piątek, 1 września 2017

Weekend z... księżniczką Mako: dzień I. Kei Komuro księciem? - biografia Mako i jej wybranka


Kiedy w maju tego roku japońskie media podały informację o zaręczynach księżniczki Mako, najstarszej wnuczki Cesarza Akihito, wiadomość ta zelektryzowała cały świat i od tamtej chwili księżniczka stała się znana głównie dzięki swoim zaręczynom z "commonerem", mężczyzną z ludu, po poślubieniu którego straci swój tytuł i opuści rodzinę imperialną, by zacząć życie jako zwykła obywatelka Japonii. W dzisiejszym poście przybyliżymy Wam postać Mako oraz jej księcia.


express.co.uk


23 października 1991 w Szpitalu Agencji Dworu Imperialnego w Tokio na świat przyszła księżniczka Mako, pierwsze dziecko księcia Fumihito i księżnej Kiko oraz pierwsza wnuczka Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko. Edukację pobierała w szkołach Gakushūin. W sierpniu 2006 w ramach programu sponsorowanego przez szkołę, do której uczęszczała, przez dwa tygodnie mieszkała w Wiedniu. Zatrzymała się w domu Austriaka, który był kolegą z college'u Tatsuhiko Kawashimy, dziadka księżniczki ze strony matki. W czasie wizyty odwiedziła muzea, katedrę św. Szczepana i Pałac Schönbrunn. W 2010 przez miesiąc studiowała język angielski na  University College Dublin. Od września 2012 do maja 2013 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie w Edynburgu. 26 marca 2014 ukończyła International Christian University w Mitaka w prefekturze Tokio z tytułem licencjata w dziedzinie sztuki i dziedzictwa kulturowego. 17 września tego samego roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie przez rok studiowała muzeologię na uniwersytecie w Leicester, uzyskując stopień magistra w styczniu 2016, jednak jej pobyt na tym uniwersytecie podano do publicznej wiadomości dopiero pod koniec jej studiów, dlatego też przez rok mogła cieszyć się względną anonimowością.

Księżniczka z rodzicami, listopad 1994 - kyodonews.net

W dniu swoich 20. urodzin, 23 października 2011, została odznaczona Orderem Drogocennej Korony (znanego też pod nazwą Order Skarbu Korony), od tamtego czasu pełniąc oficjalne obowiązki jako "pełnoletnia" członkini rodziny cesarskiej. Warto dodać, że Order Skarbu Korony może też być przyznawany kobietom spoza Japonii, a wśród osób odznaczonych znajdziemy m.in.: królową Ranię, księżniczkę Annę i księżniczkę Małgorzatę, holenderskie królowe Julianę i Wilhelminę, księżniczkę Margriet, księżną Mette-Marit, królową Sirikit z Tajlandii, Infantki Elenę i Cristinę, królową Paolę, królową Sofię, a także byłą Pierwszą Damę Polski, Jolantę Kwaśniewską.

kyodonews.net

W lipcu 2011 księżniczka anonimowo pracowała jako wolontariuszka na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami, które nawiedziły w tamtym roku Japonię. Podobnie jak jej matka, księżna Kiko, interesuje się społecznością osób głuchych i zna japoński język migowy. Jest także Honorowym Patronem Japan Tennis Association, jako że interesuje się sportem i często pojawia się na meczach. Do tej pory odbyła trzy oficjalne podróże zagraniczne: do Salwadoru i Hondurasu w grudniu 2015, do Paragwaju we wrześniu 2016 oraz w czerwcu tego roku do Bhutanu.

gettyimages.com

Na temat jej wybranka wciąż wiadomo niewiele. Kei Komuro ma 25 lat i mieszka z mamą oraz dziadkiem w Jokohamie. W dzieciństwie stracił ojca. Księżniczkę Mako poznał przez wspólnego przyjaciela w 2012 na International Christian University w Tokio, gdzie razem studiowali - ponoć podczas spotkania na temat studiowania za granicą. W czasie studiów Kei pracował na pół etatu we francuskiej restauracji oraz tzw. 'cramp school' - wyspecjalizowanej w określonych celach szkole, najczęściej przygotowującej uczniów do zdania egzaminów wstępnych w szkołach wyższych bądź uniwersyteckich. Tam też nauczył się języka angielskiego.

gettyimages.com

"Traktował wszystkich jednakowo i był popularny wśród studentów" - powiedział dyrektor 'cramp school'. "Wysłuchiwał zmartwień uczniów i starał się z nimi wymyślić rozwiązania".

Obecnie Komuro pracuje w kancelarii adwokackiej w Tokio jako asystent prawników i studiuje prawo biznesowe w szkole wyższej uniwersytetu Hitotsubashi. Wcześniej był pracownikiem banku.

gettyimages.com

W 2010 został nawet... księciem. Przez rok promował turystykę w Fujisawie, jednym z portowych miast w Japonii w prefekturze Kanagawa jako "Książę Morza".

"Był żywym, towarzyskim i miłym chłopakiem" - zdradził Hiromi Arai, który także był zaangażowany jako ambasador towarzystwa turystycznego.

japantimes.co.jp

Jak czytamy na profilu opublikowanym wówczas przez towarzystwo, Komuro lubi grać na skrzypcach, gotować i jeździć na nartach, a jego marzeniem było angażowanie się w sprawy zagraniczne. 

"Był jak książę. Dużo czytał na temat Fujisawy, tak, aby móc promować miasto. Ponieważ biegle władał językiem angielskim, aktywnie rozmawiał z obcokrajowcami" - przyznała Rina Namikawa, która także promowała wówczas miasto jako "Królowa Morza".Źródło: japantimes.co.jp, scmp.com, cnn.com

3 komentarze:

  1. Księżniczka znalazła swojego księcia: )Mako zauroczyła mnie i nie chce mi się wierzyć,że tak po prostu po małżeństwie zniknie z rodziny cesarskiej. To okrutne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post dużo informacji Mako jak widać od zawsze była bardzo zaangażowana w sprawy społeczne mogłaby wiele zdziałać ale niestety straci tytuł to moim zdaniem niesprawiedliwe mam nadzieję że gdy jej wuj zostanie cesarzem spróbuję coś zmienić
    Ewa

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.