niedziela, 17 lutego 2019

Rodziny Królewskie i Polska: Japonia


Jesteśmy już na półmetku serii przygotowanej przez Justynę z bloga "Królewski Świat Justyny", na który Was serdecznie zapraszamy TUTAJ. Mamy nadzieję, że dzisiejszy post, podobnie jak wcześniejsze, przypadnie Wam do gustu i tak jak my znajdziecie w nim wiele informacji, o których wcześniej nie słyszeliście. Poprzednie posty z tej serii przeczytacie tutaj.

11 - 15 października 2015


Księżna Takamado Hisako złożyła pięciodniową wizytę w Polsce, a konkretnie w Warszawie i Krakowie. Księżna przybyła do Polski w związku z otwarciem wieczoru japońskiego w ramach 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.Pierwszego dnia księżna zwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina oraz wzięła udział w koncercie konkursy tegoż kompozytora i spotkała się japońskimi pianistami biorącymi w nim udział.Drugi dzień wizyty księżna rozpoczęła od spotkania z parą prezydencką.Następnie księżna udała się na Uniwersytet Warszawski, gdzie spotkała się ze studentami japonistyki. Hisako wyraziła nadzieję, że w roku obchodów nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, będzie mogła wziąć udział w obchodach, a te obchody przypadają właśnie na bieżący rok, więc może szykuje się kolejna królewska wizyta w Polsce?Wieczorem księżna udała się na japoński wieczór na Warszawskim Festiwalu Filmowym. W jego ramach Hisako obejrzała film „Podróż Chasuke” wyreżyserowany przez Sabu. Później odbyło się przyjęcie. Pokaz filmowy i przyjęcie odbyło się w Multikinie w Złotych Tarasach.


Trzeciego dnia wizyty księżna Hisako odwiedziła Łazienki Królewskie (artykuł na ten temat: tutaj).Później księżna spotkała się z japońskimi piłkarzami grającymi w polskich klubach (księżna jest patronką Japońskiego Związku Piłki Nożnej) oraz odwiedziła Instytut Głuchoniemych.


Wieczór Hisako spędziła już w Krakowie na przyjęciu u wojewody małopolskiego.Kolejnego dnia w Krakowie odwiedziła Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", które otwierała razem z mężem 20 lat wcześniej oraz sąsiednią Galerię Europa – Daleki Wschód, spotkała się z lektorami Szkoły Języka Japońskiego, została poczęstowana czarką zielonej herbaty oraz obejrzała kolekcję netsuke i inro (przykłady japońskiego rzemiosła).
26 lutego 2015W czasie wizyty w Japonii, prezydent Bronisław Komorowski i pierwsza dama, Anna Komorowska, spotkali się z cesarzem Akihito i cesarzową Michiko.

10 kwietnia 2009


Prezydent Lech Kaczyński przesłał gratulacje parze cesarskiej z okazji 50 rocznicy ich ślubu:

Wasza Cesarska Mość,

Z okazji 50. rocznicy ślubu Waszej Cesarskiej Mości, w imieniu narodu polskiego, najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz własnym, mam zaszczyt przesłać Waszej Cesarskiej Mości gratulacje oraz życzyć, aby kolejne tak piękne rocznice obchodzone były w szczęściu i zdrowiu zarówno Waszej Cesarskiej Mości jak i Małżonki.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż rola Japonii w polskiej polityce zagranicznej rośnie. Jestem bowiem przekonany, że takie uniwersalne wartości, jak demokracja czy poszanowanie praw człowieka, którym hołdują obydwa nasze kraje, stanowią trwałe spoiwo polsko-japońskich więzi, dlatego też mimo dużej odległości geograficznej Japonia pozostaje krajem niezwykle nam bliskim.

Proszę przyjąć, Wasza Cesarska Mość, zapewnienia o moim najwyższym poważaniu oraz życzenia zdrowia i pomyślności osobistej.

Lech Kaczyński

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


4 grudnia 2008


Prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama, Maria Kaczyńska, w towarzystwie księżnej Takamado obejrzeli szopkę świąteczną w polskiej ambasadzie. Prezydent miała spotkać się z cesarzem Akihito, jednak spotkanie odwołano z powodu złego samopoczucia cesarza.14 stycznia 2005


W czasie wizyty w Japonii, premier Marek Belka i jego żona, Krystyna, spotkali się z cesarzem Akihito i cesarzową Michiko.9 - 13 lipca 2002


Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko złożyli wizytę oficjalną w Polsce na zaproszenie prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta wizyta była częścią dłuższej podróży, w której para cesarska odwiedziła też Czechy, Austrię i Węgry.


Pierwsze zdjęcia z lotniska Okęcie w Warszawie. Parę powitali Japończycy mieszkający w Polsce.Powitanie w Pałacu Prezydenckim.Złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza.

Przyjęcie w Pałacu Prezydenckim na cześć pary cesarskiej.Drugi dzień wizyty rozpoczął się od śniadania w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, które wydał na cześć pary cesarskiej, premier Leszek Miller. Para cesarska przybyła na nie dorożką, a na samym śniadaniu mogli zobaczyć występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka".


Pod pomnikiem Fryderyka Chopina, cesarz Akihito i cesarzowa Michiko w towarzystwie Alberta Grudzińskiego (członka towarzystwa chopinowskiego) wysłuchali koncertu utworów kompozytora.
Następnie para cesarska zwiedziła Stare Miasto w Warszawie w towarzystwie prezydenta miasta, Wojciecha Kozaka. Para zwiedziła również Zamek Królewski w asyście prof. Andrzeja Rottermunda.


Później cesarz Akihito udał się do siedziby sejmu i senatu, gdzie spotkał się z marszałkiem sejmu, Markiem Borowskim.


Trzeciego dnia wizyty para cesarska udała się do Krakowa. Zwiedzili Wawel i Rynek Krakowski w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej.

Spotkali w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" reżysera Andrzeja Wajdę, który był jego założycielem, i jego żonę, scenografkę Krystynę Zachwatowicz.
Następnie Akihito i Michiko odwiedzili Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w prezencie otrzymali książki.Czwarty dzień wizyty w Polsce para cesarska spędziła w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą, gdzie odwiedzili Centrum Rehabilitacji. Tam zobaczyli pokaz szermierki na wózkach między zwycięzcą paraolimpiady, Robertem Wyśmierskim i Rafałem Tyburowski.

Później cesarz Akihito i cesarzowa Michiko odwiedzili Uniwersytet Warszawski, gdzie spotkali się z władzami uczelni i studentami japonistyki.


 


Para spotkała się również w Belwederze w Lechem i Danutą Wałęsami.1999


Premier Jerzy Buzek na spotkaniu z cesarzem Akihito


9 grudnia 1994


Prezydent Lech Wałęsa i pierwsza dama, Danuta Wałęsa, złożyli wizytę w Japonii. Zdjęcia pochodzą z ceremonii pożegnalnej.


 


30 listopada 1994


Książę i księżna Takamado wzięli udział w otwarciu krakowskiego Centrum Manggha. Para odwiedziła tez wtedy Piwnicę pod Baranami.
W Polsce wydano dwie książki księżnej Takamado Hisako: „Kasia i pożeracz złych snów" oraz „Wielka podróż Lulie".

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post ciekawe czy ktoś będzie reprezentował nasz kraj na inauguracji Naruhito?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na intronizacji całkiem możliwe, choć raczej nie Prezydent :) Na intronizacji Akihito w 1990 obecny był marszałek Sejmu

   Usuń
 2. Tak właśnie pomyślałam,że miło by było gdyby nasz kraj jako pierwszy po objęciu tronu odwiedził Naruhito.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe informacje, można się dowiedzieć o różnych wydarzeniach podczas goszczenia ważnych osobistości w naszym kraju

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite jak elegancja i klasa broni się sama, niezależnie od mijającego czasu. Michiko na każdym ze zdjęć wygląda wspaniale.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie japońskie wizyty w Polsce łączy oczywiście jedna rzecz- Chopin :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie wiedziałam, że tych wizyt było aż tyle:)
  Tak tylko chciałam dodać, że na Japońską Parę Cesarską zawsze patrzę z podziwem. Pomimo tylu przeciwnościom, które spotkali na swej drodze jako małżeństwo widać jak wielkim darzą się szacunkiem i przywiązaniem. Myślę ( to chyba nie jest zwykła japońską uprzejmość) , że przez życie idą razem wspierając się wzajemnie i rozumiejąc swe ograniczenia wynikające z odmiennego pochodzenia i wychowania.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.