sobota, 30 września 2017

"Byliśmy pewni, że spędzimy ze sobą resztę życia" - wywiad z księciem Filipem i Danicą Marinković


Październik tuż za progiem - to bardzo ciekawy miesiąc dla fanów rodzin królewskich i monarchii z całego świata, a w tym roku będzie na pewno będzie bardzo różnorodny. W przyszłą sobotę na ślubnym kobiercu stanie książę Filip z Serbii oraz Danica Marinković. Kilka dni temu opublikowano ekskluzywny wywiad z przyszłymi nowożeńcami, który właśnie macie przed sobą.

Don Weerasirie / ebritic.comKsiążę Filip Karadziordziewić, syn księcia Alexandra Karadziordziewicia i księżniczki Marii da Glorii Orleans Bragança, i przyszła księżna Danica, córka uznanego serbskiego artysty Cile Marinkovicia, udzielili ekskluzynwego wywiadu, przygotowując się do pierwszego królewskiego ślubu w Serbii od 1922 roku.

Jesteśmy silnym narodem, niewiele rzeczy jest w stanie oddalić nas od naszych marzeń.

Książę Filip i Danica są nie tylko serbskimi royalsami, ale również royalsami wychowanymi w diasporze. Ich doświadczenie jest jedną z rzeczy, z którymi wielu czytelników może się identyfikować. Jak wyjaśnia książę Filip, dodanie serbskiego dziedzictwa do edukacji i wczesnego życia na Zachodzie czyni "kulturowo bogatą" mieszankę. "Dopóki ciężko pracujemy, z naszą siłą możemy odnieść sukces wszędzie, gdzie tylko chcemy" - mówi.

Jego Królewska Wysokość Książę Filip, 35, urodził się w Fairfax w Virginii w USA i zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji do tronu. Swoją narzeczoną Danicę Marinković poznał na kolacji w Pałacu Królewskim. Ich zaręczyny ogłoszono w lipcu tego roku, a ślub odbędzie się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Belgradzie, Soborze św. Michała Archanioła w sobotę, 7 października 2017.

Opisują swoje kosmopolityczne wychowanie jako "bardzo dynamiczne". Książę Filip wspomina:

Mieszkałem w Londynie, a Danica w Paryżu. Od czasu do czasu jeździliśmy do Belgradu, aby zobaczyć naszą rodzinę i przyjaciół, budując cudowne wspomnienia.

Para wspomniała o ich romansie po tej pamiętnej kolacji w pałacu. W miarę jak rozmawiali, uświadamiali sobie, jak wiele mają ze sobą wspólnego. 

Oboje lubimy sztukę, literaturę, podróżowanie i przyrodę. To była wzajemna sympatia, którą niemal natychmiast poczuliśmy. Zaczęliśmy się widywać coraz częściej, co nas do siebie przybliżyło. Zostaliśmy parą i byliśmy pewni, że spędzimy resztę życia ze sobą. To było bardzo romantyczne, a nasze marzenie spełni się tej jesieni, kiedy pobierzemy się w Belgradzie.

Don Weerasirie / ebritic.com

Royalsi z pewnością są dobrze przygotowani do międzynarodowych obowiązków - mówią po angielsku, francusku czy hiszpańsku, jak również w języku serbskim. 

W jakim języku rozmawiacie ze sobą prywatnie?

"Spędziłam większą część mojego dzieciństwa i życia w Paryżu, a ponieważ kochamy francuską kulturę i język, często rozmawiamy po francusku, to bardzo romantyczne" - mówi Dana.

Książę Filip dodaje: "Spędziłem większość dzieciństwa w Hiszpanii, więc czasami rozmawiamy po hiszpańsku, to piękny język. Ale zazwyczaj rozmawiamy ze sobą po angielsku i serbsku, aby uhonorować kraje, z których pochodzimy i w których żyjemy."

Młoda para jest w gorączce przygotowań do ślubu z potężnym zespołem po ich stronie. Ogromne zainteresowanie mediów sprawi, że ślub będzie wyjątkowo medialnym wydarzeniem, a para z przyjemnością będzie dzielić ten wyjątkowy dzień z ukochanymi przyjaciółmi i rodziną, a cały naród, jak twierdzą, zasługuje na udział w pierwszym serbskim królewskim ślubie od 1922 roku. 

Spoglądając poza ślub, para planuje zachować wielowiekową tradycję rodziny Karadziordziewiciów. Oprócz swoich nowych obowiązków Danica będzie kontynuować swoją pracę ze sztuką, która jest jej pasją i zawodem. Książę Filip obecnie pracuje dla renomowanej globalnej firmie zajmującej się zarządzaniem aktywami w Londynie i przez pewien czas będą kontynuować życie w mieście. Oboje są pewni, że w przyszłości spełni się ich marzenie - powrócą do Serbii. 

Jak spędzacie czas w Londynie i Belgradzie?

"To świetne być młodą parą w dynamicznej metropolii jaką jest Londyn. Kochamy szczególnie chodzenie na musicale i do teatrów, wybór w Londynie jest świetny. Doceniamy także odkrywanie natury i prowadzenie zdrowego trybu życia. Kiedy jesteśmy w Belgardzie, wiodącym mieście pod względem dobrej zabawy, cieszymy się towarzystwem naszej bliskiej rodziny i przyjaciół, długie obiady i kolacje, rozmawiając i śmiejąc się, czując się jak w domu."

Danica, czy obawiałaś się w ogóle obowiązków związanych z byciem księżniczką?

"Jak każdy nowy okres w życiu, małżeństwo przynosi nowe role i obowiązki, które naturalnie wynikają ze związku z osobą, którą kochasz. Witam każdy nowy moment w moim życiu z radością, szacunkiem i podekscytowaniem. Dlatego jestem gotowa odpowiedzieć z dużą uwagą na wszystkie obowiązki, które mój tytuł przyniesie mi w przyszłości."

Don Weerasirie / ebritic.com

Czytałaś kiedyś bajki i wyobrażałaś sobie, że poślubisz księcia?

"Bajki są częścią naszego dzieciństwa i to świetny sposób na budowanie wyobraźni wśród najmłodszych. Poza tym, miałam okazję dorastać w artystycznej rodzinie, jako że mój ojciec, Cile Marinković, jest malarzem. Kiedy byłam dzieckiem, spędzałam mnóstwo czasu w jego pracowni, gdzie moja ciekawość i kreatywność rozkwitły."

Tworzył atmosferę, w której wspólnie tworzyliśmy sztukę, stworzył dla nas piękny mały wszechświat, wypełniony miłością i szczęściem, niekończącą się wyobraźnią i malował mnie w każdej możliwej postaci ze wszystkich moich ulubionych baśni, które kochałam. Tamte momenty były dla mnie naprawdę ważne, a teraz stają się rzeczywistością.

Artysta Cile Marinković w tym roku przekazał prace na aukcję charytatywną organizacji Lifeline Humanitarian Organisation w ramach pomocy niepełnosprawnym dzieciom.

Bycie dumnym z Serbii

Królewskie gołąbki mówią, że są dumni z Serbii i czują duże poczucie obowiązku, aby w pełni pomóc Serbom. Jednak żadne z nich nie zaniedbuje dziedzictwa niegdysiejszego Królestwa Jugosławii, którego pierwszym monarchą był pradziadek księcia, Król Alexander I:

To ważne, aby wiedzieć, że była Jugosławia była wielkim krajem, Belgrad był stolicą sześciu państw. Belgrad jest uważany za jedno z najważniejszych miast Wschodniej Europy, wytyczający granice Wschodu i Zachodu, Orientu i Okcydentu.

Książę zastanawia się nad znaczeniem brytyjskiej rodziny królewskiej dla Wielkiej Brytanii w jej globalnym znaczeniu; instytucji, w której jest na 103. miejscu w linii sukcesji. Rozszerza [swoje rozmyślania] na każdą z europejskich dynastii, co sprawia, że nasze własne dziedzictwo jest bardziej istotne:

Don Weerasirie / ebritic.com

"Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców było jednym z najważniejszych swoich czasów, a dziedzictwo, które niesiemy, ma decydujące znaczenie dla naszego narodu. Wszystkie zmiany, których doświadczaliśmy na przestrzeni lat, uczyniły Serbię tym, czym jest dzisiaj. Serbia ma szczęście, że posiada królewskie tło, które nadaje jej historyczny kontekst o wielkim znaczeniu; aspekt, który wiele innych państw chciałoby mieć. W ciągu ostatnich 20 lat ta wartość, znaczenie i szacunek powoli wracają. To jest droga, którą będziemy śledzić."

Książę opowiada się także za inicjatywami takimi jak Stowarzyszenie Królestwa Serbii (Udružanje Kraljevina Srbije), które aktywnie promowało restaurację monarchii w Serbii od swojego powstania w 2008. Widzi kolektywną i inspirującą rolę, jako że "wszyscy pracujemy razem dla postępu i dobrobytu naszego pięknego kraju. Serbia jest otwarta na różna narodowości, kultury, religie. Naród ma wiele wielkich umysłów; umysłów, które po zjednoczeniu mogą osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy, tak jak to zrobiliśmy w przeszłości i zrobimy ponownie w przyszłości."


Wywiad dla Britić. The British Serb Magazine przeprowadzony we wrześniu 2017. ebritic.com

8 komentarzy:

 1. Jaka wielka szkoda, że w Serbii nie przywrócono monarchii,bo mieliby energiczną,patrzącą w przyszłość,ale nie zapominającą o przeszłości parę książęcą. Może jednak ich ślub będzie impulsem do zmian...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dzisiaj bardziej prawdopodobne jest zniesienie monarchii w niektórych krajach niż jej przywrócenie tam, gdzie jej nie ma

   Usuń
 2. śietny post.Mam pytanie troche z innego zakresu jaki tytuł nosi teraz Tessa z luksemburga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio Tessy na swoim Instagramie poinformowała, że nadal ma tytuł "księżnej Luksemburga", co jest trochę dziwne, bo pałac informował, że po rozwodzie go straci.

   Usuń
 3. Filip i Danica są piękną parą. Już nie mogę się doczekać ich ślubu 😊 Danica ma bardzo interesujący pierścionek zaręczynowy- royalsi raczej rzadko wybierają zielone kamienie.
  P.S. Księżniczka Maria Theresia von Thurn und Taxis urodziła chyba z tydzień temu drugą córeczkę- Mayę. Tata dziewczynki opublikował z nią zdjęcie na Instagramie 😉: http://www.gala.de/royals/allgemein/maria-theresia-von-thurn-und-taxis---hugo-wilson--das-baby-ist-da-21447134.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak myślicie, jaka jest szansa dostania odpowiedzi, jeśli wyśle się kartę z życzeniami z okazji ich ślubu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładna z nich para. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli ich zobaczyć oraz Elię i Lekkę na uroczystościach w monarchiach, które wciąż są.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.