sobota, 28 marca 2020

Ostatnie nowości


Bhutan

Na początek pytanie, które zapewne część z Was sobie zadaje - kiedy zostaną opublikowane pierwsze zdjęcia drugiego synka króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy? Niestety, nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale pisząc post o jego narodzinach miałam nadzieję, że poczekamy na nie najdłużej tydzień. Nie wzięłam jednak pod uwagę, że król Jigme Khesa około 11 marca udał się w podróż na południe kraju, do miast Samtse i Phuentsholing tuż przy granicy z Indiami, aby przyjrzeć się pracom nad Gyalsung Training Centre, o których poinformował w czasie Święta Narodowego w ubiegłym roku, oraz nadzorować ostatnie przygotowania do walki z koronawirusem. Jak się ostatnio okazało, nie wrócił jeszcze do Thimphu. 25 marca sprawdzał, jak przebiega transport niezbędnych towarów z Indii po tym, jak w poniedziałek zamknięto granice kraju. Nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze podróż, a co za tym idzie - kiedy będą mogły zostać opublikowane pierwsze zdjęcia małego księcia.

© HM King Jigme Khesar© HM King Jigme Khesar

© HM King Jigme Khesar


Niderlandy

23 marca król Willem-Alexander mianował nowego ministra zdrowia po tym, jak poprzedni minister zdrowia zasłabł w czasie konferencji prasowej.

© Rotapool / Mischa Schoemaker

W tym tygodniu król złożył szereg wizyt, aby dowiedzieć się więcej o podejmowanych działaniach walki z koronawirusem - 24 marca odwiedził GGD Hart voor Braban w Tilburgu...

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk

...26 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych...

© Rotapool / Remko de Waal

© Rotapool / Remko de Waal

...a 27 marca szpital Isala w Zwolle.

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk

Tymczasem królowa Maxima 27 marca odwiedziła szkółkę roślin, w której rozmawiała z pracownikami o negatywnych konsekwencjach pandemii koronawirusa dla niderlandzkich hodowców.

© Rotapool / Mischa Schoemaker

© Rotapool / Mischa Schoemaker

© Rotapool / Mischa Schoemaker


Wielka Brytania

Hrabina Wessex nakręciła filmik ze słowami wsparcia dla rodziców i opiekunów, w którym zachęciła ich do korzystania z zasobów cyfrowych do nauki dzieci z domu.Clarence House wydało ważny komunikat dotyczący korespondencji, w którym poinformowało, że z powodu wprowadzonych ograniczeń ich zdolność do odpowiadania na nadsyłane listy czy kartki została w dużej mierze ograniczona. W rezultacie proszą, by przed wysłaniem listów rozważyć, czy jest to konieczne, czy też może poczekać, aż sytuacja się uspokoi.

Twitter

25 marca u księcia Walii zdiagnozowano koronawirusa. Jak poinformowano, książę wykazuje łagodne objawy. Przebadano również księżną Kornwalii, ale u niej test dał wynik negatywny. Oboje poddali się kwarantannie w szkockim Birkhall. Królowa po raz ostatni widziała się z synem 12 marca i cieszy się dobrym zdrowiem. Książę, mimo diagnozy, kontynuuje swoją pracę zdalnie. Podziękowano za wszystkie słowa wsparcia, które książę otrzymał.
25 marca królowa Elżbieta udzieliła cotygodniowej audiencji Premierowi, tym razem telefonicznie z zamku w Windsorze.


3 kwietnia do kin trafi film produkcji Disneya "Elephant", w którym narratorem została Meghan. Ponoć zysk z tego przedsięwzięcia przekazała na cele charytatywne.Dzisiaj dziennikarze dotarli do informacji, że Harry i Meghan z Archie'm wyprowadzili się z Kanady do Los Angeles, gdzie mieszka już mama Meghan, a sama Meghan tutaj dorastała.Rodzina królewska - książę Walii i księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge z dziećmi oraz hrabia i hrabina Wessex z dziećmi - włączyli się do akcji #clapforourcarers dziękując wszystkim walczącym z koronawirusem.
Wirtembergia

24 marca księżna Wirtembergii skończyła 80 lat. Z powodu globalnej pandemii nie zorganizowała żadnych większych uroczystości, dzień spędzała prywatnie z mężem na zamku Altshausen.Parma

W czwartek dotarły do nas smutne wiadomości - 26 marca z powodu koronawirusa zmarła księżniczka Marie-Thérèse z Bourbon-Parmy. Jest tym samym pierwszą ofiarą śmiertelną wirusa pochodzącą z rodziny królewskiej. Miała 86 lat. O śmierci poinformował jej młodszy brat, książę Sixtus Henri. Księżniczka urodziła się w lipcu 1933 jako trzecie dziecko i druga córka księcia Parmy Xaviera i jego żony Madeleine. Nigdy nie wyszła za mąż i nie doczekała się dzieci, ale utrzymywała bliskie relacje z księciem Carlosem Hugo, księżniczką Irene i ich dziećmi.

noblesseetroyautes.com

Z bratankiem, księciem Parmy Carlosem i jego żoną © Miquel Benitez/GC Images


Austria

Ale mamy też dobrą wiadomość. Arcyksiążę Karl, pierwszy członek rodziny królewskiej, u którego zdiagnozowano koronawirusa, wyzdrowiał.


Szwecja

23 marca księżniczka Victoria i książę Daniel ze swojego biura w Pałacu Haga skontaktowali się z różnymi organizacjami i firmami dotkniętymi przez kryzys związany z pandemią.

© Victor Ericsson / Kungl. Hovstaterna

© Victor Ericsson / Kungl. Hovstaterna

25 marca para książęca odwiedziła KTH Royal Institute of Technology oraz Regionalne Specjalne Centrum Zdrowia (RSSL).

© Pontus Lundahl/TT

© Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna

© Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna

newmyroyals.com


26 marca oboje udali się do powstającego szpitala polowego w Sztokholmie, który ma zostać otwarty w poniedziałek.

© Pelle T Nilsson/SPA

© Pelle T Nilsson/SPA

newmyroyals.com

Para królewska kontynuuje swoją pracę zdalnie z zamku Stenhammar w Södermanland, gdzie przebywają już od pewnego czasu.

© Kungl. Hovstaterna

Także książę Carl Philip i księżna Sofia pracują zdalnie z domu.


27 marca para książęca odwiedziła sklep spożywczy Ica Kvantum w Värtahamnen.Serbia

Danica i Philip opublikowali zdjęcie ze Stefanem z kwarantanny, której poddali się w swoim domu w Londynie, zachęcając do zrobienia tego samego.


Dania

23 marca książę Joachim i księżna Marie z dziećmi wrócili do Kopenhagi z Paryża po tym, jak książę Henrik zachorował i miał problemy z oddychaniem. Para książęca uznała, że najlepiej będzie wrócić do kopenhaskiego szpitala, gdzie książę był już leczony. Tutaj przeprowadzono testy na obecność koronawirusa, na szczęście dały one wynik negatywny. Zdiagnozowano u niego astmatyczne zapalenie oskrzeli. Rodzina aktualnie przebywa na 14-dniowej kwarantannie w Pałacu Amalienborg, zgodnie z zaleceniami rządu. Dzieci uczą się zdalnie z domu, a książę Joachim kontynuuje swoje szkolenie na uczelni École Militaire na odległość.Royal Run został przełożony na 6 września.


Belgia

Królowa Mathilde w nagranym wideo zachęcała młodzież do czytania książek w czasie izolacji wymuszonej pandemią. W nagraniu królowa odczytała fragment książki "Jusqu’ici tout va bien" autorstwa Marie Colot, która zdobyła niedawno nagrodę Victor Prize w kategorii książek dla dzieci.

© Belgian Royal Palace
Tymczasem król Philippe rozmawiał ostatnio przez Skype'a z pracownikami Rega Institute for Medical Research, pionierskiego instytutu w walce z chorobami zakaźnymi.Japonia

25 marca Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko przybyli na cesarską farmę w prefekturze Tochigi. Do Tokio mają wrócić 31 marca i wtedy też mają wprowadzić się do swojej nowej rezydencji Takanawa.Hiszpania

Król Felipe i królowa Letizia, wzorem innych rodzin królewskich, starają się wypełniać swoje obowiązki zdalnie. 25 marca król spotkał się z ministrem transportu, a następnie wziął udział w wideokonferencji z przedstawicielami Mercamadrid S.A., największego dostawcy produktów żywnościowych w Hiszpanii.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

26 marca król odwiedził szpital ratunkowy IFEMA, spotkał się z ministrem spraw wewnętrznych i uczestniczył w wideokonferencji z przedstawicielem sektoru rybołówstwa. Później dołączyła do niego królowa Letizia i razem wzięli udział w kolejnej wideokonferencji z przedstawicielem Mercadona, jednej z największych w Hiszpanii sieci supermarketów.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey


27 marca para królewska uczestniczyła w wideokonferencji z przedstawicielami Hiszpańskiego Komitetu Osób Niepełnosprawnych CERMI oraz hiszpańskiego CARITAS-u.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

7 komentarzy:

 1. Powód pracy zdalnej - epidemia wirusa - jest oczywiście przykry, z drugiej jednak strony ta sytuacja daje nam możliwość wglądu w tę drugą, niewidoczną zwykle stronę pracy członków rodzin królewskich. To nie tylko pozwala nieco podejrzeć, jak wyglądają ich gabinety, ale przede wszystkim uświadamia, że ich obowiązki państwowe nie kończą się wyłącznie na wizytach w szkołach, szpitalach i fundacjach czy uczestnictwie w balach, galach i uroczystych kolacjach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, że royalsi chcą w ten sposób okazać wsparcie, ale lepiej, żeby teraz całkowicie powstrzymali się od wizyt. Tu nie chodzi tylko o to, że może być to dla nich niebezpieczne, ale też naraża osoby, które muszą im towarzyszyć- sekretarzy, ochroniarzy, szoferów itd.
  Urocze filmiki z Wielkiej Brytanii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że royalsi np. z Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu korzystają z usług sekretarzy, ochroniarzy i szoferów. To że nie odbywają publicznych spotkań, nie oznacza, że zrezygnowali z całej tej obstawy.

   Usuń
 3. Też uważam, że powinni ograniczyć teraz te wizyty. W ogóle zdziwiły mnie te wizyty Victorii i Daniela, przecież On jest po przeszczepie nerki. Wiem, że ma najlepszych lekarzy ale po co tak ryzykować .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostało się Victorii i Danielowi za wizyty, ale przecież nie oni jedyni pojawiają się publicznie. Z powyższego postu wynika, że na przykład król Willem-Alexander odbył cały "szereg" takich wizyt. Z kolei król Hiszpanii spotyka się z ministrami (i zapewne nie on jeden).

   Usuń
 4. Podoba mi się cenna inicjatywa królowej Mathilde :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie się podoba zaangażowanie Victorii i Daniela. Może ma silny organizm i nic mu nie będzie. Zresztą w większej mierze dotyczy to rakowców.
  Jak dla mnie z kolei skrajna głupota to powrót (tak późny oczywiście) Joachima z rodziną do Danii. Jego brat zrobił to dawno temu. Na szczęście młody nie ma koronawirusa, ale i tak mógł kogoś zarazić po drodze lub narazić na ewentualne zachorowanie. Wiadomo w ojczyźnie lepiej, ale skoro nie od dziś wiemy o pandemii to powinni wcześniej wrócić.
  Najlepsze wideo to, to klaszczących dzieciaków z Cambridge.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.