sobota, 23 września 2017

"Król bez kraju" - wywiad z królem Konstantinosem część 1


Dzisiaj mamy dla Was wywiad w formie artykułu z królem Konstantinosem przeprowadzonego przez Nicholasa Gage'a i Joan Paulson Gage dla Town & Country z sierpnia 2015. Artykuł był dość obszerny, dlatego też podzieliłyśmy go na kilka części - w sumie pojawi się około ośmiu postów. Mamy nadzieję, że okażą się dla Was ciekawe.

townandcountrymag.com


Dlaczego Król Grecji żyje tak jak my?

Dawno temu, w królestwie nad morzem przystojny 24-letni król poślubił 18-letnią piękną księżniczkę; naród się cieszył, a król i królowa żyli w złotym pałacu w stolicy w otoczeniu królewskich ogrodów.

1964 - Facebook

Królem w tej bajce był król Grecji Konstantinos II, a jego nastoletnią księżniczką Anne-Marie z Danii. Ale w 1967, trzy lata po ich ślubie, po zamachu stanu i nieudanej walce przeciwko niemu, młoda para i dwoje małych dzieci zostali wygnani z Grecji, ratując się ucieczką, która zmusiła rodzinę do ponad czterech dekad przymusowej emigracji. W 1974, kiedy Konstantinos żył w Anglii, jego poddani obalili monarchię i pozbawili rodzinę królewską pałaców, tytułów, własności czy paszportów.

Teraz, prawie 50 lat od kiedy opuścił Grecję, w momencie, gdy oczy całego świata zwrócone są na ten kraj z litością i smutkiem, gdy bogaci Grecy od dawna ukrywają swoje pieniądze w innych krajach, a młodzi rozpaczliwie szukają sposobów, by znaleźć pracę gdzie indziej; Konstantinos, który lata młodości ma już za sobą, zdecydował się na powrót do rodzinnego kraju, ciężko inwestując w nowy dom i żyjąc jak zwykły człowiek.

Twitter

To niezupełnie jest tak, że życie na wygnaniu nie sprawiało mu przyjemności. Konstantinos przez dziesięciolecia obracał się na szczycie międzynarodowego społeczeństwa, spotykając się z europejskimi royalsami (z których większość to jego krewni). W 1986 roku, aby uczcić 40. urodziny królowej Anne-Marie, Konstantinos zorganizował bal w Hotelu Claridge's w Londynie, na który przybyli królowa Elżbieta i książę Filip (kuzyn Konstantinosa) wraz z księciem Karolem, księżną Dianą, królem Hiszpanii Juanem Carlosem i jego żoną królową Sofią, królową Danii Małgorzatą i prawie wszystkimi innymi royalsami Europy. Tłum tańczył do muzyki orkiestry Lestera Lanina aż do świtu, kiedy zaserwowano śniadanie.

Kiedy Konstantinos skończył 60 lat w 2000 roku, książę Karol wydał uroczystą kolację w swoim wiejskim domu, Highgrove. Wtedy właśnie królowa Elżbieta i Camilla Parker Bowles ucięły sobie pierwszą prywatną pogawędkę w osobnym pokoju.

W związku z tym należy zadać pytanie: dlaczego w momencie najgorszej koniunktury gospodarczej jego kraju Konstantinos postanowił powrócić, jako zwykły obywatel, do życia w Grecji; kraju, który zabrał mu koronę i obywatelstwo?

zimbio.com

"To dla nas tajemnica" powiedział Dino Anagnostopoulos, długoletni przyjaciel króla, niegdyś jego szkolny kolega. "Nie rozumiem, jak mężczyzna, który zna wszystkich, którzy są kimś na tym świecie, zdecydowałby się powrócić do Grecji - zwłaszcza teraz, gdy kraj przechodzi przez tak trudny okres."

Pytanie "dlaczego?" stało się główną tajemnicą życia Konstantinosa. Osobiście wydaje się być przeciętnym facetem. Mówi biegle po angielsku z niewielkim brytyjskim akcentem, lubi słuchać i opowiadać dobre żarty, nawet ze swojego własnego doświadczenia. Pomimo jego rozmownej natury trudno jest jednak wskazać przyczynę decyzji 75-letniego byłego króla o powrocie do miejsca jego narodzin. Właściwie zajęło to trzy długie wywiady - dwa w Atenach, jeden w Londynie - zanim odniósł się do tematu.

imgrum.org

Każdy z pewnością zrozumiałby, gdyby nigdy nie chciał powrócić, biorąc pod uwagę traumatyczne wydarzenia młodzieńczych lat, począwszy od ucieczki jego rodziny z Grecji tuż przed inwazją Niemców, kiedy miał rok. Rodzina osiedliła się w Kairze, kiedy mały książę niemal zmarł po celowo błędnej diagnozie wydanej przez doktora, który był agentem komunistycznym (na szczęście drugi lekarz zdiagnozował ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i zalecił terminową operację). Rok po powrocie jego rodziny do Grecji, gdy miał sześć lat, został następcą tronu po tym, jak jego wuj, król George II, umarł bezpotomnie, a jego ojciec objął tron jako król Pavlos.

pinterest

Rodzice księcia stworzyli rygorystyczną szkołę Anavryta, aby się w niej uczył, i wybrali 14 chłopców na jego klasowych kolegów. Przez całe życie pozostali jego bliskimi przyjaciółmi. W czasie weekendów, z dala od spartańskiego szkolnego reżimu; zimnych pryszniców i biegów o 6 rano, książę mógł zapraszać kolegów do letniego pałacu Tatoi w północnych Atenach, gdzie jego rodzice urządzali wystawne bale, na których wysoko urodzone Greczynki marzyły o uchwyceniu spojrzenia przystojnego księcia. Jednak w wieku 19 lat, podczas państwowej wizyty do Danii, zakochał się w księżniczce Anne-Marie, najmłodszej córce króla Danii Frederika IX i siostrze obecnej królowej Małgorzaty II. Ona miała zaledwie 13 lat. Podczas drugiego spotkania w 1961, kiedy ona miała 15 lat, a on 21, oświadczył swoim rodzicom, że zamierza poślubić Anne-Marie. "Nie pytałem ani nie sugerowałem. Mówiłem o tym jak o fakcie dokonanym" - opowiadał.

Ciąg dalszy nastąpi


townandcountrymag.com, sierpień 2015

4 komentarze:

 1. Już się nie mogę doczekać wszystkich części i zdobycia wielu nowych informacji o greckiej rodzinie królewskiej.
  Chyba powinno być "najgorszej koniktury gospodarczej ".

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawy cykl. tym bardziej, że grecka rodzina królewska jest równie godna uwagi co obecnie panujące monarchie.
  Super robota :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bardzo mi się podobał ten tekst i chętnie przeczytam kolejne części

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.