wtorek, 15 sierpnia 2017

Zapraszamy, Wasza Cesarska Mość - czyli gdzie zamieszka Cesarz po abdykacji cz.2


Abdykacja w Japonii wciąż wbudza wiele emocji, w końcu Akihito ma być pierwszym cesarzem w historii Japonii po blisko 200 latach, który ustąpi. Data tego wydarzenia wciąż nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale już teraz, wszystko, co jest z tym związane, jest szeroko omawiane - nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale też w mediach na całym świecie. Spekuluje się nie tylko, kiedy nastąpi abdykacja, jakim cesarzem będzie Naruhito i czy zostaną wprowadzone zmiany w konstytucji, ale również, gdzie po abdykacji zamieszka emerytowany Cesarz. W tym marcowym poście już omawiałyśmy tę kwestię, teraz jednak pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.

gettyimages.com


Dwór imperialny nie ujawnia na razie żadnych szczegółów związanych z życiem obecnej Pary Cesarskiej po abdykacji, w tym także informacji, gdzie zamieszkają. Mimo że najbardziej prawdopodobnym miejscem wydaje się być rezydencja Akasaka, w której Michiko i Akihito mieszkali w latach 1960-1993, komu szkodzi zaprosić Cesarza i jego małżonkę do swojego miasta? Jak informują media, dwa japońskie miasta, Kioto, położone w zachodniej części wyspy Honsiu, i znajdujące się nieopodal Nara, zapraszają do siebie Parę Cesarską na emeryturę.

gettyimages.com

Na specjalnej konferencji prasowej burmistrz miasta Kioto poinformował, że złoży wniosek, aby miasto stało się rezydencją Cesarza i Cesarzowej, kiedy wycofają się z publicznych obowiązków, i wyraził nadzieję, że "pozostaną w Kioto tak długo, jak to możliwe".

Kioto już wcześniej przez niemal 1000 lat pełniło funkcję oficjalnej rezydencji cesarzy, z tego też powodu zyskało przydomek "tysiącletniej stolicy". Z kolei w 2013 miasto złożyło wniosek, aby zostać stolicą kultury Japonii. Urzędnicy mieli nadzieję, że wówczas przeprowadzą się tutaj członkowie rodziny imperialnej.

Buddyjska świątynia Byōdō-in w rejonie Kioto - thebeautyoftravel.com

Miasto Nara, znane niegdyś jako Heijō-kyō, położone około 40 km od Kioto, wprawdzie w swojej historii nie może poszczycić się "cesarskimi" mieszkańcami, ale za to znajdują się tutaj liczne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gubernator prefektury Nara Shogo Arai poinformował, że rząd rozważy utworzenie odosobnionego pałacu dla emerytowanego Cesarza. Dodał, że pałac "zapewni miejsce, gdzie będzie mógł się zrelaksować fizycznie i mentalnie, a jego zainteresowania kulturą, historią i innymi dziedzinami mogą być rozwijane".

Wizyta w świątyni Toshodaiji w Nara, październik 2016 - gettyimages.com

Ani Michiko, ani Akihito, nie mieszkali dotychczas w żadnym z tych miast. Agencja Dworu Imperialnego odmawia odpowiedzi na pytanie, czy Para Cesarska spędzi swoją emeryturę z dala od Tokio. Nie wiadomo także, jak obecny Cesarz będzie żył ani jaką będzie sprawował funkcję po ustąpieniu. 


Źródło: royalcentral.co.uk

1 komentarz:

  1. Będę tęsknić za parą cesarską, ale należy im się emerytura. Po tylu latach z pewnością są zmęczeni swoją rolą. Dobrze, że Parlament przeforsował ustawę. Teraz pozostaje nam odliczać do grudnia 2018 i rozpoczęcia nowej ery :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.