylko, że "są takie jakie są", dodając po chwili "skomplikowane". Księżna Marie stwierdziła też, że księżniczka Athena jest nękana w szkole z powodu tej całej sytuacji: "Podchodzą do niej i mówią: czy to ty nie jesteś już księżniczką?". Książę Joachim dodał, że kwestia modernizowania rodziny królewskiej jest bardzo trudna, ale musi być przeprowadzona we właściwy sposób.


3 października wobec zamieszania spowodowanego podjętą decyzją królowa Margrethe wydała kolejne oświadczenie. Napisała w nim: "W ostatnich dniach pojawiły się silne reakcje na moją decyzję dotyczącą przyszłego wykorzystania tytułów czwórki dzieci księcia Joachima. To oczywiście mnie dotyka". Podkreśliła, że decyzję podejmowała przez dłuższy czas, a złoty jubileusz panowania skłonił ją do refleksji nie tylko nad tym, co osiągnęła przez ostatnie 50 lat, ale także nad tym, co czeka ją i jej rodzinę w przyszłości. 

"Moim obowiązkiem i pragnieniem jako Królowej jest dbanie o to, aby monarchia zawsze kształtowała się zgodnie z duchem czasu. Czasami oznacza to, że trzeba podjąć trudne decyzje i zawsze będzie trudno znaleźć odpowiedni moment. Posiadanie tytułu królewskiego wiąże się z szeregiem zobowiązań i obowiązków, które w przyszłości będą spoczywać na mniejszej liczbie członków rodziny królewskiej. To dostosowanie, które uważam za konieczne zabezpieczenie monarchii na przyszłość, chcę wykorzystać w swoim czasie. Podjęłam decyzję jako królowa, matka i babcia, ale jako matka i babcia nie doceniłam stopnia, w jakim mój młodszy syn i jego rodzina czują się dotknięte. To robi duże wrażenie i za to przepraszam." 

Jednocześnie podkreśliła, że jej dzieci, synowe i wnuki są jej wielką radością i jest z nich dumna oraz wyraziła nadzieję, że teraz rodzina będzie mogła w spokoju poradzić sobie z tą sytuacją i nadchodzącymi zmianami.


4 października królowa, książę Frederik, księżna Mary i księżniczka Benedikte pojawili się na otwarciu duńskiego Parlamentu.Później królowa razem z siostrą była obecna na odsłonięciu kalendarza rękodzielniczego na rok 2023 Handicraft Promotion. W kalendarzu znalazło się 12 haftów, po jednym na każdy miesiąc, w tym jeden zaprojektowany przez monarchinię.

8 komentarzy:

 1. Skutek słów Joachima i jego rodziny jest taki, że monarchia duńska dużo straciła wizerunkowo, a przeciwnicy Glücksburgów zyskali potwierdzenie na zbyt wysokie mniemanie o sobie tej gałęzi rodu. Dochodzi jeszcze super temat i dodatkowe zyski dla światowych tabloidów. Powinni dostać jakieś medale od zwolenników republiki, bo w tak krótkim czasie zaszkodzić monarchii to jest naprawdę sztuka. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają prawo czuć się pokrzywdzeni. To królowa zrobiła błąd, nie przeprowadzając modernizacji w należyty i pełen szacunku sposób.

   alessandra

   Usuń
  2. Alessandro, oczywiście mają prawo. Jednak niektóre komentarze np. nt. rodziny w mojej opinii były niepotrzebne. Krytykować sposób odebrania tytułów - tak. Ale czemu mają służyć np. takie słowa (to tłumaczenie artykułu z bloga Marlene Koenig) "It's also family. Or whatever we want to call it"?

   Usuń
 2. Co się dzieje w państwie duńskim? Co ich wszystkich podkusiło? Mieli tak dobry PR, jak żadna inna rodzina królewska a tu takie kwiatki?

  OdpowiedzUsuń
 3. A wystarczyło w Danii porozmawiać z wyprzedzeniem. Teraz jest niesmak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzecz w tym, że rozmawiali. Problem leży chyba gdzieś indziej. Nie wiemy, jak to dokładnie wyglądało za kulisami, ale różne rzeczy mogły spowodować taki obrót spraw: czy to dwór niedokładnie poinformował o planach, czy też Joachim nie potraktował tego poważnie i myślał, że sprawa będzie się ciągnąć w nieskończoność. W kontekście ostatnich informacji kwestia tytułów to prawdopodobnie zresztą tylko kropla, która przelała szalę goryczy.

   Usuń
 4. Co jest nie tak z tymi drugimi synami w rodzinie królewskiej? ;)
  Kate wyglądała jak promień słońca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te wywiady Marie i Joachima zaczynają przypominać mi historię Harry'ego i Meghan 😕 nie podoba mi się sposób ich wypowiedzi nawet jeśli nie zgadzają się z decyzją Królowej to powinni zachować opinię dla siebie a nie skarżyć w mediach 😕

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.