poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Królewski ślub w Malezji


Dzisiaj w Johor Bahru w Malezji odbył się ślub 31-letniej księżniczki Tunku Aminah Maimunah Iskandariah binti Sultan Ibrahim Ismail, jedynej córki Sułtana Johoru Ibrahima Ismaila i jego żony, królowej Raji Zarith Sofiah, z 28-letnim Dennisem Muhammadem Abdullahem urodzonym w Amsterdamie. 

JOHOR Southern Tigers FacebookCeremonia ślubna rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.00 czasu lokalnego (w Warszawie była wtedy 4 rano) w Pałacu Istana Bukit Serene, oficjalnej rezydencji Sułtana Johoru. Dennis Muhammad Abdullah złożył najpierw przysięgę przed Datukiem Muhammadem Tahrirem Shamsudinem, "mufti", czyli muzułmańskim prawnikiem i teologiem, potwierdzając tym samym swoją wolę zawarcia małżeństwa z księżniczką. Następnie przeszedł do pokoju na pierwszym piętrze pałacu, w którym czekała już na niego Tunku Tun Aminah i założył jej obrączkę. Zgodnie z malajskim zwyczajem, dał jej również "mas kahwin" - posag w wysokości ok. 7,15 dolarów. Następnie para okazała swój szacunek rodzicom, a także ciotkom czy wujom zgromadzonym w głównym holu, całując ich dłonie. 

JOHOR Southern Tigers Facebook

Poranna ceremonia była całkowicie prywatna, zaproszono na nią jedynie najbliższą rodzinę i przyjaciół, ale na wieczór zaplanowano bardziej "publiczne" uroczystości. Oczekuje się, że przybędzie 1200 gości, a tłumy gapiów będą mogły oglądać wydarzenia na żywo na ekranach rozstawionych na głównym placu w Johor Bahru, Dataran Bandaraya, a także na budynku Rady Miasta. 

JOHOR Southern Tigers Facebook

Jeszcze przed ceremonią ślubną rodziny państwa młodych wymieniły się prezentami: rodzina królewska podarowała Dennisowi kopię Koranu, złoty pierścien oraz matę do modlitwy. Pan młody otrzymał także zestaw tradycyjnych malajskich koszul oraz spodnie z "sampin" - specjalną tkaniną / pasem, który mężczyźni noszą owinięty wokół talii; liście palmy betelowej (rośliny uprawianej w krajach tropikalnych), tort, tradycyjną maskę, arabsko-indyjską tradycyjną potrawę oraz potpourri.

Ezad Hafizee‏ Twitter

Wokół głównego wejścia do Pałacu Istana Bukit Serene zgromadzili się policjanci, którzy pilnowali porządku i kontrowali ruch na ulicach w czasie, gdy do pałacu przybywali goście. Samochód Sułtana Ibrahima Ismaila, ojca panny młodej - niebiesko-biały Rolls Royce - został zauważony wjeżdżając na teren pałac około godziny 8.45. Godzinę później na miejscu byli już bracia księżniczki. 

Ezad Hafizee‏ Twitter

Para poznała się w kawiarni w Malezji kilka lat temu, jeszcze w czasie, gdy Dennis pracował w Singapurze i ponoć od razu między nimi zaiskrzyło. Zaręczyli się w grudniu zeszłego roku. W jednym z ostatnich wywiadów przed ślubem księżniczka Tunku Tun Aminah wyznała, że pociągnęła ją "łagodna i życzliwa osobowość" Dennisa. "Bardzo mnie wspiera i dobrze mnie rozumie" - dodała. 

JOHOR Southern Tigers Facebook

"Tunku Tun Aminah jest dla mnie wyjątkowa" - powiedział z kolei Dennis. "Jest słodka, ale też rozsądna." Dodał też: "Jest blisko związana ze swoją rodziną, tak samo jak ja ze swoją rodziną w Holandii".

Para ma zamieszkać razem w nowym domu, który - jak przyznała w wywiadzie księżniczka - jest już gotowy, a ona nie może się doczekać, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. "To będzie pierwszy raz, kiedy mieszkam sama, z dala od moich rodziców i rodziny" - powiedziała. 

Handout/Royal Press Office/AFP

Księżniczka Tunku Aminah Maimunah Iskandariah binti Sultan Ibrahim Ismail , drugie z sześciorga dzieci i jedyna córka obecnego Sułtana Johoru Ibrahima Ismaila oraz jego żony Raji Zarith Sofiah (niegdyś księżniczki Peraku, innego stanu Malezji, podobnie jak Johor położonym na Półwyspie Malajskim) przyszła na świat 8 kwietnia 1986 w Johor Bahru, stolicy Johoru. W rodzinie znana jest jako "Tunku Inah". Naukę pobierała w Johor Bahru, a następnie studiowała w Salle College i Australian International School Singapore w Singapurze. 

Handout/Royal Press Office/AFP

Co ciekawe, księżniczka stworzyła własną linię kosmetyków do ciała pod nazwą "Luvins The Royal Art of Beauty", które są skierowane do każdej kobiety niezależnie od wieku. Producentem kosmetyków jest Mum Bio-Cos Manufacturing z siedzibą w Johor Bahru. Księżniczka planuje wkrótce otworzyć salon fryzjerski i spa Luvins oraz wprowadzić na rynek nowe produkty - szampony, perfumy czy kosmetyki do makijażu. 

Handout/Royal Press Office/AFP

Wybrankiem księżniczki jes Dennis Muhammad Abdullah, urodzony w Amsterdamie 1 maja 1989 jako Dennis Verbaas, drugie dziecko Martina i Henrietty Verbass. Dorastał i uczył się w Holandii, gdzie ukończył inżynierię mechaniczną na ROC Leiden w Lejdzie. Nie wiadomo, kiedy przeniósł się do Malezji. Początkowo, jako wielki fan piłki nożnej, pracował w Singapurze jako menedżer klubu piłkarskiego Tampines Rovers FC, ale obecnie zajmuje wysokie stanowisko w jednej z głównych firm deweloperskich w Johor Bahru i tam też mieszka. Jak przyznał w niedawnym wywiadzie, nie zamierza po ślubie zrezygnować z pracy.

JOHOR Southern Tigers Facebook

Ciekawostką jest fakt, że Dennis nie był muzułmaninem; na islam przeszedł dwa lata temu, podobno jeszcze zanim poznał księżniczkę Tunku Aminah, i od tamtego czasu uczy się czytania Koranu, pisma Jawi czy języka malajskiego, a ponadto zasad etykiety i protokołu.Źródło: asiaone.com, hangat. com, thecoverage.my, wikipedia.org, straitstimes.com, channelnewsasia.com

2 komentarze:

  1. Od razu przypomina mi się serial Wspaniałe Stulecie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogłabys cos wiecej o parze mlodej napisac, kim sa?
    :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.