środa, 27 września 2017

Przyszła księżna promuje Serbię? + król Salman pozwolił kobietom na prowadzenie samochodu


W przyszłą sobotę czeka Nas prawdopodobnie ostatni w tym roku królewski ślub. 7 października w Soborze św. Michała Archanioła w Belgradzie przed ołtarzem stanie książę Filip, drugi syn księcia Alexandra, tytularnego Następcy Tronu Serbii i jego byłej żony, brazylijskiej księżniczki Marii, oraz Danica Marinković, córka słynnego malarza Cile Marinkovicia. Jak się okazuje, przyszła księżna jest dobrze przygotowana do swojej roli.

ebritic.com


Danica Marinković urodziła się w Belgradzie, ale oficjalnie jest obywatelką Francji. Przez wiele lat, jeszcze przed poznaniem księcia Filipa, zajmowała się promowaniem Serbii przez swoją sztukę i wystawy swojego ojca. Ostatnio Danica zajęła się koordynowaniem udziału Cile Marinkovicia w wystawie artystycznej połączonej z aukcją z okazji 25-lecia Academy of European Law (ERA). Francuski krytyk sztuki i kurator wystaw, Christian Norbergen, wybrał 31 artystów z różnych europejskich państw, z których Serbię reprezentuje właśnie Cile Marinković.

Instagram

Wszystkie dzieła zostaną sprzedane online lub na aukcji, a miłośnicy sztuki i potencjalni nabywcy będą mogli porównać prace artystów i poznać ich osobiście. Z okazji 25-lecia ERA oprócz wystawy zostanie zorganizowana seria wydarzeń, w tym kongres na temat europejskiej integracji.

Obraz Cile Marinkovicia - royalfamily.rog

Academy of European Law jest fundacją non-profit założoną w 1992 w Trewirze w Niemczech, której patronami jest większość państw członkowskich Unii Europejskiej. Przyczynia się do wzmocnienia integracji europejskiej oraz stanowi europejskie forum do debaty na temat polityki prawnej.

Obraz Cile Marinkovicia - royalfamily.rog

Jak informuje Dwór, Danica Marinković w swojej karierze artystycznej podejmuje wiele starań, aby promować kraj za granicą oraz tworzyć nowe kontakty i możliwości dla krajowych młodych artystów.

***** ***** ***** ***** ******

Wczoraj król Salman wydał królewski dekret pozwalający kobietom na prowadzenie samochodu. Do tej pory Arabia Saudyjska była ostatnim państwem na świecie, w którym było to zabronione. Zakaz był przedmiotem szeroko zakrojonych protestów nie tylko w kraju, ale także za granicą.  Zgodnie z wydanym dekretem w ciągu 30 dni ma powstać organ ministerialny, który będzie doradzał w tej sprawie i wdrażał nowe przepisy do czerwca 2018.

news.sky.com

Wiadomość spotkała się z ogromną radością nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy - jak donosi Sky - wyszli świętować na ulice. Na królewski dekret natychmiast zareagowały media na całym świecie, również w Polsce (artykuły na ten temat możecie przeczytać TUTAJ czy TUTAJ), a także Departament Stanu USA, który napisał, że jest to "wspaniały krok we właściwym kierunku". Korespondent Sky News Arabia Abderrahim El-Farsi powiedział, że jest to "punkt zwrotny w pozycji kobiet w Arabii Saudyjskiej, która jest przez wielu uważana za zamknięte i tradycjonalne społeczeństwo".

news.sky.com

Dekret króla, wydany zaledwie kilka dni po obchodach Święta Narodowego w Królestwie, to "wielki pierwszy krok", jak zauważyła znana działaczka na rzecz praw Saudyjek, Aziza Youssef, ale dodała, że wciąż jest dużo do zrobienia i nadal będzie dążyć do zwiększenia niezależności kobiet. Rzeczywiście, jest to duży krok w stronę poprawy losu kobiet w Arabii Saudyjskiej i miejmy nadzieję, że nie ostatni.


Źródło: royalfamily.org, tvn24.pl, news.sky.com

3 komentarze:

 1. Świetnie, że Danica angażuje się w promocję swej ojczyzny.
  Wspaniale, że w Arabii w końcu kobiety będą mogły prowadzić samochody, ale to dopiero początek wyboistej drogi zmian. Niektórzy na pewno znajdą sposób by uprzykrzyć życie kobietom-kierowcom w tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę,że dosłownie wyboistej .
  Pierwsze zdjęcie narzeczonych jest bardzo królewskie,eleganckie.
  Czekam na relację ze ślubu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre wieści z Arabii Saudyjskiej, chociaż pewnie nigdy nie będzie tam jak w Europie

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.