sobota, 1 października 2022

Parada w Królewskiej Akademii Wojskowej, Representationsmiddag, monety z wizerunkiem króla Charlesa + więcej

Luksemburg

29 września wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa pojawili się na otwarciu konferencji klimatycznej "Klima Bündnis" w Hesperange.
1 października wielka księżna uczestniczyła w obchodach 40. rocznicy powstania organizacji Handicap International (HI) oraz 25. rocznicy podpisania traktatu ottawskiego o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych. Wielka księżna podpisała apel organizacji "Pyramide solidaire 2022", który ma na celu ochronę osób cywilnych w trakcie bombardowań obszarów zaludnionych.


Wielka Brytania

Opublikowano akt zgonu królowej Elizabeth II. Z podanych tam informacji wynika, że królowa zmarła 8 września o godzinie 15.10 czasu londyńskiego, a w ostatnich chwilach czuwała przy niej księżniczka Anne. Jako powód śmierci wpisano "podeszły wiek".
Potwierdza to wcześniejsze doniesienia, zgodnie z którymi książę William, książę Edward, książę Andrew i hrabina Sophie nie zdążyli się z nią pożegnać i udając się na zamek Balmoral tamtego popołudnia już wiedzieli o jej odejściu, choć nie nosili jeszcze żałoby.


29 września księżna Walii udzieliła audiencji załodze HMS GLASGOW na zamku Windsor - statku Królewskiej Marynarki Wojennej, który jest obecnie budowany w Szkocji. Księżna została jego sponsorem (to analogiczna rola do funkcji ojca/matki chrzestnej statku pasażerskiego, jednak sprawowana wyłącznie w odniesieniu do okrętów wojskowych).

Finalnie Królewska Mennica opublikowała wygląd nowych monet z podobizną króla Charlesa III. Zgodnie z tradycją (którą jak do tej pory złamał jedynie król Edward VIII), głowa króla jest zwrócona w lewo, czyli w przeciwną stronę niż była zwrócona królowa Elizabeth na swoich monetach. Do obiegu monety z wizerunkiem nowego monarchy wejdą w grudniu, stopniowo zastępując dotychczasowe.
Pracownicy odpowiadający za królewską korespondencję mają ręce pełne roboty - jak oszacowano, do tej pory do Pałacu Buckingham napłynęło ponad 50 000 listów i wiadomości z kondolencjami do króla i reszty rodziny królewskiej, z czego 6500 dzień po pogrzebie. Dla porównania, przedtem Pałac Buckingham otrzymywał około 1000 listów tygodniowo.


Pojawiło się nowe zdjęcie Zary i Mike'a Tindall z dziećmi.


Belgia

28 września król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili nową siedzibę banku BNP Paribas w Brukseli.

29 września królowa Mathilde jako patronka Breast International Group (BIG) wzięła udział w sympozjum zorganizowanym przez organizację na temat raka piersi.

30 września książę Gabriel oficjalnie rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli, po zakończeniu 5-tygodniowego szkolenia inicjacyjnego. Podobnie jak inni pierwszoroczniacy, otrzymał z rąk ojca, króla Philippe'a - naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych - niebieski beret w czasie uroczystej parady na zakończenie szkolenia. Obecne były także dumne mama, królowa Mathilde, i starsza siostra, księżniczka Elisabeth, która również uczyła się w Królewskiej Akademii Wojskowej.
Książę Gabriel będzie brał udział w kursie wojskowym i kursie nauk społecznych w języku niderlandzkim.
Z tej okazji opublikowano jego nowe zdjęcia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHiszpania

Tymczasem w Hiszpanii, zgodnie z doniesieniami, do podobnego pobytu w wojsku przygotowuje się księżniczka Leonor. Jak donoszą media, po ukończeniu UWS Atlantic College w przyszłym roku księżniczka ma zamiar przejść szkolenie we wszystkich trzech jednostkach wojskowych w Hiszpanii - armii, marynarce wojennej i siłach powietrznych - a dopiero później pójdzie na studia.28 września królowa Letizia przewodniczyła spotkaniu roboczemu fundacji FundéuRAE, której jest honorową przewodniczącą.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

28 września królowa Margrethe wzięła udział w "Wieczorku naukowym" zorganizowanym w Muzeum Narodowym w Kopenhadze.

Księżna Marie wysłała wiadomość wideo do uczniów duńskich szkół z okazji Narodowego Dnia Walki z Marnowaniem Żywności organizowanego w Danii przez Ministerstwo Żywności. Księżna od lat lat jest zaangażowana w walkę z marnotrawstwem żywności.
Zdjęcie księżnej w jej kuchni w Paryżu wykonała księżniczka Athena.

30 września księżna Mary otworzyła międzynarodową konferencję młodzieżową, zatytułowaną "Re-imagine Youth Mental Health".

Nawiązując jeszcze do poprzedniego postu, zgodnie z przeprowadzonym przez BT sondażem, 55% Duńczyków popiera decyzję królowej o odebraniu tytułów książęcych dzieciom księcia Joachima, 33% jest przeciwna, a 12% nie ma na ten temat zdania.


Niderlandy

28 września królowa Maxima udała się do Brukseli, gdzie spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, z którą rozmawiała o znaczeniu dostępu do cyfrowych usług finansowych oraz bezpiecznego korzystania z nich.Monako

28 września książę Albert, księżna Charlene, księżniczka Caroline, księżniczka Stephanie, Louis i Marie Ducruet oraz Camille Gottlieb wzięli udział w odsłonięciu logo przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy narodzin księcia Rainiera III.


29 września książę Albert i księżna Charlene przyjęli w Pałacu Wielkoksiążęcym nową Ambasador USA.Szwecja

29 września król Carl Gustaf, Następczyni Tronu, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia byli obecni na bankiecie, tzw. Representationsmiddag, w Pałacu Królewskim. Bankiet jest wydawany zazwyczaj dwa razy w roku dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, parlamentarzystów, członków rządu i przedstawicieli świata nauki, sportu, biznesu czy kultury. Zabrakło jedynie królowej Silvii, która odwołała swoją obecność z uwagi na przeziębienie.


30 września księżniczka Victoria odwiedziła miasto Kalmar, po którym została oprowadzona przez przewodnika, a następnie udała się do Muzeum Okręgu Kalmar i wzięła udział w obchodach 50-lecia Mostu Olandzkiego. Most w chwili inauguracji przez ówczesnego księcia Carla Gustawa (obecnie króla) był najdłuższym mostem w Europie.

1 października tradycyjnie wydano nowe zdjęcie Victorii z różową wstążką będącą symbolem walki z rakiem piersi. Księżniczka już od wielu lat jest patronką prowadzonej przez Cancer Foundation w październiku kampanii. Jednocześnie opublikowano jej nowe zdjęcia z wizyty złożonej w siedzibie fundacji 14 września.


Jordania

Królowa Rania odwiedziła Tafila’s Skills’ Development Center, które prowadzi programy szkoleniowe dla młodzieży w muhafazie Tafila.


1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.