sobota, 14 marca 2020

Imieniny księżniczki Victorii, pandemia koronawirusa, królowa Elżbieta odznaczona medalem + więcej


Niderlandy

Trzeciego i ostatniego dnia wizyty państwowej w Indonezji król Willem-Alexander i królowa Maxima udali się na Sumatrę (wizyta początkowo była planowana na piątek, 13 marca, czwartego dnia podróży, ale została przesunięta o jeden dzień, o czym więcej pisałam Wam w poprzednim poście TUTAJ).

© Patrick van KatwijkTutaj odwiedzili najpierw jezioro Toba, największe jezioro wulkaniczne na świecie i zarazem największe w Archipelagu Malajskim, skupiając się na kwestii zrównoważonej turystyki, a następnie pobliską wioskę Bataków, Siambat Dalam, gdzie otrzymali tradycyjny szal Ulos, który zgodnie ze starodawnymi opowieściami Bataków jest jednym z trzech źródeł ciepła dla człowieka, obok słońca i ognia. Później para królewska odwiedziła DEL Institute for Technology zaangażowany w poprawę jakości wody w jeziorze Toba. Ostatnim punktem programu był popołudniowy rejs na położoną na środku jeziora wyspę Samosir, gdzie zostali oprowadzeni po wiosce ekologicznej Silima Lombu Eco Village.

© RVD

© RVD

© RVD

© RVD

© RVD

© RVD

newmyroyals.com

newmyroyals.com

© ANP


Rumunia / Polska

7 marca księżniczka Sofia wzięła udział w aukcji charytatywnej "Ambasadorowie Wałbrzycha" na zamku Książ w Wałbrzychu. Celem corocznego wydarzania była promocja Wałbrzycha i nagradzanie reprezentatywnych osobistości miasta. Środki zebrane podczas aukcji zostaną przekazane na programy dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji w Polsce. Księżniczka Sofia przekazała na aukcję portret króla Ferdinanda i królowej Marii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro


Japonia

Jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego, w najbliższym czasie rozpocznie się maraton przeprowadzek. Już w czwartek, 19 marca, Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko wyprowadzą się ze swojej dotychczasowej rezydencji na terenie kompleksu Pałacu Imperialnego w Tokio, co jest pierwszym krokiem w kierunku planowanej zamiany rezydencji między obecną a emerytowaną Parą Cesarską. Emerytowana Para Cesarska ma udać się na kilka dni do Hayama Imperial Villa w prefekturze Kanagawa, a następnie na imperialną farmę w prefekturze Tochigi, w czasie gdy ich rzeczy będą przenoszone do tymczasowej rezydencji Takanawa Imperial Residence, zajmowanej niegdyś przez księcia i księżną Takamatsu, w której właśnie zakończył się remont. Do przestronnej rezydencji o powierzchni 1 592 metrów kwadratowych mają się wprowadzić 31 marca. W tym czasie ruszy wreszcie remont ich dotychczasowej rezydencji na terenie Pałacu Imperialnego, aby przygotować ją dla Cesarza Naruhito i jego rodziny. Zgodnie z planami, w budynku mają zostać zamontowane m.in. windy. Docelowo Emerytowana Para Cesarska ma zamieszkać w Akasaka Imperial Residence na terenie kompleksu Akasaka, zajmowanej obecnie przez Cesarza Naruhito, Cesarzową Masako i ich córkę księżniczkę Aiko.


Wielka Brytania

9 marca przed nabożeństwem z okazji Commonwealth Day Meghan jako patronka ACU spotkała się w Pałacu Buckingham z młodymi stypendystami z krajów Wspólnoty Narodów.

dailymail.co.uk11 marca królowa Elżbieta otrzymała medal za zasługi Orderu św. Jana przyznawany za "wyróżniającą się i długą służbę w Zakonie św. Jana Jerozolimskiego zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach Wspólnoty Narodów" podczas spotkania w Pałacu Buckingham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Tego samego dnia stała się 4. najdłużej panującym monarchą w historii świata, wyprzedzając żyjącego w VII wieku K’inich Janaab’ Pakala, władcę miasta-państwa Majów. Dłużej od niej panowali już tylko książę Liechtensteinu Johann II (70 lat i 91 dni), zmarły w 2016 król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (70 lat i 126 dni) oraz król Ludwik XIV (72 lata i 110 dni).Książę Walii przewodniczył Inwestyturze 12 marca.


Wieczorem uczestniczył w charytatywnej kolacji wydanej przez burmistrza Londynu w ramach pomocy Australijczykom próbującym podnieść się po niedawnych pożarach niszczących dziką przyrodę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Książę Cambridge objął patronatem organizację London's Air Ambulance.


12 marca na trzecim dniu Festiwalu Cheltenham pojawili się Zara i Mike Tindall.

Embed from Getty Images

Na czwartym i ostatnim dniu Festiwalu Cheltenham pojawili się księżniczka Anne z mężem, Zara i Mike Tindall oraz Peter Phillips i Autumn Kelly.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Z powodu pandemii koronawirusa norweska rodzina królewska odwołała wszystkie swoje oficjalne zobowiązania aż do Wielkanocy, w ślad za nimi poszły także belgijska, duńska i niderlandzka rodzina królewska (odwołano także wszystkie obchody 80. urodzin królowej Małgorzaty zaplanowane na kwiecień). Król Harald i królowa Sonja zdecydowali się poddać 14-dniowej kwarantannie (mimo że na ten moment nie wykazują żadnych objawów choroby), a Mary i Frederik z dziećmi skrócili swój pobyt w Szwajcarii i wrócili do Kopenhagi. W Wielkiej Brytanii przesunięto podróż księcia Walii i księżnej Kornwalii do Bośni i Hercegowiny, na Cypr i do Jordanii, która miała się rozpocząć w przyszłym tygodniu, a także London Marathon zaplanowany na 26 marca. Odwołano również przyszłotygodniowe wyjścia królowej Elżbiety.
W Hiszpanii król Felipe i królowa Letizia zostali poddani testom na obecność koronawirusa po tym, jak u hiszpańskiej minister, z którą spotkała się Letizia, zdiagnozowano koronawirusa. Oba testy dały wynik negatywny.

Belgia

12 marca król Philippe i królowa Mathilde zaprosili do Pałacu Królewskiego 30 nowo wyszkolonych dyplomatów, którzy w najbliższych miesiącach wyjadą do zagranicznych placówek dyplomatycznych.

newmyroyals.com

Tego samego dnia wydali lunch dla grupy kobiet z dziedzin nauki, sztuki czy mediów z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

newmyroyals.com


Szwecja

11 marca księżniczka Victoria spotkała się z dyrektorem i współzałożycielem Stockholm Resilience Centre, międzynarodowego centrum badań nad odpornością i zrównoważonym rozwojem.

newmyroyals.com

12 marca przypadały imieniny księżniczki Victorii, w tym roku jednak publiczne obchody zostały odwołane z uwagi na pandemię koronawirusa. Następczyni Tronu z mężem spotkała się jedynie z przedstawicielami sił zbrojnych.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com


12 komentarzy:

 1. O dużo się działo:
  Niderlandy: Maxima i Willem są najlepsi :) Uśmiechnięci, radośni, z dala od europejskiego smutku;
  UK: filmik ze spotkania Meghan w Pałacu Buckingham jest dziwaczny - nie rozumiem, po co zamiast normalnego nagrania z dźwiękiem pozwalającym usłyszeć fragmenty rozmów jako podkład dano zupełnie niedopasowaną piosenkę (jak z wakacji na Karaibach), a same fragmenty ze spotkania zmontowano. Co to za dziwny twór?
  Swoją drogą komentarze wiele mówią o tym, jak ludzie obecnie postrzegają Harry'ego i jego żonę.
  UK i Belgia: Matylda i Elżbieta mają ciekawe sukienki - oryginalne kolory na plus.
  UK: królowa ze swoim stażem idzie na rekord. Tak trzymać! :)
  Rumunia/Polska: Co za zrządzenie losu, że na aukcję w Książu przekazano portret Ferdynanda i Marii - 90 lat temu para królewska Rumunii o mało co nie została teściami (co prawda król pośmiertnie) drugiego syna słynnego właściciela tego pałacu. Szczęśliwie z zaręczyn nic nie wyszło (dla niezorientowanych: narzeczony był takim samym nieporozumieniem, jak Jonas Bergström, a nawet gorszym...). Pozostał tylko skandal i pamięć o wielkiej przyjaźni urodzonej w Wielkiej Brytanii królowej Rumunii Marii i jej rodaczce, księżnej Daisy.
  Norwegia: Ciekawe, że Harald i Sonja poddali się kwarantannie mimo braku jakichkolwiek wskazań. Tak bardzo się boją? A może to kwestia bardzo delikatnego stanu zdrowia króla, który ostatnio był w szpitalu?
  Hiszpania: wielkie szczęście, że Felipe i Letizia okazali się zdrowi (choć na pewno chwile strachu przeżyli).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do króla Haralda i krolowej Sonji: Choroba może nie okazywać objawów nawet do 11-12 dni. Poza tym lepiej odciąć się od rodziny i nie narażać na zarazenie (pamiętajmy o ciężkiej chorobie płuc ich synowej). Kwarantanna w tym wypadku jest zrozumiała. Niech siedzą na tylkach w pałacu i nie zarazaja. Daja dobry przyklad dla innych.

   Usuń
  2. Zarazić nie zarażą, jeśli sami nie chorują i jeśli sami nie są nosicielami. Myślę, że bardziej chodzi tu o uchronienie się przez wirusem ze względu na słaby stan zdrowia króla. No i choroba Mette Marit też jest pewnie decydująca.

   Usuń
  3. Nie jest nigdzie podane, że poddali się testom, więc nie wiem skąd wniosek, że są zdrowi. Można zarażać bez objawów.

   Usuń
  4. Przecież ktoś napisał "nie zarażą JEŚLI nie są chorzy", a nie "nie zarażą bo są zdrowi".

   Usuń
 2. Czy istnieje jeszcze jakiś order, który nie został przyznany królowej Elżbiecie? Życzę jej z całego serca, żeby pobiła wszystkie rekordy i ustanowiła swój własny. Ta sukienka fuksjowo -czerwona jest dla niej bardzo twarzowa i przy tym bardzo modna.
  Ciekawe, czy w ogóle w następnych dniach będzie okazja do komentowania czegoś, gdy większość rodzin odwołała swoje wyjścia. Taka sytuacja jak z Letizią na pewno była dla wszystkich poważnym ostrzeżeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może autorki w końcu trochę odpoczną, bo tworzenie takich postów o wyjściach jest strasznie czasochłonne. A może pojawią się jakieś posty tematyczne, na dokończenie których nigdy nie było czasu?

   Usuń
  2. Czytasz mi w myślach, drogi Anonimie :)

   Usuń
 3. Willem i Maxima są świetną parą. Muszę sobie koniecznie zamówić książkę o królowej "Maxima una histoira real". Bardzo pozytywna para i oby byli ze sobą do samego końca.
  Bardzo dobra decyzja ze strony Haralda i Sonii. Król bardzo często ostatnio choruje, może poważniej niż nam się wydaje i środek zapobiegawczy w takiej sytuacji w postaci kwarantanny to najlepsze, co mogli zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sukienka królowej Elżbiety II jest obłędna, to połączenie fuksji i czerwieni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się podoba! Jest zupełnie inna niż większość sukienek królowej.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.