środa, 16 maja 2018

Z królewskiego dziennika - "Wszystkich nas ogarnęła rozpacz"


Tak jak zapowiadałam już dobrych kilka miesięcy temu, równolegle z serią o królowej Oldze zajmiemy się i innymi historycznymi wydarzeniami. Pierwsze posty z nowego cyklu rozpoczynającego się dzisiaj, początkowo będą początkowo luźno powiązane z grecką monarchinią czy grecką rodziną królewską, docelowo mają jednak dotyczyć wszystkich rodzin królewskich. Mamy nadzieję, że się Wam spodobają.

archaeology.wiki


Trzecie dziecko i najstarsza córka króla Jerzego i królowej Olgi, księżniczka Alexandra, w czerwcu 1889 w wieku 19 lat wyszła za mąż za kuzyna matki, wielkiego księcia Pawła Aleksandrowicza, szóstego syna cara Aleksandra II, stając się wielką księżną Alexandrą Gieorgijewną. Już w 1890 na świat przyszło ich pierwsze dziecko, wielka księżna Maria Pawłowna. Małżeństwo należało do udanych, co z radością zauważyła królowa Olga, kiedy przyjechała zobaczyć swoją wnuczkę. "Są niesłychanie szczęśliwi i do szaleństwa kochają swojego słodkiego dzidziusia" - pisała grecka monarchini. Szczęście Alexandry i Pawła wzrosło jeszcze bardziej, gdy w następnym roku wielka księżna ponownie zaszła w ciążę. Wydawało się, że wszystko układa się pomyślnie. Niestety, wydarzyła się tragedia.

Cztery pokolenia: matka Olgi, wielka księżna Aleksandra Józefowna, królowa Olga, wielka księżna Aleksandra Gieorgijewna i mała Maria Pawłowna - gogmsite.net

We wrześniu 1891 wielki książę Paweł i wielka księżna Alexandra postanowili spędzić wakacje z bratem Pawła, Sergiuszem, i jego żoną Ellią w jego posiadłości Iljinskoje niedaleko Moskwy. Będąca wówczas w 7. miesiącu ciąży Aleksandra wskoczyła do zacumowanej łódki i się przewróciła.

Trzy pokolenia: królowa Olga z córką Aleksandrą i wnuczką Marią - pinterest

Nazajutrz zemdlała i zapadła w śpiączkę. Sześć dni później Aleksandra przedwcześnie wydała na świat syna Dymitra. Otrzymawszy od Elli wiadomość o niepokojącym stanie zdrowia córki, król Jerzy i królowa Olga natychmiast wyruszyli z Danii do Rosji, aby znaleźć się u jej boku. Kiedy tylko dotarli na miejsce, ukochana córka zmarła na ich oczach. Miała zaledwie dwadzieścia jeden lat.*
wikipedia.org

Śmierć Alexandry wstrząsnęła grecką oraz rosyjską rodziną królewską. 
To, co czuli wszyscy, ze łzami w oczach podsumował Aleksander III, wykrzykując: "Dlaczego zabiera się od nas takiego anioła, a nas, starych, zostawia?".*
Paweł i Aleksandra - tumblr

Wiadomość zasmuciła także najbliższą rodzinę zmarłej. Jak podsumował brat Alexandry, książę Nicholas, "wszystkich nas ogarnęła rozpacz, zwłaszcza ojca, który nigdy nie doszedł w pełni do siebie". Zrozpaczona matka, królowa Olga, tak opisywała swoje przeżycia w odpowiedzi na list z kondolencjami od księcia Walii Jerzego, późniejszego króla Wielkiej Brytanii: 
Wciąż nie jestem sobie w stanie uzmysłowić, że już nigdy na tym świecie nie zobaczę mojej córeczki!! To wszystko wydaje się jakimś koszmarnym snem, który nie może okazać się prawdą!!! Tak, zdołaliśmy przybyć na miejsce 48 godzin przed końcem i (...) była nieprzytomna i nas nie poznała, ale mimo to byłam pełna nadziei, nie byłam w stanie uwierzyć, że będę musiała się z nią rozstać - nie powiedziałam "stracić", bo przecież nie tracimy naszych zmarłych - oni po prostu odchodzą przodem, aby zaczekać na nas, aż przyjdzie ten piękny dzień, kiedy zobaczymy się z nimi ponownie (...).*


Źródło: Julia P. Gelardi, "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji", wikipedia.org
*Fragmenty książki J. P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji"

2 komentarze:

  1. Okropna tragedia,ale jak piękne są słowa Olgi w zakończeniu.Pomimo takiego dramatu zachowała wiarę, która dała jej nadzieję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielka tragedia :(
    A seria zapowiada sie wspaniale!

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.