wtorek, 11 października 2022

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, król Willem-Alexander i królowa Maxima w Szwecji - dzień 1 + więcej

Niemcy

Opublikowano oficjalne zdjęcia ze ślubu kościelnego dziedzicznego księcia Meklemburgii Alexandra i dziedzicznej księżnej Hande, który odbył się we wrześniu, również z przyjęcia weselnego. Wszystkie możecie zobaczyć tutaj.


Dania

10 października księżna Mary wspólnie z uczniami Aarhus International School (AIS) zainaugurowała rozbudowę szkoły.
Później tego samego dnia jako patronka Stowarzyszenia Kardiologicznego Hjerteforeningen zainaugurowała nowy program wsparcia pacjentów z chorobami układu krążenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus.

11 października księżna wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w gimnazjum Nærum.Japonia

Księżniczka Tsuguko w dniach 8-9 października przebywała w prefekturze Tochigi, gdzie odbywał się 77. Narodowy Festiwal Sportowy. Później zmagania zawodników śledziła także księżna Nobuko......oraz, w dniach 10-11 października, księżniczka Kako. Dzisiaj księżniczka pojawiła się na ceremonii zamknięcia Festiwalu i wręczyła nagrody zwycięzcom.
W trakcie pobytu w prefekturze Tochigi księżniczka odwiedziła także hodowlę truskawek, z której słynie Tochigi.


9 października Kako jako przewodnicząca Japan Tennis Association obejrzała finał Rakuten Japan Open Tennis Championships. Wcześniej przewodniczącą stowarzyszenia była jej starsza siostra Mako.


Jordania

9 października królowa Rania odwiedziła szkołę średnią dla dziewcząt Al Jandaweel w Ammanie, gdzie wzięła udział w zajęciach prowadzonych w ramach globalnej inicjatywy Hour of Code.Wielka Brytania

10 października z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego książę i księżna Walii nagrali specjalną audycję w BBC Radio 1. Rozmawiali z ekspertami i przedstawicielami kampanii społecznych na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Embed from Getty Images8 października hrabina Wessex, kontynuując swoją podróż po Afryce, przybyła do Botswany. Po przylocie wzięła udział w kolacji wydanej przez brytyjskiego Wysokiego Komisarza, nie pojawiły się z niej jednak zdjęcia.
Wizytę kontynuowała w poniedziałek, kiedy jako globalna Ambasadorka Międzynarodowej Agencji Zapobiegania Ślepocie odwiedziła szkołę podstawową Molefe, która bierze udział w programie profilaktycznym chorób oczu. Z kolei po południu została przyjęta przez Prezydenta Botswany i wzięła udział w przyjęciu dla młodych ludzi, m.in. sportowców, którzy wystartowali w tegorocznych Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Dzień zakończyła  przyjęciem w International Convention Centre w Gaborone.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiejszy dzień natomiast rozpoczęła od spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami w rezydencji Wysokiego Komisarza w Gaborone.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj król Charles i królowa Camilla odwiedzili Ballater, gdzie wzięli udział w przyjęciu dla społeczności z Aberdeenshire zaangażowanej w ostatnią podróż królowej Elizabeth z Balmoral do Londynu.Belgia

Królowa Paola w ostatnim czasie doznała kolejnej kontuzji na skutek upadku - tym razem niegroźnej, niemniej lekarze zalecili jej kilkutygodniowy odpoczynek, co oznacza, że nie pojawi się na oficjalnej inauguracji roku akademickiego w Królewskiej Akademii Wojskowej, w której studiuje książę Gabriel.


Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego opublikowano filmik podsumowujący dotychczasowe wycieczki królowej Mathilde po Belgii, organizowane w celu promowania sportu i dbania o dobrostan psychiczny. Inicjatywa odbywa się w związku ze zbliżającymi się 50. urodzinami królowej.


Bhutan

W obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 10 października włączyła się również królowa Jetsun Pema. Opublikowała wiadomość, w której podkreśliła, jak ważne jest rozmawianie o doświadczanych trudnościach i dbanie o zdrowie psychiczne. Odwiedziła również swoje centrum zdrowia psychicznego PEMA Centre Secretariat, w którym zainaugurowała nową stronę internetową, konta w mediach społecznościowych oraz infolinię centrum, które mają ułatwić mieszkańcom Bhutanu dostęp do usług zdrowia psychicznego. PEMA Centre przygotowała również wytyczne dotyczące zapobiegania nękaniu (Anti-bullying Guidelines) dla instytucji edukacyjnych, które pomogą im zadbać o stworzenie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży. Uruchomiono także program Substance Use Disorder (SUD) Treatment and Care Services skierowany do osób zmagających się z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych.

Niderlandy / Szwecja

8 października księżniczka Beatrix uczestniczyła w zbiórce funduszy Oranjepad dla swojej fundacji Princess Beatrix Muscle Foundation w Pałacu Soestdijk.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Królowa Maxima 10 października jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju wygłosiła przemówienie na otwarciu konferencji finansowej Sibos 2022.

Księżniczka Madeleine opublikowała nowe, jesienne zdjęcia Leonore i Adrienne.

Dzisiaj król Willem-Alexander i królowa Maxima rozpoczęli trzydniową wizytę państwową w Szwecji na zaproszenie króla Carla Gustafa. Po przylocie do Sztokholmu (król był jednym z pilotów) zostali przywitani przez Następczynię Tronu i księcia Daniela (uwadze dziennikarzy nie umknęło ciepłe powitanie całej czwórki), a następnie udali się do Stajni Królewskich, skąd razem z parą królewską Szwecji wyruszyli powozami do Pałacu Królewskiego, gdzie obaj monarchowie dokonali inspekcji wojsk. Kolejnym punktem programu był lunch w Pałacu Królewskim z udziałem księżniczki Victorii, księcia Daniela, księżniczki Estelle (chrześnicy króla Willema-Alexandra), księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.
Po południu pary królewskie Szwecji i Niderlandów odwiedziły Muzeum Wazów.
Dzień zakończy się oczywiście bankietem, na którym panie zaprezentują się w tiarach.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


8 komentarzy:

 1. Nie mogę się napatrzeć na zdjęcia ze ślubu w Meklemburgii, są naprawdę ładne. Nie spodziewałam się, że będzie ich aż tyle.
  Podobają mi się też zdjęcia Leonore i Adrienne.
  Zdrowia dla Paoli! Mam nadzieję, że szybko dojdzie do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słodkie zdjęcia ze Szwecji, chyba Willem - Alexander bardzo lubi swoją chrześnicę.

  Ola

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy tylko mi się wydaje że księżniczki japońskie od jakiegoś czasu na oficjalnych wyjściach ubierają się bardziej "młodzieńczo"? Mam jeszcze pytanie bo była jakiś czas temu powołana ta komisja czy kobieta może dziedziczyć tamtejszy tron. Wiem że tu się nic nie zmieniło ale czy były jeszcze jakieś wnioski z pracy tej komisji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Tobie, też to zauważyłam. Ciekawe, czy to tylko chwilowe, czy rzeczywiście mamy do czynienia z małą 'rewolucją'.
   Co do komisji to niestety jest to mocno zagmatwane. Wnioski są tylko propozycją do rozważenia przez rząd i ewentualnie Parlament, ale mam wrażenie, że są powtórzeniem dokładnie tego, o czym mówiło się zanim panel na dobre rozpoczął prace. Nie zalecono żadnych zmian w linii sukcesji, a w kwestii zmniejszającej się liczby członków rodziny cesarskiej zaproponowano adopcję mężczyzn - potomków osób, które kiedyś należały do rodziny cesarskiej - co wymaga jednak zmiany prawa. Zaproponowano też, by księżniczki po wyjściu za mąż zachowały swój tytuł i status członka rodziny cesarskiej - jednak ich mężowie i ewentualne dzieci nie dostałyby tytułu. Ale to rozwiązanie nie podoba się wszystkim ekspertom i również wymaga zmiany prawa.

   Usuń
  2. Zdjęcia Estelle z holenderską parą królewską są przeurocze

   Usuń
  3. Ta propozycja z adopcją jest moim zdaniem absurdalna. Zamiast pozwolić kobietom dziedziczyć tron, potomkiniom mężczyzn, córkom cesarzy, kombinuje się jak koń pod górkę. Sami sobie winni ci, którzy nie chcą zrównać praw kobiet i mężczyzn.

   Usuń
  4. Zgadzam się, że propozycja adopcji mężczyzn to absurd. Jeśli prawa kobiety do tronu są kwestionowane, to prawo jej potomka (szczególnie z "nierównego" związku) jest już zupełnie do podważenia i wręcz wyśmiania przez przeciwników.

   Usuń
 4. Co tu mówić o Japonii, gdzie uprzedzenia wobec kobiet są bardzo silnie zakorzenione, kiedy u nas, w Europie z 10 państw o ustroju monarchicznym 3 wciąż stosują preferencję potomków męskich w kwestii dziedziczenia tronu. Tak się dzieje w Hiszpanii i Monaco, w Liechtensteinie jest nawet gorzej - kobiety nie mogą zasiadać na tronie. Przy tym wiadomo, że przynajmniej w Hiszpanii decyzja w tej sprawie nie należy do króla, co świadczy o dyskryminacji systemowej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.